Szerbia
Többezres tüntetés Szabadkán, Magyar Péter Újvidéken
A szabadkai tüntetésen egyébként ott van több tucat tanügyi dolgozó, akiknek száma napról napra nő a felvonulók soraiban. Az előttünk álló héten 14 szabadkai általános iskolából 7-ben lesz sztrájk, munkabeszüntetés vagy a tiltakozás valamilyen formája

Országszerte már szinte mindennaposak a tüntetések Szerbiában, Szabadkán pedig a vasárnap délután, este az az időpont, amikor a legtömegesebb megmozdulásokat tartják.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Míg hétköznap az egyetemi hallgatók azon iskolák előtt tartják meg a tizenöt perces csendes megemlékezést, ahol sztrájkol a tanárok egy része, esetleg nem is tart órákat, pénteken útlezárással és főtérre gyaloglással tiltakoznak, a vasárnapi nap a tömeges megmozdulásé.
Szabadka, az egyébként alvó, általában passzív kisváros esetében így ezek a három-négyezer, sőt, alkalmanként ennél is több embert az utcára invitáló megmozdulások valóban tömegesnek bizonyulnak. A szabadkai háromezres szám pedig arányaiban annyi, mintha Belgrádban csaknem ötvenezer ember ment volna utcára.
Alcímek
„Ez a legkevesebb, amit megtehetünk”
Ezúttal a szabadkai Szent Teréz Székesegyház melletti téren, ami a Fasizmus áldozatainak tere nevet viseli, gyülekeztek az egyetemi hallgatók és az őket támogató polgárok.
Az első néhány vasárnapi tüntetést a késő délutáni órákra időzítették az egyetemisták, így akkor a 15 perc csend idején a telefonjaikkal világított a tömeg.
Az utóbbi két alkalommal viszont koradélutáni időpontra hirdették meg a tüntetést.
A múlt héten piros hammer papírból vágott szíveket adtak a tüntetőknek – vagyis többezer darabot kellett készíteniük előre -, ezúttal pedig kis zászlókat osztogattak: fekete papíron piros tenyér volt rajta. A 15 perces csend idején most ezeket emelte a magasba a tömeg.
A tüntetők közül többen azt nyilatkozták a BALK-nak, azért vannak itt, mert ez a legkevesebb, amit megtehetnek.
– Mindenki tegyen meg annyit, amennyit csak megtehet. Aki sztrájkolhat, sztrájkoljon, mindenki csatlakozzon, nem hagyhatjuk egyedül a gyerekeinket ebben a harcban
– mondta az egyik részvevő.
Általános sztrájkot is követeltek a tüntetésen
A többezres tömeg hosszú útvonalon sétált, végig a várost átszelő négysávos úton. Mintegy harminc traktor kísérte őket – elől, hátul és ha kellett oldalt is garantálva a tüntetők biztonságát.
Az egyetemisták egyébként nagyon szervezettek, úgynevezett rendfenntartóik vannak, akik irányítják a tömeget, így ezen a tüntetésen is csak két sávon haladhattak az emberek, hogy átlátható legyen a tömeg.

Az egyetemistákat traktorok védték, a felirat szerint ők ugyan nem diákok, csak barátok, ezért jönnek „egy körre” (Fotó: Tómó Margaréta)
A rendőrség együttműködő, és annak ellenére, hogy a tüntetéseket nem jelentik be, mert ezzel is polgári engedetlenséget demonstrálnak, a belügy szabadkai dolgozói minden tüntetésen – még a kisebbeken is – ott vannak és biztosítják a helyszínt, ezáltal pedig a szabadkai fiatalok és polgárok biztonságát.
Miután a tüntetők a város legforgalmasabb útkereszteződéséhez érkeztek és lezárták azt, hárman mondtak beszédet: egy színész, egy ügyvéd és egy háromgyermekes édesapa.
A Szabadkai Népszínház szerb társulatának tagja, Miloš Macura kétnyelvű – szerb és magyar köszöntését hangos ovációval fogadta a tömeg. A színész felszólalásában azt hangsúlyozta, az igazságot véleménye szerint csakis általános sztrájkkal lehet kiharcolni. Azt is hozzátette, a hatalomnak be kell látni, hogy ezt a harcot azok a gyerekek kezdték, akikért ők a kampányidőszakban állítólag kiálltak.
– Ezek a gyerekek nemet mondtak erre
– mondta a színész, majd hozzátette, nem hagyhatjuk a gyerekeinket egyedül ebben a harcban. Kiemelte azt is, hogy a törvény jelenleg csak az egyszerű emberekre vonatkozik az országban, de azokra nem, akik évek óta mosolyognak rájuk az óriásplakátokról.

A vasárnapi szabadkai tüntetést a különböző nemzetiségek népviseletébe öltözött egyetemisták vezették fel (Fotó: Tómó Margaréta)
– A hatalom kapcsán a családon belüli erőszakkal kapcsolatos ügyeim jutnak az eszembe. A férfi, aki terrorizálja a nőt otthon, először Istennek állítja be magát, majd elhiteti a nővel, hogy nélküle nem tudna élni, nem képes semmire. Aztán megvonja a nőtől a jogait – nem engedi dolgozni, tanulni, egyre kevesebb barátnője lesz
– jelentette ki Damir Dado Dolmagić, volt ügyész, jelenleg ügyvédként dolgozó jogász vasárnap Szabadkán, akinek ez jut eszébe a Szerbiában uralkodó hatalomról.
– Valamint az, hogy ezen a nőn, aki szenved, senki sem tud segíteni. Csak ő maga tud megszabadulni a fogságból. Velünk is ez a helyzet”
– tette még hozzá Dolmagić a saját szakmájából hozott hasonlathoz.
A rendőröket és az orvosokat is csatlakozásra szólították fel
Zoran Brajković, akinek három gyermeke közül ketten még tanulnak: egyikük középiskolás, másikuk egyetemista, az első naptól kezdve támogatja az egyetemi hallgatók követeléseit. Beszédében megköszönöte a rendőröknek, hogy vigyáznak a gyerekekre, de egyben felszólította őket, hogy csatlakozzanak a néphez, amely egy igazságosabb Szerbiáért küzd.
A Facebookon közzétett bejegyzése szerint a Tisza Párt vezetője Újvidéken elhelyezte az emlékezés virágait, a november 1-jén összeomlott vasútállomásnál. A tragédiának 15 halálos áldozata és két súlyos sérültje volt.

Magyar Péter az újvidéki vasútállomáson
Magyar megjegyezte, hogy a baleset után felerősödött a civil tiltakozás az ország régóta bebetonozott, korrupt vezetése ellen. Hónapok óta hatalmas demonstrációk zajlanak Belgrádban, Újvidéken és több nagy városban.
Ilyen mély politikai válság 2000 óta, Slobodan Milošević bukása óta nem volt a déli szomszédunkban. A tiltakozásokba ugyan belebukott a miniszterelnök, de Orbán haverjának és üzlettársának, Aleksandar Vučić szerb elnöknek a pozíciója egyelőre stabilnak tűnik.
Magyar megjegyezte, hogy elemzők szerint pont azért, mert Szerbiában nincs a TISZA-hoz hasonló erős, egységes és kormányképes ellenzéki erő.
Hozzátette még, hogy a TISZA kiáll a szerb nép korrupcióellenes törekvései és Szerbia mielőbbi uniós csatlakozása mellett, és támogatja továbbá a vajdasági magyar honfitársak (nemzettársak) jogainak és lehetőségeinek további erősítését, hogy minél többen boldogulhassanak a szülőföldjükön.
Az egyetemi hallgatók a tüntetés végén ismét felszólították a szabadkai egészségügyi dolgozókat, húzzák fel fehér köpenyeiket és csatlakozzanak hozzájuk a következő sétán.
A szabadkai tüntetők között egyébként ott van több tucat tanügyi dolgozó, akiknek száma napról napra nő a felvonulók soraiban. Az előttünk álló héten 14 szabadkai általános iskolából 7-ben lesz sztrájk, munkabeszüntetés vagy a tiltakozás valamilyen formája.
A középiskolák közül csak kettőben nincs semmilyen tiltakozás, az egyik a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, amely a második félévet törvényes sztrájkkal kezdte, de nagyon gyorsan visszatértek a rendes oktatáshoz.
A vasárnapi szabadkai tüntetés élén egyébként különböző nemzetiségek népviseletébe öltözött egyetemisták álltak. Ezzel üzentek mindazoknak, akik Vajdaság “elszakadásáról”, szecesszonizmusról beszélnek és a nemzetek közötti feszültségeket próbálják szítani, hogy rossz helyen próbálkoznak.
Magyar népviselet egyébként nem volt a felvonulók között, de ez minden bizonnyal nem a szervezőkön múlt. A következő alkalommal, talán magyar népviselet is lesz. Magyar tüntető és magyar transzparens is egyre több van.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot