Connect with us

Szerbia

KERESZTANYA: A „Szerelem a törvény”, avagy Belgrádban ismét volt Pride, de a kormány mintha már nem támogatná annyira

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

pride belgrad 181934
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 2 perc

A nagyrészt konzervatív ortodox ény Szerbiában az LMBT-közösséggel szembeni ellenszenv és diszkrimináció mára sem szűnt meg, de Belgrádban egy éves kényszerszünetet után ennek ellenére megtartották a Pride-ot, amire leginkább a kordonok és a megsokasodott forgalmi dugok emlékeztették a szerb főváros „kevésbé színes természettel” megáldott lakosságát. Két évvel ezelőtt a menetet Ana Brnabić szerb miniszterelnök vezette, aki nyilvánosan vállalja másságát, most azonban nem vett részt a rendezvényen, legalábbis erre lehet következtetni a jelentésekből, amelyekben ezt ugyan szó szerint nem mondták ki, viszont nem is említették meg a miniszterelnök nevét.

Neheztelnek a miniszterelnökre

Amikor 2017 nyarán Brnabićot kinevezték miniszterelnöknek, az LMBT közösség tagjai szivárványt kezdtek látni ég alján, mert nemcsak, hogy ő volt az első nő a szerb kabinet élén, hanem az első LMBT-politikus is, aki ilyen magas tisztséget tölt be a Balkánon.

A 2017-es belgrádi Pride-on meg is jelent, a felvonulók pedig „Ana itt van!” feliratú plakátokkal vették körül, és tucatnyi ember készített vele szelfit. Egy évvel később már halványodni kezdett a szivárvány, miután jóformán semmi sem történt: az LMBT-jogok nem javultak, az új törvények messze voltak (és vannak ma is) az elfogadástól, és nem esett vissza a melegek elleni támadások száma sem.

A 2018-as Pride előtt aktivisták egy csoportja elindította a „Mondj nemet” elnevezésű kampányt, amelynek fő célja az volt, hogy megakadályozzák a politikusok részvétét a felvonulásukon, ám 2018-ban és 2019-ben még Brnabić ott volt a menetelők között. Ennek köszönhetően más politikus, nagykövetek és követségi alkalmazottak is feltűntek a tömegben, az ENSZ belgrádi irodája pedig nem „boldog esőnapot”, hanem „boldog Pride-napot” kívánt a szerb fővárosnak.


A szerb miniszterelnök idén már nem vonult fel, vagy nagyon jól álcázta magát. Ha ott lett volna, akkor az biztos feltűnik valakinek, egy miniszterelnök elég nehezen tudja megőrizni az inkognitóját. beklavac removebg preview

Ez nemcsak ünnepség, hanem tiltakozás is

Az idei Pride „keresztanyja”, vagyis kiemelt személyisége ezért már nem a miniszterelnök, hanem Nataša Bekvalac énekesnő volt, aki úgy fogalmazott, hogy ez a megtiszteltetés nemcsak eddigi munkájának, hanem eddigi életének az eredménye.

– Nyugodtan kijelenthetem, hogy nem az LMBT+ közösség támogatójaként vagyok itt, hanem annak részeként

– mondta Bekvalac, aki hozzátette, hogy azért is örül a megtiszteltetésnek, mert a földön egyetlen törvény létezek, az pedig a „szerelem törvénye”.

És ezzel vissza is kanyarodtunk oda, ahonnan elindultunk, a mostani belgrádi Pride ugyanis „nemcsak ünnepség, hanem egyúttal tiltakozás is volt”.

A séta során a felvonulok kétszer rövid időre megálltak, hogy megismételjék követeléseit, és hogy kifejezzék szolidaritásukat az erőszak és a megkülönböztetés áldozataival.

A szerbiai LMBT+ közösség hat követelést is összeállított, ezek közé tartozik a Brnabić által 2017-ben beigért regisztrált partnerségi törvény elfogadása (amelyet mellékesen szólva Aleksandar Vučić szerb elnök sem igen támogat), továbbá az állami szervek megfelelő reakciója az LMBT+ közösség elleni gyűlöletbeszédre, és a gyűlöletből fakadó bűncselekményekre.

A hatodik követelés Magyarországon biztosan kiverné a biztosítékot, az igények között szerepel ugyanis a fiatalok szexuális irányultsággal és nemi identitással kapcsolatos oktatása és képzése.

Szerbia

Kevés szerb akar háborúzni Koszovóért, a kormány 2,44-es átlagosztályzatot kapott

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Írta

osztályzat, átlag
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 3 perc

A szerbek kétharmada elutasít bárminemű összecsapást Koszovóval, ez derül ki a belgrádi Demostat közvéleménykutató intézet legújabb felméréséből, amely alapján a szerbiai kormány az élet öt fontos szegmensében csak 2,44-es átlagosztályzatot kapott. Külpolitikai téren a megkérdezettek 22 százaléka Oroszországot tartja a legkívánatosabb partnernek, 20 százalék az Európai Uniót, 8 százalék Kínát, és csak 3 százalék az Egyesült Államokat.

Alig több mint tíz százalék harcolna

Srećko Mihailović szociológus a Demostat közvéleménykutatásának bemutatásakor közölte, hogy az április végén, május elején végzett felmérésük szerint a szerbiai állampolgároknak mindössze 11 százaléka harcolna Koszovóért, ugyanakkor 65 százalékuk az albánokkal és a nemzetközi közösséggel való bármilyen konfliktus ellen van, 24 százalék pedig bizonytalan a kérdésben.

osztályzat, átlag

Ezt nagyon nehéz elhinni, mert ezek a számok igencsak ellentétben állnak azzal a „rögtön meghalunk Koszovóért” érzéssel, amit a szerbiai politikai elit – tehát a kormányzat és az ellenzék is – gerjeszt, illetve a jelek szerint igyekszik gerjeszteni nap mint nap.

Az ezerhatszáz megkérdezett mintegy harmada, vagyis 33 százaléka úgy gondolja, hogy a jelenlegi kormány rosszul kezeli a koszovói kérdést, 23 százalékuk szerint viszont jók a kormány igyekezetei Koszovó ügyében, 32 százalék átlagosnak minősítette a szerbiai vezetés Koszovóval kapcsolatos tevékenységét.

Mihailović elmondta, hogy a felmérés azt mutatja, hogy a megkérdezettek több rossz, mint jó osztályzatot adtak a kormány munkájára a legfontosabb társadalmi területeken.

– A gazdaság és a társadalmi élet minden területén nőtt az emberek elégedetlensége

– jelentette ki a szerb szociológus, aki szerint a válaszadók 48 százaléka rossznak minősítette az életszínvonalt, és csak két százalékkal kevesebben nevezték ugyancsak rossznak a korrupció és a elleni küzdelmet.

A megkérdezettek mindössze 18 százaléka vélte úgy, hogy a kormány ezen a téren jó munkát végez, vagyis körülbelül minden ötödik ember elégedett a kormány teljesítményével.

osztályzat, átlag

A válaszadók 39 százaléka nyilatkozott negatívan Aleksandar Vučić és kormánya munkájáról, 19 százaléka vélte úgy, hogy a kormányzat jól működik, 33 százalék közepes osztályzatot adott, 9 százalék pedig nem válaszolt erre a kérdésre.

Más országoktól eltérően Szerbiában nem lehet külön értékelni a köztársasági elnök és a kormányfő munkáját, miután Ana Brnabić az államfő bábja, önálló akarattal és gondolattal nemigen rendelkezik, ezért egyesek a mostani kabinetet Aleksandar Vučić hetedik kormányának tartják.

Mennyi kell a tisztességes élethez?

Mihailović közlése szerint a felmérés eredményei azt mutatják, hogy a válaszadók 47 százaléka ugyanúgy él, mint 10 évvel ezelőtt, közel egynegyede jobban, 29 százaléka pedig rosszabbul, mint egy évtizeddel korábban.

Az eredmények azt mutatják, hogy a megkérdezettek 41 százalékának sok minden hiányzik a tisztességes élethez, 29 százalékuk szerint csak kevés kellene hozzá, 26 százalékuk ugyanakkor rendelkezik a tisztességes élethez szükséges feltételekkel, 4 százalék pedig azt mondta, hogy neki több is van, mint amennyi ahhoz kellene.

A kutatásban résztvevő emberek különösen rossznak minősítették az egészségügy, a gazdaság és az oktatás helyzetét.

Talán az egészségügy esetében a leginkább lesújtó a kép, a kutatásban résztvevők 56 százaléka elégedetlen a kormány teljesítményével, 29 százalék nem tudta eldönteni, és csak 15 százalék nyilatkozott pozitívan ebben a kérdésben.

A szerbiai gazdaság helyzetét 36 százalék átlagosnak ítélte meg, 32 százalék rossznak minősítette, és csak 20 százalék nyilatkozott pozitívan az életnek erről a szegmenséről.

osztályzat, átlag

A közvéleménykutatás öt fontos témáját – gazdaság, oktatás, egészségügy, igazságügy és környezetvédelem – átlagolva a Demostat arra a megállapításra jutott, hogy a szerbiai emberek 51 százaléka elégedetlen a helyzetével, és csak 17 százalék elégedett, a többiek a kettő között vannak.

Így nem csoda, hogy az iskolaév zárásával szinte egyidőben kiállított bizonyítvány igencsak rossz, a szerb kormány 2,44 százalékos átlaggal zárta az évet, ami kettes osztályzatnak felel meg.

Politikai kérdések

Visszatérve egy fontos politikai kérdéshez, a válaszadók 23 százaléka vezetne be szankciókat Oroszországgal szemben, ugyanakkor 35 százalék ellenzi ezt, viszont kimondottan nagy a bizonytalanok aránya, 42 százalék ugyanis azt válaszolta, hogy nem tudja, mit is kellene tenni ezen a téren.

osztályzat, átlag

A Demostat felmérése szerint holnap tartanák a népszavazást Szerbia EU-tagságáról, akkor 33 százalék szavazna ellene is és mellette is, 17 százalék nem tudta eldönteni, 17 százalék pedig nem menne el szavazni, vagyis a kérdésben abszolút patthelyzet van.

A válaszadók 20 százaléka értékelte pozitívan az ország európai uniós csatlakozásának előrehaladását, 36 százalékuk átlagosnak, 32 százalékuk pedig abszolút negatívan nyilatkozott.

Mindez azt jelzi, hogy a szerbiai lakosság támogatja is, meg nem is az ország belépését az Európai Unióba, vagyis nem érződik az ellenállhatatlan vágy a tagság megszerzése iránt.

Az olvasás folytatása



Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


Utazás

A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Líra-könyvek

Letöltések


Google-hirdetés

Tíz nap legjava