Bosznia
Dodik rendőrsége egy német minisztert utasított ki az RS-ből
Anna Lührmann német minisztert banjalukai látogatása során hivatalosan nemkívánatos személynek nyilvánították, tervezett találkozóit megakadályozták, és rendőri kísérettel távozásra kötelezték az entitás területéről. A boszniai külügyminiszter az EUFOR aktív közreműködését sürgette Dodik letartóztatásának előkészítésében

Boszniai sajtójelentések szerint Elmedin Konaković, Bosznia-Hercegovina külügyminisztere rendkívüli sajtótájékoztatón reagált arra az incidensre, amelynek szenvedő alanya a német Európa- és klímaügyi miniszter, Anna Lührmann volt.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A német minisztert banjalukai látogatása során hivatalosan nemkívánatos személynek nyilvánították, tervezett találkozóit megakadályozták, és rendőri kísérettel távozásra kötelezték az entitás területéről.
Konaković szerint ez nemcsak súlyos diplomáciai sérelem, hanem „egyenesen terrorista fenyegetés”, amely a Bécsi Egyezmény megsértését is jelenti. A német miniszter az incidenssel kapcsolatban egy videót készített és tett közzé az X-platformon. A videó kicsit lejjebb látható.
Dodik személyesen intézkedett?
Elmedin Konaković megerősítette: hiteles forrásból származó információk szerint Dodik személyesen adott utasítást Borislav Boškić rendőri vezetőnek, hogy tájékoztassa a német küldöttséget a haladéktalan távozásról, vagyis a kiutasításról a Szerb Köztársaság területéről.
Kiemelte azt is, hogy a helyi biztonsági erők eredetileg nem támogatták az akciót, de felső utasításra kénytelenek voltak végrehajtani.
Konaković szerint különös figyelmet érdemel az is, hogy Ivica Dačić szerb belügyminiszter és Aleksandar Vulin, szerbiai kormányfő-helyettes a történteket megelőző napon részt vettek a boszniai Szerb Köztársaság belügyminisztériumának napján tartott ünnepségen Banja Lukában, és – Dodikhoz hasonlóan – eléggé „vadakat mondtak”.
Dodik például kijelentette, hogy a boszniai Szerb Köztársaság rendőrsége az egyik legfontosabb intézmény, mert védelmezi a Boszniai Szerb Köztársaság nemzeti és állami jellegét.
A boszniai külügyminiszter ezért felszólította a szerb vezetést, különösen Aleksandar Vučić államfőt, hogy nyilatkozzon, támogatja-e Dodik lépéseit.
Hozzátette, hogy Dodik tudatosan törekedett arra, hogy a német minisztert megfélemlítse, és fizikailag eltávolítsa – a jelek szerint kész lett volna szabadságától, sőt akár életétől is megfosztani. Szerinte ez már nem diplomáciai, hanem nemzetközi biztonsági kérdés.
Hasonlat Bosznia és Ukrajna között
A boszniai külügyminiszter miniszter bejelentette, hogy az ügyet az EU, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, az EUFOR és a NATO elé viszik.
Konaković levelet is írt, amelyet elküldenek Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnöknek, valamint Kaja Kallas kül- és biztonságpolitikai főképviselőnek és más európai döntéshozóknak.
Egyúttal sürgette az EUFOR aktív közreműködését Dodik esetleges letartóztatásának előkészítésében. Mint mondta: „ha az Európai Unió nem tud hatékonyan fellépni Bosznia-Hercegovinában, akkor hogyan lehetne sikeres Ukrajnában?”
A külügyminiszter hangsúlyozta: minden jogi és diplomáciai eszközzel meg kívánják akadályozni, hogy Dodik további nemzetközi tárgyalásokon képviselje az országot.
Szerinte a boszniai Szerb Köztársaság „nem létező külpolitikáját” teljesen felszámolták, és jelenleg már nincs tere annak sem, hogy Dodik visszatérjen a tárgyalóasztalhoz.
– Ami történt, az már rég túllépte a normalitás határait. Ez az európai és nemzetközi jog próbája, és minden felelős szereplőnek cselekednie kell
– zárta szavait Konaković.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot