Szerbia
A szerbiai alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte a lítiumkitermelés tilalmáról szóló rendeletet
A döntés a 2024. július 11-én tartott ülésen született, és szinte azonnal tiltakozásokat és vitákat váltott ki egész Szerbiában. A „Ne damo Jadar” (Nem adjuk Jadart) nevű szervezet tüntetést szervezett az alkotmánybíróság épülete elé, és követelte, hogy a testület hozzon nyilvánosságra minden információt a Jadar projektről. Az aktivisták figyelmeztettek, hogy folytatják a tiltakozásokat, ha követeléseiknek nem tesznek eleget

A szerbiai alkotmánybíróság csütörtökön (július 11-én) hozott döntése lehetővé teszi a Rio Tinto számára a lítium bányászat megkezdését a Jadar völgyében, ugyanis a taláros testület hatályon kívül helyezte a szerb kormány két évvel ezelőtti rendeletét, amely megtiltotta a bányászatot a nyugat-szerbiai lelőhelyen. Az alkotmánybíróság döntésének középpontjában az a megállapítás áll, hogy az Ana Brnabić által vezetett szerb kormány 2022-ben túllépte hatáskörét, amikor megszüntette a Jadar projekttel kapcsolatos területrendezési tervet. Az alkotmánybíróság szerint a kormány jogosult területrendezési rendeletek meghozatalára és visszavonására, a konkrét rendelet azonban nem felelt meg sem az alkotmányos, sem a vonatkozó törvényes előírásoknak.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alkotmánybírósági döntés
Az alkotmánybíróság döntése lehetővé teszi a Rio Tinto számára, hogy folytassa a lítium bányászat előkészítését a Jadar folyó völgyében, amely a szerbiai Loznica közelében található. A terület különleges geológiai adottságainak köszönhetően gazdag lítiumkészletekkel rendelkezik, amelyet az ottani folyóról „jadaritnak” neveztek el.

Kapcsolódó cikk
A lítiumról szóló történet nem ért véget, Szerbia továbbra is hajlandó tárgyalni róla
A Jadar projekt, amelyet a Rio Tinto tervezett, a világ egyik legnagyobb lítium bányászatává válhatott volna, jelentős gazdasági előnyökkel járhatna Szerbia számára, viszont komoly környezetvédelmi kockázatot is jelent.
A projekt története 2010-ben kezdődött, amikor a Rio Tinto felfedezte a jadarit nevű ásványt a Jadar folyó völgyében.
Az ásvány rendkívül gazdag lítiumban és bórban, ami kiváló lehetőséget kínál a bányászat számára. Az évek során a projekt jelentős fejlődésen ment keresztül, és 2021-ben elérte azt a pontot, amikor már a bányászati műveletek megkezdése is szóba került.
Az ásványi anyagok kitermelése és feldolgozása jelentős vízhasználattal és potenciális szennyezéssel járhat, ami károsíthatja a helyi ökoszisztémákat és a vízkészleteket.
Az ellenállás vezető szereplője a „Ne damo Jadar” (Nem adjuk a Jadart) nevű helyi civil szervezet, amely számos tiltakozást és kampányt szervezett a projekt megakadályozása érdekében.

A tüntetők elállták a bejárathoz vezető utat, és lelakatolták az alkotmánybíróság bejárati ajtaját (Forrás: X platform)
A Rio Tinto, mint a projekt másik fő szereplője, máris reagált az alkotmánybíróság döntésére. A vállalat közleménye szerint továbbra is elkötelezettek a projekt iránt, és együtt kívánnak működni a szerb kormánnyal, valamint a helyi közösségekkel a fenntartható bányászat megvalósítása érdekében.
Ugyanakkor a vállalat hangsúlyozta, hogy nem kommentálják a folyamatban lévő jogi eljárásokat, és a törvényeknek megfelelően járnak el.
A szerb kormány elfogadja az alkotmánybíróság döntését, de (eléggé félrevezető módon) hangsúlyozza, hogy továbbra is a fenntartható gazdasági fejlődés és a környezetvédelem közötti egyensúly megteremtésére törekszik.
Aleksandar Vučić elnök egy korábbi interjúban kifejtette, hogy a Jadar projekt fontos gazdasági lehetőséget jelenthet Szerbia számára, de csak akkor, ha az a legmagasabb környezetvédelmi előírásoknak megfelelően valósul meg.
Restartolt hosszú, forró nyár
Az alkotmánybírósági döntés a 2024. július 11-én tartott ülésen született, és szinte azonnal tiltakozásokat és vitákat váltott ki egész Szerbiában. A „Ne damo Jadar” (Nem adjuk Jadart) nevű szervezet tüntetést szervezett az alkotmánybíróság épülete elé, és követelte, hogy a testület hozzon nyilvánosságra minden információt a Jadar projekttel kapcsolatban.
Az aktivisták figyelmeztettek, hogy folytatják a tiltakozásokat, ha követeléseiknek nem tesznek eleget.
Zlatko Kokanović, a „Ne damo Jadar” szervezet tagja kijelentette, hogy az alkotmánybíróság döntése várható volt, szerinte ugyanis a szerb kormány két és fél évvel ezelőtt szándékosan hozott alkotmányellenes és törvénytelen döntést a Jadar területrendezési tervével kapcsolatban, hogy nyitva hagyja a lehetőséget a Jadar projekt újraindítására.
A környezetvédők és a helyi lakosok most egy olyan törvény elfogadásáért küzdenek, amely véglegesen betiltja a lítium- és bórkitermelést, és az azzal kapcsolatos geológiai kutatásokat. Az aktivisták augusztus 10-éig adtak határidőt a szerb kormánynak, hogy készítse elő és fogadja el a törvényt.
A környezetvédők már most is tiltakozásokat szerveznek, és arra figyelmeztetnek, hogy eltorlaszolják az utakat, ha a kormány nem teljesíti követeléseiket. Június 28-án, a Loznicában tartott tüntetésük során bejelentették, hogy vasúti síneket és utakat zárnak le, ha a törvényt nem fogadják el augusztus 10-éig.
Közben Aleksandar Vučić szerb elnök kedvenc titkosszolgálati fordulatát vette elő, amely szerint két évvel ezelőtt legalább két nyugati titkosszolgálat akadályozta meg Szerbiát abban, hogy a lítiumbányászat vezető országává váljon.
Vučić szokásához híven ezúttal sem nevezte meg, hogy melyik titkosszolgálatról van szó, mert – mint fogalmazott – nem akarja veszélybe sodorni Szerbia pozícióit, nehogy hazája sokszorosan erősebbekkel keveredjen konfliktusba.
A szerb elnök szerint a „ne tudd meg melyik” titkosszolgálatoknak az volt a céljuk, hogy Szerbia lemaradjon a lítium kitermelésben, pedig ha minden időben elkezdődött volna, akkor már 2026-ban megnyílhatott volna a bánya, így viszont – mint a szerb elnök egyik korábbi kijelentéséből kiderül –, erre csak 2028-ban lesz lehetőség, mert a spionok két évvel ezelőtt bemattolták Vučićot.

- Szerbia7 nap telt el azóta
Rettegés egy baljós, ismeretlen erőtől: a hangágyú-eset
- B A Balkanac7 nap telt el azóta
Élet és karambol: Szajkó István emlékére
- Szerbia5 nap telt el azóta
Fico: Az EU zsarolja Szerbiát és elárulta a demokráciát
- Szerbia7 nap telt el azóta
Megkezdődtek az előállítások és letartóztatások Szerbiában