Szerbia
Új kormány vagy új választás vár Szerbiára
Az elkövetkező hetekben tehát el kell dőlnie, hogy Szerbia új kormányt kap-e, vagy az újabb választásokkal belevág a bizonytalanba, amellyel persze elterelheti a figyelmet a diáktüntetésekről, de ugyanakkor kockáztatja a hatalom legitimitását

Ötven nappal a lemondását követően a szerbiai parlament szerdán hivatalosan is tudomásul vette Miloš Vučević távozását. Szerbia legjelentéktelenebb miniszterelnöke január 28-án nyújtotta be visszavonhatatlan lemondását, miután Újvidéken a Szerb Haladó Párt verőlegényei egyetemistákra támadtak, és „átépítették” egy diáklány arcberendezését.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A lemondás parlamenti konstatálásával Vučević kormánya technikailag ügyvivői státuszba lépett, és megkezdődött a harmincnapos határidő, amely alatt új miniszterelnöknek be kell mutatnia a kabinetjét.
Ha ez nem történik meg április 18-ig, a köztársasági elnök köteles feloszlatni a parlamentet és új választásokat kiírni, ami még elviselhetetlenebbé teheti a káoszt, és még nagyobb teret nyithat az elnöki önkénynek.
A parlamenti ülésen az ellenzék nem vett részt.
A Szerb Haladó Párt (SNS) frakcióvezetője, Milenko Jovanov (Bánát hangja, Jukebox, ahogy néha a BALK-on emlegetjük) hangsúlyozta: hogy Vučević lemondásának konstatálásával lezárják a tavaszi ülésszakot, és megnyitják az utat az új kormány felállítása vagy az új választások kiírása előtt.
Alcímek
Bonyolult politikai sakkjátszma
Ana Brnabić házelnök — a korábbi szerb bábkormányok vezetője — dicsérő szavakkal méltatta Vučević eddigi munkáját, ugyanakkor kiemelte, hogy a további fejlemények az alkotmány értelmében Aleksandar Vučić köztársasági elnök kezében vannak.
Vučić feladata most, hogy mandátumot adjon a leendő miniszterelnök-jelöltnek, akinek 30 napja lesz a program és a kormánytagok bemutatására, vagy ha ez kudarcba fulladt, akkor az államfő kiírja a választásokat.

Miloš Vučević a „reménykedő Szerbia” jegyében szervezett kormánygyűlésen az igencsak lengén öltözött Siniša Mali pénzügyminiszter társaságában a belgrádi Nagyposta előtt egy 2023 májusában (Forrás: Twitter, Miloš Vučević)
A szerb médiából származó információk szerint Miloš Vučević miniszterelnök lemondását követően Siniša Mali pénzügyminiszter vagy Marko Đurić külügyminiszter lehet a miniszterelnöki poszt várományosa, bár az utóbbi „megengedhetetlen hibát” követett el azzal, hogy az orosz „béketerv” ellen szavazott az ENSZ-ben, amire a szerb elnök sajnálattal jegyezte meg, hogy nem tud mindenhol ott lenni.
A médiában olyan találgatások is elterjedtek, hogy Aleksandar Vučić szerb államfő meglepő jelöltet javasol a posztra, mint ahogyan 2017-ben tette Ana Brnabić esetében. Pletykaszinten ad absurdum felmerült Pásztor Bálint neve is, ami bombameglepetés lenne, hiszen a VMSZ eddig miniszteri posztot sem vállalt a szerb kormányban.
De mivel Vučić szeret meglepetéseket okozni mindenféle képtelen kijelentésekkel és cselekedetekkel, semmit sem lehet kizárni. Ugyanilyen képtelenség lenne Ivica Dačić kinevezése, bár a szocialista vezető úgy indult a legutóbbi választásokon, hogy miniszterelnök akart lenni.

Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke rögtön a szerb parlamenti ülés után Ludason találkozott Magyar Leventével, a külgazdasági és külügyminisztérium miniszterhelyettesével (Forrás: Facebook, Pásztor Bálint)
Olyan hírek is elterjedtek, hogy egyeseknek máris felajánlották a miniszterelnöki posztot, de hogy kik ők, és elfogadták-e a „kitűnő lehetőséget” vagy sem — azzal kapcsolatban egyelőre tényleg csak találgatások vannak.
Kormány vagy választások?
A CeSID vezetője, Bojan Klačar szerint a jelenlegi politikai klíma inkább arra utal, hogy a haladók vezetésével új kormány áll fel, a hatalmi párt számára ugyanis jelenleg kockázatos lenne választásokat tartani (bármennyi tapasztalatuk is van azok elcsalásában), mivel a tömeges tiltakozások és/vagy az esetleges ellenzéki bojkott legitimációs válságba sodorhatná a rezsimet.
A szakértő szerint ugyanakkor az is igaz, hogy hetente több olyan esemény történik, amely befolyásolhatja az ilyen vagy ehhez hasonló döntések megváltoztatását — ha minket kérdeznének, azt mondanánk, hogy naponta több is.
Dejan Bursać, a Filozófiai és Társadalomelméleti Tudományos Intézet munkatársa ugyanakkor megjegyezte, hogy a Szerb Haladó Párt a válsághelyzeteket általában új választásokkal oldja meg, most azonban olyan mértékű elégedetlenség tapasztalható, hogy a választások újabb feszültségeket szülhetnének.
A technikai kormány mozgástere
A szerb törvények értelmében a technikai kormány kizárólag napi ügyeket intézhet, és nem kezdeményezhet új törvényeket vagy stratégiai döntéseket, kivéve, ha azt állami érdek vagy katasztrófahelyzet indokolja.
A 30 napos határidő letelte után, amennyiben nem születik meg az új kabinet, hatvan napon belül parlamenti választásokat kell tartani.
A Vučević lemondásától a kvázi miniszterelnök távozásának konstatálásáig eltelt ötven napot sokan tudatos időhúzásnak tekintik.
A lemondás hivatalos elfogadásával azért vártak március 15-éig, mert abban bíztak, hogy a tiltakozások intenzitása csökken, de az is megfordulhatott a fejekben, hogy az egyetemista demonstrációig nem kellene csökkenteni a kormány hatáskörét.
Ha Aleksandar Vučić nem jelöl ki senkit miniszterelnöknek, vagy a kiszemelt miniszterelnöknek nem sikerül összetákolnia az új kormányt, akkor következik a parlament feloszlatása és előrehozott választások kiírása, amivel megszűnik Ana Brnabić megbízatása — ami érthetővé teszi, hogy a házelnök miért udvarol a szokásosnál jobban Vučićnak, bizonyára nem szeretne kiköltözni Jovanka Broz (a néhai Tito elnök volt nejének) villájából.
Ha mégis választásokat írnak ki, annak dátuma június 8-a lehet; ezt maga Vučić is megemlítette a múlt vasárnapi famózus kormányülésen, amelyet ő vezényelt. Ugyanakkor kétségtelen — ahogy egy belgrádi szakértő is említette — hogy a diákok és civil szervezetek által kilátásba helyezett bojkott és ellenállás esetén a választások nem csillapítanák, hanem mélyítenék a politikai válságot.
Kritikus harminc nap
Az elkövetkező hetekben tehát el kell dőlnie, hogy Szerbia új kormányt kap-e, vagy az újabb választásokkal belevág a bizonytalanba, amellyel persze elterelheti a figyelmet a diáktüntetésekről, de ugyanakkor kockáztatja a hatalom legitimitását.
Vagyis a kérdés az, hogy képes-e a kormányzat a mostani válságból kilábalni, vagy újabb válságba taszítja-e az országot.
Ezért a következő harminc nap mindenképpen döntő fontosságú lesz a szerbiai helyzet további alakulása szempontjából.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot