Connect with us

A Háború

FRONTVONAL: A tudósítások, amelyek beavatkozásra késztették a Nyugatot

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

FRONTVONAL: A tudósítások, amelyek beavatkozásra késztették a Nyugatot
A cikk meghallgatása

 
A boszniai háború kezdetén, 1992-ben a szerbek nemcsak Szarajevót fogták ostromzár alá, hanem a többi között a kelet-boszniai Srebrenicát és Goraždet is. Steve Connors, egy fotós fülébe jutott, hogy Goraždeból egy hegyi ösvényen gyalogolva – a frontvonalon át – el lehetett gyalogolni egy Grebak nevű völgyig, amit már a boszniai katonák tartottak ellenőrzésük alatt. A két hely közötti távolság több mint 40 kilométer volt, 6-8 órás gyalogút. Néhány vakmerő goraždei éjjelente elzarándokolt Grebakig, a hátára kapott egy-egy liszteszsákot, majd visszabandukolt a körülzárt kisvárosba. Egy ideig így látták el élelemmel az ott élőket.

Negyven kilométer hóban-fagyban

Steve megosztotta a hírt néhány kollégájával, köztük John Burnsszel és a Sky News stábjával.

Eldöntöttük, hogy megpróbáljuk a lehetetlent, és 1992 dermesztő telén a helyszínről tudósítunk a goraždei állapotokról.

A Sky News tízfős stábja kelt útra páncélozott, nehéz Land Roverral, sima terepjáróval és egy egészen közönséges furgonnal.

FRONTVONAL: A tudósítások, amelyek beavatkozásra késztették a Nyugatot

A rakomány a forgatáshoz szükséges felszerelésen kívül egy teljes vágóegység, és nagyméretű műholdas antenna volt, amivel a forgatott és montírozott anyagot el lehetett juttatni Londonba, továbbá természetesen műholdas telefon, ellátmány a többnapos, áldatlan kalandra, és töméntelen mennyiségű gázolaj nemcsak az autókhoz, hanem elsősorban az áramfejlesztők üzemeltetéséhez.

A terv az volt, hogy egy négytagú stáb a bejrúti tapasztalatokkal rendelkező, így haditudósítóként már veteránnak számító holland báró, Aernout Van Lynden riporterrel, Dave Hamilton- Green operatőrrel, Scott Drummond hangmérnökkel – a tapasztalt Zoran Kusovac kalauzolásával az éj leple alatt Grebakról elgyalogol Goraždeig, majd az ott forgatott anyagokat az onnan érkezőkkel eljuttatják grebaki táborunkig, ahol a forgatott anyagot montírozzuk, és műholdon továbbítjuk a Sky vezérlőjébe.

Nos, ők elindultak, mi pedig, akik Grebakon maradtunk, összeraktuk a felszerelést: a montírozót és a műholdas antennát. És ekkor beütött a krach. A műholdas antenna nem működött.

Tápkábel nélkül nem megy

Meghibásodásának a híre természetesen eljutott a goraždei stábig. Persze, elkeseredtek.

Bakonyi György és John Ondreasz, az antenna két mérnöke megállapította, hogy az úttalan utakon tönkrement az antenna egyedi tápkábele. Ezt kizárólag a gyártó tudta pótolni.

Felhívtam őket Chicagóban, és elmagyaráztam: mi történt, mire van szükségünk.

Készségesen kérdezték, mikorra kell az alkatrész?

Mondtam: tegnapra, hisz háborúból tudósítottunk.

– Meglesz – nyugtattak meg.

Mire ugyanazon a zötyögős és megannyi ellenőrzőponttal tarkított úton egyedül visszaértem a mindössze 280 kilométerre levő tengerparti rajthelyünkre, Splitbe, Chicagóban a méregdrága, alig két méteres kábelt legyártották, repülőre rakták, Londonban átvette a Sky egyik producere, és Splitbe érkezett repülőn temérdek tekercs wc-papírral együtt, amiből nem vittünk eleget Grebakra.

Repülőgépe előbb landolt Splitben, minthogy én odaértem volna.

A Nyugat beavatkozott

A kinccsel visszaautóztam Grebakra, és talán az előtt érkeztem meg, hogy Goraždeból befutott volna az első forgatott nyersanyag.

John Burns és Aernout szívbe markoló tudósításai – amelyeket Katrina Balmforth producer és Stuart McAlister vágó montírozott – beavatkozásra késztették a Nyugatot.

Néhány hónappal később a frankfurti Rhein- Main légitámaszpontról amerikai Herkules szállítógépek indultak, amelyek ládákba zárt élelmiszer- és gyógyszerküldeményt dobtak le ejtőernyővel a térségben.

Néhány láda porrá zúzódott, néhányat az ellenség kaparintott meg, néhány pedig célba ért.

Egy bizonyos Vujity Tvrtko halált megvető bátorsággal akkoriban a frankfurti reptér mellől tudósított a C-130-asok felszállásáról – golyóálló mellényben és sisakban –, a frontvonaltól nagyjából 1300 kilométerre. Emlékeim szerint a beszámolókért újságírói díjat kapott.

A grebaki történetnek nincs vége: a táborunkat őrző katonák egyikén, Nedzad Dozon megesett Katrina szíve, és vállalta, hogy kimenekíti, majd talpra állásig segít neki Londonban.

Nelenek – boszniai katonaként – természetesen eltávozási engedélye sem volt, hát még útlevele.

Ezeket egy horvát rendőr barátom, Vinko Lučić intézte el.

Ez a szöveg sosem született volna meg, ha a minap Stuart meggondolatlanul át nem küld nekem néhány fényképet. Rajta kívül pedig Katrina segített a történtek felidézésében.

Fotók: Stuart McAlister

A Háború

CSATATÉR: Ukrajna ismét fegyvert kért, Bulgária azonban visszautasította a kérést

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Írta

Ukrajna,orosz,Bulgária,fegyver,bolgár,ukrán
A cikk meghallgatása

Ukrajna ismét fegyvereket kért Bulgáriától, de a kérelmet a bolgárok elutasították. Ezt Dimitar Sztojanov ideiglenes védelmi miniszter jelentette be szeptember 29-én a bolgár kormány biztonsági tanácsának ülésén.

A bolgár állami televízió (BNT) jelentése szerint Ukrajna szófiai nagykövete, Vitalij Moszkalenko nehézfegyvereket kért Bulgáriától, nem pedig kézifegyvereket vagy lőszert.

Sztojanov azt nem volt hajlandó elárulni, hogy Kijev milyen nehézfegyverekre gondolt.

Az ideiglenes bolgár miniszter azzal utasította el az ukrán kérést, hogy a bolgár parlament megszavazta ugyan a katonai-technikai segítségnyújtást Ukrajna számára, de az nem vonatkozik arra, hogy Bulgária fegyvereket küldjön az oroszok által megtámadott Ukrajnának.

– Amíg én vagyok a miniszter, addig nem biztosítunk fegyvert nekik

– jelentette ki Sztojanov. Véleménye szerint Bulgáriát egyelőre nem fenyegeti közvetlenül a veszély, hogy belekeveredik a katonai konfliktusba, de hozzátette, hogy léteznek nemzetbiztonsági kockázatok.

A miniszter az oroszországi mozgósításról is beszélt, és megjegyezte, hogy az orosz hatóságok az orosz-bolgár útlevéllel rendelkező kettős állampolgárokat is besorozhatják.

Bulgária a napokban szólította fel állampolgárait Oroszország elhagyására.

Sztojanov úgy nyilatkozott, hogy 300 ezer ember mozgósításával sem várható fordulat az ukrajnai háborúban, az oroszok csak akkor tudnak áttörést elérni, ha 1-1,5 millió embert vezényelnek a frontra.

Az olvasás folytatása

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

HIRDETÉS

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!