Montenegró
Meddig nyúlik a szervezett bűnözés Montenegróban?
Az eseményeknek van egy messzebbre mutató eleme is, felmerül ugyanis a kérdés, hogy az elmúlt évek letartóztatásai eljutnak-e legfelsőbb szintig, és végül elérik-e Milo Đukanovićot, az ország egykori vezetőjét, és mindenható urát. A legfrissebb fejlemény az, hogy ma délelőtt letartóztatták Jelena Perovićot, a Korrupciómegelőzési Ügynökség igazgatóját is
Az európai uniós integráció kapcsán gyakran merül fel vádként a Nyugat-Balkán és Montenegró esetében is az, hogy a szervezett bűnözés kiterjedt formában van jelen. Ennek kapcsán merült fel sok esetben az elmúlt időszakban az a vád, hogy az állami szervezetek és elsődlegesen az igazságszolgáltatás kiemelt szereplői közül sokan vesznek részt a szervezett bűnözésben. Eddig is már számos vádemelés, letartóztatás történt különböző állami tisztségviselők esetében. Az elmúlt hetek montenegrói történései kapcsán várhatóan újból fellángol ez a vita, az ország volt főügyészét és a korábbi rendőrfőnökét ugyanis szervezett bűnözéssel hozzák összefüggésbe, aminek következtében a különleges ügyészség rendelete alapján vasárnap bevitték őket.
Beengedték Bajkeverő Velját Montenegróba(?)
Az egyik őrizetbe vett személy Milivoje Katnić, korábbi montenegrói különleges főügyész, a másik pedig Zoran Lazović korábbi rendőrfőnök. A vád szerint Lazovićot bűnszervezet létrehozásával gyanúsítják, a korábbi főügyészről pedig azt feltételezik, hogy a szervezet tagja volt. Ügyvédeik közlése szerint további vádként felmerült a hivatali helyzettel való visszaélés is.
Kapcsolódó cikk
A montenegrói média értesülései szerint Lazović volt elsődlegesen azért felelős, hogy 2020-ban a kavači klán két szerbiai tagjának, az embercsevap készítésével meggyanúsított Veljko Belivuknak és Marko Miljkovićnak feloldották a montenegrói beutazási tilalmát. Ők annak a kavači klánnak a tagjai, amely a rivális škaljari klán mellett az egyik legnagyobb montenegrói bűnszervezet, kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal.
Ennek a két szerbiai bűnözőknek a beutazását tette tehát lehetővé Lazović közbenjárása, amiben állítólagosan Katnić is a segítségére volt. Az eset kapcsán megszólalt Lazović ügyvédje is, aki sem megerősíteni, sem pedig cáfolni nem kívánta a médiában megjelent információkat.
A már említett kavači klán két tagja jelenleg Szerbiában áll bíróság előtt több gyilkosság miatt, de a perük nyögvenyelősen halad, ami azzal fenyeget, hogy feledésbe merül. Montenegróban azzal gyanúsítják őket, hogy 2020. október 14-én elrabolták Mileta Radulovićot, a rivális škaljari klán tagját, akit aztán átadtak a kavači csoport többi tagjának. Radulovićot végül két hónapos kínzás után ölték meg.
Küzdelem a bűnözés ellen
Danilo Šaranović montenegrói belügyminiszter vasárnap közölte, hogy a letartóztatásokat követően nyolc, Lazović és Katnić érdekeltségébe tartozó helyszínen tartottak házkutatást, többek között Bijelo Poljéban, Danilovgradban és Podgoricában.
A montenegrói nyilvánosságot az elmúlt két napban lázba hozó eset kapcsán számos politikus és értelmiségi szólalt meg. Mind azt kommunikálták, hogy a szervezett bűnözéssel fel kell venni a harcot és szembe kell szállni azzal a jelenséggel, hogy a bűnözői csoportok beszivárognak az állami szervekbe. A montenegrói hatóságok saját közlésük szerint egy majd fél éves nyomozás végén – amiben az EUROPOL is közreműködött – döntöttek a két személy letartóztatása mellett.
Milojko Spajić miniszterelnök kijelentette, hogy támogatja a Különleges Ügyészség folyamatos küzdelmét a bűnözés és a korrupció minden formája ellen.
Jakov Milatović elnök elmondta, hogy az ügyészség tevékenysége kulcsfontosságú a montenegrói jogállamiság javítása szempontjából. Az akciót Dritan Abazović volt miniszterelnök is üdvözölte, aki korábban, hivatali ideje alatt azzal vádolta meg Katnićot és Lazovićot, hogy „a montenegrói bűnpiramis csúcsán vannak”.
Az események kapcsán ugyanakkor az ellenzékbe szorult Szocialisták Demokrata Pártja, a DPS más álláspontot vett fel. Azt állították, hogy a letartóztatások politikai bosszú által motiváltak, és a DPS által vezetett korábbi kormány kriminalizálását célozzák.
Katnić 2015 és 2022 között volt különleges főügyész, – ebből öt évig a DPS kormányzása alatt – amikor elbocsátották, Katnić megtámadta ezt a határozatot, de fellebbezését a Közigazgatási Bíróság elutasította.
Eljutnak-e a legfelsőbb szintig?
Katnić karrierjét sokan úgy értelmezik, hogy a DPS embereként folytatta a munkáját, aminek a célja az volt, hogy megvédje a DPS volt vezetőjét, Milo Đukanovićot, aki hol miniszterelnök, hol Montenegró államfője volt.
Kapcsolódó cikk
Katnić volt a főügyész a DPS-kormány elleni puccs idején is, 2016-ban. Az általa akkor kiadott vádiratban orosz és szerbiai állampolgárok, valamint a Demokratikus Front két montenegrói vezetője – a szerb Andrija Mandić jelenlegi montenegrói parlamenti elnök, és a szintén szerb Milan Knezević parlamenti képviselő, a Demokrata Néppárt elnöke, a jelenlegi kormánykoalíció tagja – is szerepelt.
Az elsőfokú ítélet valamennyiüket több éves börtönbüntetésre ítélte, de a fellebbviteli bíróság perújítást rendelt el. Érdemes hozzátenni, hogy a 2016-os puccs kapcsán azóta sem született jogerős ítélet.
Lazović 2021 elejéig a rendőrség szervezett bűnözés elleni ágazatát vezette. A fia, a Nemzetbiztonsági Ügynökség volt alkalmazottja, csaknem két éve van őrizetben, és tárgyalásra vár, 2022 júliusában ugyanis letartóztatták, miután a nemzetközi kokaincsempészettel kapcsolatba hozható kavači klán tagjaként azonosították.
Ugyanakkor az eseményeknek van egy messzebbre mutató eleme is, felmerül ugyanis a kérdés, hogy az elmúlt évek letartóztatásai elérhetik-e Milo Đukanovićot, az ország egykori vezetőjét, és mindenható urát. Az elemzők erre ugyan nem sok esélyt adnak, de Đukanović jelenleg is aktív politikai ellenfelei mindig kiemelik, hogy a letartóztatásokat és a felderített bűnügyeket egy dolog mindenképpen összeköti: túlnyomórészt a DPS regnálása alá estek.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Új koalíciós szerződés a VMSZ és a haladók között, porosodó melléklettel
- Szlovákia3 nap telt el azóta
Leváltották a szlovák parlament ellenzéki alelnökét, a Mozart golyókat viszont nem Mozart készíti
- Horvátország1 nap telt el azóta
Nem csak Szerbiában van verbális deliktum, hanem Horvátországban is
- Bosznia14 óra telt el azóta
A boszniai alkotmánybíróság megsemmisítette az RS választási törvényét, Dodik viszont alkalmazni kívánja