Connect with us

Egészségügy

KORONATÖRVÉNY: Drasztikus bírságokat hozott a „koronatörvénynek” is becézett jogszabály

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

Loncar maszk
tolnai otto szemeremekszerek 3 728 ?c=4784&m=0&a=438898&r=TolnaiOtt%C3%B3%3ASzem%C3%A9rem%C3%A9kszerek3
Olvasási idő: 1 perc

Szerbiában életbe léptek a lakosság fertőző betegségekkel szembeni védelméről szóló törvény módosításai, miután azok megjelentek a Hivatalos Közlönyben. A törvényt módosító törvényt a szerb parlament csütörtökön (november 13-án) fogadta el. Az új törvényre 189 képviselő szavazott, egy képviselő ellenezte, egy tartózkodott, egy pedig nem alkotott véleményt.

Hazai büntetések…

Mindenekelőtt szembetűnő, hogy drasztikus büntetéseket hozott a „koronatörvénynek” is becézett jogszabály.

Az előírt intézkedések megszegése esetén a természetes személyekre 50 000 és 150 000 dinár (150 000 és 450 000 forint) közötti szabálysértési bírság róható ki, ami a karantén megszegésére is vonatkozik.

Ugyanekkora összeggel szankcionálhatók azok is, akik elutasítják a védőoltás felvételét, ha esetleg kötelező érvényű lesz a vakcináció.

Törvényerőre emelkedik a maszk viselete, új fogalmakat vezettek be ugyanis például a személyi védelem (kötelező maszk, ha előírják) vagy a 14 napos házi karantén esetében, ami az enyhe tünetekkel rendelkező pozitív személyekre, a fertőzöttekkel kapcsolatba kerülőkre vagy a külföldről hazatérőkre vonatkozik.

…külföldi gyógykezelés

A törvény értelmében a fertőző betegségben szenvedő betegeket, mint például a COVID-19, az állam szervezésében ugyanakkor külföldre is küldhetik gyógykezelésre.

Ennek alkalmazása abban az esetben lehetséges, ha minden izolációs és gyógyítási kapacitás kimerül, ehhez azonban a szerb kormány döntésére van szükség.

Ennek a realitása nem nagy, de nem kizárt, hiszen láttunk már hasonlót a járvány első hullámában, amikor Franciaország Svájc és Belgium segítségét vette igénybe.

Világos azonban, hogy Szerbia esetében sokkal fontosabbak a törvény fentebb említett szakaszai, amelyek lehetővé teszik a járványellenes intézkedések fegyelmezettebb végrehajtását, és a rendelkezések megszegőnek szigorú megbüntetését.

Nem célunk, hogy bárkit is megbüntessünk, ezekkel az intézkedésekkel a felelős állampolgárokat szeretnénk megvédeni, Szerbia lakosságának 95%-a ugyanis nyolc hónapja tiszteletben tartja az összes intézkedést, maszkot visel, nem szervez ünnepségeket, és így védi saját, valamint családja egészségét

– nyilatkozta a törvénnyel kapcsolatban Zlatibor Lončar szerb egészségügyi miniszter, aki nem mindig példamutatóan viseli a maszkot, mint a fenti képen is látható.

tolnai otto szemeremekszerek 3 728 ?c=4784&m=0&a=438898&r=TolnaiOtt%C3%B3%3ASzem%C3%A9rem%C3%A9kszerek3




Egészségügy

TÖBBET ÉR, MINT EGY LŐSZERGYÁR: Felújítják a zágrábi Immunológiai Intézetet, és egy oltóanyaggyárat is létesítenek

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

CirsA1JXEAA7WmK
?c=5941&m=425288&a=438898&r=&t=html
Olvasási idő: 2 perc

 
Horvát puska, horvát vállon, horvát pénztárca, horvát zsebben – mondta volt annak idején minden idők egyik legnagyobb horvát politikusa, Stjepan Radić, akit Franjo Tuđman is szívesen idézgetett az államalapítás folyamán. A sort a Plenković-kormány folytatja: horvát karban, horvát vakcina. A horvát kormány elfogadta Vili Beroš egészségügyi miniszter javaslatát, amely szerint felújítják a nagy múltú zágrábi Immunológiai Intézetet, illetve ennek keretében egy oltóanyag-gyárat is létesítenek. Az intézet új otthona kissé jelképesen, a Rimac-telephely szomszédságában, a szentvasárnapi (Sveta Nedelja) ipari zónában lesz.

Eljött a feltámadás napja

Mint már erről a BALK-on írtunk, a zágrábi Immunológiai Intézet jellegzetes privatizációs visszaélések áldozatává vált, azaz célzottan igyekeztek tönkretenni a nagy értékű zágrábi ingatlanai miatt.

Ráadásul a horvát politika a „globalizmus” bűvöletében élt, amely szerint nem érdemes termelni, mert bármi olcsóbban beszerezhető külföldön, ezért hagyták tönkremenni a világviszonylatban is ismert intézetet.

A munkatársak vagy nyugdíjba mentek, vagy széjjel széledtek a világban, a földrengés pedig jelentősen megrongálta az Immunológiai Intézet épületét.

A 128 éves múltra visszatekintő intézetet 1893-ban hozták létre Királyi Országos Intézet néven, és a himlő elleni állati eredetű oltások előállításával foglalkozott, majd a 70-es 80-as években, a volt jugoszláv szövetségi állam idején élte fénykorát.

Világhírű vírus elleni oltóanyagokat gyártott és forgalmazott. Nem csak az el nem kötelezett országokba, hanem a messzi Mexikóba is eljutottak a termékei.

A helyi legenda szerint az Immunológiai Intézet természetes interferonját Castro, Brezsnyev és Tito gyógyításánál is használták.

Ezen kívül vérplazma alapú gyógyszereket is gyártottak, többek között kígyómarás elleni szérumot.

A hanyatlás

Az intézet hanyatlása 1997-ben kezdődött, amikor elmaradt a gyártósorok nélkülözhetetlen felújítása, és ezért elveszítette partneri státusát az Egészségügyi Világszervezettel (WHO).

A huzavona több mint húsz évig tartott, miközben az alkalmazottak nem egy alkalommal az utcára vonultak tiltakozni a politikai nomenklatúra mostoha viszonyulás ellen, de végeredményben nem történt semmi.

A Milanović-kormány 2015-ben részlegesen oldotta csak meg a helyzetet azzal, hogy létrehozott egy állami tulajdonban lévő intézetet, amely átvette a korábbi tulajdonostól – egy kereskedelmi társaságtól – az alkalmazottakat és a virustenyészeteket, viszont az ingatlanok a kereskedelmi társaság birtokában maradtak.

Ezzel átmenetileg megmentették az Intézetet a felszámolástól, de semmit sem tettek a termelés újraindítása érdekében.

A Plenković-kormány – nyilván a koronavírus-járvány tanulságain okulva – most átvágta a gordiuszi csomót, és lényegileg egy új állami intézményben egyesítette a kereskedelmi vállalat és az intézet eszközeit.

Többet ér, mint egy lőszergyár

A horvát kormány határozata, amellyel újjáéleszti az Immunológiai Intézetet és az oltóanyagok Horvátországon belüli gyártását, a nemzeti érdekek előmozdítása terén felér a pelješaci híd megépítésével, vagy más oldalról megközelítve a kérdést, stratégiai szempontból többet ér, mint egy lőszergyár.

Az új gyár építésének finanszírozásakor lehetőség nyílik arra, hogy Horvátország igénybe vegye az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és más uniós alapok eszközeit, valamint hogy más érdeklődőket is bevonjon stratégiai partnerként
– mondta Vili Beroš egészségügyi miniszter, miután az ellenzéknek nem sem sikerült kibuktatnia őt a kormányból.


Indoklásában arra is felhívta a figyelmet, hogy a befektetett eszközök csak az oltóanyag eladásával nagyon gyorsan megtérülhetnek, mivel Horvátország továbbra is a kanyaró, a rubeola és a mumpsz vírustenyészetek tulajdonosa, ami magas termelési értéket jelent.

A tervezett gyártás fenntarthatóságát az is indokolja, hogy a világpiacon nagy a kereslet az immunológiai gyógyszerek iránt
– tette hozzá a miniszter a koronavírus-járványra is utalva.

?c=28513&m=1380644&a=438898&r=&t=html




Az olvasás folytatása

Egészségügy

2,1 MILLIÓ EURÓ: Megérkezett Budapestre a kisfiú, aki egyesítette Szerbiát, avagy legyen gyógyítható az SMA Szerbiában is

Közzététel:

a megjelenés dátuma

gavrilo pesten
?c=28513&m=1380644&a=438898&r=&t=html
Olvasási idő: 2 perc

 
A gerincből eredő izomsorvadásban (SMA) szenvedő Gavrilo szülei a Twitteren közölték, hogy miután összegyűjtötték a kezeléshez szükséges pénzt, megérkeztek Budapestre, ahol már a meg is megkezdődött a kragujeváci kisfiú kivizsgálása a Bethesda Gyermekkórházban. A kisfiú gyógyításához szükséges mintegy 2,1 millió eurós összeget a szülők adakozásból gyűjtötték össze, amibe beszállt a világ talán két leghíresebb focistája Cristiano Ronaldo és Lionel Messi is. A hiányzó összeget végül a szerb kormány fizette be. Pál Gajódi Olivér után Gavrilo Đurđević idén már a második szerbiai kisfiú, aki génterápiás kezelésben részesül a magyar fővárosban.

Szerbia egyesült

A belgrádi Blic véleménye szerint a nyolc hónapos Gavrilónak sikerült egyesítenie Szerbiát, és mindenki örült a hírnek, hogy összegyűlt a pénz a világ legdrágább gyógyszerére, a Zolgensmára, amely több mint 700 millió forintba kerül.


Barátaink! Megérkeztünk Budapestre, ahol megkezdődtek az első analízisek. Gaša jól tartja magát, és várjuk az eredményeket. Reméljük, hogy minden jól alakul, és hogy Gavrilo június elején megkapja a Zolgensmát. Kövessétek figyelemmel, hogyan alakul a helyzet, és legyetek Gavrilo mellett, mert ti vagytok az „őrangyalai”
– írták a fiú szülei a „Gavrilo győzelméért” nevet viselő Twitter-profilon. A szerbiai kisfiút a Bethesda Gyermekkórházban gyógyítják.
A szüleivel érkezett meg tegnap este. Külön szakértői orvoscsoport alakult. Sok vizsgálaton kell átesnie annak minél gyorsabb megállapítására, hogy megkaphatja-e a génterápiát. A Bethesda Gyermekkórház vállalta, hogy ezeket a vizsgálatokat halogatás nélkül elvégzi, hogy ne vesztegessük az időt. Nem szeretnék találgatásokba bocsátkozni a dátumokkal kapcsolatban, de június közepére nagyon jó hírekre számítok Gavrilo állapotát illetően
– jelentette ki a szerbiai állami televíziónak nyilatkozva Dr. Mikos Borbála, a Bethesda Gyermekkórház aneszteziológiai és intenzívterápiás osztályának osztályvezető főorvosa.

Hol gyógyítsák az SMA-betegeket?

Ez a kérdés már akkor felmerült, amikor a pénz még nem gyűlt össze. A Bethesda Gyermekkórház mellett a másik opció Szlovénia volt, de a szlovénok többet kértek a génterápia végrehajtásáért.

Budapestre indulásuk előtt a nyolc hónapos kisfiú édesanyának – természetesen gyermeke gyógyulásán túl – volt még egy kívánsága. Nevena Đurđević azt szeretné, hogy az SMA betegség kezelését vezessék be Szerbiában is, és ezt kérte a szerbiai állami vezetéstől.

Ez a helyzet megmutatta, hogy nekünk kimondottan jó szakembereink és orvosaink vannak, akik a kezdetektől Gavrilo mellett voltak, akik semmivel sem rosszabbak, mint a budapesti vagy a szlovéniai orvosok, és ez a két ország semmivel sem fejlettebb, mint Szerbia. Ha az isten is úgy akarja, akkor a következő gyereket, akinél ez a betegség megjelenik, már Szerbiában gyógyítsák
– kérte Nevena Đurđević, akinek a nyolc hónapos kisfiát Budapesten kezelik a hét elejétől, egészen pontosan keddtől, gerincből eredő izomsorvadás miatt.

?c=5941&m=425294&a=438898&r=&t=html




Az olvasás folytatása

Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

Letöltések

Könyvek a Lírától

Utazás

Hirdetés

A BALK a világban

Tíz nap legjava

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: