Szerbia
SPECIÁLIS HÁBORÚ? Belgrádban 22 iskolában volt bombariadó
Pénteken reggel mintegy húsz belgrádi középiskola és gimnázium kapott körlevelet, amely szerint az iskola épületében robbanószerkezet van. A fenyegetéseket azonnal jelezték a szerb belügyminisztériumnak és a szerb titkosszolgálatnak (BIA), a diákokat és az alkalmazottakat pedig evakuálták.
Speciális háború?
A Danas hírportál/napilap úgy értesült, hogy a rendőrség szerint 22 iskola kapta meg a körlevelet, amely bombafenyegetést tartalmazott.
Marija Miletić, a belgrádi tizennegyedik gimnázium igazgatója szerint az e-mail reggel fél hatkor érkezett, amiről az első óra idején értesültek, és azonnal kiürítették az épületet.
– A tanítás azt követően folytatódik, hogy az épület átvizsgálása befejeződik, a délutáni tanítás azonban nem marad el
– jelentette ki a Miletić a Danasnak, amely szerint több iskolában is folyatódott a tanítás az épületek átvizsgálását követően.
– Amikor fél nyolc körül megérkeztem az iskolába, a többiek a tanárokkal együtt az iskola előtt voltak, a rendőrség pedig átkutatta az osztálytermeket. Az egyik tanár elmondta, hogy orosz nyelvű e-mail érkezett. Körülbelül egy órát vártunk kint
– nyilatkozta az egyik iskola diákja.
Az esetnek vannak politikai vonatkozásai is, az történteket inkább az ellenzéki portálok, és kevésbé a kormányközeli oldalak tárgyalták ki.
Bosszúról álmodnak
A Danas beszámolója szerint a szerb rendőrség a délelőtti órákban kilenc belgrádi iskolát vizsgált át, és mindenütt megállapította, hogy téves riasztásról, vagyis inkább “hamis bejelentésről” van szó, amelyekkel kapcsolatban a vizsgálat folyik.
– A rendőrség először kivizsgálja a fenyegetéseket, a gyerekeket és az alkalmazottakat addig nem engedik vissza az osztálytermekbe, amíg a rendőrök nem erősítik meg, hogy nincs veszély, ez prioritás
– jelentette ki Branko Ružić oktatási, tudományos és technológiai fejlesztési miniszter.
Hasonló volt a helyzet néhány nappal ezelőtt a szomszédos Montenegróban is, ahol az általános iskolákat kellett evakuálni az ismeretlen feladótól származó bejelentések miatt.
– Mindig is a bosszúról álmodoztunk. Bosszút állunk, elmegyünk az iskolákba, és mindenkit megölünk. Senki nem marad életben. Vérben fog úszni az egész város
– volt olvasható a montenegrói iskoláknak küldött fenyegetésekben, amelyek szintén a reggeli órákban érkeztek.
Az ottani oktatási, tudományos, kulturális és sportminisztérium úgy döntött, hogy a fenyegető üzenetek miatt egy napra felfüggesztik a tanítást az összes iskolában.
A kis balkáni államban hasonló tartalmú fenyegetéseket kaptak egyes önkormányzatok is.
Sem Montenegróban, sem Szerbiában nem igen beszélnek arról, hogy a fenyegetések összefüggésbe hozhatók-e az ukrajnai háborúval, ami azonban aligha zárható ki, az esetek pszichológiai vonatkozásait tekintve biztosan nem.
Szerbia
Lehet, hogy Szerbiát nem Vučić, hanem Vulin képviseli a kazanyi BRICS-csúcson?
Vulin szerint “senki sem gyűlölte Szerbiát, aki Oroszországot szerette, viszont mindenki, aki utálta Oroszországot, utálta Szerbiát is, ezért Szerbia jövőjét az Oroszországgal, Kínával és a más, Szerbiát zsarolás és feltételek nélkül elfogadó szabad országokkal fenntartott kapcsolatok jelentik
Aleksandar Vulin szerb miniszterelnök-helyettes lassan többet tartózkodik Oroszországban, mint Szerbiában, most éppen Szentpéterváron bukkant fel, ahol a RIA Novosztyi újságírójának nyilatkozott. Vulin ez alkalommal röviden, két-három szóban megerősítette, hogy Szerbia részt vesz az BRICS idei csúcstalálkozóján, amelyet Kazanyban rendeznek meg. Vulin az orosz hírügynökségnek röviden úgy nyilatkozott „el fogok menni”, amit úgy is lehet értelmezni, hogy Szerbiát ő, és nem Vučić képviseli a BRICS-csúcson. Az információt több orosz és szerb portál is átvette.
A medve zsibbasztása 2.0
Vulin jelenleg Szentpéterváron tartózkodik, ahol részt vesz a BRICS Plusz formátum keretében szervezett biztonsági csúcstalálkozón. Ez az esemény magas szintű diplomáciai találkozók sorozatát foglalja magába, amelyen a BRICS tagországai, valamint partnereik vesznek részt. A találkozó fókuszában a globális és regionális biztonsági kérdések állnak.
Vulin korábban, a vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórumon találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A találkozó során Putyin kifejezte azon elvárását, hogy Aleksandar Vučić, szerb elnök vegyen részt a kazanyi BRIKS-csúcstalálkozón, és jelezte, hogy a meghívást már elküldték számára – mint később kiderült, 10-12 nappal korábban, viszont szerb részről nem érkezett rá válasz.
Vučić ezt követően megerősítette, hogy megkapta a meghívót, ám egyelőre nem közölte egyértelműen, hogy el tud-e utazni Kazanyba, ezt lehetne “diplomáciai lebegtetésnek” nevezni.
Egyes szerb médiajelentések szerint ez a kijelentés összhangban van Vučić korábbi nyilatkozataival, miszerint “a nemzetközi események és diplomáciai találkozók fontossága mellett az ország belső ügyeit is prioritásként kezeli”.
Kapcsolódó cikk
Akkor a BALK-on azt írtuk, hogy a szerb elnök egy olyan kísérletbe kezdett, amit a “medve zsibbasztásának” lehetne nevezni, cáfolta ugyanis, hogy visszautasította Putyin nyilvánosan elhangzott meghívását a kazanyi BRICS-csúcsra, és annak kísérő rendezvényeire, viszont konkrét választ nem adott.
Nos, az összevissza kommunikáció és a verbális lebegtetés által a “medve zsibasztása” folytatódik, és vélhetően egészen október 10-éig tart, merthogy Vučić akkora ígért választ.
Ugyanakkor úgy tűnik, hogy az oroszok mintha sürgősen be akarnák terelni az egész nyugatellenes világot a BRICS-be, erre utalhat Szerbia és feltételezhetően Törökország meghívása is, Szerbia viszont maga sem tudja, hogy hova tartozik, ugyanakkor Milorad Dodik boszniai szerb vezető még reménykedhet, hogy ő is kap helyet egy pótszék pótszékén, az ő hovatartozásához ugyanis nem fér kétség.
Vulin szívesen megy Kazanyba
Éppen két éve van annak, hogy Aleksandar Vulin – akkor belügyminiszterként – kijelentette, hogy Szerbiának nem az Európai Unióban van a helye, és annál jobban jár az ország, már mint Szerbia, ha ezt minél előbb felismeri.
A kormánypárti – de szocialista beállítottságú – Novostinak adott terjedelmes interjúban a “szerb világ” propagálójának számító Vulin úgy fogalmazott, hogy az Európai Uniónak nevezett szövetség a múlté, a politikai függetlenség elvesztésével ugyanis az EU-tagországok “államok helyett területekké váltak”, és kezdik elveszíteni gazdasági potenciáljukat is, ami eddig az EU vonzerejének számított.
Vulin akkor megjegyezte, hogy “senki sem gyűlölte Szerbiát, aki Oroszországot szerette, viszont mindenki, aki utálta Oroszországot, utálta Szerbiát is. Szerbia jövőjét ezért az Oroszországgal, Kínával és a más, Szerbiát zsarolás és feltételek nélkül elfogadó szabad országokkal fenntartott kapcsolatok jelentik.
A szerb miniszterelnök-helyettes, aki nemrég virágot helyezett Sztálin sírjára, azt ismételgeti, hogy a BRICS olyan eszköz, amellyel megszüntethető az amerikai és a nyugati dominancia, és több pólusúvá tehető a világ. Pártjának két parlamenti képviselője az előző ciklusban, egészen pontosan tavaly augusztus 28-án indítványt nyújtott be a szerbiai parlamenthez, és kezdeményezte, hogy Szerbia csatlakozzon a BRICS-hez.
De nem csak a belgrádi vezetés gondolkodik így, hanem a “szerb világ” más tájain is ez a vélemény, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy Milorad Dodik a Vlagyimir Putyinnal folytatott legutóbbi találkozó alkalmával felvetette, hogy miután idén Oroszország tölti be a BRICS elnöki tisztségét, az orosz elnök vizsgálja meg a boszniai Szerb Köztársaság részvételét a szervezet munkájában, természetesen a bosnyákok, vagyis Bosznia-Hercegovina, mint olyan, kihagyásával.
A helyzet a jelen pillanatban az, hogy akit hívnak, az Vučić, de neki most éppen nem akaródzik menni, viszont akit egyelőre nemigen hívnak, vagyis Dodik, ugyanakkor szívesen ott lenne. Vulin pedig a Jolly Joker, aki örömmel helyettesítené Vučićot, mert akkor legalább addig államfőnek érezhetné magát, de attól mindenkit mentsen meg az Isten! Az sem elképzelhetetlen, hogy Vulin meghívásával az oroszok Vučić végtelen hiúságára játszanak.
Vulin jelenlétéből ugyanakkor Dodik is hasznot húzhat, aki nem is olyan régen a boszniai Szerb Köztársaság szenátorának nevezte ki a szerbiai politikust, aki rossz esetben cirka másfél országot képviselhetne Kazanyban, de lehet, hogy csak másod vagy harmadhegedűs lesz Kazanyban, ha mindkét szerb vezető elmegy a csúcsra.
Szerbia csatlakozása a BRICS-hez jelentős stratégiai fordulatot hozhatna az ország külpolitikájában és gazdasági együttműködésében, ami most nem valószínű a Franciaországhoz történő dörgölődzés miatt, de mit lehessen tudni, mikor jön még jól, addig meg csak hadd folytatódjon a “medve zsibbasztása”.
Moszkvában is járt
Aleksandar Vulin szerb miniszterelnök-helyettes és tárca nélküli miniszter mostani szentpétervári jelenése előtt hétfőn Moszkvában járt, ahol találkozott Szergej Sojguval, az Orosz Föderáció Biztonsági Tanácsának titkárával.
Vulin megköszönte Sojgunak a meghívást a kazanyi BRICS-találkozóra és a partnerországok magas biztonsági képviselőinek szentpétervári találkozójára, amelyet az Orosz Föderáció Biztonsági Tanácsa szervezett.
Vulin kabinetjének sajtóközleménye szerint a Jolly Joker tájékoztatta Sojgut a jelenlegi “koszovói és metohiai” helyzetről, és hozzátette, hogy szerinte a térség a konfliktus szélén áll. Egyúttal rámutatott, hogy a pristinai hatóságok célja a „dél-szerbiai tartomány etnikai megtisztítása a szerbektől”.
A közlemény szerint Vulin háláját fejezte ki az Orosz Föderációnak, amiért következetesen tiszteletben tartja Szerbia szuverenitását és területi integritását, ami a szokásos mantrák egyike, ezekre nem pocsékoljuk tovább senkinek az idejét!
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból