Horvátország
Eine kleine kisantant, Szerbia magyarázatot kér
Az egykor jó ötletnek tűnő magyar-szerb összeborulás ma már a boszniai helyzetre való tekintettel sem kecsegtet túl sok jóval, de egy esetleges koszovói összezördülés még komplikáltabbá tenné a helyzetet

Amíg a népharag hullámzott Belgrádban, és még mindig tart a találgatás, hogy most hangágyúzták-e a tüntetőket, vagy sem, Ivan Anušić horvát védelmi miniszter és a kormány alelnöke kedden kétnapos tiranai látogatásra érkezett és váratlanul ágyékon rúgta a „szerb világot”, az albán fővárosban ugyanis kedden aláírták a Horvátország, Albánia és Koszovó közötti trilaterális, szoros védelmi együttműködésről szóló nyilatkozatot.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Ágyékon rúgták a „szerb világot”
A horvát védelmi minisztérium közölte, hogy „az újonnan kialakult geopolitikai körülmények és a megnövekedett délkelet-európai biztonsági kockázat összefüggésében három ország – Horvátország, Albánia és Koszovó – védelmi miniszterei Tiranában aláírtak egy nyilatkozatot, amely megerősíti a háromoldalú együttműködést és erősíti ezen országok szövetségét, tekintettel arra, hogy különösen érdekeltek a stabilitásban és a biztonságban Európának ezen a részén, mindenek előtt Koszovóban”.

Kapcsolódó cikk
Kezd elmérgesedni a viszony a szerbek és a horvátok között, miközben folyik az emberek hülyítése
A nyilatkozat értelmében az aláíró felek azt is kijelentették, hogy más országok is csatlakozhatnak a nyilatkozathoz. Zágrábi források szerint a „más országok” között elsősorban Bulgária az érdekelt fél, de elméletileg Macedónia sem zárkózott el a javaslattól.
A szerb külügyminisztérium azonban azonnal reagált a nyilatkozat aláírására és bejelentette, hogy sürgős magyarázatot kér Horvátország és Albánia külügyminisztériumaitól a védelmi együttműködésről szóló háromoldalú megállapodás aláírásával kapcsolatban.
A szerb tárca közölte, hogy Szerbia, mint a Balkán békéjét és katonai semlegességét garantáló állam, joggal keresi a válaszokat ennek a biztonsági együttműködésnek a természetére és céljaira”.
A szerbek szerint különösen aggasztó, hogy ez a katonai szövetség Belgráddal való konzultáció nélkül jön létre, egy olyan struktúra közvetlen bevonásával, amelynek nincs nemzetközi legitimitása (utalás Koszovóra), és biztonsági fenyegetést jelent a szerb népre, és az egész régióra.
Anušić nem kis élvezettel magyaráz
Ha a horvát védelmi miniszternek lenne bajusza, biztosan az alatt igyekezne elrejteni az apró mosolyokat, miközben azt magyarázta az egybegyűlt újságíróknak – közöttük a Balkánt árgus szemekkel figyelő Anadolu török hírügynökség tudósítójának -, hogy az új geopolitikai helyzet új szövetségek létrehozását, és a meglévők erősítését igényli.
Hozzátette: Horvátországnak, Albániának és Koszovónak „erős közös érdeke” a stabilitás megőrzése Európa ezen részén.
Anušić úgy fogalmazott, hogy tisztában vannak a délkelet-európai kockázatokkal, különösen Ukrajnával kapcsolatban, ezért döntöttek úgy, hogy megerősítik együttműködésüket a függetlenség elmúlt 35 évében, valamint a NATO és az Európai Unió tagjaként szerzett tapasztalatok alapján.
A horvát miniszter rámutatott, hogy a védelmi együttműködés további építése érdekében szeretnék megosztani tudásukat és tapasztalataikat a partnerekkel, és erősíteni kívánják az országok hadiiparának együttműködését.

Férfias és harcias kézfogó a három védelmi miniszter között (Forrás: X platform, Ivan Anušić)
Anušić arról is beszélt, hogy Koszovóval és Albániával hosszú és baráti kapcsolataik vannak, és az általuk kialakított együttműködés szövetségeken és közös érdekeken alapul. Hozzátette, hogy a NATO-ból és az EU-ból más partnerek is érdeklődnek a kezdeményezéshez való csatlakozás iránt.
Szerinte az együttműködés célja a résztvevő három ország politikai és védelmi együttműködésének erősítése, valamint Koszovó és Albánia támogatása az euroatlanti úton.
Albánia és Koszovó védelmi miniszterei megerősítették készségüket és érdeküket a délkelet-európai stabilitás megőrzése iránt, különösen Koszovó tekintetében.
Hogy a védelmi együttműködésről szóló nyilatkozat milyen konkrétumokat tud majd felmutatni, az csak az elkövetkező időszakban derül ki, ám már most számos kérdést nyit meg.
A spekuláció az élet megrontója
Ha kicsit elmozdulunk és magasabb szférákba emelkedünk, a kirakós kezd érdekes lenni. Kezdjük talán azzal, hogy egy ilyen megmozdulás lehetetlen Washington áldása nélkül.
Horvátország és Albánia NATO-tagok, Bulgária úgyszintén. Koszovó – még mindig – amerikai védnökség alatt áll. Az így körvonalazódó „cordon sanitarie” nemcsak az esetleges orosz kavarást ellensúlyozza a Balkánon, de az ide kacsingató Törökország esetleges befolyásának erősítését is meggátolja.

Ez az odesszai kép sajnos nemcsak illusztráció (Forrás: ДСНС України)
Hogy milyen lesz pontosan az új geopolitikai helyzet a folyamatban lévő amerikai-orosz egyezkedés után, azt egyelőre még sejteni is nehéz, pláne, most hogy már Odessza kérdése is – állítólag – napirendre került.
Most Románia helyzetét figyelmen kívül hagyjuk, de Magyarország egyértelműen érintett a dologban, különösen azért, mert szomszédos Szerbiával, amelynek kiemelt stratégiai partnere, a két országot „szoros barátság” fűzi össze.
„Emellett érdekeink és értékeink is közösek” – ahogy ezt Szalay-Bobrovniczky Kristóf, magyar védelmi miniszter tavaly januárban mondta, miközben emlékeztetett arra, hogy a két nemzet együttműködése védelmi-biztonsági szinten számos területre kiterjed.
Az egykor jó ötletnek tűnő magyar-szerb összeborulás ma már a boszniai helyzetre való tekintettel sem kecsegtet túl sok jóval, de egy esetleges koszovói összezördülés még komplikáltabbá tenné a helyzetet.

- Bosznia3 nap telt el azóta
Kísérlet Dodik letartóztatására, vér nélkül nem fog menni
- Szerbia6 nap telt el azóta
Az Egyetem az Informer TV ellen: harc a becsületes sajtóért
- Szerbia4 nap telt el azóta
Pásztor szerint jó irányba változik a helyzet Szerbiában
- Szerbia4 nap telt el azóta
Porfirije: a szerb ortodoxia helye az Orosz Világban van