Bosznia
A boszniai szerbek egyelőre tiltakozó jegyzékkel lázadnak a srebrenicai döntés ellen
A boszniai szerb nemzetgyűlés tiltakozó jegyzéket fogalmazott meg a Srebrenicával kapcsolatos ENSZ-határozat ellen, amelyet több ország számára is megküldtek. A jegyzék szerint a határozat sérti a daytoni szerződést és a nemzetközi jogot

A boszniai Szerb Nemzetgyűlés tiltakozó jegyzéket fogalmazott meg, amelyet megküldtek a daytoni szerződés körül bábáskodó országoknak, valamint több más országnak, amelyek a srebrenicai határozat szponzoraként és társszponzoraként jelentek meg. A Banja Lukában elfogadott jegyzék már a címében arra utal, hogy a mostani közgyűlési kezdeményezés nem csak „a bosznia-hercegovinai általános keretmegállapodást” (daytoni szerződés), hanem a nemzetközi jogot is megsérti. A boszniai szerb parlament ezzel elébe ment New York-i közgyűlési szavazásnak, mert a kacifántos megfogalmazásba csomagolva előre jelezte, hogy a boszniai szerb részről az ENSZ-határozatot nem hajtják végre. Milorad Dodik boszniai szerb elnök ezt már napokkal ezelőtt bejelentette, amikor felhívta a figyelmet arra, hogy nem kötelező érvényű határozatról van szó, a most elfogadott szerb jegyzékbe pedig azt is beletették, hogy nemzetközi jogi mechanizmusok beindításával is fellépnek ellene, az önrendelkezés csak „végső soron” került említésre.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Sok országnak megküldték a jegyzéket
Boszniai szerb beszámolók szerint a tiltakozó jegyzék elfogadását nem előzte meg heves vita a kormánypárti és az ellenzéki képviselők között, a 83 tagú boszniai szerb nemzetgyűlés 65 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el a jegyzéket, tehát mindenki rászavazott, aki ott volt.
A tiltakozó dokumentumot Horvátországnak (mint szerződő félnek), valamint Németországnak, Franciaországnak, Nagy-Britanniának és az Egyesült Államoknak (mint tanú országoknak) küldték meg, de megkapták más országok is, feltehetően azok, akik részt vettek az ENSZ-határozat szponzorálásában vagy társ-szponzorálásában.
Boszniai szerb résztől kiemelik, hogy a bosznia-hercegovinai elnökség jogosult a külpolitika vezetésére, és hogy a srebrenicai népirtásról szóló végleges ENSZ-határozat tervezetét az említett elnökség részvétele vagy jóváhagyása nélkül, valamint a Bosznia-Hercegovinán belüli konszenzus hiányában nyújtották be az ENSZ Közgyűlésének.
A Banja Lukai-i jegyzék külön kiemeli, hogy Horvátország, mint szerződő fél, köteles tiszteletben tartani a Bosznia-Hercegovinában kialakított hatalmi megoszlást és az ottani elnökség hatáskörét.
A dokumentum szerint az általános nemzetközi jogi kötelezettségek mellett a tanú országok megsértik fiduciárius (szavatoló) kötelességeiket, amivel megszegik az általános keretmegállapodás (daytoni szerződés) rendelkezéseit.
Továbbá, a tanú országok, mint fiduciáriusok, kötelesek támogatni az erkölcsi és etikai viselkedés normáit, megakadályozni a konfliktusokat, és pártatlanul szolgálni az összes szerződő fél érdekeit, diszkrimináció vagy kivételezés nélkül.
A boszniai szerb parlament szerint a Srebrenicáról szóló határozat elfogadásával az általános keretmegállapodás célja sérült a szerződő felek, a tanú országok és más országok szerb részről vitatott tevékenysége által, amely konkrét, destabilizáló hatásokat eredményezett a regionális biztonságra és a megállapodás hatalmi megosztásának érzékeny egyensúlyára.
Nem tartják magukra kötelezőnek
A kacifántos megfogalmazásból az is kiderül, hogy boszniai szerb részről az ENSZ-határozatot nem hajtják végre, mert amint azt korábban Milorad Dodik boszniai szerb elnök hangoztatta, egy nem kötelező érvényű határozatról van szó, de a most elfogadott szerb jegyzékben azt is jelezték, hogy nemzetközi jogi mechanizmusok beindításával is fellépnek ellene.
A tiltakozó jegyzék szerint a súlyos jogsértések fényében a Szerb Köztársaság azonnali intézkedést követel a fenti tevékenységek megszüntetésére és a nemzetközi jogi keretek visszaállítására, valamint a szerződéses kötelezettségek betartására, egyúttal követelik, hogy a szerződő felek, a tanú országok és más országok adjanak hivatalos választ azokkal az intézkedésekkel kapcsolatban, amelyeket a helyzet orvoslására és a „jövőbeni jogsértések” megelőzésére hoznak.
A boszniai szerbek azt is közlik, hogy a tiltakozó jegyzék figyelmen kívül hagyása és a korrekciós intézkedések elmulasztása mentesítheti a Szerb Köztársaságot a bosznia-hercegovinai elnökség megkerülésének és a srebrenicai népirtásról szóló határozatból származó bármilyen kötelezettség alól.
Banja Lukából jelezték, hogy ha a tiltakozó jegyzékre nem kapnak elfogadható választ, akkor a Szerb Köztársaság nemzetközi jogi mechanizmusok igénybevételéhez folyamodhat a viták békés rendezése érdekében, beleértve, de nem kizárólagosan a választottbírósági eljárást, nemzetközi pereket, a megállapodás felfüggesztését vagy érvénytelenítését, és végső soron az önrendelkezést.
A boszniai szerbek a jegyzékben annak a reményüknek adtak hangot, hogy a szerződő felek, a tanú országok és más országok komolyan veszik a kérdést, és gyorsan cselekszenek a nemzetközi jog elveinek támogatása érdekében. A boszniai Szerb Köztársaság parlamentje ezt a tiltakozó jegyzéket továbbította a bosznia-hercegovinai elnökség szerb tagjának, Željka Cvijanovićnak, további intézkedés céljából.

- Szerbia4 nap telt el azóta
Donald Trump Jr. Belgrádban, találkozott Vučić elnökkel
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az EUFOR erősít Boszniában, a magyarokat kihagyják
- Bosznia7 nap telt el azóta
A boszniai alkotmánybíróság felfüggesztette Dodik törvényeit
- Szerbia3 nap telt el azóta
A Vörös Sapkások az Úttörő parkban, ezek Vučić igazi barátai