Szerbia
Két Szerbia egy országban, kibékíthetők-e az ellentétek?
Az egyik helyi egyetemista beszédében arra mutatott rá, hogy a Novi Pazar-i fiatalok „rájöttek, hogy egy kicsit közelebb kell lépnünk Szerbiához, hogy Szerbia is közelebb léphessen hozzájuk

Belgrádban alkonyat, Novi Pazarban a jövő – ez az üzenet került fel az egyik belgrádi egyetemi kar közösségi oldalára, miután végetért a Novi Pazar-i Állami Egyetem által szervezett összejövetel ebben a dél-szerbiai városban.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A helyszínen lévők, és azok, akik a sajtóból értesültek a két eseményről – Belgrádban Aleksandar Vučić új mozgalmának nagygyűlését rendezték meg „Nem adjuk Szerbiát” szlogennel, körülbelül egyetérthetnek ezzel a véleménnyel.
Ha másért nem, csak azért, amit a két rendezvény részvevői hagytak maguk után: Novi Pazarban a cigarettacsikkeket is összeszedték maguk után a fiatalok, Belgrádban pedig a köztisztasági vállalat sietett, hogy minél kevesebb felvétel készülhessen a disznóólról, amit maguk után hagytak azok, akiket buszoztattak a rendezvényre.
Alcímek
Szabadság a városban
Novi Pazar nem is olyan régen még szinte láthatatlan volt Szerbia térképén, a jelenlévők beszámolóiból az derül ki, hogy az egyetemistáknak sikerült az, ami a politikusoknak az elmúlt évszázadban nem.
A főként muszlimok (bosnyákok) lakta településen az egyik helyi pék például spenótos burekot készített az érkező szerbeknek, akik a böjt alatt nem fogyasztanak húst, mert az ő lányának is készítettek muszlim menüt, amikor Nišbe ment a tüntetésre. Köztudott, hogy a bosnyákok szerint szentségtörésnek számít az a burek, amiben nincs hús.
A Novi Pazar-i felvonulás résztvevői
Novi Pazar, Szerbia délnyugati részén, a történelmi Szandzsák régióban található város, amely jelentős muszlim lakossággal rendelkezik. A legutóbbi elérhető, 2022-es népszámlálási adatok szerint a város lakosságának közel 80%-a bosnyák nemzetiségű, míg 13%-a szerb.
A szombaton tartott Szabadság uralja a várost (čaršija) című 12 órás rendezvényre gyalog, biciklivel vagy autóval érkeztek az egyetemisták és mindazok, akik az elmúlt hónapokban támogatták a megmozdulásokat, a cél pedig az volt, hogy megmutassák: Novi Pazar is a világ és Szerbia része, és hogy az ottani diákok egyenrangú résztvevői annak a hónapok óta tartó tiltakozásnak, amelynek célja egy szabadabb és jobb ország létrehozása.
Még nem végeztünk, üzenik az egyetemisták
Az egyik helyi egyetemista beszédében arra mutatott rá, hogy a Novi Pazar-i fiatalok „rájöttek, hogy egy kicsit közelebb kell lépniük Szerbiához, hogy Szerbia is közelebb léphessen hozzájuk.” Kiemelték, hogy ezeknek a tiltakozásoknak köszönhetően először érezték magukat egyenrangúnak és láthatónak Szerbiában.
– Nekik lehet gumibotjuk, sőt még illegális fegyverük is, de nekünk van valami sokkal erősebb – mi magunk
– üzenték a diákok. Felszólították mindazokat, akik – ahogy fogalmaztak – „még mindig a rezsim kalitkájában élnek”, hogy tapasztalják meg ezt a közelséget és szeretetet, és csatlakozzanak hozzájuk.

Az isztambuli tüntetések óta népszerű Pikachu megérkezett Novi Pazrba is, vajon Törökországnak is üzentek?
– A szabadság, a szeretet és a demokrácia azok az értékek, amelyekben a fiatalok élni szeretnének – ezek nélkül a rendszer csupán áldemokrácia, aminek az árát mi fizetjük meg
– üzenték a résztvevők, majd hozzátették, szóba sem jöhet, hogy megadják magukat, ők nem mondanak le a követeléseikről és meggyőződéseikről.
– Még nem végeztünk, és nem fogunk tűrni
– üzenték a Novi Pazar-i egyetemi hallgatók, miközben a színpad körül szappanbuborékok szálltak a levegőben.
Egyébként a nap folyamán kulturális programok várták a részvevőket, este 19 órakor 17 perc csenddel emlékeztek meg az újvidéki tragédia áldozatairól, valamint egy Novi Pazar-i egyetemistáról, Ernad Bakaráról, akit egy gyalogátkelőn gázoltak halálra Belgrádban.
A Szandzsák szívében fekvő városba kerékpáros diákok is érkeztek, akik Újvidékről, Nišből, Belgrádból és Kragujevácból indultak útnak a tiltakozásra, őket érmekkel, emléklapokkal ajándékozták meg.
A tüntetés Marčelo és Marko Louis fellépésével, valamint a „Nem akarok félni a sötétségtől” című dallal zárult.
A diákok követelései
A Novi Pazar-i Egyetem diákjai a színpadon olvasták fel követeléseiket, amelyek között hatodik pontként szerepelt a kényszerigazgatás bevezetése a helyi egyetemen.
A Novi Pazar-i Állami Egyetem Szerbia legfiatalabb egyeteme, 2006-ban alapították. Az egyetem vezetésének ellenállása kezdettől fogva nehezítette a január végén megkezdett blokádot. Az egyetem rektora, Zana Dolićanin meglátogatta a „tanulni vágyó” diákokat a belgrádi Pionír (Úttörő) parkban, akiknek előadást is tartott.
A nap folyamán – a délelőtti órákban – változott az előre eltervezett program, ugyanis az egyetemisták egy része megpróbálta megakadályozni, hogy a városból elinduljon a busz a belgrádi nagygyűlésre. A fiatalok az útra feküdtek, a rendőrség pedig erőszakkal eltávolította őket onnan.
Az egyetemisták túlkapással vádolják a rendőröket, ezért a tüntetés egy időre a rendőrség épülete előtt zajlott. Itt mindössze néhány rendőr védte az épületet, de az egyetemisták nem is foglalkoztak velük, vörös festéket öntöttek eléjük, valamint üzeneteket festettek az aszfaltra: tudatták velük, hogy „bűnösnek tartják őket”.
Palesztin zászlók, autonomista üzenetek, háborús bűnösöket éltetők
A nap folyamán több olyan zászló és transzparens is látható volt az egyetemista összejövetelen, amellyel eddig nem igen, sőt egyáltalán nem találkoztunk.
A diákok a színpadra palesztin sálakba burkolózva léptek fel – ezzel vállaltak szolidaritást a palesztin néppel. A rendőrség előtt a tüntetők liliommal és félholddal díszített bosnyák zászlót tartottak. Az eddigi megmozdulásokon csak szerbiai zászló volt látható, még uniós vagy orosz sem.

Ez lehet akár provokáció is, a kormányzatnak vannak piszkos eszközi, és használja is őket (Forrás: X platform)
Szombat reggelre több transzparens is megjelent a városban: a Novi Pazar-i hídra több transzparenst is kifüggesztettek, amelyek egyértelműen Szandzsák elszakadását követelik Szerbiától. Egyiken ez állt: „Pumpáld az autonómiát. SDA Szandzsák. Suljo–Naser–Alija”.
A felirat persze lehet provokáció is, Újvidéken a hatalmi párt már bizonyította, hogy vannak piszkos eszközei, például a Vajdaság Köztársaság felirat kifüggesztésével, ugyancsak egy hídra.
Az egyértelműen rezsimhű Informer meg is ragadta az alkalmat, és azt írta, hogy az egyetemistákat “extrém szélsőségesek és bűnözők támogatják”, a helyszínen lévő egyetemisták pedig a háborús bűnösnek nevezett Alija Izetbegović volt bosnyák politikust, és a kilencvenes évek háborúi alatt a Srebrenicába bedobott bosnyák alakulat vezetőjét, Naser Orićot éltetik.
A Suljo szó Sulejman Ugljanin helyi bosnyák politikusra utal, aki 1990 óta vezeti a Szandzsáki Demokratikus Akció Pártját (SDA Sandžaka), és autonómiát követel a területnek, amiről persze a szerb vezetés hallani sem akar.
A rendezvény alapvető üzenete az volt: soha többé ne osszanak meg minket aszerint, ki vet keresztet, és ki imádkozik kereszttel, ki pedig félholddal. Az egyetlen megosztás a jövőben az legyen, hogy ki ember és ki embertelen.
Tüntettek Újvidéken is
Harminc napja vannak börtönben és újabb harminc nappal hosszabbították meg az előzetes letartóztatását annak a hat személynek, akiket az alkotmányos rend és Szerbia biztonságának veszélyeztetésével gyanúsítanak.
Az úgynevezett “lehallgatási ügy”, amely a Szabad Polgárok Mozgalmának a tagjait és aktivistáit érinti, a Biztonsági Tájékoztatási Ügynökség, a BIA felvételeire alapul, amelyen a lefogott személyek állítólag arról beszélnek, hogy március 15-én hogyan foglalják el a parlament és a Szerbiai Rádió és Televízió épületét.
Újvidéken szombaton „Szabadság az embereknek – börtönt az emberteleneknek” címmel szerveztek tüntetést az ellenzéki és ifjúsági aktivisták támogatására, akiket március 14-én vettek őrizetbe Újvidéken, a belgrádi tömegtüntetés előtt, azzal a gyanúval, hogy az alkotmányos rend és Szerbia biztonsága elleni bűncselekmény előkészítésében vettek részt.

Ma ők, holnap bárki – tiltakozás Újvidékem a „verbális deliktum” ellen
A tüntetők transzparenseket tartottak a letartóztatott ellenzéki és ifjúsági aktivisták neveivel, valamint egy másikat, amelyen ez állt: „Ma ők, holnap akárki más”.
A tüntetők szerint az aktivistákat a hatalom politikai fogolyként tartja fogva. A blokádot fenntartó diákok úgy vélik, hogy ez a titokban rögzített hanganyag a szerb jog szerint nem használható fel bizonyítékként, és így nincs jogi, bizonyító ereje a bíróság előtt.
Előzetes letartóztatásban van Lazar Dinić, a Diákok az autoriter hatalom ellen (STAV) nevű szervezet tagja, valamint a Szabad Polgárok Mozgalmának öt tagja. További hat fiatalt, többek között a STAV tagjait, körözik, jelenleg nem tartózkodnak az országban.
Több mint 100 civil szervezet, informális és aktivista csoport, valamint politikai párt írt levelet az európai intézményeknek április 2-án, amelyben felszólítják őket, hogy lépjenek fel az „újvidéki aktivisták politikai üldözése” és letartóztatása ellen.
Mindeközben Ulmban
Mindeközben azok a szerbiai egyetemisták és kísérőik, akik több mint másfél héttel ezelőtt kerékpárral indultak Strasbourgba, szombaton késő este a németországi Ulmba bicikliztek be.
Több mint ezer kilométer van már mögöttük és a tervek szerint csütörtökre érkeznek az Európai Parlament képviselőivel történő találkozóra. Ulmban is a diaszpóra fogadta őket, a város polgármestere és más városi tisztségviselők is köszöntötték a városba érkező szerb diákokat.
Ulm polgármestere ráadásul szerbül köszöntötte a diákokat, beszédét pedig így fejezte be: Pumpaj!
A szerb diaszpóra egyébként mindenhol könnyek között várja az egyetemistákat, az egyik legmeghatóbb feliratot pedig egy kislány tartotta, aki azzal fogadta őket: „ott akarok élni, ahol a nagymamám van”.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot