Connect with us

Szerbia

Kikre került bilincs Szerbiában a “korrupcióellenes harc” során?

A rendőrségi akciók érdekessége az, hogy minderről feltehetően évek óta tudott az ügyészség, és hogy a Szerb Haladó Párt (egyelőre) csak a saját háza táján tisztogat, miközben az ellenzékre kígyót-békát kiabál, az ő soraikból még senkit sem sikerült rács mögé dugni

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Rendőrségi akció (A kép illusztráció)
Rendőrségi akció, éppen bilincselnek (A kép illusztráció)
Cikk meghallgatása

Február második hetében indult meg a szerb elnök, Aleksandar Vučić által bejelentett korrupcióellenes harc. A nagy őrizetbe vételek azóta is tartanak, bilincs került már polgármester, alpolgármester, egészségügyi dolgozó, közvállalati igazgató, üzletember kezére Vajdaságtól Dél-Szerbiáig.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Niš volt polgármestere, Obrenovac volt elnöke, a Szerbiai Villanygazdaság volt igazgatója, rendőrök, mind célkeresztbe kerültek, amióta 2024. november elseje után a korrupció lett a fő téma Szerbiában.

A rendőrségi akciók érdekessége az, hogy ezekről az ügyletekről feltehetően évek óta tudott az ügyészség, a másik viszont, hogy a Szerb Haladó Párt (egyelőre) csak a saját háza táján tisztogat. Miközben az ellenzékre kígyót-békát, s főleg korrupciót és bűnözést kiabál, a soraikból még senkit sem sikerült rács mögé dugni.

A Villanygazdaság volt igazgatójától a vajdasági milliomosig

Február 12-én az első között tartóztatták le Milorad Grčićet, a Szerbiai Villanygazdaság volt igazgatóját, Aleksandar Papić vállalkozót és további 13 személyt. Az ellenzék szerint egyébként Grčićet elsősorban nem azért dugták rács mögé, mert olyan sokat ártott volna, inkább azért, mert túl sokat tud.

Marinika Tepić, a Szabadság és az Igazság Párjának alelnöke sajtótájékoztató keretében dokumentumokat mellékelve beszélt arról, hogy a villanygazdaság épületében egy lehallgatóközpontot működtet a hatalom, amelybe egy szekrényen keresztül lehet bejutni.

Elég nagy az УКП, vagyis a szerb bűnügyi rendőrök népsűrűsége egy négyzetméteren Belgrádban

Elég nagy az УКП, vagyis a szerb bűnügyi rendőrök népsűrűsége egy négyzetméteren Belgrádban, ezek már igazi, hús-vér rendőrök

Az alábbiakban felsoroljuk, hogy eddig kik kerültek őrizetbe, a névsor nem teljes.

  • Február 12-én szerdán őrizetbe vették Milorad Grčićet, Obrenovac polgármesterét és az állami áramszolgáltató (EPS) korábbi igazgatóját, valamint Aleksandar Papić üzletembert és további 13 személyt.
  • Február 13-án csütörtökön bevitték a Munkaügyi Minisztérium négy tisztviselőjét, akiket azzal gyanúsítanak, hogy jogellenesen működési engedélyt adtak ki egy belgrádi idősotthonnak.
  • Február 14-én pénteken a rendőrség razziázott több tucat üzletben és vállalatban, amelyek Vladimir Vrbaški üzletember tulajdonában álltak. 13 személyt állítottak elő, akik 220 millió dinárt sikkasztottak el az állami tartalékalapból.
  • Február 15-én, szombaton őrizetbe került egy mezőgazdasági vállalkozás tulajdonosa Versecen valamint további 15 személy, akik adócsalással több mint 218 millió dinárral károsították meg a költségvetést.
  • Február 18-án, kedden a Katonai Orvosi Akadémia (VMA) toxikológiai osztályának vezetőjét tartóztatták le, aki állítólag túlárazott vizsgálatokkal több mint 3 millió dinárt keresett jogtalanul.
  • Február 19-én, szerdán öt közlekedési rendőrt vettek őrizetbe Prijepoljéban hivatali visszaélés gyanújával.
  • Február 20-án, csütörtökön megbilincselték Nemanja Stajićot, a belgrádi Legalizációs Titkárság egykori titkárát, testvérét és hat további személyt, akiket ingatlanbefektetőként azonosítottak.
  • Dragana Sotirovski, Niš volt polgármestere, a város katasztrófavédelmi törzskarának egykori parancsnoka és további két személy február 21-én pénteken került őrizetbe. Őket hivatali visszaéléssel vádolják, amelynek révén 460 millió dinárt szereztek meg.
  • Február 24-én, hétfőn újabb 13 embert tartóztattak le, köztük Sotirovski korábbi helyettesét és segítőjét, valamint a város közvállalatainak volt igazgatóit.
  • Az őrizetbe vett személyek közül többek ellen korrupció, pénzmosás és közpénzekkel való visszaélés miatt indult eljárás. Az ügyek vizsgálata folyamatban van.

  • Március 5-el bezárólag több mint 70 embert tartóztattak le, főként hivatali visszaéléssel, pénzmosással, vesztegetéssel és befolyással való üzérkedéssel gyanúsítják őket.

Zenta szégyene, az Elgas

Ugyancsak a múlt héten került rács mögé hat személy, akiknek közük van a zentai Elgas Közvállalathoz. Az őrizetbe vettek között van a vállalat volt megbízott igazgatója, helyi vállalkozók, és a helyi Ifjúsági Szövetkezet igazgatója is.

Egyébként az Elgasszal folyamatosan probléma van, a közvállalatnak időről időre zárolják a számláját, az ott dolgozók hónapok óta nem kaptak fizetést, eddig mégis mindenki tétlenül nézte a vállalat agóniáját.

Modern fűtési rendszer, a kép illusztráció

Modern fűtési rendszer, a kép illusztráció, nem Zentán készült

Az egyetemistáknak köszönhető ez is?

A BBC-nek nyilatkozó Dušan Vučićević, a Belgrádi Egyetem Politikai Tudományok Karának professzora szerint az egyetemistáknak köszönhető, hogy ezen a téren előrelépések történtek.

– Az alapján, hogy mikor történtek az állítólagos bűncselekmények, feltételezhetjük, hogy ezek az ügyek évekig a fiókokban hevertek, és hogy ezekre az őrizetbe helyezésekre nem került volna sor, ha nincsenek a blokádok és a tiltakozások

– állapítja meg a professzor, de hozzáteszi, az, hogy ha letartóztattak is valakit, az még semmit sem jelent, kérdés, hogy amikor mindez véget ér, végül börtönbe kerül-e majd bárki is.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel


A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Könyvek kedvezménnyel

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7