Bosznia
Dodik nem tudott Belgrádba utazni a központi körözés miatt
Miután a körülmények „egyelőre nem teszik lehetővé”, hogy Milorad Dodik Belgrádba utazzon, a központi körözés kiadása után ugyanis nem hagyhatja el Bosznia-Hercegovinát, hiába akart Vučić személyesen beszélni vele, csak telefonon tudtak egyeztetni. Közben a bosznia-hercegovinai külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a központi intézményrendszer – mindenekelőtt az igazságszolgáltatás, a fegyveres erők és a rendőrség – könnyedén leszámolnak Dodikkal és a környezetével, ha a legrosszabb forgatókönyv érvényesül

A boszniai igazságszolgáltatás központi körözést adott ki három kiemelt politikai vezető, Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság (RS) elnöke, Radovan Višković miniszterelnök és Nenad Stevandić házelnök ellen. A körözés értelmében minden rendvédelmi szerv köteles azonnal őrizetbe venni őket, ha felismeri vagy nyomára akad az említett személyeknek.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A drasztikus lépésre azután került sor, hogy a boszniai bíróság elrendelte mindhárom politikus előzetes letartóztatását, mivel többszöri idézés ellenére sem jelentek meg a boszniai ügyészségen kihallgatásra. Ezzel a döntéssel a boszniai állam szuverenitását közvetlenül veszélyeztető politikai válság alakult ki, amelynek következményei túlmutatnak az országhatárokon.
Milorad Dodik a térség egyik legellentmondásosabb politikusa, akinek törekvései az RS függetlenedésére és az állami intézményektől való elszakadásra régóta aggodalommal töltik el a nemzetközi közösséget. Most azonban a boszniai igazságszolgáltatás és a rendvédelmi szervek nyílt konfrontációba kerültek az entitás vezetőivel, akik hatalmuk megtartása érdekében megszegik a központi törvényeket.
Dodik nem ment Belgrádba
Belgrádban úgy tervezték, hogy Milorad Dodik szombaton felszólal az ottani parlamentben, de a diáktüntetések miatt a szerbiai hatóságok szó szerint bezárták a parlamentet, így ülést sem tartottak.
A Brüsszelbe készülő Aleksandar Vučić szerb elnök a vasárnapi rendkívüli kormányülésen, ahol ő vette a prímet, jelezte, hogy elutazása előtt szeretne személyesen is találkozni Dodikkal, mert a NATO-főtitkárral a bosznia-hercegovinai helyzetről is tárgyalni akar.
Miután a körülmények ezt egyelőre nem teszik lehetővé, mert a központi körözés után Dodik nem tudja elhagyni Bosznia-Hercegovinát, erre a találkozóra nem került sor, így Vučić csak telefonon beszélt Dodikkal, majd kijelentette, hogy a helyzet egyre összetettebb és veszélyesebb.
Dodik állítólag Moszkvába készül, ahova egyes előrejelzések szerint holnap kellene elutaznia, hogy az orosz vezetéssel egyeztessen, de valószínűleg ez is elmarad, mert a hatóságok szoros ellenőrzés alatt tartják a határátkelőket, s minden helikopteres vagy repülőgépes utazás komoly kockázatot jelent számára.
Az RS elnöke ugyan még a saját entitásának területén tartózkodik, miután még nem kezdődött meg a feltételezhető kimenekítése, miután Christian Schmidt boszniai főmegbízott szerint van egy (direkt módon meg nem nevezett) EU tagállam, amelyik már láthatóan megfontolta a védelem nyújtásának lehetőségét” Dodik számára, akinek a mozgása jelentősen korlátozott.
Dodik állítólag Moszkvába készül, ahova szintén Schmidt szerint holnap kellene elutaznia, hogy az orosz vezetéssel folytasson megbeszéléseket, de az ilyen lépések már szinte titkos hadműveletekhez hasonlíthatók!
Ugyanakkor Nenad Stevandić boszniai házelnöke, a legfrissebb hírek szerint már Belgrádban tartózkodik, Višković miniszterelnök viszont – Dodikhoz hasonlóan – szintén az RS területén „rejtőzik”. A boszniai bíróság döntése értelmében mindhármukat egy hónapos előzetes letartóztatás várja, amint kézre kerülnek.
Saját határrendőrséget állítanak fel
A politikai helyzet tovább fokozódott azzal, hogy az RS kormánya ugyanis bejelentette: törvényt kíván alkotni a saját határrendőrség felállításáról. Ez a lépés nyílt kihívás Bosznia-Hercegovina szuverenitásával szemben, és erőteljes nemzetközi tiltakozást váltott ki. Elmedin Konaković külügyminiszter „veszélyes és őrült” ötletnek nevezte Dodik tervét, amely szerinte súlyosan destabilizálná a régiót.
Konaković ironikusan mutatott rá, milyen abszurd lenne, ha Dodik saját határőrséget állítana fel, és új vámmegállapodásokat kötne Horvátországgal, Szerbiával és Montenegróval — mindezt az Európai Unió hallgatólagos támogatásával. Szerinte Dodik kísérlete „egy szomorú bohózat”, amely csak félelmet és bizonytalanságot kelt a boszniai lakosság körében.
A bosznia-hercegovinai külügyminiszter mai szarajevói sajtóértekezletén úgy nyilatkozott, hogy a bosznia-hercegovinai intézményrendszer – mindenekelőtt az igazságszolgáltatás, a fegyveres erők és a rendőrség – könnyedén leszámolnak Dodikkal és a környezetével, ha a legrosszabb forgatókönyv érvényesül.

A bosznia-hercegovinai külügyminiszter mai szarajevói sajtóértekezletén úgy nyilatkozott, hogy a bosznia-hercegovinai intézményrendszer könnyedén leszámol Dodikkal és a környezetével, ha a legrosszabb forgatókönyv érvényesül (Forrás: YouTube, Screenshot)
Konaković szerint senki sem vágyik erre, és mindent megtesznek, hogy erre ne kerüljön sor, de ebben az esetben Bosznia-Hercegovinának nincs szüksége sem Horvátország, sem Szerbia beavatkozásra, mint a Daytoni Szerződés végrehajtásáért garanciát vállaló országokra.
Jelenleg Dodik mozgástere igencsak beszűkült: még a saját entitásán belül is akadályokba ütközik, és kénytelen bujkálni, miközben telefonon egyeztet a szerb vezetőkkel és azon tanakodik, miként juthat el repülőgéppel Izraelbe vagy Moszkvába anélkül, hogy elfognák.
A boszniai hatóságok szerint azonban elkerülhetetlen, hogy hamarosan nemzetközi körözést adjanak ki ellenük, amely már nemcsak Bosznia-Hercegovina, hanem az egész világ rendvédelmi szerveit mozgósítja majd.
Konaković hangsúlyozta, hogy nincs helye félelemnek egy olyan emberrel szemben, aki a valóságban inkább egy menekülésre készülő szökevény, mintsem egy valódi politikai vezető. Mint mondta, a boszniai állam intézményei működnek, a jogállamiság érvényesülni fog, és Dodikék sorsa hamarosan megpecsételődik.
A következő hetek kulcsfontosságúak lesznek Bosznia-Hercegovina jövője szempontjából. Az ország politikai válsága nemcsak a helyi lakosságot érinti, hanem az egész régió stabilitását veszélyezteti. Egy biztos: a boszniai igazságszolgáltatás és a nemzetközi közösség szemei most mind Banja Luka felé fordulnak, várva a következő lépéseket ebben a drámai és sorsdöntő politikai játszmában.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot