Connect with us

Horvátország

SZERB-HORVÁT KOPRODUKCIÓ: Ivanišević csatlakozott Đokovićhoz

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

ivanisevic djekovic trener
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 3 perc

A wimbledoni teniszbajnokságon címvédésre készülő szerb Novak Đoković felkérte a tornát 2001-ben megnyerő horvát Goran Ivanisevićot is, hogy csatlakozzon edzői stábjához. Ez egy igazi szerb-horvát koprodukció, amelyet szerb és horvát oldalon sem ver túl nagy dobra a sajtó, a kommentárok pedig igencsak ellentmondásosak.

Đoković Facebook-oldalán jelentette be, hogy Ivanišević segíteni fogja őt a wimbledoni torna ideje alatt. A 32 éves világelső hozzátette, hogy reményei szerint az együttműködésük a jövőben is folytatódik.

A szabadkártyás bajnok

Ivanišević 1992-ben, 1994-ben és 1998-ban volt döntős Wimbledonban, a három elvesztett döntőt követően 2001-ben megnyerte ezt a világversenyt.

– Ezzel ő lett az eddigi egyetlen teniszező, aki szabadkártyásként nyert Wimbledonban.

Ekkor 125. volt a világranglistán, és egy hosszú sérülésből tért vissza.

A horvát származású teniszező most a Đoković felkészülését hosszú ideje irányító szlovák Marian Vajdával dolgozik együtt a londoni versenyen.

A nagy előd folyamatosan dicsérte a szerb ász játékát. Ivanišević szerint Đoković egy “erős balkáni”, aki bármikor képes energiát gyűjteni a legjobb eredmények eléréséhez.

Mintha a Real Madrid hívna

Horvát teniszező körökben nem kételkednek abban, hogy az együttműködés hosszú életű lesz, hiszen a két “erős temperamentumú és emóciókkal teli” teniszező kitűnően megérti egymást.

“Furcsa ez az egész, néhány nappal ezelőtt megcsörrent a telefonom, egy nem várt hívás volt. Kicsit meglepődtem, éppen Svédországba utaztam. Nole az akarta, hogy kicsit előbb csatlakozzam hozzá, de egy korábban leszervezett szenior tornán voltam” – nyilatkozta Ivanišević.

A horvát teniszező úgy nyilatkozott, hogy a kötelezettségei miatt csak két hétig maradhat Wimbledonban, bár hozzátette, hogy

-ha valakit egy Đoković hív, akkor sok mindent félretesz az ember, mert ez olyan, mintha a Real Madrid keresné meg.

Az uzsonna hordó kisfiú

Ivanišević korábban más balkáni származású teniszezőkkel is dolgozott együtt, segítette a horvát Marin Čilić és a montenegrói származású kanadai Miloš Raonić fejlődését.

– Nagy megtiszteltetés ez számomra, mert Đoković nem választ akárkit edzőnek.

vajda ivanisevic djokovic

Ivanišević annak is örül, hogy Marian Vajda egyetértett a döntéssel. Đoković pedig hálás azért, hogy Ivanišević elfogadta a meghívást.

“Nagyon hálás vagyok Gorannak, hogy elfogadta az együttműködést az idei Wimbledonon. Úgy nőttem fel, hogy őt néztem a legnagyobb tornákon, teli torokkal szurkoltam neki, most pedig az én oldalamon van. Azt hiszem, hogy sok ember izgatott az együttműködésünk miatt…

Đoković azt is felidézte, hogy ő hordhatta az uzsonnát Ivaniševićnek 2001-ben, amikor a horvát teniszező megnyerte a wimbledoni tornát.

Bang, bang

Nem örül viszont a szerb sajtó, amely előásta a horvát teniszező egyik 1993-ból származó nyilatkozatát, amely a New York Timesban jelent meg. Akkor éppen háború dúlt Horvátország és Szerbia között.

– Megmutatták, hogyan kell lőni, csak szórakozásból. Megengedték, hogy meghúzzam egy géppuska ravaszát. Nehéz volt kontrollálni, de jó érzés volt – a golyók jöttek kifelé belőle. Azon gondolkodtam, hogy milyen szép lenne, ha néhány szerb állna előttem.

A kompromitáló kijelentés
the new york times ivanisevic

Aleksandar Vučić szerb elnök valószínűleg erre utalt, amikor támogatásáról biztosította a szerb teniszezőt Ivanišević alkalmazásával kapcsolatban, mert véleményes szerint

-szép dolog az, ha valaki az ellenséget a barátjává teszi.

“Művészetnek számít, ha az egykori ellenséget vagy ellenfelet baráttá teszi bárki is, vagy olyan személlyé, aki többé már nem ellenség. Ez a politikusok dolga, de még jobb, ha ezt más valaki teszi meg egészen más téren”.

Vučić úgy vélte, hogy Szerbia számára jó dolog, ha Đoković jó viszonyban van Ivanisevićtyel, és sikerül meghaladni a múlt ellenségeskedéseit. A szerb elnök szerint Đoković bátor és fiatal ember, aki hidakat épít, és nem hidakat rombol.

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása




BALK könyvek Balkán

Horvátország

Bepirosodott a horvát külpolitikai lakmusz, és a megtalált illúziók

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

anyuci mm
Ursula és anyuci kedvenc Mikimausza (Forrás: X-platform, Andrej Plenković)
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 3 perc

Valahol egy okos ember azt mondta, hogy a kis nemzetek nem engedhetik meg maguknak a nagy hibákat. A horvátok úgy tetszik ezt megtanulták, mert ezeket a viharos időket széltől védett zugban igyekeznek átvészelni. Közben ügyesen meglovagolnak minden meglovagolhatót – lásd Ukrajna -, igyekszenek kedvében járni az USA-nak, de lényegében mindenben megtalálják a számításukat.

Már nem illúzió a kínai út

Ennek tükrében, igen érdekes, hogy az Európai Néppárt spliti ülésének időtartama alatt a horvát kormány aláírta a szerződést ugyanazzal a China Road and Bridge Corporationnal, amely a pelješaci hidat építette.

A kormány a kínai vállalat ajánlatát választotta mint gazdaságilag legelőnyösebbet az A1-es autópálya Vučevica összekötő útjának – a D8-as állami út csomópontjának – megépítésére kiírt közbeszerzési pályázaton.

A pályaszakasz, amelynek teljes hossza 6,85 kilométer, magában foglalja a 2,5 kilométer hosszú Kozjak-alagutat és a mintegy 4,3 kilométer hosszú adriai autópályához vezető bekötőutat.

A munkálatok értéke 74,6 millió euró, és a kínaiak vállalták, hogy az alagutat 36 hónap alatt megépítik. A projekt részét képezi még három felüljáró és két viadukt, de ezt a kínaiak csuklóból úgy megcsinálják, hogy közbe szinte észre sem veszik.

Új szelek fújnak

Ennek a világszinten aprócska infrastrukturális projekt jelentőségét az adja meg, hogy a horvátok alá merték írni a szerződést a kínai céggel.

A hosszabb emlékezetű olvasók nyilván még elő tudják kotorni az agyuk valamelyik rejtett zugából, hogy annak idején mennyire rossz néven vették némelyek, hogy a horvátok a kínaiakat bízták meg egy nagy EU-alapokból támogatott projekt (pelješaci híd) kivitelezésével.

Hogy mennyire nem volt szabad még gondolni sem arra, hogy Kínával, illetve kínai cégekkel kössön bárki is üzletet, ott van az ugyancsak horvátországi példa, amikor semmissé nyilvánították a rijekai konténer-terminál kiépítésére vonatkozó tendert, amelyen szintén a kínaiak nyertek, így a megismételt tendert már egy politikailag elfogadható cég, a skandináv Maersk nyerje meg.

illúziók kínai

A horvátok újabb szerződést írtak alá Kínával, az unió már nem akadékoskodik (Forrás: X-platform,
Andrej Plenković)

Más lapra tartozik, hogy ez nem vonatkozott a németekre és franciákra, spanyolokra és olaszokra, azaz a nagy és nagyobbacska nemzetekre, de hát így élünk mi az EU-ban.

Akárhogy is, most úgy tetszik, megváltozott a helyzet, mert nemcsak hogy nagyban folyik Pekingben az európai búcsújárás, de a horvátok is léptek, ami annak jele, hogy ismét szabad a vásár.

Az amerikaiaknak nyilván nem tetszik ez az egész, de a közelgő választások miatt nem érnek rá annyira foglalkozni vele.

Lehet, hogy 2024-et úgy fogjuk majd számon tartani, mint a nagy változások évét, illetve azt az évet, amikor az európaiak rájöttek, hogy a nagy geopolitikai játszmában mindenki nyer, csak Európa veszít. Fogalmazzunk inkább úgy, hogy ez távolról sem biztos, csupán elképzelhető.

Hétvégi csemege

Szokásomhoz hívem, ilyenkor a hétvégén igyekszem valamilyen érdekességet felkutatni – az élet közel sem olyan komoly dolog, mint ezt a sok kockafejű hirdeti – ezért beszéljünk a zágrábi Illúziók Múzeumáról.

Azok számára, akik eddig nem hallottak róla, ajánlom, hogy feküdjenek neki a guglinak, mert rendkívül érdekes múzeumról van szó, de visszatérve a hírhez, a zágrábiak ezüstérmet nyertek a brüsszeli European Franchise Awardon (Európai Franchise Nagydíj) a nemzetközi márkák (brandek) versenyében.

illúziók kínai

A megtalált illúziók (Forrás: Muzej illuzija)

Ennek kapcsán derült ki, hogy az Illúziók Múzeuma a világ legnagyobb magánmúzeum-lánca. A világ 25 országában, több mint 40 helyszínnel és 10 millió látogatóval.

Jelenleg új múzeumok megnyitásán dolgoznak Denverben, San Diegóban, Seattle-ben és Koppenhágában.

Teo Širola, a Metamorphosis horvát vállalat igazgatója, amely a franchise tulajdonosa és az Illúziók Múzeuma globális hálózatának vezetője, örömmel látja, hogy az emberek valóban felismerték ennek a projektnek az értékét szerte a világon, miszerint szórakozva is lehet tanulni.

Teó úr ugyanakkor bejelentette, hogy egyre közelebb kerülnek céljukhoz, a kereken 100 múzeum megnyitásához 2026 végéig.

Ha valaki a közeljövőben Zágrábba látogat, és kedve támad felkresni a múzeumot, az illúziókat nem adják ingyen: 1 felnőtt számára a belépődíj 9 euró, gyerekek (5-15 év) 7 euró, míg a családi (két felnőtt és két gyermek) látogatásra feljogosító belépő kerek 30 euróba kerül.

Mit lehet mondani? Kicsi a horvát, de erős.

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása

KÖVETÉS

A BALK Hírlevele


Azonnali értesítés

Meteorológia

A szerző cikkei

Könyvek kedvezménnyel

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Könyvek kedvezménnyel

Tíz nap legjava