Connect with us

Oroszország

SEMMI SEM DRÁGA: Az oroszok igyekeznek feltüzelni Szerbiát Koszovó megtámadására

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

szerb,Szerbia,orosz,Oroszország,Nyugat,Luhanszk,NATO,Új Oroszország,Ukrajna
A cikk meghallgatása

Egyre több orosz kommentátor igyekszik feltüzelni Szerbiát egy Koszovó elleni támadásra. Az érvelésrendszerük ugyanakkor egy kicsit logikátlan: miközben azt állítják, hogy a legutóbbi koszovói válságot a Nyugat azért robbantotta ki, hogy újabb frontot nyisson Oroszország és az USA, valamint európai szövetségesei között, most éppen ezek az elemzők sürgetik Belgrádot a cselekvésre. És természetesen kihagyhatatlan a megbonthatatlan szerb-orosz barátság felemlegetése.

Fel, támadni

– A koszovói válságra csak egy módon lehet reagálni: el kell foglalni Koszovó északi részét és be kell jelenteni, ezentúl itt húzódik a határ. Ha harcolni akartok, csak gyertek, de három nap múlva már Pristinában leszünk. Ha nem akartok, akkor ezentúl itt marad a határ. A NATO nem fog harcolni a koszovói albánokért, komoly szankciókkal fenyegetőzik ugyan a katonai tömb, de nem fog harcba szállni. De Aleksandar Vučić szerb elnök nem döntött a támadás mellett, ő mindig is egy békéltető személyiség volt

– vélekedett Vlagyimir Brutyer orosz politológus, a Kreml-párti orosz és külföldi elemzőket és újságírókat tömörítő Valdaj Klub tagja.

A politológus szinte sértve érezte magát, amikor arról beszélt, hogy Vučić még nem ment neki Koszovónak, és inkább örül az apróbb győzelmeknek.

– A Nyugat megint rászólt Koszovóra, hogy függessze fel a szerbellenes intézkedéseket. Koszovó erre fél lépést hátrébb húzódott, és emiatt Vučić bejelentette, Szerbia győzött

– hangsúlyozta a politológus, miután Pristina augusztus végéig elhalasztotta azon rendelet betartatását, amely szerint szerb rendszámmal nem lehet behajtani Koszovóba, s a határon a szerb személyi dokumentumokat is ideiglenes koszovóira kell cserélni.

Megszólalt a Független Államok Közösségét alkotó posztszovjet országokkal fenntartott kapcsolattal foglalkozó parlamenti bizottság elnökhelyettese, Konsztantyin Zatulin is. Szerinte Moszkva csak akkor tud segíteni, ha Vučić végre elhatározza, mit tesz.

– Ukrajna ügyében is egyértelmű, kikkel szimpatizálnak a szerbek, de a Nyugat mindent elkövet annak érdekében, hogy maga mellé állítsa Belgrádot. Oroszország nem lehet szerbebb Szerbiánál. Ha Szerbia harcolni akar, akkor Oroszországnak segítséget kell nyújtania. Ha pedig más utat akar találni, akkor Moszkvának megértőnek kell lennie, de nem vállalhat többet, mint amennyit Szerbia hajlandó megtenni

– mondta a politikus.

Ki, mit szít?

Az orosz szakértők szerint a Nyugat azért próbál feszültséget szítani a Balkánon, hogy elterelje a figyelmet arról, hogy Ukrajna fokozatosan hátrébb szorul és nem úgy folynak az események, ahogyan azt Washingtonban vagy Brüsszelben látni szeretnék.

Az időzítésben az is fontos – állítják Moszkvában – hogy a nyugatiak úgy vélik, amíg a Kreml le van kötve Ukrajnában, nem tud valódi segítséget nyújtani Vučić Szerbiájának.

– De a fő vesztes Ukrajna lenne egy szerb-koszovói háború esetén, hiszen eddig egyedült Kijev tetszelgett a gonosz Putyin ellen harcoló keresztes vitéz szerepében. Ha viszont máshol is keletkezne egy konfliktus, a szerepet meg kellene osztani mással is

– vélekedett Jevgenyij Umerenkov, a Komszomolszkaja Pravda című lap katonai szakértője.

Egy másik szakértő Pjotr Makedoncev szerint addig kellene várni a Koszovó elleni szerb támadás megindításával, amíg nem ér véget győzelemmel az ukrajnai orosz akció.

A szakértő azt is biztosra veszi, hogy előbb-utóbb fegyveres összecsapás tör ki Törökország és Görögország között az égei-tengeri szigetek hovatartozása miatt s amikor ez megtörténik, az Oroszország elleni szankciók hatására végleg elgyengült Európai Unió már nem lesz olyan erős, hogy érvényesítse akaratát a Balkánon. (A NATO-ról nem szól a szerző, Görögország és Törökország is NATO-tag, bár a törökök néhány éve orosz légvédelmi rendszert telepítettek maguknál.)

Az orosz sajtóbeszámolók szerint közel kétszáz fegyveres ment Koszovóból Ukrajnába, hogy csatlakozzon az oroszok elleni harcoló erőkhöz, és ezen fegyveresek közül több tucatnyian már életüket vesztették, így Szerbiának könnyebb lesz a dolga egy esetleges koszovói háborúban, hiszen a legkeményebb albánok már elvéreztek Ukrajnában.

A szerb Luhanszk

És persze, az is kiderül, hogy amint a távoli Tokió, úgy a viszonylag közeli Új Oroszország (Novaja Rosszija) – hozzávetőlegesen Ukrajna keleti fele – tulajdonképpen szerb. Már csak ezért is történt, hogy 2014-ben, amikor a Moszkva-párti kelet-ukrajnai szakadárok hathatós orosz segítséggel háborút indítottak az ukrán hadsereg ellen, szerb önkéntesek is megjelentek a térségben.

Az egyik szerb vezér, Bratislav Živković, a Jovan Šević egység parancsnoka már arról beszélt, hogy a kelet-ukrajnai Luhanszk városa is szerb.

– Luhanszk szerb város, és általánosságban véve Új Oroszország minden tizedik lakójának szerb vér is folyik az ereiben. A szerbek 40 város alapítottak Új Oroszországban. És az is igaz, hogy egyetlen olyan háború sem volt, ahol a szerbek ne támogatták volna az oroszokat, illetve az oroszok ne segítették volna a szerbeket. Hogyan is nevezték régen ezt a várost? Szlavjano- Szerbszknek. Van még kérdés?

– mondta a szerb vezér, akinek a szavai már a harcedzett és minden bizonnyal szerbbarát újságírónak is csípte a szemét. Ugyanis azért hozzátette: a XVIII. században valóban létezett egy Szlavjanoszerbija nevű katonai terület, ahol az orosz birodalom oldalán harcoló szerbek, valamint bolgárok és moldovaiak laktak. A települések egyik létrehozója volt Jovan Šević, akiről 2014-ben elnevezték az ott harcoló csetnik egységet.

Szlavjanoszerbia története azonban egyáltalán nem volt olyan hosszú és meghatározó, mint amilyennek azt Živković sugallta: a megalapítás idején, 1753-ban négyezer szerb élt a térségben, amikor 11 évvel később felszámolták a korlátozott autonómiával rendelkező “államalakulatot”, már csak alig több mint ezer.

Oroszország

Ha Orbánnak szabad, akkor Vulinnak is szabad, a szerb politikus találkozott Putyinnal

– Ha Orbánnak ez megengedett, akkor természetesen Vulin is találkozhat Putyinnal. Nem látok ebben különbséget, vagy más megközelítést – jelentette ki Miloš Vučević szerb (báb)miniszterelnök, aki ezáltal magyar kollégájának moszkvai útjával takaródzva tartotta indokoltnak, hogy Vulin találkozott az orosz elnökkel

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Putyin esetleg a Szerbiának küldött gáz árának emelésével "torolhatja meg", hogy Vučić Rafale-okat vásárolt
Putyin esetleg a Szerbiának küldött gáz árának emelésével "torolhatja meg", hogy Vučić Rafale-okat vásárolt (Forrás: RIA Novosztyi)
A cikk meghallgatása

Jobban mondva Putyin fogadta a szerb politikust, akit januárban “látatlanban” kitüntetett a Barátságért Érdemrenddel (oroszul: Орден Дружбы), azért látatlanban, mert az orosz elismerést akkor Szergej Nariskin, az Orosz Föderáció elnökének megbízottja, a külföldi hírszerző szolgálat igazgatója, az SVR moszkvai központjában adta át a szerb politikusnak, tehát Putyin személyesen nem találkozott vele, amit most a vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórum alkalmával pótolt. A RIA Novosztyi hírügynökség jelentése szerint Putyin arra bíztatta a volt szerbiai titkosszolgálati vezetőt, aki most a szerb elnök megbízásából az oroszokkal tartja a kapcsolatokat, hogy alaposan vegye szemügyre és mérje fel az együttműködés lehetőségeit az Orosz Föderáció olyan nagy és ígéretes régiójával, mint a Távol-Kelet. Nyilvánvalóan ez csak a mantra, bizonyára sokkal fontosabb kérdésekről esett szó, amelyeket majd a történészek évtizedek múlva bányásznak elő.

Rafale után Putyin

Ne feledjük, hogy a találkozóra mindössze néhány nappal azt követően került sor, hogy Szerbia 12 francia Rafale vadászbombázó vásárlásába vágott bele. A RIA Novosztyi jelentése – amely a délelőtti órákban vezető hírként kezelte a találkozót – idézte Putyin elnököt, aki szerint meg kell vizsgálni annak okát, hogy miért következett be enyhe visszaesés az Oroszország és Szerbia közötti kétoldalú kereskedelemben.

Lehet, hogy nem túlzunk azzal a feltételezéssel, hogy Putyinnak nem tetszik a francia Rafale-ok beszerzése, és esetleg rosszallását fejezte ki emiatt, de erre a “állami szolgálatban álló” sablonos hírügynökségi jelentése nem tér ki.

– Talán itt az ideje, hogy közös parlamenti bizottsági ülést tartsunk, miután az már régóta nem ülésezett, legalább két éve. És annak is eljött az ideije, hogy megvizsgáljuk az ezzel kapcsolatban felmerülő akadályokat, hogy megszüntessük azokat. Különösen azért, mert sok érdekes területünk van, együttműködés például a közlekedés és az ipari területén

– tette hozzá az elnök, nem részletezve azt, hogy az általa említett időpont egybeesik azzal, amikor Oroszország nekiment Ukrajnának.

Putyin – nyilván nem véletlenül – emlékeztetett arra, hogy Oroszország jelentős szerepet játszik Szerbia energiaellátásában, és a szállítások időben és nagyon jó feltételekkel történnek.

– Erről is beszélni fogunk, vannak konkrét dolgok, amelyeket meg kell oldani, miután 2025 márciusában lejárnak a gázszállítási szerződéseink

– tette hozzá az orosz vezető, aki ezzel esetleg azt akarta mondani, hogy nem veszik ugyan el a szerbektől az orosz gázt a Rafale-szerződés miatt, de a továbbiakban nem kapják olyan olcsón, mint eddig.

Putyin azt is kérte, hogy Vulin adja át az üdvözletét Aleksandar Vučić szerb elnöknek, és reményét fejezte ki, hogy a szerb elnök idén ősszel elmegy Kazanyba, és részt vesz a BRICS-csúcs margójára szervezett eseményeken.

Ez azért is érdeke lenne, mert valóban lejár a két ország között 2022-ben kötött három éves gázszerződése, de ezt most aligha lehet telefonon elintézni, pedig Vučić bizonyára arra számít, hogy továbbra is lesz olcsó orosz gáz, amely a három évvel ezelőtti szerb elnöki mantra szerint “10-12-szer kevesebbe került Szerbiában, mint Európában”.

Mint a mellékelt videóból kiderül – amely az X platformon érhető el – Putyin már nem elégszik meg azzal, hogy Vučić küldöncöket meneszt hozzá, személyesen akarja látni a szerb elnököt Oroszországban, így Vučićnak most végképp színt kell vallania, és el kell döntenie, hogy melyik széket rúgja ki maga alól.

Vulin marad az amerikai szankciók hatálya alatt

Miután a Kreml előre jelezte, hogy a Putyin-Vulin találkozóra sort kerítenek a vlagyivosztoki gazdasági fórumon, ez lehetőséget kínált arra, hogy az amerikaiak és az európaiak előre reagáljanak rá.

Az Amerika Hangja ezzel kapcsolatban továbbította az ottani külügyminisztérium álláspontját, hogy az Egyesült Államok számára Aleksandar Vulin ‘jól ismert’, és továbbra is amerikai szankció alatt áll, amelyet tavaly júliusban vezettek be ellene. A washingtoni külpolitikai szócsőnek is nevezhető adó ezt egy meg nem nevezett külügyi szóvivőre hivatkozva jelentette.

– Mi továbbra is arra fókuszálunk, hogy a szerbiai vezetőkkel folytatott együttműködés során a két ország közötti stratégiai partnerség megerősítésén dolgozzunk

– mondta a névtelenségbe burkolódzó amerikai illetékes, aki utalt arra, hogy ez mindaddig így marad, amíg Szerbia folytatja a biztonságos jövő építését Európában, és ellenáll az Oroszországtól érkező politikai és gazdasági zsarolásoknak. (Majd meglátjuk, hogy miként alakul az orosz gáz ára 2025 márciusától!)

A State Department szinte ugyanezt válaszolta a másik amerikai szócsőnek számító Szabad Európa Rádiónak (RSE), amikor az augusztus 23-án kért reagálást Andrej Pivovarov orosz aktivista azon vádjával kapcsolatban, hogy Vulin szerepet játszott az ő 2021-es oroszországi letartóztatásában.

A politikai másodhegedűsnek tekinthető Európai Unió (EU) ugyanakkor azt közölte, hogy az Oroszországgal való kapcsolatok fenntartása az Ukrajna elleni agresszió idején “nem egyeztethető össze az Unió értékeivel és Szerbia csatlakozási folyamatával”.

A Szabad Európának szintén név nélkül nyilatkozó uniós illetékes szerint az EU “kristálytisztán beszélt a partnereivel arról”, hogy nem tekinti normálisnak az Oroszországgal fenntartott kapcsolatokat az Ukrajna elleni “semmivel sem kiprovokált és indokolatlan agresszió és háború után”.

Az uniós illetékes szerint az EU “minden tagjelölt országra megbízható európai partnerként szeretne számítani a közös elvek, értékek, biztonság és jólét érdekében”.

Ha Orbánnak szabad, akkor Vulinnak is szabad

Miloš Vučević szerb (báb)miniszterelnök a Szabad Európának azzal reagált a Putyin-Vulin találkozóra vonatkozó kérdésre, hogy “semmi korszakalkotó és semmi szörnyű” dolog nem történt.

– Nem szakítottuk meg a diplomáciai kapcsolatokat Oroszországgal, senkinek sem tilos Oroszország képviselőivel találkozni

– mondta Vučević, aki arra emlékeztetett, hogy Szerbia nem támogatja Ukrajna területi integritásának megsértését.

Egyúttal rámutatott arra, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök, az Európai Unió és a NATO egyik tagállamának vezetője a közelmúltban Moszkvában járt, és találkozott Putyinnal.

– Ha Orbánnak ez megengedett, akkor természetesen Vulin is találkozhat Putyinnal. Nem látok ebben különbséget, vagy más megközelítést

– mondta a szerb miniszterelnök, aki tehát magyar kollégájának moszkvai útjával takaródzva tartja indokoltnak, hogy Vulin – viszont nagy Putyin-fanként és miniszterelnökként esetleg nem ő – találkozott az orosz elnökkel.

Vulin idén május 2-a óta, amikor a szerb kormány miniszterelnök-helyettesévé választották, kétszer járt Oroszországban. Három héttel ezelőtt Moszkvában beszélt Jurij Usakovval, az orosz elnök külügyi tanácsadójával, júniusban pedig Vlagyimir Kolokolcev belügyminiszterrel, Szergej Sojguval, Oroszország Biztonsági Tanácsának titkárával és Alekszandr Grusko külügyminiszter-helyettessel, tehát szerb részről nagyon is élő és mozgalmas kapcsolattartásról van szó az oroszokkal.

Az olvasás folytatása

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

HIRDETÉS

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!