Horvátország
Eredményes bojkott: a horvát kormány és az izraeli modell
Az árak szabályozásáról szóló törvényjavalat magában foglalja az ún. izraeli modell alkalmazását, amelyet először az olaszok alkalmaztak sikeresen Európában. Itt az alapötlet meglepően egyszerű. A törvény arra kötelezi a kereskedőket, hogy az árváltoztatásokat tegyék fel a weboldalukra, miközben nem korlátozhatják a keresőrobotok számára a hozzáférést

Oké, javíthatatlan vagyok. Bár a cikk eredetileg arról szól, hogy a horvát kormány sürgősségi parlamenti eljárásra küldte a rendkívüli árszabályozási intézkedésekről szóló végleges törvényjavaslat tervezetét, valamint arról, hogy Plenkovićék magukra vállalták a nyomtatott sajtótermékek terjesztésének költségeit, a kisördög azt suttogja, hogy írjak pár sort a világpolitikáról is. Ígérem, rövid leszek.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Február 4-e, a jaltai konferencia 80. évfordulója táján, arról elmélkedtem, hogy nem is olyan elképzelhetetlen egy Jalta 2.0, amelynek keretében a szuperhatalmak ismét felosztják egymás között a világot. A különbség a két megállapodás között az, hogy a Jalta 2-nél nem lesznek jelen az európaiak, a jó hír viszont az, hogy a Vasfüggöny jócskán keletre tolódik, valahol a lengyel-ukrán határra.
Ugyanakkor az oroszok írásba adják, hogy nem támadják meg Európát, beleértve a balti államokat is. Ezt Samu bácsi „nem engedni meg nekik”, mert irgum-burgum, kutya-kutyánszki és így tovább. Körülbelül így néz majd ki az új európai biztonsági architektúra, amit egy ünnepélyes, emelkedett pillanatban az EU is aláír – a tollat megtarthatjuk emlékbe.
Szóval, az izraeli modell
A horvát kormány szerdán sürgősségi parlamenti eljárásra küldte a rendkívüli árszabályozási intézkedésekről szóló végleges törvényjavaslat tervezetét, amelyet Ante Šušnjar gazdasági miniszter szerint a polgárok életszínvonalának védelme és a piaci zavarokra való gyors reagálás biztosítása érdekében fogadnak el.
Andrej Plenković miniszterelnök rámutatott, hogy ennek célja a jogi keret kiegészítése, amely alapján a kormány rendkívüli körülmények között fellép, hogy adminisztratív intézkedéseivel befolyásolja a fogyasztói kosár árát, amely a legfontosabb a legkiszolgáltatottabb emberek számára.
Ahogy Šušnjar mondta: az előző törvényt 1997-ben fogadták el, és ezt most össze kell hangolni a mai piac kihívásaival. A gazdasági miniszter szerint ez a törvény lehetővé teszi a kormány számára, hogy különleges intézkedéseket fogadjon el kivételes helyzetekben, amikor szükség van a polgárok védelmére és a piac stabilizálására.
A törvény magába foglalja az ún. izraeli modell átvállalását is, amelyet először az olaszok alkalmaztak sikeresen Európában. Itt az alapötlet meglepően egyszerű.
A törvény arra kötelezi a kereskedőket, hogy az árváltoztatásokat feltegyék a weboldalukra, miközben nem korlátozhatják az ún. web-crawlerek számára a hozzáférést.
A keresőrobotok (web crawler) az olyan speciális programok gyűjtőneve, amelyek képesek az interneten fellelhető publikus adatokat begyűjteni.
Ezzel egyszerűvé válik olyan alkalmazások kifejlesztése, amelyek a fogyasztónak lehetővé teszik a kiskereskedelmi árak összehasonlítását, illetve a legalacsonyabb ár fellelését.
Így sokkal átláthatóbbá válik egyes cégek árpolitikája, felerősödik a piaci verseny és egyben csökkenek a regionális árkülönbségek is, amelyek Horvátországban igencsak kifejezettek. Egy szó mint száz, a bojkott eredményes volt.
Persze, hozzá kell tenni, hogy ebben az esetben a polgárok nyitott ajtón kopogtattak, mert a kormány már egy ideje aggodalommal kísérte a piaci helyzetet, és több alkalommal is találkozott a kereskedelmi cégek képviselőivel. Hogy ez miként működik a gyakorlatban, majd meglátjuk.
Lélegeztetőgépen a sajtó
A nyomtatott sajtó, amely mondhatni másfél évszázadig a tömegtájékoztatás szinonimája volt, világszerte, így Horvátországban is lélegeztetőgépen várja a végnapjait.
A horvát sajtó koporsójába a múlt hónap végén vert be egy méretes szeget a Tisak plus Kft. – az ország legnagyobb kioszk-hálózatának tulajdonosa.
A Horvát Lapkiadók Szövetsége (Udruga novinskih izdavača, UNI) megerősítette, hogy a Tisak január 31-től felmondta az újságok forgalmazását, értékesítését és szállítását, valamint a hulladékpapír felvásárlását szabályozó szerződést.
Bár a kérdésben felszólalók elsősorban a polgárok tájékoztatásának veszélyeztetettségét hangsúlyozták, a Horvát Újságírók Egyesülete (Hrvatsko novinarsko društvo, HND) volt az, amely a szerkesztőségek elhalásának konkrét veszélyére hívta fel a figyelmet.
Hogy most ne bonyolódjunk bele az újságírás, mint szakma szomorú és bonyolult történetébe, leszögezhetjük, hogy a nyomtatott sajtó a végnapjait éli, és előbb-utóbb megszűnik. Helyét már jó ideje az internetes platformok vették át, az emberek zöme telefonján olvas újságot.

Vajon változik-e a cég neve is, merthogy a „tisak” szó jelentése „sajtó” (Forrás: X platform)
Európában nem szokatlan, hogy a kormányok támogatják a sajtó terjesztését a költségek átvállalásával, és pont ezt lépte meg a horvát kormány is a már emlegetett szerdai ülésén.
Az ülésen a kormány tárcaközi munkacsoportot hozott létre annak meghatározására, hogy szükség van-e a sajtóterjesztés, mint általános gazdasági érdekű szolgáltatás állami finanszírozására, hogy ezáltal minden állampolgár gyakorolhassa a nyilvános tájékoztatáshoz való jogát.
A csoport javaslatot dolgoz ki, amely alapján előkészítik a nyilvános sajtóterjesztési szolgáltatás üzemeltetőjének kiválasztását.
A munkacsoport tagjai a tengerügyi, közlekedési és infrastrukturális minisztérium, a kulturális és médiaminisztérium, a pénzügyminisztérium, a szabályozó ügynökség, valamint a munkaadók szövetségének képviselői lesznek – mondta a sajtótájékoztatón Nina Obuljen Koržinek kulturális és médiaügyi miniszter.
A munkacsoport elnöke Oleg Butković miniszterelnök-helyettes és tengerügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter lesz, vagyis ezúttal is érvényes a mondás, hogy ha valamit nem akarsz, vagy nem tudsz megoldani, akkor bizottságot hozol létre.

- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Síró játék: ó, mozik, ó, emberek! (ó, béka, ó, skorpió!)
- Szerbia3 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Bosznia6 nap telt el azóta
Az ügyészség elrendelte Milorad Dodik előállítását
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú