Egyesült Államok
12-4=8: Az USA Black Hawk helikopterek eladását hagyta jóvá Horvátországnak
Az amerikai védelmi minisztérium Biztonsági Együttműködési Ügynökségének közleményében az szerepel, hogy Horvátország nyolc Black Hawk helikoptert kért. A BALK olvasói számára ez a közlés nem hat a meglepetés erejével, miután már 2022 decemberében írtunk arról, hogy Horvátország nyolc Sólymot szeretne
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma jóváhagyta, hogy Black Hawk helikoptereket, valamint hozzájuk kapcsolódó berendezéseket és szolgáltatásokat adjanak el Horvátországnak egy 500 millió dolláros szerződés keretében. Ezt az amerikai védelmi minisztérium jelentette be pénteken este. Horvátországnak jelenleg összesen négy Black Hawk helikoptere van, amelyből kettőt az Egyesült Államok kormánya „adományozott” 2022 februárjában Horvátországnak, kettőt pedig a horvát védelmi minisztérium szerzett be ugyanazon év decemberében. Horvátország a korábban használt orosz gyártmányú helikoptereinek jelentős részét Ukrajnának adta át, ezek helyébe léptek, illetve léphetnek az amerikai “sólymok”. A Black Hawk egy többcélú katonai helikopter, és körülbelül 30 országban használják.
Black Hawk, azaz 12-4=8
Az amerikai védelmi minisztérium Biztonsági Együttműködési Ügynökségének közleményében az szerepel, hogy Horvátország nyolc Black Hawk helikoptert kért.
A BALK olvasói számára ez a közlés nem hat a meglepetés erejével, a 2022. december elején érkezet két Black Hawk fogadásakor Mario Banožić volt védelmi miniszter ugyanis elnyilatkozta magát, hogy horvát szempontból az ideális szám tizenkettő lenne, amiről mi annak rendje és módja szerint be is számoltunk.
Ezek után nem kell Einsteinnek lenni ahhoz, hogy megoldjuk az egyenletet, miszerint 12 mínusz 4 az egyenlő nyolc, vagyis hogy Horvátország további nyolc amerikai helikoptert szeretne beszerezni ugyanabból a “fészekaljból”.
A mostani amerikai közlemény szerint a tervezett eladás támogatja az Egyesült Államok külpolitikáját és nemzetbiztonságát azáltal, hogy javítja a NATO-szövetségesek biztonságát, ami továbbra is fontos tényező a politikai stabilitás és a gazdasági fejlődés szempontjából Európában.
Tehát ez az újabb horvát beszerzés nem csak Horvátország, hanem Európa politikai stabilitása és a gazdasági fejlődése szempontjából is fontos, de a NATO számára is jól jön, mint ahogy az rögtön kiderül.
A közlemény erre is utal azzal a megjegyzéssel, hogy a tervezett eladás javítja Horvátországnak azt a képességét, hogy elrettentse a jelenlegi és jövőbeli fenyegetéseket, és támogassa a koalíciós műveleteket, valamint elősegíti az interoperabilitást az Egyesült Államokkal és más NATO-erőkkel.
A Pentagon Biztonsági Együttműködési Ügynöksége arra nem tért ki, hogy Horvátországnak jelenleg milyen fenyegetésekkel kell szembenéznie, bár százból száz megkérdezett itt minden bizonnyal Szerbiára tippelne.
A mostani üzlet, mint fent említettük 500 millió dolláros kiadást jelent Horvátország számára, a 2022. decemberében beszerzett két UH-60M-es Sólyom 115 millió dollár volt, az áprilisi kettő pedig „adományként” érkezett Horvátországba.
Az orosz helikoptereket az ukránoknak adták
Horvátország – mint 2022 novemberében megírtuk – 14 orosz gyártmányú helikoptert adományozott Ukrajnának.
Kapcsolódó cikk
NYÍLT TITOK: A horvátok 14 orosz helikoptert adományoznak az ukránoknak, de mi marad nekik?
Ezzel kapcsolatban akkortájt elég nagy volt a titkolódzás, Zágrábban azt mondták, hogy minősített adatokról lévén szó, az ügy titoktartási kötelezettség alá esik, a titkosításokra vonatkozó törvény pedig mindenkit egyformán érint.
Végül a horvát miniszterelnök 2022. november 14-én közölte, hogy a horvát hadsereg 26 helikopterrel rendelkezik, amiből 14-et, vagyis több, mint a felét Ukrajnának ajándékozza.
Andrej Plenković akkor azonban arról nem volt hajlandó beszélni, hogy megegyeztek-e már az Egyesült Államokkal az ellentételezésben, vagyis hogy Horvátország mit kap az orosz helikopterekért cserébe.
Akkortájt arra is emlékeztettünk, hogy a horvátok némileg érzelmileg is kötődtek az orosz helikopterekhez, mert a kilencvenes években vívott háborúk idején, “lehetetlen körülmények között” szerezték be őket, miután a nemzetközi közösség fegyverszállítási embargót vezetett be az országgal szemben.
Kapcsolódó cikk
PUFFERORSZÁG: Az orosz szankciók kijátszása a boszniai Szerb Köztársaság közbeiktatásával
Tehát a horvátok igencsak régi orosz helikoptereket ajándékoztak Ukrajnának, amelyeknek legutóbbi nagyjavítása 2015-ben volt, hasonló szervizelésre pedig az Oroszország elleni szankciók miatt hamarosan nem igen lehet sort keríteni, bár állítólag erre használták volna pufferországként a boszniai Szerb Köztársaságot.
A megoldást – megint csak állítólag – egy puffercég alapítása jelentette volna a Republika Srpskában, amelynek az orosz eladó és a horvát vevő közé történő beiktatása lehetővé tette volna az orosz szankciók kijátszását. Kapóra jöhetett volna, hogy a boszniai haderő is rendelkezik az érintett MI-8 típussal, így nem keltett volna feltűnést az érintett eszközök importja Bosznia-Hercegovinába.
- Szerbia7 nap telt el azóta
Azerbajdzsán mégsem állítja le a Szerbiába irányuló gázszállításokat
- Horvátország7 nap telt el azóta
Zoran Milanović elsöprő győzelme, Dragan Primorac a konyhán keresztül távozott
- Szerbia5 nap telt el azóta
Több diák megsérült a belgrádi jogi kar hallgatói elleni támadásban
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić támogatottsága állítólag 34%-os, a szerb elnök referendumot akar