Filmművészet
ARANY MEDVE: Zűrös kettyintés, avagy pornó a diliházban
Online filmfesztivált tartottak, amelyet Radu Jude nyert meg, és így egy aranyos vadállattal gazdagodott. A román rendező a Bad Luck Banging or Loony Porn (Zűrös kettyintés, avagy pornó a diliházban) című filmjével érdemelte ki a Berlinale, vagyis a berlini filmfesztivál fődíját, az Arany Medvét. Romániában azt remélik, hogy a nyertes film ismét felkelti a románok érdeklődését a saját gyártású produkciók iránt.
Közönséget toborozhat
Ezt a várakozást fogalmazta meg Bogdan Gheorghiu román kulturális miniszter és Ada Solomon, a film producere. A miniszter gratulált az alkotóknak és reményét fejezte ki, hogy a film ismét meghozza a széles közönség “étvágyát” a román filmekhez.
Ada Solomon producer emlékeztetett arra, hogy a nézők és a kritikusok egy része folyamatosan azzal vádolja a művészfilmek alkotóit, hogy túlságosan elvont filmeket készítenek. Solomon szerint most Radu Jude munkája jó eséllyel megszólíthatja a széles közönséget, de úgy vélte, a közönségsiker függ a koronavírus-járványtól is.
A díjnyertes film a várakozások szerint tehát közönséget toborozhat, ha a koronajárvány miatt a mozi nem kényszerül a online térbe.
A román film producere szerint furcsa volt az idei Berlinale a járvány miatt, hiszen az online vetítéseken az alkotók nem láthatták sem a zsűritagok, sem a közönség reakcióját, így a közösségi oldalakon vadászták a véleményeket.
– Az alkotócsapat örömét azonban nem befolyásolta ez a szokatlan formátum, ugyanúgy örültek a díjnak, mintha ott lettek volna Berlinben
– tette hozzá Ada Solomon.
https://www.youtube.com/watch?v=fOdjwaxaY5Q
Közönséges társadalom
A producer kiemelte, hogy Radu Jude minden egyes filmjénél új kifejezési eszközökkel próbálkozik.
Rámutatott: a produkció a mai társadalomban tapasztalható közönségességet, agresszivitást és képmutatást mutatja be, szerinte ez nem romániai sajátosság, hanem világszerte tapasztalható jelenség.
– A szakmánk révén azt tehetjük, hogy tükröt állítunk a társadalom elé, szembesítjük az embereket ezzel a valósággal, és talán van egy halvány remény arra, hogy ezáltal kicsit emberségesebbé válunk
– mondta Ada Solomon.
Radu Jude nagyon örült, amikor megtudta, hogy megnyerte a fődíjat az általa rendezett film.
Hangsúlyozta, hogy ő soha nem gondol előre a díjakra, vagy arra, hogy ki győz. Számára az a fontos, hogy olyan témával foglalkozzon, amit szeret, és hogy önmaga számára valami relevánst alkosson. Úgy vélte, hogy a mostani fődíj minden bizonnyal segíteni fogja őt, a következő alkotások elkészítésekor.
– A film témája régóta foglalkoztat, és egy megtörtént indult ki, amelyet régebben az újságban olvasott. Most azért nyúlt vissza a történethez, mert úgy gondolta, hogy 2020-ban is aktuális még
– tette hozzá Radu Jude.
A Zűrös kettyintés, avagy pornó a diliházban című alkotás az egyén és társadalom közötti viszonyt veszi górcső alá egy tanárnő történetén keresztül, akinek házi szexvideója véletlenül felkerül az internetre, és felháborodást vált ki az iskolában és a szülők között.
Magyarok is nyertek
A versenyprogramban két magyar alkotás szerepelt.
Nagy Dénes a legjobb rendezésért járó Ezüst Medvét kapta meg Természetes fény című bemutatkozó alkotásáért, így ő az első magyar elsőfilmes, aki elnyerte ezt a díjat a Berlinálé történetében.
Kizlinger Lilla a legjobb mellékszereplőnek járó Ezüst Medve-díjat nyerte el Fliegauf Bence Rengeteg – Mindenhol látlak című filmjében nyújtott alakításával.
Az idei Berlinálén csupán két színész díjat ítéltek oda: a legjobb fő- és legjobb mellékszereplő díját, ezek közül az egyiket nyerte el a magyar színésznő.
_______________
Fotók: Twitter
Filmművészet
CANNES ÉS PÓLA: Horvát film kapta a Camera d’Or díjat a cannes-i filmfesztiválon
A fesztivál hivatalos és párhuzamos szekcióiba beválogatott elsőfilmek közül a legjobbnak járó Arany Kamera-díjat Antoneta Alamat Kusijanović horvát rendezőnő Muréna filmje kapta. Ez a horvát film egyik legnagyobb külföldi sikere az ország függetlenné válása óta. A tekintélyes Camera d’Or díjért idén 31 film versengett.
A zsűri elnöke, Melanie Thierry színésznő a cannes-i díjátadó ünnepségen elmondta, hogy erőteljes filmet díjaztak, és a döntést nem volt nehéz meghozni. A díjat a film társírója, Frank Graziano vette át, miután a rendező egy nappal korábban szült, és nem lehetett ott Cannes-ban.
A horvát-brazil-amerikai koprodukcióban készült Muréna egy családi dráma, amelynek cselekménye négy nap alatt játszódik egy horvát szigeten. A játékfilmet Hvaron, Kornatiban és Koločepen forgatták.
– A film főszereplőjének, olyan karaktere van, mint egy murénának, védekezés közben harap, hogy megszabaduljon a támadójától. Senki sem akar rabságba esni
– jelentette ki Antoneta Alamat Kusijanović, a film rendezője még a forgatás idején.
Az alkotás horvátországi bemutatója szombaton este volt a pólai filmfesztiválon, heteken belül pedig megkezdődik a film vetítése a horvátországi mozikban.
Szombaton este egyébként a járványügyi intézkedések betartásával nyílt meg a 68. pólai filmfesztivál a városban lévő római kori arénában.
A koronavírus miatt elmaradt a hagyományos tűzijáték, és korlátozták a nézőszámot is, bár oltási igazolványt nem kértek. A fél órás nyitóünnepséget követően elsőként a Cannes-ban díjazott Murénát vetítették le.
-
B A Balkanac4 nap telt el azóta
Felröhögünk a dolgok állásán (Kontrapunkt ’23)
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent
-
Szerbia3 nap telt el azóta
Vajon mire figyelmeztetett Vučić a Presevo-völggyel kapcsolatban?
-
Koszovó6 nap telt el azóta
A koszovói eseményeket követően mindenki gyászol, még Szerbia is