Bosznia
KATONAI TÉRHÓDÍTÁS: A NATO Bosznia-Hercegovinában is erősít, Dodik ezt veszélyesnek tartja
A NATO főtitkára úgy nyilatkozott, hogy a nyugati katonai szervezet folytatja védelmi kapacitásainak növelését Bosznia- Hercegovinában. Jens Stoltenberg erről azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy Brüsszelben fogadta Šefik Džaferovićot, a bosznia-hercegovinai elnökség bosnyák tagját. Milorad Dodik ezt veszélyesnek látja, mert erről nem született semmiféle döntés Bosznia- Hercegovinában, ahogy Džaferović sem rendelkezett semmiféle felhatalmazással arra, hogy Stoltenberggel találkozzon.
Mindenki “békézni” akar
A nyilatkozatok szintjén senki sem akar háborúzni, mindenki csak “békézni” szeretne, így egyáltalán nem meglepő, hogy a NATO-főtitkára is “békeharcos”, Stoltenberg ugyanis úgy fogalmazott, hogy “a NATO határozottan támogatja a békét és a stabilitást Bosznia- Hercegovinában és a Nyugat- Balkánon”.
A főtitkár az ukrajnai háború miatt minden eddiginél fontosabbnak tartja a politikai párbeszéd és az együttműködés erősítését.
– A NATO a továbbiakban többet fog tenni azért, hogy kiálljon partnerei mellett a Bosznia- Hercegovinával való együttműködés elmélyítése érdekében, ami egy új csomagot foglalhat magában a védelmi kapacitások kiépítésére, valamint az együttműködésünk megerősítésére a kézi- és könnyűfegyverek, valamint a terrorizmus elleni küzdelem és a kiberbiztonság terén
– mondta Stoltenberg, aki támogatásáról biztosította az EUFOR Althea békefenntartó műveletet is.
– E tekintetben továbbra is kulcsfontosságú az együttműködésünk az Európai Unióval. Továbbra is támogatjuk ezt a fontos uniós műveletet, mivel létfontosságú az állam stabilitása szempontjából, és ezt fenn kell tartani
– mondta az amerikai vezetésű nyugati katonai szervezet főtitkára, aki megjegyezte, hogy a katonai szervezet növeli alkalmazottainak számát Bosznia- Hercegovinában, amelynek további pénzügyi forrásokat is biztosított, emellett pedig támogatja azokat a szakértői csoportokat, amelyek a dezinformációk elleni küzdenek.
– Politikai és gyakorlati értelemben vett támogatásunk fokozása hozzájárulhat az ellenállóképesség kialakításához, és az esetleges agresszió megelőzéséhez a jövőben. Minden további segítségnyújtást az igényekhez igazítunk, és teljes mértékben összehangolunk Bosznia- Hercegovinával
– jelentette ki Stoltenberg, ami mémileg problémás lehet a szerbek ellenkezése miatt, de a jogszerűség tekintetében is, mint ahogy ezt az eddigi gyakorlat is mutatja.
Stoltenberg egyúttal felszólított minden politikai erőt Bosznia- Hercegovinában, hogy hagyja abba a megosztás retorikáját, és haladjon a megbékélés felé. A főtitkár arról is beszélt, hogy az összes NATO-tagállam állandó képviselőiből álló Észak-atlanti Tanács következő ülésén felszólal Šefik Džaferović, a bosznia-hercegovinai elnökség “rotációs elnöke”.
Dodik és a “dodikozás”
Ha a sorok között olvasunk, akkor nyugodtan megállapíthatjuk, hogy Stoltenberg “jó nyugati szokás szerint” a boszniai szerbeknek, és azok vezetőjének üzengetett, vagyis “dodikozott” egy jót, miközben a boszniai szerb vezető nevét ki sem ejtette.
Az aligha fordulhat elő, hogy Milorad Dodik – aki szintén “nagy békeharcos”, csak a másik oldalról – Brüsszelben felkeresi Stoltenberget, így be kellett érnie a bosnyák ügyet gátlástalanul képviselő Šefik Džaferovićtyal, aki “ezer örömmel dőlt a NATO-főtitkár karjaiba”.
Miután Dodik nem tervez brüsszeli utat, így nem maradt más hátra, minthogy ő is üzenjen, és erre a Twittert használta fel, amely ismeri a cirill ábécét is. Dodik előszöris azt kifogásolta, hogy Džaferović az elnökség felhatalmazása nélkül kereste fel Brüsszelt.
– Az a mód, ahogy Šefik Džaferović elment a NATO-székházba mindhárom bosznia-hercegovinai elnökségi tag egyetértése nélkül, azok a tézisek, amelyek csak az ő pártjának az álláspontjai, mint például Bosznia- Hercegovina NATO-ba vezető útja, nagyobb veszélyt jelentenek Bosznia- Hercegovinára, mint bármely retorika, amire annyira szeretnek hivatkozni
– írta a Twitteren Dodik, aki szerint a bosnyák elnökségi tag nem Bosznia- Hercegovina nevében beszélt Brüsszelben. Legalább annyira nem, mint ahogy december elején Dodik sem az elnökség mindhárom tagjának beleegyezésével tárgyalt Vlagyimir Putyinnal az orosz fővárosban, persze, a boszniai szerbek vezetője ezt most nem említette meg.
Dodik arra viszont kitért, hogy Bosznia- Hercegovina nem hozott semmiféle döntést a NATO-ba történő integrációról, és hivatalosan nem foglalt állást az ukrajnai helyzetről, valamint egyetlen harmadik ország Bosznia- Hercegovinára gyakorolt befolyásáról sem.
És hogy mit mondott Džaferović? Mindenekelőtt a NATO szarajevói központjának megerősítését kérte, mert véleménye szerint Oroszország nyíltan fenyegeti Bosznia- Hercegovinát. Ami persze, jó alapot teremthet a nyugati katonai szervezet bosznia-hercegovinai jelenlétének növeléséhez, mert lehet úgy értelmezni, hogy a “rotációs elnök” katonai segítséget kért, a többi pedig már csak részletkérdés.
Bosznia
ABSZOLUTIZMUS: Dodik mindenütt győzni akar az októberi boszniai helyhatósági választásokon
A szerbiai abszolutizmust követné a Szerb Köztársaságban Milorad Dodik. A boszniai szerbek Miléje az október 6-án esedékes boszniai önkormányzati választások előtt tartott kampánynyitó nagygyűlésre a párt apraját-nagyját felvonultatta, egy ilyen tömegrendezvénnyel akarta ugyanis demonstrálni, hogy a 2022. novemberi parlamenti választás után lényegében az ő általa vezetett politikai erő maradt az egyetlen, amely a szerb entitás egészében átütő befolyással rendelkezik
Milorad Dodik Banja Lukaban, a Kastel nevű erődben nyitotta meg a Független Szociáldemokraták Szövetségének kampányát. Az október 6-i boszniai helyhatósági választásra Dodik kihirdette a nyerő taktikát, miszerint minden városban győzniük kell. A kampány hevében azonban a boszniai szerb nemzet Miléjének a naptárán kell tartania a fél szemét, mert szeptember 18-án újabb tárgyalást tartanak az ellene folyó büntetőügyben.
Dodik mindenhol győzni akar
A Milorad Dodik vezette Független Szociáldemokraták Szövetsége (Savez Nezavisnih Socijaldemokrata, SNSD) pénteken tartotta kampánynyitó rendezvényét a Banja Luka központjában lévő Kastel nevű várromban.
Az október 6-án esedékes boszniai önkormányzati választásra a boszniai szerb vezető a párt apraját-nagyját felvonultató tömegrendezvénnyel akarta demonstrálni, hogy a 2022. novemberi parlamenti választás után lényegében az ő általa vezetett politikai erő maradt az egyetlen, amely a szerb entitás egészében rendelkezik alapszervezetekkel.
A kampányrendezvényen Dodik abbéli reményének adott hangot, hogy a szerb entitás lakosságának többsége az SNSD jelöltjeit támogatja. Mindazonáltal kiemelte, hogy a kis győzelmek is fontosak a pártja számára. Ennek ellenére a választási győzelemhez vezető tervének sarokköve, hogy az SNSD jelöltjei győznek minden egyes városban, így lesz a kicsiből nagy diadal.
Az általa megfogalmazott elvárás, hogy a boszniai Szerb-Köztársaság területén lévő önkormányzatok 70%-ban az SNSD kerüljön többségbe a képviselő testületekben, vagyis mindenhol meglegyen a kétharmad.
Meg kell jegyezzük, hogy a korábbi évek statisztikái alapján a grandiózus elképzelés megvalósulására szerény esély mutatkozik. Elég csak arra gondolni, hogy az SNSD jelenleg is egy hatpárti koalícióban birtokolja a kormánytöbbséget a boszniai szerb nemzetgyűlésben, bár nem tudni, hogy mit tanultak az anyaországtól, ahol a Szerb Haladó Párt gyanús körülmények között döngölte földbe az ellenzéket.
A kampánycélok margóján a legfőbb boszniai szerb odaszúrt a liberális baloldali erőknek is. Dodik kijelentette, hogy a boszniai szerbség társadalma hagyományos értékeken alapszik, és az SNSD nem támogatja az úgynevezett liberális elképzeléseket. Ehhez kötődően megjegyezte, hogy „ők tudják ki az apa, és ki az anya.”
Érdemes megjegyezni, hogy a tűzijátékkal záródó rendezvényen Dodik külföldi támogatói közül a kínai kommunista párt küldöttjei vettek részt.
Lejtmenetben az ellenzék
Dodik az illiberális szlogenekre felfűzött kampánybeszédében most tartózkodott attól, hogy pellengérre állítsa a vele szembe szegülő politikai erőket. Utóbbi egyszerű magyarázta, hogy a 2022. novemberi boszniai parlamenti választás óta az RS nagyobb ellenzéki pártjai egytől egyig erős lejtmenetbe fogtak.
A Branislav Borenović vezette Demokratikus Fejlődés Platformja (Platforma Demokratskog Progresa, PDP) elvesztett több húzó nevet, köztük Jelena Trivićet, aki Dodikkal szemben indult a PDP színeiben a 2022-ben tartott elnökválasztáson.
Borenović abban reménykedhet, hogy a szebb napokat megélt liberális PDP magszavazói behúzzák az X-et Banja Lukában a párt ifjú fenegyerekére, Dršako Stanivukovićra, aki négy évvel ezelőtt is borsot tudott törni Dodik orra alá.
Stanivuković esetleges újrázása a boszniai szerbség politikai és gazdasági központjában azt jelentené, hogy a PDP Banja Lukához köthető tagjai továbbra is kitartnak, így Borenović számára esély mutatkozhat arra, hogy a 2026-os országos választásra vidéken is megerősítse a pártot.
A boszniai szerb entitás többi ellenzékbe szorult pártja azonos pályát járt be az elmúlt két évben, mint a PDP. A Dodik féle SNSD-vel évtizedeken át ökölharcot vívó Szerb Demokrata Párt (Srpska Demokratska Stranka, SDS) továbbra is a Bijeljinában lévő fellegvárára épít.
Mirko Šarović pártelnök 2022. évi lemondása után mindenki Milan Miličević újonnan kinevezett pártelnöktől várta, hogy újra lendületet ad a kilencvenes évek legerősebb boszniai szerb politikai szervezetének. A várt dinamizmus azonban elmaradt, és Miličević semmi újat nem tudott felmutatni elődjéhez képest.
A választási adok-kapok legnyitottabb küzdelmét várhatóan újfent Jelena Trivić generálja, aki a korábbi pártja színeiben induló Stanivukovićtyal szemben jelöltette magát Banja Lukában a tavalyi évben tető alá hozott, Népi Front (Narodni Front, NF) nevű pártja színeiben.
A boszniai szerbség központjának polgármesteri tisztségéért folytatott harcban Trivić a közmondásos sötét ló abban a tekintetben, hogy az ellenzéki pártok jelentős része nem állított jelöltet, így előfordulhat, hogy az SNSD és a Stanivukovićot támogató PDP ellen leadott protest szavazatok juttatják Trivićet a polgármesteri székbe.
Dodik kampányol és bíróságra megy
Bár az SNSD kampányrendezvénye ünnepi hangulatban telt, Dodiknak azonban nincs sok oka az örömre.
Az ügyvédjei a szeptember 11-re meghirdetett bírósági tárgyalást el tudták napoltatni, a bíró azonban nem igazította az új tárgyalási napot a választási naptárhoz, így egy hetet adott Dodiknak, hogy kikampányolja magát.
A tavaly Dodik ellen hivatali hatalommal visszaélés miatt indult büntetőügyben így szeptember 18-án tartanak újabb tárgyalást. Emlékezetes, hogy Dodik a szerb entitás elnökeként nem jegyezte ellen a Christian Schmidt főképviselő által egyoldalúan kihirdetett jogszabályt, amiben a boszniai alkotmánybíróság döntéseit kötelező érvényűnek minősítette attól függetlenül, hogy a boszniai szerb törvényhozás azt elfogadta-e.
A halasztási kérelemről mindössze annyi ismert, hogy Dodik valamely hivatali funkciójával kapcsolatos eseményen kell, hogy részt vegyen, ennek jellege azonban pontosabban nem ismert.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból