Horvátország
KÜLFÖLDI IS LEHET AZ OPERÁTOR: A Pegazus Horvátországban is szárnyal, azt viszont nem tudják, hogy ki röpteti
Európában öt országot azonosítottak, ahol használják a Pegazust: Lengyelország, Lettország, Svájc, Magyarország és Horvátország. Ezt Marko Rakar horvát IT-szakértő, a MRAK Services tanácsadó cég vezérigazgatója jelentette ki a horvát N1-es televízió adásában. Rakar szerint Horvátország “fontos központ” a Pegazus használata szempontjából, az viszont nem tisztázott, hogy az operátor belföldi vagy külföldi szerverekről telepítette-e fel a Pegazust a horvát tulajdonban lévő telefonokra.
Bárki lehallgatható
A szakértő véleménye szerint a legfájóbb felfedezés a Pegazussal kapcsolatban, hogy bárki lehallgathatható, legyen szó akár politikusról, újságíróról vagy aktivistáról, és ez vonatkozik Horvátországra is, ahol vannak “célszemélyek”.
– Sajnos vannak. Tudomásunk szerint – és ez megerősítést nyert – hogy az infrastruktúra egy része horvát domainek mögé rejtve működött – az applikáció maga pedig horvát eszközökhöz csatlakozó telefonokat támadott. Azt nem tudjuk, hogy kik ezek az emberek, de azt viszont tudjuk, hogy a Pegazus szempontjából Európában Horvátország volt az egyik legfontosabb központ
– mondta Marko Rakar, IT-szakértő, aki szerint több forrásból is bizonyított adatokról van szó, és az sem zártó ki, hogy operátorként külföldi kormányok is érintettek lehetnek a horvát telefonok lehallgatásában.
– Mi nem tudjuk, hogy melyik kormány volt az, amely horvát állampolgárokat, vagyis horvát mobiltelefonokat vett célba
– tette hozzá a szakrétő, aki szerint a Pegazus a telefonon lévő minden adatot elküldheti annak a szerverére, aki feltelepítette a telefonra. Rekar a Pegazus egy betörőhöz hasonlítható, aki összeszedi az összes adatot, minden nyomot eltűntet, de a kulcsot magával viszi, hogy bármikor visszatérhessen.
Fő a törvényesség!
A horvát Biztonsági- Tájékoztatási Ügynökség (SOA, Sigurnosno obavještajna agencija), vagyis a horvát titkosszolgálat a közölte, hogy nem kommentál “biztonsági és hírszerési kérdésekkel kapcsolatos tevékenységet, így saját képességeit sem”, vagyis nem volt hajlandó információkat szolgáltatni arról, hogy rendelkezik-e a Pegazussal.
A horvát titkosszolgálat azt azonban megjegyezte, hogy “a horvát legfelsőbb bíróság jóváhagyása alapján a horvát állampolgárokkal szemben alkalmazhat titkos megfigyelést a telekommunikációs szolgáltatásokon keresztül”.
A titkosszolgálati eszközök használatával kapcsolatban a horvát államfő szintén a törvényesség fontosságát hangsúlyozta.
– Az a fontos, hogy az eljárás törvényes legyen. Hogy a titkos szolgálatok milyen eszközökkel rendelkeznek, azt nem szabad, hogy a közvélemény tudja. Fontos, hogy törvényes legyen. A protokoll alapján a bírói testületek tudhatnak róla, akik a felhatalmazást adják. Az viszont pobléma, ha erről erről bizonyos személyek, politikai csoportok, a pártok veterán szervezetei vagy pártkatonák döntenek
– jelentte ki a horvát elnök, aki szerint törvényes keretek között bármilyen eszköz felhasználható a célszeméllyel szemben.
– Legális az információgyűjtés, ha az rendes és törvényes módon zajlik, és bármilyen eszközzel történik, követés, lehallgatás vagy hackelés. Ha ezt egy magánszemély teszi “vertikális kontroll” nélkül, vagyis a demokratikus folyamatok megkerülésével, akkor az probléma. De Horvátországban ilyesmi nem történt
– vélte a horvát elnök, aki szerint tehát minden rendben van, amivel a szakértő nem ért egyet.
– Úgy gondolom, hogy Horvátország már korábban is visszaélt a hírszerzési rendszerekkel a saját állampolgáraival szemben. Tehát bármit is mond a SOA, azt nem lehet különösebben komolyan venni. Sokkal jobb lenne, ha létezne adekvát civil kontroll a titkosszolgálatok felett, amely sajnos nem működik. Ami viszont a technikai képességeiket illeti, közdtudott, hogy a horvát katonai, rendőrségi és hírszerző struktúrák tagjai az elmúlt években intenzíven barátkoztak az izraeli kollégákkal, ezért semmi sem lepne meg. Lehetetlen ugyan bizonyítani, de van okunk azt hinni, hogy Horvátország használ ilyen rendszert
– mondta Rakar, aki hozzátette, hogy a világon körülbelül 40 Pegazus-operátor működik. A horvát szakértő úgy fogalmazott, hogy az operátor szerepét általában a hírszerző ügynökségek töltik be, és megjegyezte, hogy Magyarország képes volt felderíteni a megcélzott újságírók és politikusok telefonszámát.
Horvátország
Jön az új BMW, kínai-horvát-magyar akkumulátor csomaggal?
A müncheni IAA mobility vásáron történt, hogy a köztudomásúan bajor BMW és a kínai EVE Energy szerződést írt alá, amelynek értelmében a Neue Klasse-t, a híres BMW 3-as vonalának elektromos változatát a kínai gyártó akkumulátor csomagjával látják el. Miután ugyanez a rendezvény folyamán írták alá a horvát Rimac és az EVE együttműködési megállapodását, nem volt nehéz kitalálni, hogy a Neue Klasse-ban nemcsak kínai, de horvát technológiai is lesz. Esetleg magyar is, mert az EVE debreceni akkugyára nyilván benne van a képletben.
Mit gondol a horvátországi tudósító?
A BALK feltűnően mogorva, mondhatni blazírt tudósítója szerint egyértelmű, hogy a brüsszeli hisztérikus regulatíva kijátszása érdekében járják a fátyoltáncot. A BMW, ha játékban, illetve ha egyáltalán életben akar maradni, nem kerülheti meg a kínai beszállítót.
A kvázi horvát-magyar eredetű akkupakkra azért van szükség, hogy félig-meddig európai eredetűnek lehessen feltüntetni a dolgot, ezzel biztosítva lehet, hogy Guy Verhofstadt nem kap sikoltozva szívéhez az Európai Parlamentben. A Rimac természetesen lelkendezik, mert bódító pénzszaga van az egésznek.
Ha valaki kíváncsi rá, a hivatalos nyilatkozat szerint a Rimac 2027-et és az európai akkumulátor-cellagyártás megkezdését látja a két vállalat közötti együttműködés csúcsának.
– Az EVE a cellagyártásra összpontosít, míg a Rimac Technology a nagy mennyiségű akkumulátormodul és cellatároló platform fejlesztésére és gyártására
– áll a nyilatkozatban. Rimacék azt is elárulták, hogy az Eve Energy világszerte a lítium-ion akkumulátorok egyik legfontosabb gyártójaként ismert, és ugyanakkor vezető szerepet tölt be a 46XX hengeres cellaformátum terén, amely számos előnnyel rendelkezik más típusú akkumulátorokkal szemben.
Azok számára, akik egy szót sem értenek a technomaszlagból a horvát cég elmagyarázta, hogy a 46-os szám a hengeres cellák átmérőjére utal milliméterben, az “XX” pedig ezek magasságát jelzi.
A 46xx hengeres cellák egyik legfontosabb előnye, hogy megfelelnek a hőterjedésre vonatkozó változó előírásoknak – a lítium-ion akkuk egyik csúf szokása, hogy üzem közben hőt termelnek, és ezzel összhangban felpuffadnak.
A henger alakú formátum a szakik egybehangzó véleménye szerint alkalmas az optimális hőkezelésre, ami kulcsfontosságú az elektromos járművek biztonsága és megbízhatósága szempontjából.
Az akkumulátorcellákat a Rimac Technology 46xx platformjához használják majd, amely versenyképes áron és teljesen testreszabható konfigurációkkal lehetővé teszi a nagy teljesítményű akkumulátor-rendszerek működését (Forrás: Rimac)
Maga Mate Rimac – a horvát elektromos fősámán, akit hol Nikola Teslához, hol Elon Muskhoz hasonlítanak -, a jövőbe révülve azt mondta, hogy “az EVE Energy az elsődleges lítium akkumulátorok egyik legnagyobb gyártója a világon, és az akkumulátor cellatechnológia terén szerzett óriási tapasztalatát bocsátja a partnerek rendelkezésére.
– A lítium akkumulátorok fejlesztése iránti elkötelezettsége tökéletesen illeszkedik az elektromos járművek ágazatának átalakítására és az energiatárolásra vonatkozó elképzelésünkhöz. Örömmel jelentjük be ezt az együttműködést, amely hosszú távon megbízható partnert biztosít a 46XX platformunk számára
– mondta Mate Rimac, hej regő rejtem.
Apróságok
Miután a fenti téma kimerítettnek tűnik, azon somolyogtam, hogy Vajdaságban (mi echte, tősgyökeres déliek névelő nélkül tituláljuk a világ e szegletét) ezt az egész hercehurcát batribiznisznek tudnák be, mint ahogy Debrecenben, egyebütt az anyaországban, nem akkugyár, hanem batrigyár épül. Ehhez nyilván Balkanac kolléga is hozzá tudna szólni, “telepi dzserekként”, ám attól tartok, hogy ő még mogorvább és blazírtabb mint az alulírott.
Viszont, ha már ilyen ex-jugoszláv vizekre eveztünk, azt is elmondom, hogy ma tudtam meg, hogy a zágrábi Ledo fagyigyár egyidős velem, azaz 65 éves. A korporációs ünnepi maszlagból kiderült, hogy az első Ledo által gyártott fagyi a Snjeguljica, azaz Hófehérke volt, egy príma minőségű pálcikás vaníliafagyi, abszolút utolérhetetlen ízű csokimázzal. (Figyelem! Aki azt merészeli mondani, hogy jégkrém, azonnal ledöföm! Szerk. megjegy.: Hordósi kollégával kellene megbeszélni a párbaj időpontját!)
Különben tiszteletre méltó korán kívül, igen kevés a hasonlatosság köztem és a Ledo gyár között. Ők rengeteg pénzt kerestek, én nem, őket megvásárolta pár évvel ezelőtt egy nagy nemzetközi multi, utánam senki sem érdeklődött üzletileg.
Persze, szeretném azt hinni, hogy nincs az a pénz a világon, amiért megvásárolnának, pláne most, hogy már lassan Kháron számára gyűjtögetem az obulusokat, de hát sose lehet tudni. Ronaldo is elment focizni Szaúd-Arábiába…
-
Koszovó3 nap telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Montenegró6 nap telt el azóta
Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el
-
English6 nap telt el azóta
Turkish companies bypass the Western sanctions, USA tappes their head
-
Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent