Bulgária
ÚJRATERVEZÉS: A “mérgező trió” befejezi a nyilvános megmozdulásokat a kormány ellen
A bulgáriai kormányellenes tüntetések szervezőinek egyik csoportja, a “mérgező trió” közölte, hogy “egyéb ellenállási formákra” állnak át. Döntésüket a COVID-19 járványra hivatkozva hozták meg, megjegyezve, hogy a megmozdulások sikeresek voltak mert “felébresztették” a bolgár társadalmat. Ez már nem az első alkalom, amikor a tiltakozási formák módosításáról beszéltek, de a jelek szerint a járványhelyzet megerősítette őket ebben a elképzelésükben.
Sikeres ébresztő
A kormányellenes megmozdulás legjelentősebb vezetői a bejelentést a Facebookon tették közzé a megmozdulások 116. éjszakáján, vagyis november 1-én, amikor Bulgária a felvilágosítók napját ünnepelte.
A bolgárok ezen az össznépi ünnepen a bolgár szellemiség nagyjaira emlékeznek – tanárokra, egyházi személyiségekre, és a legkülönbözőbb területeken alkotó emberekre.
https://www.facebook.com/otrovnototrio/posts/215364183346887
Nikolaj Hadzsigenov ügyvéd, Arman Babikjan kommunikációs szakértő és Veliszlav Minekov professzor álláspontja szerint a jelenlegi helyzetben meg kell őrizni a bolgár orvosok és ápolók képességét, hogy megbirkózhassanak a COVID-19 terjedésének újabb hullámával.
– Ma elmondhatjuk, hogy Bulgária állampolgárainak 67 százalékát felébresztettük, és ugyancsak ráébresztettük a nemzetközi sajtót az országban tapasztalható korrupcióra, valamint arra, hogy a kormány 400 ezer szavazatot veszített ez idáig
– áll a Facebook bejegyzésében, amely szerint sikerült felébreszteni az Európai Parlamentet is.
Ezzel arra hivatkoztak, hogy az említett testület hetekkel ezelőtt állásfoglalásában keményen bírálta a jogállamiság terén kialakult helyzetet Bulgáriában.
A szófiai tüntetők a Bojko Boriszov vezette kormány és Ivan Gesev főügyész lemondását, valamint az idő előtti választások kiírását követelték, és ennek elérése érdekében több “népi felkelést” is hirdettek.
A szavazatok védelme
A csoport ugyanakkor azt is közölte, hogy folytatják országjáró körútjukat és külföldi látogatásaikat, hogy önkénteseket toborozzanak.
– Folytatjuk a maffia hatalmáról szóló közléseket, és folytatjuk a közös munkánkat a bolgár állampolgárok szavazatainak védelmében
– közölték a magukat “mérgező triónak” nevező szervezők.
A több mint három hónapig tartó szófiai tüntetésekben részt vettek Hriszto Ivanov pártjának és más parlamenten kívüli formációknak a tagjai is, bár a demonstrációk intenzitása csökkent a hidegebb időjárás érkezése és a vírus terjedése miatt.
Честит празник, горди граждани!
Колко е хубаво да живееш сред будни хора. Светът е различен за всеки от нас.
Днес благодарим на всеки минал през площадите, на всички доброволци, на всички дарители, на всички подкрепящи. Вие сте будителите днес! pic.twitter.com/cQYpoGi0Bz— Отровното трио (The poisonous trio) (@otrovnototrio) November 1, 2020
A november 2-i beszámolók szerint egy nap alatt összesen 5457 PCR-tesztet végeztek Bulgáriában, amelyek közül 1225 bizonyult pozitívnak.
Az újonnan megerősített esetek többsége Bulgária fővárosában, Szófiában fordult elő, ahol huszonnégy óra leforgása alatt 575-ben ember betegedett meg.
A COVID-19 következtében ugyanebben az időszakban 19 ember halt meg, amivel a vírushoz kapcsolódó halálozások száma 1298-ra emelkedett.
Bojko Boriszov miniszterelnök és Ivan Gesev főügyész is a járványban érintettek közé tartozik, így mindketten karanténban vannak.
A bolgár miniszterelnöknek pozitív tesztje is volt, a főügyész környezetében pedig találtak egy pozitív családtagot.
Mindketten kizárták azonban, hogy lemondanának, bár a közvélemény-kutatások szerint a Boriszov-kormány népszerűsége zuhant, amihez minden bizonnyal hozzájárultak a több mint három hónapja tartó, kisebb-nagyobb intenzitású megmozdulások is.
Bulgária
JÁRULÉKOS MELLÉKHATÁS: Így veszti el a Lukoil Bulgáriát
A jövő év végén lejár az a felmentés, amit Bulgária kapott az EU-tól: ennek értelmében az unió egyedüli tagállamaként továbbra is importálhat/importálhatott orosz olajat tengeri útvonalon. Ha az engedélyt nem hosszabbítják meg, vagy Szófia előbb felmondja a megállapodást, akkor a nagy vesztes az az orosz olajipari óriás, a Lukoil lehet, amely eddig a gazdasági mellett komoly politikai befolyással is rendelkezett a balkáni országban.
Különleges körülmények
Bulgária tavaly több indokot is felhozott annak érdekében, hogy megkapja az engedélyt, azaz derogációt, amely lehetővé tette, hogy a legnagyobb orosz magánvállalat, a Lukoil továbbra is szállíthasson nyersanyagot a Fekete-tenger partján lévő Burgaszban működő Neftohim olajfinomítóba.
A tét hatalmas: a finomító havonta hárommillió hordónyi orosz olajat finomít, és ezzel, miközben megtermeli az ország GDP-jének a tizedét, az országban felhasznált dízel és benzin nyolcvan százalékát állítja elő.
E mellett az egyik legnagyobb munkaadó, legalább ötezer ember dolgozik a kikötőben és a finomítóban. Szófia egyik fő indoka az volt, hogy ha az ország nem kapja meg a derogációt, akkor gyors áremelkedés következik be a piacon, és ez veszélybe sodorja a gazdasági stabilitást.
A másik magyarázat pedig úgy szólt – és ennek nagyon nem örülnek Moszkvában – hogy a Burgaszból kikerült üzemanyag nagy részét az az Ukrajna kapja, amely másfél éve harcol az országra támadó orosz hadsereggel.
Vajon csak a benzinkutakra szállít a Lukoil, vagy a Burgaszból kikerülő üzemanyagból jut az ukrán tankokba is? (Forrás: X-platform)
Szófiai adatok szerint a Bulgáriából érkező üzemanyag az Ukrajnában felhasznált benzin és gázolaj harmadát teszi ki. A Lukoilnál természetesen cáfolják, hogy a cég – amely azért igencsak közel áll a Kremlhez – ellátná az ellenséget a háború folytatásához elengedhetetlenül szükséges üzemanyagokkal.
Az orosz polip
A Lukoil bulgáriai jelenléte annak ellenére egyre nagyobb veszélyben van, hogy a cég az utóbbi évtizedekben alaposan beépült a bolgár társadalomba.
A vállalat hatalmas lobbierővel rendelkezik, rossz nyelvek szerint miközben az utóbbi évek parlamenti választásai után csak nyögvenyelősen alakultak meg a kormánykoalíciók, amelyek azután meglehetősen rövid életűek voltak, a szavazás után azonnal létrejöttek a parlamentben az éppen aktuális „Lukoil-koalíciók”, amelyek szavatolták, hogy a törvényhozás nem fogad el olyan törvényeket, amelyek rontanának az orosz óriás bulgáriai helyzetén.
Közben a Lukoil kimondottan jó viszonyt igyekezett ápolni a bulgáriai oroszpárti médiumokkal, amelyek így egyben a Lukoil védelmezői is voltak.
Dejan Dobrev, a bolgár parlament energiaügyi bizottságának elnöke az utóbbi másfél évben közel húsz olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely valamilyen formában korlátozta volna a Lukoil helyi befolyását, ám a kezdeményezések többsége elég hamar elhalt.
A Bulgária energiafüggetlenségének megteremtésén dolgozó politikus ugyanakkor eredményeket is elért: Szófia a nyáron felmondta azt az egyezményt, amely gyakorlatilag kizárólagos jogokat adott a Lukoilnak a Burgaszban lévő Roszenyec importterminálban, s közben elkezdődött annak a programnak a végrehajtása is, amelynek célja, hogy felkészítsék a burgaszi finomítót nem orosz olajok feldolgozására.
A Lukoil helyzetének megrendülése elsősorban amiatt következett be, hogy az ukrajnai válság miatt Szófia és Moszkva ellentétes oldalra került: a bolgár kormány egyértelműen a megtámadott ország mellett áll, amit azzal is kimutatott, hogy Oroszország rosszallása ellenére fegyvereket és lőszert küldött az agresszió áldozatává vált Ukrajnának.
Az is mutatja, hogyan állnak az orosz-bolgár kapcsolatok, hogy Szófia több hullámban több tucatnyi orosz diplomatát és kémet utasított ki az országból.
Mindenki veszít, még a Lukoil is
Valószínűleg az sem tetszett a Lukoilnak, hogy januárban életbe lépett az az új szabályozás, melynek értelmében az orosz cégnek Bulgáriában is kell adót fizetnie, s a beszedett pénz az energiabiztonsági alapba került volna.
Azért csak került volna, mert a Lukoil-lobbinak sikerült megakadályoznia, hogy az új szabály valóban életbe lépjen, helyi források szerint az oroszok eddig egy fillérnyi adót sem fizettek Bulgáriában. S ha sikerül is más szállítókat találni, a nyersanyag ára mindenképpen magasabb lesz, mint amennyiért a Lukoil vitte a nyersanyagot.
Amennyiben Brüsszel nem hosszabbítja meg a kivétel érvényességét, a burgaszi finomítóra várhatóan nehéz hónapok várnak, mert ugyan folynak a tárgyalások más szállítókkal, nehéz lesz pótolni az orosz olajat.
A Lukoilnak is fáj majd a bolgár piacról való kiszorulás: becslések szerint az orosz cég a kivétel időszakában évente legalább kétmilliárd dollárnyi profitot ért el.
Az sem kizárt, hogy Szófia még a derogáció lejárta előtt felmondja a burgaszi orosz kőolajexportról szóló megállapodást. Már megkezdődött a felmondás előkészítése és a kormány azt tervezi, hogy legalábbis átmeneti időre állami tulajdonba veszi a Neftohimet.
Az orosz olajipari cégek egész Európában nehéz helyzetben vannak: Olaszországban a Lukoil kénytelen volt eladni ottani finomítóját, Németországban pedig a másik óriás, a Rosznyeft kezében lévő cégeket államosította a berlini kormány.
Az Ukrajna elleni agresszió és az orosz „energiafegyver” Európa elleni bevetése következtében a jelek szerint Oroszország végleg elvesztette meghatározó európai energiaszállítói helyzetét: múlt télen az orosz gázszállítások minimumra csökkenése ellenére sem fagyott meg az EU, s miközben egyharmadról nyolc százalék alá csökken az orosz gáz részesedése az EU-s fogyasztásban, az unióban sikerült a nyár végére kilencven százalékosra feltölteni a tározókat.
Így, ha nem lesz durva a tél, akkor ismét válság nélkül úszhatja meg Európa a hideg időszakot.
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent
-
B A Balkanac3 nap telt el azóta
Felröhögünk a dolgok állásán (Kontrapunkt ’23)
-
Szerbia3 nap telt el azóta
Vajon mire figyelmeztetett Vučić a Presevo-völggyel kapcsolatban?
-
Koszovó6 nap telt el azóta
A koszovói eseményeket követően mindenki gyászol, még Szerbia is