Románia
Románia elnöke jól fizető funkciót keres
A kormánykoalíciós partnerek kígyót, békát egymásra kiáltanak, s ebben a szócsatában a liberálisok a hangosabbak. Nem véletlenül, hiszen a mai napig nem tudtak hihető választ adni arra a kérdésre, hogy végül miért álltak össze kormányozni az ősellenség PSD-vel
Meglepő hír bolygatta fel a langyos romániai belpolitikai életet: Klaus Werner Iohannis hivatalban lévő államelnök kérésére, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) olyan törvénymódosításra készül, amely lehetővé teszi az államfőnek, hogy a párt listavezetőjeként indulhasson az év végi parlamenti választásokon. Klaus Iohannis sokáig kacérkodott azzal, hogy az Észak-atlanti Szövetség, a NATO főtitkára lesz Jens Stoltenberg visszavonulása után. Kisebb diplomáciai kudarc volt, hogy az USA támogatása hiányában Iohannisnak el kellett ismernie, semmi esélye sincs a főtitkári tisztségre. Románia jelöltjét csak Szlovákia, Törökország és Magyarország támogatta. Nem valamiféle diplomáciai-stratégiai szempontot követve, csak bosszúból. Orbán Viktor azért orrolt az USA által is elfogadott jelöltre, mert Mark Rutte azzal fenyegette meg Magyarországot még 2021-ben, hogy ha nem változtat a gyermekvédelmi törvényen, térdre kényszeríti Budapestet. Romániát is a bosszúvágy hajtotta: Hollandia, amelynek miniszterelnöke volt Rutte, éveken át akadályozta az ország schengeni csatlakozását. A bosszúszövetség azonban elbukott, Iohannis kénytelen volt más fontos beosztás után nézni.
Lemaradt minden európai tisztségről
Hamar megtalálta, mi lenne számára elfogadható tisztség: az Európai Tanács elnöke. A Iohannishoz hű hírtelevíziók és portálok januártól márciusig egyre erősítették azt a reményt, hogy a román államfő fontos európai tisztséghez jut.
Ezt azzal magyarázták, hogy az újonnan csatlakozott tagállamoknak is fel kell ajánlani a lehetőséget, hogy beleszóljanak az európai döntéshozatalba, s ki lenne alkalmasabb erre, mint – az ellenségei által egyébként Némaként aposztrofált – Iohannis. Az EP-választási kampány kezdetére kiderült, Iohannis nem lesz magas rangú európai vezető sem.
Romániában a tíz éve elnöki mandátum nem szipolyozza ki annyira az államfőket, hogy lejártakor visszavonuljanak a közélettől. Az 1990 óta megválasztott államfők közül elnöki mandátuma idején egyedül Emil Constantinescu csömörlött meg a politikától, mindenki más folytatta politikai karrierjét. Traian Băsescu EP-képviselő lett, Ion Iliescu pedig beült a felsőházba.
Egyetlen személyre szabott törvény
A romániai törvények nem teszik lehetővé, hogy a hivatalban lévő elnök pártlistán induljon a parlamenti választáson, mert az alkotmánybíróság korábbi döntése szerint előnyt biztosítana annak a politikai alakulatnak, amelynek listáján indul. Elnökként láthatóbb, mint a többi jelölt, és olyan összegeket használhat fel a kampányra, amit más nem.
Kapcsolódó cikk
Derült égből Milanović, aki államfőként indul a parlamenti választásokon, és a cirkusz világnapja
Ezért a PNL törvénymódosítást nyújtott be, amely lehetővé tenné Iohannisnak, hogy mégis induljon a választáson. Azzal érvel a PNL, hogy Iohannis és a párt viszonya felhőtlen volt, a liberálisoknak nem szabad lemondani egy tapasztalt vezetőről. (A politikai elemzők szerint Iohannis indulása hozhat is a PNL konyhájára, de az elnök népszerűtlensége rávetülhet a pártra is.)
A törvényhozásban a PNL szavazataival nem lehet átszuszukálni az alkotmányjogászok szerint is alkotmányellenes törvényt, szükség van a kormánykoalíciós partner, a Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatására is. Annak a PSD-nek, amelynek felszámolására vállalkozott Iohannis mandátuma elején, s amelyet korábban “vörös pestisnek” nevezett.
A közvélemény azért tartja botrányosnak a törvénytervezet benyújtását, mert úgy érzi, háttéralku született a két kormányzó párt között az elfogadásáról, miközben a nyilvánosság előtt a PNL és a PSD pocskondiázza egymást.
A kampány kedvéért
A kormánykoalíciós partnerek kígyót, békát egymásra kiáltanak, s ebben a szócsatában a liberálisok a hangosabbak. Nem véletlenül, hiszen a mai napig nem tudtak hihető választ adni arra a kérdésre, hogy végül miért álltak össze kormányozni az ősellenség PSD-vel.
Ráadásul a felmérések is azt mutatják, hogy a liberálisok fizetik meg a kormányzási baklövések árát, a szociáldemokraták kétszer-háromszor több szavazatra számíthatnak.
Az elnökválasztás első fordulójának nagy esélyese a szociáldemokrata Marcel Ciolacu, miközben alig 8 százalékkal a lista végén kullog Nicolae Ciucă. Ezért utóbbi, átvéve Klaus Iohannis diskurzusát, lépten-nyomon a koalíciós partnert fikázza.
– A PSD a Román Kommunista Párt utóda. Marcel Ciolacu a pártját szolgálta, én a hazámat
– mondja, jelezve, hogy a liberális párt különb, mint a szociáldemokrata. A nacionalista szavazókat is megszólítja, reklámarca mellett a felirat: „Egy katona a haza szolgálatában” – idézi Ion Antonescu fasiszta tábornok mondatát. Mindent megpróbálnak hát maximalizálni a szavazatszámot.
De a választások kérdése nem az, hogy ki fog kormányt alakítani decemberben. A felmérések szerint csak a PSD-PNL koalíciónak lesz 50 százalékon felüli eredménye.
Ezért köttetett az alku
Noha hatalmas felháborodást váltott ki a “Mentsük meg Iohannist!” akció, mindkét párt bevállalja negatív következményeit.
A liberálisok abban bíznak, hogy az elnökválasztáson elbukó és a párt vezetésétől is megválni kénytelen Nicolae Ciucă helyét Klaus Werner Iohannis veszi majd át.
A szociáldemokraták Marcel Ciolacu elnökké választásában reménykednek. A koalíciós tárgyalások nyomán Iohannist miniszterelnöknek nevezheti ki az új államfő.
Iohannis megnyugodhat. Ha nem is lett a NATO főtitkára, és az Európai Tanács elnöke sem, kormányfő még lehet. Vagy ha mégsem, akkor a szenátus elnöke, az ország második embere.
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Bosznia4 nap telt el azóta
Villámár, áradás, özönvíz, Boszniában több helyütt is apokaliptikus helyzet alakult ki
- Szerbia4 nap telt el azóta
A vajdasági magyar fiatalok elhagynák Szerbiát a sorkatonai szolgálat miatt?
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Kelta Odüsszeia meg Mi magunk + pia a köcsögben (útirajz fecni)