Albánia
EURÓPAI TANÁCS(TALANSÁG): Egyre több a közvetítő, miközben egyre kevesebb a haszon
Még nem biztos, hogy Aleksandar Vučić Brüsszelben részt vesz a június 23-ra tervezett nyugat-balkáni csúcstalálkozón. A szerb elnök, erről előbb egyeztetni kíván a kormánnyal és az Open Balkan tagországok, vagyis Észak- Macedónia és Albánia vezetőivel. Lehet, hogy ez csak pávatánc Moszkva felé, de az is lehet, hogy a szerb elnöknek elege lett a sok közvetítési kísérletből, illetve az egyre inkább szaporodó közvetítőkből.
Szaporodnak a közvetítők
Nagy- Britanniát és Németországot követően Franciaország is kedvet kapott ahhoz, hogy saját különmegbízottja legyen a Balkánon, ez azonban nincs a szerb elnök ínyére.
– Attól tartok, hogy minél nagyobb a nyugat-balkáni különmegbízottak áradata, annál kevesebb az értékes és jó javaslatok száma. Mindenki túl nagy érdeklődést mutat irántunk, de néha úgy tűnik nekem, hogy a sok bába közt elvész a gyermek
– fejezte ki aggodalmát ezzel a “szülészeti” hasonlattal élve a szerb államfő.
Vučić ezt követően a belső politikai színtéren történő egyeztetések fontosságáról kezdett beszélni, majd a parlamenti vitákra és a kormánnyal történő egyeztetésekre terelte a szót, miközben azonban sokaknak úgy tűnik, hogy az új parlament és az új kormány megalakulásának halogatásával a szerb elnök, és ezáltal Szerbia, húzza-halasztja az időt, hogy a jelenlegi helyzetben ne kelljen kulcsfontosságú döntéseket hozni – pedig hát a nem döntés is döntés, még a politikában is.
A vučići halogató politikát szolgálhatja az is, hogy a döntéshozatali folyamat során szeretné kikérni a környező országok véleményét. Ennek a főpróbája lehet, hogy a csütörtökre tervezett brüsszeli Balkán-csúcson való részvétellel kapcsolatban egyeztet az Open Balkan tagországainak vezetőivel. Kérdés, hogy mire juthatnának, nem ők diktálják az iramot.
A “rámai” gondolat
Az uniós csúccsal kapcsolatban már ismert Edi Rama albán miniszterelnök álláspontja, aki nem számít arra, hogy a hétvégi EU-csúcs megnyitja az utat országa előtt a tagsággal kapcsolatos tárgyalások megkezdésével összefüggésben.
A Politiconak adott múltheti interjúban Rama emiatt Bulgáriát hibáztatta, amelyre hiába “szólt rá” a német kancellár, a szófiai álláspont változatlan maradt.
Az Európai Unió 2020 márciusában megállapodott abban, hogy zöld utat adnak Albániának és Észak- Macedóniának a tagsági tárgyalások megnyitása számára. Az egyeztetések azonban azóta sem kezdődtek meg, miután Bulgária feltételeket támasztott Észak- Macedónia irányában a macedón nyelvet, történelmet és identitást érintő kérdésekben.
A német kancellár nemrégi balkáni körútja során Bulgáriát is felkereste. A látogatás egyik célja az volt, hogy feloldja a szófiai kormány blokádját a közelgő brüsszeli csúcstalálkozó előtt, a bolgár kabinet azonban erre képtelen, mert egy ilyen döntéssel saját létét veszélyeztetné. Emiatt a bolgárok korábban Várhelyi Olivér bővítési biztost is lepattintották, ami miatt Várhelyi csalódottságának adott hangot, de hát ilyen a Balkán, néha okoz csalódásokat.
Az utóbbi napokban azonban a Balkán helyett mindinkább Ukrajna és Moldova került előtérbe, miután az Európai Bizottság azt javasolta az Európai Tanácsnak, hogy adjon tagjelölti státuszt a háborúval sújtott Ukrajnának és a leginkább háborús veszélynek kitett Moldovának, miközben az oroszok “barátságtalanságát” szintén élvező Grúziának azt üzente, hogy fusson még egy kört. A Balkán ezt követően kikerült a középpontból, és az alkudozások tárgyává vált. Ki tudja, hogy még hány körre ítéltetett?
Albánia
HOTSPOT: Meloni bejelentette, hogy augusztustól Albániába viszik a migránsokat
Az olasz miniszterelnök szerint egy „rendkívül innovatív” megoldásról van szó, amely elrettenti az Európába vágyó migránsokat, mert nem lehetnek biztosak abban, hogy Olaszországba kerülnek, ha a tengeren fogják el őket. Más szóval, “Albániával riogatják őket”
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök bejelentette, hogy a migránsokat Albániába irányító program augusztus 1-jén indul. Meloni kitart amellett, hogy a terv nem pazarlás, hanem egy „rendkívül innovatív” megoldás, amely elrettenti az Európába vágyó migránsokat, mert nem lehetnek biztosak abban, hogy Olaszországba kerülnek, ha a tengeren fogják el őket. Más szóval, “Albániával riogatják őket”. Meloni a Tiránától 50 mérföldre északra fekvő Gjadërben tett látogatása során beszélt a tervekről, ahol egy volt albán légibázison évente 36 000 migránst “dolgoznak fel”, miután begyűjtötték őket a tengeren. Az ötéves program a tervek szerint Olaszországnak 670 millió eurójába kerül.
Csak férfimigránsokat “tárolnak” Albániában
Az albán miniszterelnökkel, Edi Ramával tett közös látogatás során meglátogatták Shëngjin kikötőjét is, ahol egy 4,5 méter magas szögesdróttal körülvett befogadó központot alakítottak ki a migránsok számára.
Az emberi jogi csoportok szerint a migránsok jogai veszélyben vannak Albániában, Meloni viszont elmondta, hogy 15 EU-tagállam érdeklődött már az Európai Bizottságnál, hogy „követheti-e az unió az olasz modellt az Albániával kötött megállapodásban”.
Rama ugyanakkor arról beszélt, hogy azért engedélyezte a központok létrehozását Albániában, mert ezzel szerette volna megköszönni Olaszországnak, hogy az 1990-es években több ezer albán migránst fogadott be, és rögtön hozzátette, hogy más országok hasonló kéréseit elutasította.
A tervet a brit kormány Ruandába irányuló migránsprogramjához hasonlították, de kulcsfontosságú pontokban eltér: az albániai befogadás csak a meghatározott „biztonságos” országokból származó férfimigránsokat érinti, akiket az olasz haditengerészet vagy parti őrség a tengeren elfog, mielőtt elérnék Olaszországot.
A két hotspot extraterritorialitást élvez
A központok olasz joghatóság alá tartoznak, és azok, akik menedékjogot nyernek, Olaszországba kerülnek, míg az elutasított személyeket visszaküldik a származási országukba.
A két albániai hotspot tehát extraterritorialitást élvez: egy idegen államon belüli olasz területnek minősül, ilyen tekintetben egyenrangú lesz egy nagykövetséggel vagy konzulátussal.
Kapcsolódó cikk
Olaszország Albániába viszi a tengeren begyűjtött migránsokat, mi lesz a turizmussal?
A Corriere della Sera írása szerint a migránsok kérelmeit vizsgáló meghallgatások távolról, feltehetően internetes kapcsolaton keresztül történnének. Több olasz jogász is kétségeket fogalmazott meg az eljárás szabályszerűségével és a menedékkérők jogainak garantálásával kapcsolatban.
Az idei évben Olaszországba irányuló migránshajók száma 21 574-re csökkent az előző évi több mint 51 000-hez képest, amit Meloni a tunéziai indulások visszaszorításával magyarázott, miután Olaszország és az Európai Unió finanszírozást ígért Tunéziának a csónakos emberek visszatartásáért cserében.
Mivel az olasz gyárak igényt tartanak a migráns munkaerőre, Meloni kormánya növelte a migránsok számára elérhető munkavállalási vízumok számát. Miután a héten kiderült, hogy a tavalyi 282 000 kérelem több mint fele a Nápoly környéki Campania régióból érkezett, ahol az új érkezők mindössze 3%-a kapott munkát, felmerült a gyanú, hogy a nápolyi Camorra maffia eladja a vízumokat a bangladesi migránsoknak.
Nyilatkozat: Az itt közölt információk a Giorgia Meloni által bejelentett migrációs programot részletezik. Az intézkedés célja az Európába irányuló migráció csökkentése és az a tengeren keresztül érkező emberek elrettentése.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból