Montenegró
REKORD DROGFOGÁS AZ USÁ-BAN: Az elkövetők Montenegróból származnak
Az amerikai hatóságok Philadelphia kikötőjében 16,5 tonnányi kokaint koboztak el június közepén. Az MSC Gayane nevet viselő hajó alapos átvizsgálása során további 1 tonna drog került elő. A lefoglalt kábítószer értéke 1,3 milliárd dollár. Az amerikai történelem egyik legnagyobb drogfogásának hátterében montenegrói bűnözők állnak.
Mekkora az akkora?
Az MSC Gayane libériai zászló alatt érkezett Philadelphia kikötőjébe. A hajó legfelső szintje körülbelül akkora, mint három focipálya, lelátók nélkül, mert akkor három stadion lenne.
Az amerikai Vám- és Határőrség Hivatala (CBP) közölte, hogy június 26-án történelmi mennyiségű kokaint foglalt le, ami valójában
-a legnagyobb fogás az ország keleti partvidékén működő pennsylvaniai vámőrség 230 éves történetében.
A Gayane 2018-ban épült, és a genfi székhelyű, de Nápolyban alapított MSC (Mediterranean Shipping Company) működteti. A hajózási vállalat közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozta, hogy mindenben együttműködik az amerikai rendőrséggel és a kábítószer-ellenes hivatallal.
Az Alphaliner hajózási portál elemzői szerint az MSC műveleteinek megszakítása rendkívül káros lenne az Egyesült Államokba irányuló kereskedelemre.
Az MSC a legnagyobb konténerszállító, amely az USÁ-ba irányuló összes teher 13%-t viszi be. Ez a szám a Dél- és Közép- Amerikából származó áru esetében még nagyobb, az MSC ugyanis körülbelül 17%-t szakít ki a tortából.
Hogy jutott a hajóra a drog?
Az amerikai vámosok arra lettek figyelmesek, hogy néhány konténer fala megsérült. Ezt követően mintegy 15 ezer kábítószertégla került elő a hét sérült konténerből.
Az MSC Gayane május közepén indult Kolumbiából az Egyesült Államokba, de megállt Peruban, Panamában és a Bahamákon is.
Sajtójelentések szerint a hajót egyik éjszaka 14 kisebb hajó közelítette meg, amelyekről a szatyrokba rejtett drogot egy hálóba dobálták.
Ezt követően a hajó kapitánya 50 ezer dollárt kínált a legénység tagjainak, hogy a kábítószert a hálóból a hajóra emeljék, ami a jelek szerint meg is történt.
Több millió ember halálát okozhatta volna
William M. McSwain, pennsylvaniai ügyész Twitter bejegyzése szerint ilyen nagy mennyiségű kábítószerrel emberek millióinak a halála okozható.
Egyelőre nem világos, hogy a feladók az amerikai vagy az európai piacra szánták.
– Feltételezhető, hogy a drog egy része az Egyesült Államokban maradt volna, de a címzetteket inkább Európában kell keresni.
Ez igencsak valószínű, mert az MSC Gayane következő két állomása Hollandia és Franciaország.
Pedro Janer, az amerikai Kábítószer-ellenes Hivatal volt tisztségviselője szerint a kábítószerfogást követően fejek fognak hullani az alvilágban, mert valakinek fizetnie kell a lebukásért.
Janer szerint a “főnökök néhány embert biztosan megvádolnak, ami azoknak az embereknek az életébe fog kerülni.”
A letartóztatások
A kábítószer nagy részének megtalálását követően az amerikai rendőrség letartóztatta a legénység két tagját, egyikük a kotori származású Ivan Đurašević.
Miután az amerikai hatóságok további egy tonna kokaint találtak, újabb három matrózt vettek őrizetbe a szintén montenegrói Boško Marković, Aleksandar Kavaj és Nenad Ilić személyében.
Az amerikai szövetségi szervek a legénység további tíz tagjának korlátozták a mozgását, ők is Montenegróból származnak.
– Köztük van a hajó kapitánya, az ugyancsak montenegrói származású Darko Roganović is.
Mindaddig megtiltották számukra, hogy elhagyják a hajót, amíg nem tisztázzák a bűncselekmény elkövetésében játszott szerepüket.
A nyomozásba az amerikai Vám- és Határőrség Hivatala (CBP) mellett bekapcsolódott a Szövetségi Nyomozó Iroda, vagyis ismertebb nevén az FBI is.
A nagy drogcsempészek
A szerb és a montenegrói bűnözök főleg a Latin- Amerikában előállított kokain Európába szállításában jeleskednek.
A szerb és a montenegrói csoportok szervezik a beszerzést és a szállítást, ezért közvetlen kapcsolatban állnak a termelőkkel, akikkel közösen úgynevezett “gyűjtőközpontokat” hoznak létre, ahonnan pusztító útjára indul a drog.
A balkáni bűnözők kapcsolatban állnak perui, kolumbiai és bolíviai dealerkkel is.
– Szervezettségüknek és “munkamódszereiknek” köszönhetően felveszik a versenyt a dél-amerikai narkó kartellekkel.
A kokaint általában Európának szánják
Radomir Popović, a szerb rendőrség kábítószer elleni szolgálatának tagja szerint főleg szerb kivándorlókról van szó, akik az őserdőben dolgoztak, de felverekedték magukat a drogkereskedelembe.
– A szerb maffia az utóbbi tizenöt évben nemzetközi csempészszervezeteket kezdett létrehozni,
és ezzel kezdetét vette a szerb és montenegrói csoportok együttműködése a dél-amerikai kartellekkel.
A Latin Amerikában előállított drog holland, spanyol vagy görög kikötőkbe érkezik.
Szakértők szerint a kokain az utóbbi időben azért irányul inkább Európába, mert az Egyesült Államokban leesett az ára, és jóval olcsóbb, mint az Ó-kontinensen.
A változást jól jelzi, hogy idén már 54 tonna kokaint foglaltak le Belgiumban, ami a többszöröse annak a 14 tonnának, amit 2014-ben egész évben koboztak el a belga hatóságok.
Apáik is ezt csinálták
Egy másik szakértő szerint a csempészetnek komoly hagyományai vannak Montenegróban.
Ha csak a közelmúltra tekintünk vissza, akkor láthatjuk, hogy a cigaretta és az alkoholos italok csempészése jól jövedelmező foglalkozás volt, és
-magas pozíciókban lévő emberek is űzték, vagy űzik még ma is.
A járulékos kár
A drogszállítás és kábítószer kereskedelem esetében járulékos kárról is beszélhetünk, a szerb és montenegrói drogcsempészek ugyanis a megszerzett pénzt sok esetben otthon – Szerbiában és Montenegróban – szeretnék tisztára mosni.
– A bűnözők gyakran fektetnek az építőiparba,
másik kedvenc szórakozásuk pedig a korrupció, aminek a leküzdésére az Europol már munkacsoportot hozott létre.
Ez már önmagában is arra utal, hogy Európában komolyan tartanak a balkáni bűnözői csoportoktól, amelyek egyre jobban gázolnak bele a kábítószerkereskedelem posványába.
Montenegró
Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el
Név szerint három-négy szerbiai állampolgárt gyanúsítanak azzal, hogy alagutat ástak a podgoricai felsőbíróság raktáráig, ahonnan legalább 19 fegyver tűnt el. A harminc méteres földalatti járat ásásával kapcsolatban további személyek is gyanúba kerültek, mind a kilenc szerbiai állampolgár, akik valószínűleg Bosznia-Hercegovina irányából érkeztek Montenegróba, és ugyanabba az irányba is távoztak. A megbízott montenegrói rendőrségi vezető szerint azonban egyelőre nem tudni, hogy pontosan hányan vettek részt a nem mindennapi bűncselekmény elkövetésében, az viszont biztos, hogy a fenti szám még növekszik.
Menyasszonyi ruhaboltot készültek nyitni
Nikola Terzić, a montenegrói rendőrkapitányság megbízott igazgatója a TV Vijesti csatornának nyilatkozva azt mondta, hogy az akciót minden bizonnyal az egyik legismertebb montenegrói bűnözői csoport rendelte meg, és egyúttal finanszírozta is.
Nikola Terzić szerint szerbiai bányászok ásták az alagutat, tehát szakemberek voltak (Forrás: Vijesti)
A nyomozás csaknem tíz napja tart, miután a podgoricai felsőbíróság munkatársai szeptember 11-én egy leltározás során véletlenül egy lyukat fedeztek fel a raktárban, ahol a büntetőeljárások tárgyi bizonyítékait őrzik.
Az oda vezető alagút felfedezésének másnapján Boris Savić, a felsőbíróság elnöke nem akarta elárulni, hogy az alagút hová vezetett.
Azóta azonban már kiderült, hogy az egyik szemközti épület alagsori lakásához, amelyet egy Andrijana Marić névre szóló, hamis igazolvánnyal rendelkező nő bérelt ki július 23-án.
Montenegrói lapértesülések szerint a nő a tulajdonosnak azt mondta, hogy ruhaszalont szeretne nyitni, amelyben menyasszonyi ruhákat árulna, és kéthavi bérleti díj címén 2800 eurót fizetett ki.
A nő (fényképe) eredeti, az adatok hamisak (Forrás: Vijesti)
Az alagsori helyiség bérlésével kapcsolatban állítólag három évre szóló szerződést is aláírtak, amelyet azonban jegyző által nem hitelesítettek.
Terzić azt mondta, hogy a tulajdonos benyomása szerint a hamis okmányokkal rendelkező nő Szerbiából vagy Bosznia-Hercegovinából érkezhetett, amire a hanghordozásból következtetett.
Nem rekreáció gyanánt ástak
A felsőbíróság vezetője korábban azt állította, hogy a raktárból semmi sem hiányzik, a rendőrigazgató ezzel kapcsolatban viszont úgy fogalmazott, hogy szerinte az elkövetők nem rekreáció gyanánt ástak.
Kapcsolódó cikk
Alagút vezet a montenegrói bíróság épületéhez, a kriptokirály számítógépe nem tűnt el
Ezt azzal támasztotta alá, hogy a rendelkezésére álló adatok szerint 13 pisztoly, három revolver és három puska tűnt el, ebből hat pisztoly, három revolver és két puska a már jogerősen lezárt ügyek bizonyítékai közé tartozott, a többi viszont értelemszerűen még folyamatban lévő ügyekhez kötődik.
Nikola Terzić szerint különösen érdekes az időpont gondos megválasztása, a bíróság épületébe történt behatolást ugyanis az évi szabadságolások ideje alatt hajtották végre, amikor elkezdődött az épület renoválása, így teljesen természetes volt, hogy bárki is munkaruhában járkált a környéken.
A rendőri vezető szerint nem könnyű megszervezni egy ilyen bűncselekmény elkövetését, végrehajtásához pedig komoly támogatásra, infrastruktúrára és nem kevés pénzre volt szükség, viszont megkönnyíthette az elkövetők dolgát, hogy ha valaki a bíróságon belülről segített nekik.
A raktár falán tátongó lyukat szinte műtéti pontossággal nyitották meg, két polc között található, és az ügyiratokat valószínűleg belülről helyezték vissza, így nem lehetett látni a nyílást, amíg valaki nem távolította el a regisztereket, ráadásul az ásás során keletkezett törmeléket is eltávolították.
Miért volt szükség az alagútra?
A Podgorica központjában található alagút ásásának indítékaival kapcsolatban csak találgatások léteznek, a földalatti járat szolgálhatta (volna) bizonyítékok ellopását, de egy bűnöző szökését vagy meggyilkolását is, amikor az a bíróság épületében tartózkodik.
A podgoricai Vijesti hírportál szerint a kavači klán elleni ügy volt az egyike azoknak, amelyeknek a bizonyítékait a raktárba bejutó személyek átkutattak, konkrétan a Slobodan Kašćelannal, a csoport egyik legfőbb vezetőjével kapcsolatos bizonyítékok érdekelték a hívatlan vendégeket.
Kapcsolódó cikk
A behatolók hozzányúltak ahhoz a drónhoz (drónokhoz) is, amely(ek) a kavači klán 17 tagja elleni vizsgálat részét képezik. A vizsgálat a škaljari klán két vezetőjének meggyilkolása miatt indult, az egyiküket, Jovan Vukotićot várandós felesége és kiskorú lánya szeme láttára ölték meg Isztambulban.
Ha viszont az átvitt és szó szerinti értelemben végzett földalatti tevékenységnek az volt a célja, hogy kokaint lopjanak a bírósági raktárból, akkor eltévesztették a helyiséget, így viszont nem merül fel, hogy volt valaki, aki belülről segítette ennek a bűncselekmény elkövetését.
A rendőri vezető úgy fogalmazott, hogy személy szerint ő sem tudja, hogy hol örzik a kokaint, de ha tudná, akkor sem mondaná meg.
A megbízott rendőrigazgató azt is kijelentette, hogy a podgoricai felsőbíróság telephelye alatti alagút ásásában gyanúsítottakat több bűncselekmény elkövetésével vádolhatják meg, mint például bűnszövetség létrehozása, nyomozás akadályozása és minősített lopás, a megbízók pedig – ha egyszer netalán a nyomukra jutnak – még súlyosabb vádakkal találhatják magukat szemben.
-
Törökország7 nap telt el azóta
Török cégek játszák ki a nyugati szankciókat, az USA a fejükre koppintott
-
Törökország5 nap telt el azóta
TRENDFORDULÓ: Vége a gazdasági lejtmenetnek Törökországban?
-
Románia2 nap telt el azóta
KÖLCSÖNÖS ZSAROLÁS: Ausztria nyomná a gázt, Románia behúzta a féket
-
Szerbia5 nap telt el azóta
Még idén kiírják, de csak jövőre lesznek választások Szerbiában, vajon miért?