Koszovó
Koszovó a NATO Parlamenti Közgyűlésének társult tagja lett, van válasz a magyar aggodalmakra is
A NATO Parlamenti Közgyűlése jóváhagyta Koszovó státuszának megfigyelő tagból társult taggá történő előrelépését, ami a pristinai vélemények szerint a koszovói parlament és a NATO közötti többéves kiváló együttműködés eredménye. Jens Stoltenberg főtitkár válaszolt a NATO-erők külföldi bevetésével kapcsolatos magyar aggodalmakra is

A NATO Parlamenti Közgyűlése jóváhagyta, hogy Koszovó státusza megfigyelő tagból társult taggá váljon. A Szófiában tartott szavazáson a tagországok többsége támogatta a döntést, 14 tartózkodott, egyetlen ország szavazott ellene, egyes pristinai forrásokra hivatkozó szerb sajtóljelentések szerint ez Magyarország volt. A magyar kormány egyelőre hivatalosan nem indokolta a döntést – ha tényleg így van, de az ellenszavazat egyértelműen jelezheti az ország álláspontját a kérdésben. Driton Hyseni, a koszovói fő kormányerőnek számító Önrendelkezés (Vetëvendosje Movement) parlamenti képviselője szerint a megfigyelői státuszból társult taggá történő előrelépés a koszovói parlament és a NATO Parlamenti Közgyűlése között folyó többéves kiváló együttműködésnek köszönhető. A szerb politikai szereplőknek annak ellenére nem sikerült megakadályozniuk Koszovó státuszának felértékelését, hogy számos levelet írtak és folyamatos erőfeszítést fejtettek ki Koszovó tagsági státusza ellen.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Stoltenberg reagálása a „magyar aggodalmakra”
A NATO Parlamenti Közgyűlésének szófiai ülésén magyar szempontból az volt a legfontosabb momentum, hogy Jens Stoltenberg a NATO-erők bevetésével kapcsolatos budapesti aggodalmakra reagálva megjegyezte, hogy a NATO 32 tagból álló szövetség, amelyben mindannyian azonos státusszal rendelkeznek.
– Mindannyian aláírtuk a washingtoni szerződést, a kollektív védelmi záradékot, az egymás védelme és megvédése iránti elkötelezettségünket, és azt, hogy a döntéseket közösen, konszenzussal hozzuk meg
– mondta a főtitkár, aki szerint persze néha a szövetségeseknek konkrét aggályaik is vannak. Stoltenberg arra emlékeztetett, hogy a NATO-n belül hosszú hagyománya van annak, hogy „pragmatikus módszereket” találnak a konkrét aggályok kezelésére, anélkül, hogy aláásnák az egységet és az egymás védelme és megvédése iránti elkötelezettséget.

Van válasz a magyar aggodalmakra is (Forrás: NATO)
– Tehát bármi is legyen az aggodalmuk, biztos vagyok benne, hogy megtaláljuk a módját annak, hogy ezeket anélkül kezeljük, hogy aláásnánk a szövetségesek egymás védelmére és megvédésére vonatkozó alapvető felelősségét, valamint a Washingtoni Szerződésben foglalt valamennyi rendelkezés iránti elkötelezettséget
– jelentette ki Stoltenberg az utóbbi napokban a Budapestről elhangzott aggályokkal kapcsolatban.
Koszovó a NATO-ban látja a jövőt
Koszovó és Szerbia számára egészen másról marad emlékezetes a szófiai találkozó, a NATO Parlamenti Közgyűlése ugyanis a szerb ellenkezések ellenére megadta a társult tagsági státuszt Koszovónak, amely eddig megfigyelőként két székkel rendelkezett. Most, a státuszban történt előrelépésével lehetőség nyílik a koszovói delegáció bővítésére.

Kapcsolódó cikk
Merényletet követtek el a szlovák miniszterelnök ellen, életveszélyes állapotban van
A társult tagok, mint mostantól Koszovó, határozatokat és határozatmódosításokat terjeszthetnek elő. Ezenkívül különleges előadóként szolgálhatnak a bizottságokban, és saját nézőpontjaikat mutathatják be a NATO Parlamenti Közgyűlésének jelentéseiben.
A társult tagok azonban nem szavazhatnak ezekről a jelentésekről, valamint a határozatokról és a vezetésről. Jelenleg kilenc társult tag van, köztük Szerbia és Bosznia-Hercegovina.
Vjosa Osmani koszovói elnök az X platformon köszönte meg a tagországoknak az ajánlás elfogadását, és egyúttal megjegyezte, hogy az általa vezetett ország jövője a NATO-ban van.
– A NATO Koszovó sorsa, és ez a lépés biztosítja, hogy a világ leginkább NATO-párti népének hangja meghallgatásra találjon
– írta Osmani az említett közösségi oldalon, ahol egyúttal ígéretet tett arra, hogy hazája a szövetségeseivel együtt folytatja az erőfeszítéseket, hogy előmozdítsa Koszovó NATO-tagságát.

Vjosa Osmani ezzel a képpel ünnepelte, hogy Koszovó a NATO PA társult tagja lett (Forrás, X platform, Vjosa Osmani)
Albin Kurti koszovói miniszterelnök az X platformon megjegyezte, hogy a küldöttek elsöprő többséggel szavazták meg Koszovó társult taggá válását. Szerinte ez most, „Koszovó felszabadításának 25. évfordulója” előtt különösen aktuális, mivel az a NATO egyik legnagyobb vívmánya volt, amivel kapcsolatban máshol azt hangoztatta, hogy „Koszovó barátai mindig támogatják az országot”.
Megjegyzendő, hogy ez utalás a Kis-Jugoszlávia elleni 1999-es NATO-bombázásokra, amelyek június 11-én fejeződtek be; ezt a dátumot tekinti Kurti hazája felszabadításának, aminek a jövő hónapban lesz a 25. évfordulója.
Ejup Maqedonci koszovói védelmi miniszter a mostani szavazás kapcsán úgy fogalmazott, hogy Koszovó ezzel a döntéssel csak egy lépésre van a teljes jogú NATO-tagságtól, így a mai döntés bizonyára hatással lesz a Balkán stabilitására.
Zdravko Ponoš, a szerb ellenzéki Szerbia Központ (Srbija centar, SRCE) nevű tömörülés vezetője úgy vélte, hogy az ülésen ezúttal egypárti (haladó) delegáció vett részt, amelynek tagja volt Goran Rakić, a koszovói Szerb Lista korábbi vezetője is, aki a banjskai támadást követően mondott le.
Ponoš szerint Koszovó közeledése a NATO-hoz Szerbiában azért nem téma, mert a belgrádi vezetés a nyugati katonai szövetséget továbbra is ellenségnek tekinti, amely „Koszovó tagságát azért tolja, mert szüksége van rá.” Koszovó ugyanakkor tudja, hogy a jelenlegi státusz „tranzitállomás” a NATO-tagság felé, ami a jelen pillanatban nem kötelezi a NATO-t Koszovó megvédésére.
Vasárnap Ana Brnabić, a szerb parlament elnöke levelet küldött az amerikai delegáció vezetőjének, és kérte, hogy Koszovó ne kapja meg a társult tagságot, mert – mint hangsúlyozta – a státusz odaítélése jutalom lenne Pristinának az Európai Unió közvetítésével folyó párbeszéd obstruálásáért, és a brüsszeli megállapodásokból fakadó kötelezettségek elszabotálásáért.

- Szerbia5 nap telt el azóta
Ha nem hangágyú, akkor mi? A saját népére!?
- Szerbia6 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú
- Szerbia2 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot