Szerbia
A szerb elnök interjút adott Donald Trump Jr. podcastjának
Vučić szerint kicsi a realitása, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és Donald Trump amerikai elnök esetleges találkozója Belgrádban lesz, bár ezt szerb részről felajánlották, de ehhez Putyinnak át kellene repülnie olyan NATO országok felett, amelyekben nem bízik meg

Donald Trump Jr., az Egyesült Államok elnökének fia, a Trump Organization ügyvezető alelnöke és egyben politikai elemző, Belgrádba érkezett, ahol Aleksandar Vučić szerb elnökkel találkozott. Trump Jr. saját podcastműsort is vezet, így a látogatást kihasználta arra is, hogy interjút készített Vučićtyal, amelyet csütörtökön tervez sugározni.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Vučić a szerbiai Informer televízió vendégeként beszélt a találkozóról, és kijelentette, hogy Trump Jr. „fantasztikus politikai érzékkel rendelkezik”, emellett rendkívül fegyelmezett és határozott nézeteket vall a világpolitikai kérdésekben. A szerb elnök elmondta, hogy a több órán át tartó vacsorán egyebek mellett a szerb-amerikai kapcsolatokról, az ukrajnai háborúról, valamint az európai politikai helyzetről is szó esett.
Vučić hangsúlyozta, hogy Trump Jr. ideológiailag egyértelműen elkötelezett, és politikai nézeteiben nincs helye bizonytalanságnak. A szerb elnök szerint az amerikai politikus „nem mutat természetes ellenérzéseket Oroszországgal szemben”, ugyanakkor kritikusabb az európai politikai elittel szemben.
A szerb elnök arról is beszélt, hogy az ifjabb Trump édesanyja Csehszlovákiából származik, ezért „tiszteli az érzelmeinket” és megérti a szlávok lelkét, és inkább Kelet-, mint Nyugat-Európa felé hajlik, ez magyarázhatja azt, hogy neki – mármint Vučićnak – sokkal jobb véleménye van Európáról és Ukrajnáról, mint az ifjabb Donald Trumpnak.
A szerb államfő azt is megjegyezte, hogy Trump Jr. alaposan ismeri a Balkánt, és tisztában van a térség geopolitikai jelentőségével. Vučić arra számít, hogy a találkozó hosszú távon előnyös lehet Szerbia számára, különösen, miután apja visszatért az amerikai elnöki posztra.
Alcímek
Putyin nem bízik a NATO-országokban
A szerb elnök az interjúban szóba hozta a Gazprom többségi tulajdonában álló szerbiai Naftna Industrija Srbije (NIS) energetikai vállalat elleni amerikai szankciókat is. Vučić elmondása szerint az új amerikai kormányzat valószínűleg nem vonja vissza a korábban hozott intézkedéseket, hacsak nem születik egy nagyobb geopolitikai megállapodás Washington és Moszkva között.
A szerb elnök szerint egy ilyen megállapodásnak kicsi a realitása a jelenlegi nemzetközi helyzetben, így a NIS-re vonatkozó szankciók hosszabb ideig érvényben maradnak. Ezzel kapcsolatban Trump Jr. álláspontja nem került nyilvánosságra, de Vučić úgy véli, hogy az amerikai üzleti körök továbbra is figyelemmel kísérik a szerb energetikai szektor helyzetét.

Kicsi a valószínűsége, hogy az USA visszavonja a NIS elleni szankciókat
Vučić szerint annak sem igen van realitása, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és Donald Trump amerikai elnök esetleges találkozója Belgrádban lesz, bár ezt szerb részről felajánlották, de ehhez Putyinnak át kellene repülnie olyan NATO országok felett, amelyekben nem bízik meg.
Ugyanakkor Putyin számára nem jelentene problémát, hogy Törökországba menjen, mert oda több féleképpen is eljuthat. Mellékesen jegyezzük meg, hogy Törökország is NATO-ország, de úgy tűnik, hogy orosz értelmezés szerint a megbízhatóbbak közé tartozik.
Vučić szerint nem lesz átmeneti kormány
A szerb elnök az interjúban nemcsak Trump Jr. látogatásáról beszélt, hanem az ország belpolitikai helyzetéről is, és ismételten elutasította az ellenzék követelését, hogy Szerbiában átmeneti kormány alakuljon, kijelentve, hogy a hatalmat csak választásokon lehet megszerezni.
Vučić szerint március 15-én nagy összecsapás várható, amikor az ellenzéki diákmozgalmak és a kormányellenes csoportok újabb tüntetést tartanak Belgrádban. A Studenti 2.0 „megkreálása után” van kormánypárti diákmozgalom is, ami – ha másra nem is jó – arra mindenképpen használható, hogy a blokádot bevezető egyetemistákra rásüthető legyen az ellenzéki jelző.
Perfid módon ki van ez találva, ki kell ugyanis törölni a kollektív emlékezetből, hogy a szerb elnök korábban méltatta az egyetemisták magatartást, hogy nem közösködtek az ellenzékkel. De az egyetemista mozgalom bemocskolása más eszközökkel is folyik.
Vučić szerint a szerb rendőrség négy maszkos férfit vett őrizetbe, akik az Úttörő parkban (Pionirski park) a kormányt támogató diákcsoportok közelében jelentek meg. A szerb elnök azt állította, hogy legalább ketten közülük korábban már drogkereskedelem miatt vagy Šolak alkalmazottjaként kerültek börtönbe. Šolak a szerb Soros, akit kormánypárti körökben illik, sőt szinte kötelező szidalmazni.
A szerb elnök kijelentette, hogy „a törvények mindenkire vonatkoznak, és mindenkit letartóztatnak, aki erőszakkal próbálja megdönteni a kormányt”. Azt is elmondta, hogy a szerb állam „megmutatja az erejét” és megvédi a rendet.
Vučić: A diákmozgalmak politikai szervezetek
Vučić szerint az ellenzék erőszakra buzdít, a diákmozgalmak pedig valójában politikai szervezetek (folytatódott az egyetemista tüntetők összemosása az ellenzékkel), amelyek célja a kormány megdöntése. A szerb elnök azt állította, hogy egyes tüntetők a parlament és az RTS székházának elfoglalását tervezik.

Skizofrén helyzet: a szerb elnök arról beszélt az Informernek, hogy nézni is szégyelli az állami televíziót, miközben a diákoknak sem teszik az RTS műsora, legalább valamiben egyetértenek
A szerb államfő kitért a szerbiai állami televízió (RTS) előtti tüntetésen súlyosan megsérült rendőr esetére, Vučić szerint a rendőrt a tüntetők előre kiszemelték és provokálták, mielőtt megtámadták. Az eset kapcsán hangsúlyozta, hogy „Szerbia törvényes rendje nem fog összeomlani”, és az állam megteszi a szükséges lépéseket a stabilitás fenntartása érdekében.
Vučić az interjú végén bejelentette, hogy március 28-án egy hatalmas, kormányt támogató demonstrációt szerveznek, amelynek célja, hogy bemutassák Szerbia politikai jövőképét. Kijelentette, hogy „ez lesz a legnagyobb politikai esemény az ország történetében”, és ezzel világos választ kíván adni az ellenzéki megmozdulásokra.
A szerb elnök hangsúlyozta, hogy szerinte a jelenlegi események „Szerbia jövőjéről szólnak”, és ha az ellenzék sikerrel jár, „az ország összeomolhat”. Véleménye szerint a szerb állam túl fogja élni ezt a politikai válságot, és „Szerbia győzni fog” – természetesen az ő vezetésével.

- Szerbia7 nap telt el azóta
A Vörös Sapkások az Úttörő parkban, ezek Vučić igazi barátai
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Szerbia3 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását