Montenegró
SZÍVNAK ÉS CSEMPÉSZNEK: Montenegróban van a legtöbb dohányos és cigarettacsempész

Montenegró tartja az európai rekordot a cigarettázók számában, ezért a montenegrói egészségügyi minisztérium törvényt dolgoz ki a dohányzás betiltására a zárt helyiségekben. Közben ölik egymást a montenegrói cigarettacsempészek, akik nemcsak a Balkánra, hanem Európába, a Közel-Keletre és Afrikába is szállítják a hamisított termékeket.
Montenegróban a felnőtt lakosság 35,4% dohányzik, ami európai rekord. Ha figyelembe vesszük, hogy a montenegróiak további 18%-a életének bizonyos szakaszában dohányzott, akkor még siralmasabb a helyzet. Ha a két számot összeadjuk, akkor azt látjuk, hogy a montenegrói lakosság kevesebb, mint a fele nem cigarettázott soha életében.
Montenegróban több férfi dohányzik, mint nő, de a fiatal generációk körében egyre több lány kezd el cigarettázni. Ez azért is riasztó, mert a 13-15 évesek körében minden tizedik kiskorú dohányzik. Ráadásul Montenegróban nem csökken, hanem évről-évre növekszik a dohányzók száma. Ezért a montenegrói kormány még idén új törvényt dolgoz ki, amellyel betiltják a dohányzást a zárt helyiségekben.
Cigaretta és bűnözés
Az aktív dohányzók száma az uniós országokban, de még Törökországban sem éri el a 30%-ot. A legkevesebb dohányos az észak-európai országokban van, de még a fokozottan veszélyeztetett közép-európai és balkáni országokban is jóval kevesebben cigarettáznak, mint Montenegróban.

Egy Genfben most közzétett jelentés szerint a hamisított cigarettát Montenegróban, Bosznia-Hercegovinában, Szerbiában és Koszovóban állítják elő, majd legnagyobb részét Montengróba szállítják, ahonnan a csempészáru elindul útjára, bár az utóbbi időben Koszovó is fontos szerepet tölt be ezen a téren, hiszen régiós disztribuciós központtá vált, ahonnan Szerbiában, Észak-Macedóniában és Bulgáriában terítik a hamis dohányárut.
A cigarettahegy csúcsa
A cigarettacsempészetben Bar kikötője játsza a főszerepet, ahol 2018-ban 43 millió darab cigarettát foglaltak le, de ez csak a „cigarettahegy csúcsa”. Nehéz megbecsülni, hogy valójában mennyi cigaretta megy át Baron. A hamis dohányáru jelentős része két montenegrói városból – Podgoricából és Mojkovacból érkezik Barba, hogy megkezdje „világkörüli” útját.
Helyi források szerint Barban a raktárak egy részében kizárólag hamisított cigarettát tárolnak, a konténerek ki- és bepakolását pedig magáncégek végzik. Egy jól megszervezett gépezetet nem lehet észrevétlenül, a vámszervek és a rendőrök megkerülésével működtetni, ezért feltételezhető, hogy ez a tevékenység nagy befolyású személyekhez kötődik.

2015 kezdete óta nyolc hajót sikerült megállítani, amelyből hat jelentős mennyiségű montenegrói eredetű cigarettát szállított Görögországba és Spanyolországba. A hajókon talált cigarettát eredeti célállomása Líbia volt. A másik két hajó közül az egyik Ciprusra, a másik pedig Libanonba tartott a montengrói rakománnyal. A lefoglalt 350 millió darab cigaretta értéke körülbelül 70 millió eurónak, vagyis több mint 22 milliárd forintnak felel meg.
A kotori klán
Az utóbbi időben egyre gyakoribbá váltak a gyilkosságok Montenegróban és Szerbiában, de voltak véres leszámolások Európában is.

Montenegrót nem csak földrajzi fekvése tette alkalmassá arra, hogy a balkáni drog- és cigarettakereskedelem központja legyen, hanem a viszonylag jó infrastruktúra, a fiatalokra leselkedő kilátástalanság és természetesen a megfelelő politikai környezet. Megtörtént már, hogy Montenegróban felelősségre vontak valakit több millió csomag cigaretta illegális előállításáért és forgalmazásáért, amiért kilenc hónapra csukták le.
Az Európai Bizottság egyik 2018-as jelentésében úgy fogalmazott, hogy
Egyre többen vélik úgy, hogy megismétlődni látszanak a kilencvenes évek, amikor Montenegró a globális cigarettacsempészet központja volt a Balkánon.

Montenegró
Nincs aki dolgozzon a montenegrói tengerparton, 30 százalékkal nőhetnek az árak

A montenegrói tengerparton arra panaszkodnak, hogy hiányzik a munkaerő, mert a helyiek átmennek Horvátországba dolgozni, ahol többet tudnak keresni, és ahol a jobban fizető vendégek dominálnak. A délszláv nyelvek hasonlósága miatt nincsenek megértésbeli akadályok a montenegrói munkaerő és a horvát munkáltatók között.
Nincs aki dolgozzon a montenegrói tengerparton
Mindjárt itt a nyári turisztikai szezon, Montenegróban azonban a turizmusban szervezési problémákkal küzdenek, a dolgok jelenlegi állása szerint ugyanis nem lesz elegendő ember, aki ellássa a vendégeket.
Ilija Armenko, turisztikai szakember a podgoricai Dan hírportálnak nyilatkozva rámutatott, hogy a helyzet rendkívül összetett, mert Montenegró, bár vonzó úti célként ismert, kezdi elveszteni a lépést a régióval.
– jelentette ki Armenko, aki szerint hiába emelik a montenegrói vendéglősök a béreket, amikor a szomszédos Horvátországban akár 3500 eurót is kereshet egy főszakács.
– mondta a turisztikai szakember, aki szerint az is problémát jelent, hogy rövid a szezon, amely körülbelül július elsején kezdődik, és mintegy 40 napig tart. Legalábbis ez vonatkozik a montenegrói tengerparton lévő Petrovacra, ahol ő dolgozik.
Nagyok az adóterhek
A Dan informátora szerint Montenegróban a turizmus nyugati szemmel nézve a szociális ellátás szintjére szállt le, mivel egy félpanzió napi 30-40 euróba kerül, ami azt jelenti, hogy a nyugatiaknak jobban kifizetődik Montenegróban nyaralni, mint otthon maradni.
– vázolta fel a helyzetet Ilija Armenko, aki szerint a szolgáltatások ára ezért legalább 30 százalékkal emelkedik a nyáron, mivel magasabbak az „inputok”.
– jegyezte meg a turisztika szakértő, aki szerint tükörbe kellene néznie, és mérlegelni kellene, hogy hogyan tovább, mert Montenegró egyre kevésbé versenyképes a turizmus terén a régió más országaival szemben.
A szakember úgy fogalmazott, hogy a turizmus mindenhol fejlődik, viszont Montenegróban semmi sem történik, a kilátástalanságot pedig növeli, hogy nemigen vannak foglalások, ami nem jó jel a közelgő szezont illetően.
English
Arrests are piling up in Montenegro, after a police chief now the „crypto king” has also been caught

Police officers in Montenegro are allegedly involved in cocaine smuggling, with several of them already taken into custody. On Wednesday evening (March 22), Dejan Knežević, the deputy director responsible for fighting organized crime at the Montenegrin Police Directorate, was arrested. Knežević is reportedly linked to members of a recently apprehended criminal gang, who have been charged by the Special State Prosecutor’s Office (SDT) with creating a criminal organization and drug trafficking. Meanwhile, the Montenegrin Minister of the Interior announced that a person believed to be one of the world’s most well-known and wanted fugitives has been arrested.
Did one of the top police chiefs commit a crime?
The Montenegrin special police, acting on the instructions of the Special State Prosecutor’s Office, arrested the deputy director responsible for fighting organized crime at the Montenegrin Police Directorate on Wednesday evening.
The Montenegrin authorities, in collaboration with Europol, carried out the arrest as part of a planned and coordinated operation that lasted several months.
This is not the first time that local police authorities in the Balkans have only acted following encouragement from Europe.
Moreover, Knežević is not suspected of merely knowing someone who knows someone among the criminals, but specifically of having created a criminal organization and committed other criminal offenses himself.
The deputy director responsible for fighting organized crime at the Montenegrin Police Directorate has been placed in 72-hour pre-trial detention after being questioned by prosecutors on Thursday.
His lawyer has stated that the police leader did not admit to committing any crimes and believes that all the evidence presented by the prosecution is unfounded.
Knežević has held important positions in the Montenegrin police for a long time, previously leading the anti-drug trafficking department before becoming the deputy director responsible for fighting organized crime in early March 2021.
Police officers caught smuggling cocaine
Knežević is not the first official to be apprehended recently. Goran Stojanović, who is believed to have been a member of the Kavač clan as well as a police officer, was arrested a few days ago. Two other police officers, one of whom is suspected to have been the bodyguard of Balkan drug lord Darko Šarić’s brother, have also been put behind bars.
Related article
In Montenegro, a total of five individuals are currently in custody, while 17 others are suspected of being involved in the smuggling of three tons of cocaine. The majority of those involved were either police officers or are currently employed by the police force.
In connection with the case, Acting Prime Minister Dritan Abazović stated that the cocaine, mostly smuggled by police officers, is worth over 100 million euros.
– said Abazović who believes that the action taken by the special prosecutor’s office will have a seismic impact on the Kavač and Škaljar clans, as well as individuals associated with them.
– said the Acting Prime Minister, alluding to the current President, Milo Đukanović.
In addition to police officers and former government officials, there are also „businessmen” among the suspects who are allegedly involved in laundering the money through their companies. The investigation is ongoing.
„Đukanović and the Kavač Clan”
Prior to last Sunday’s presidential election, Executive Prime Minister Abazović spoke out about Montenegrin President Milo Ðukanović’s priorities, stating that the current president values preserving the Kavač clan more than winning the election.
– said Abazović, adding that the current president is already too late in doing so.
– Abazović said, suggesting that his government has already handed over the relevant evidence to the European law enforcement agency.
The police kidnapped people
Meanwhile, the Europol has released new shocking information that Montenegrin police officers have abducted, beaten, and tortured people, then boasted about it to known criminals.
According to the European law enforcement agency, at least 14 members (names withheld by the editorial team) of the former special operations and support unit under the command of Mirko Banović carried out torture, participated in such crimes, or knew about their commission.
According to intercepted communication on encrypted phones, the police officers kept the abducted people in secret apartments, where they were subjected to inhumane treatment, beaten, tortured, had guns placed in their mouths, received electric shocks, were strangled, and humiliated.

Rendőri fojtogatás, ahogy azt a Sky applikáció megőrizte (Forrás: LibertasPress)
According to Montenegrin news portal Libertas, two police officers, Petar Lazović and Jugoslav Jugo Raičević, debated this issue with leaders and members of criminal groups, and often sent them photos of the tortured people.
The leaked information suggests that the police officers informed criminal group leaders such as Radoje Zvicer, Darko Šarić, and Nikola Spasojević about these „heroic acts,” but they also had contact with Šarić’s group members, as well as Serbian criminals Veljko Belivuk and Marko Miljković.
Libertas reports that the Montenegrin police officers in question had daily contact with various criminal circles while also dealing with cigarette and drug smuggling.
The Montenegrin Police Directorate declined to respond to journalists’ questions regarding whether any proceedings had been initiated against any of the individuals listed by Europol, and if so, when and with whom.
World-shaking Arrest
In a Twitter announcement on Thursday afternoon, Filip Adžić, the Minister of Interior of Montenegro and member of the Prime Minister’s Movement, revealed that the Montenegrin police have arrested one of the most wanted fugitives in the world.
This was the icing on the cake, as Adžić himself belongs to the ruling party. Adžić identified the suspect as Do Kwon, a South Korean citizen and co-founder and CEO of the Singapore-based company Terraform Labs.
He stated that Kwon was responsible for over $40 billion in losses and that he had been detained at the Podgorica airport.
– Adžić wrote on Twitter. He added that Kwon Do or Do Kwon was wanted by South Korea, the United States, and Singapore.
The Montenegrin Minister of Interior stated that they are waiting for official confirmation of the suspect’s identity.
The Montenegrin Ministry of Interior later announced that they had detained two South Korean citizens, Kwon Do-Hyung and Hon Chang Joon, at the Podgorica airport for using forged Costa Rican passports to board a flight to Dubai.
– the Montenegrin Ministry of Interior stated in its announcement. The Ministry also revealed that there is no record of the two South Koreans entering Montenegro, which suggests that they may have illegally crossed the border, for example from Serbia.
Last year, there were suspicions that Do Kwon had been hiding in Serbia for some time, but these claims were never substantiated. It is likely that they were using false identities there, as well.
-
Montenegró3 nap telt el azóta
Nincs aki dolgozzon a montenegrói tengerparton, 30 százalékkal nőhetnek az árak
-
Oroszország1 nap telt el azóta
OVSZJANNYIKOVA: Putyin mindörökre megalázta az oroszokat
-
Szerbia1 nap telt el azóta
Homokvihar okozott tömegszerencsétlenséget Szabadka és Topolya között
-
English6 nap telt el azóta
Arrests are piling up in Montenegro, after a police chief now the „crypto king” has also been caught