Montenegró
Mit jelent három zászló 2024-ben, avagy nem minden szándékosság a véletlen műve
A nap végére azonban Milojko Spajić is megszólalt, és kiemelte, hogy az ilyen dolgokat a jövőben nem tolerálják, és figyelmeztette Aleksićot a mulasztására, hiszen az egész ügy egy képcserével, vagy más kép beemelésével elkerülhető lett volna. Vagy nem, vagy esetleg csak a látszat szintjén
A nemzeti zászló általában az együvé tartozást fejezi ki, egy ország, egy nemzet egyik legfontosabb szimbóluma. Csakhogy a történelmileg nem túlzottan szerencsés fejlődésű régiókban sokszor politikai üzenetként is megjelenik. Ez nincs másként a Balkánon sem. A szerdai nap folyamán a montenegrói média egy zászló hiányától volt hangos, és a teljes politikai közösség három zászlóról elmélkedett.
A két szerb zászló és a hiányzó montenegrói
A szerb nemzetiségű Budimir Aleksić, montenegrói oktatási, tudományos és vallásügyi miniszterelnök-helyettes hivatalos látogatást tett szeptember 10-én Szerbiában, ahol találkozott Nikola Selaković szerb kulturális miniszterrel. Aleksić miniszterelnök-helyettes köszönetet mondott vendéglátójának a fogadtatásért, valamint a tudomány, a művészetek, a kultúra és az oktatás terén való együttműködés lehetőségeiről folytatott megbeszélést, legalábbis a hivatalos kommunikáció szerint.
Aleksić az Új Szerb Demokrácia (NSD) tisztviselője, akit július végén választottak meg az oktatásért, tudományért és a vallási közösségekkel való kapcsolatokért felelős miniszterelnök-helyettesnek, a már sokszor emlegetett kormányátalakítás során.
A találkozó talán nem került volna a montenegrói politikai viták középpontjába, és a BALK hasábjaira, az eseményt azonban gyorsan felkapta a sajtó és a montenegrói politika, hiszen problémát véltek felfedezni a találkozóról kikerülő hivatalos fotóval kapcsolatban.
Történt ugyanis, hogy a miniszterelnök-helyettesi hivatal közleményében, a montenegrói kormány hivatalos oldalán megjelenő fotóról – amely a találkozóról készült – hiányzott a montenegrói zászló. Ehelyett a képen látható volt egy szerb nemzeti trikolór, valamint egy szerb állami zászló.
A vexillológia területén nem annyira jártasok számára megkülönböztetendő az utóbbi zászló esetében a kétfejű sasos címer, míg a szerb nemzeti trikolór csupán a piros-kék-fehér színeket tartalmazza. Érdekesség, hogy a boszniai Szerb Köztársaság is az utóbbi zászlót használja.
Aleksić a találkozón kiemelte, hogy mindkét országnak ugyanaz a kulturális hagyománya, amelyet évszázadokon át az ortodox keresztény hit alakított, és hogy a teljes kulturális és kreatív örökségük is szerb nyelvben bontakozott ki.
Talán a közös hagyomány miatt nem tartották fontosnak a miniszterelnök-helyettesi hivatalban, hogy egy olyan képet közöljenek, amelyen annak az országnak a zászlaja is látszik, amelyet Aleksić elvileg képvisel.
A kormányzati oldalon megjelenő hírt követően számos cikk és komment tette szóvá, hogy a hivatalosan megjelent közleményben (amely a szerb kormányzat oldalán is látható) bizony csak szerb zászlók láthatók, montenegrói egy szál se.
A média tehet mindenről
A montenegrói Vijesti lap, amely elsőként megkereste a hivatalt, azt a választ kapta, hogy a találkozón kint volt a montenegrói zászló is, amit képpel is bizonyítani akart a hivatal és Aleksić is azzal, hogy a Vijestinek küldtek egy e-mailt, a csatolmányban egy képpel. A kép ismét ugyanaz volt, amely a kormány honlapjára kikerült: a szerb nemzeti és a szerbiai állami zászló előtt történt fotózkodás, montenegrói zászló tehát sehol.
A helyzet azonban gyorsan fordult, hiszen az ügy kipattanásának napján délutánra már Aleksić azzal vádolta meg a médiát, hogy tudatosan hergel a szerbek ellen Montenegróban, vagyis a politikusok kedvenc sportja arrafelé is az újságírókra történő mutogatás, nem csak az anyaországnak számító Szerbiában.
Az Aleksić az általa dezinformációs kampánynak nevezett híreket úgy kommentálta, hogy ez az eset tankönyvi példája a dezinformációnak. Ezzel párhuzamosan pedig megjelentek a kormányzat oldalán, illetve más médiumokban is olyan képek, amelyeken már valóban szerepelt a montenegrói lobogó is, a montenegrói minisztert fogadta ugyanis Miloš Vučević szerb miniszterelnök is, akkor jól látható volt a háttérben a montenegrói zászló.
A történethez hozzátartozik, hogy a montenegrói szerb- és oroszbarát narratívákhoz közeli montenegrói Borba hírportál, amely tagadja a montenegrói nemzeti identitást és függetlenséget, gyorsan ellentámadásba lendült, előkapart ugyanis egy harmadik fotót is.
A képen Ervin Ibrahimović bosnyák származású külügyminiszter látható augusztusban tett törökországi látogatása alkalmával, amikor fogadta őt Recep Tayyip Erdoğan török államfő, montenegrói zászlót azon a helyszínen sem rögzített a kamera.
A szerbbarát portál ezzel kapcsolatban meg is találta jegyezni, hogy egyik találkozón sem tűzték ki a montenegrói zászlót, de “ahogy az lenni szokott, ez csak egyik eset váltott ki reakciót a montenegrói közvélemény egy részéből”.
A miniszterelnök megszólal
A nap végére azonban Milojko Spajić is megszólalt, és kiemelte, hogy az ilyen dolgokat a jövőben nem tolerálják, és figyelmeztette Aleksićot a mulasztására. (Hiszen az egész ügy egy képcserével, vagy más kép beemelésével elkerülhető lett volna.)
Kapcsolódó cikk
Spajić nyilatkozata, amelyet a montenegrói állami médiának adott, meglehetősen erősnek tekinthető, hiszen ismeretes – és mi is többször beszámoltunk róla –, hogy milyen helyzetben találja magát jelenleg a montenegrói miniszterelnök a szerb pártokkal kapcsolatban.
A történetnek nem biztos, hogy van tanulsága, ugyanakkor beszédes, hogy végül csak bekerült egy olyan kép is a hivatalos közleménybe, ahol a montenegrói zászló is látható.
Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy mennyire volt tudatos az Új Szerb Demokrácia cselekedete, miszerint nem került ki a montenegrói zászló. Nos, erre is kitért Spajić, miszerint ne legyen kérdéses, hogy melyik országot képviseli a miniszterelnök-helyettes: természetesen Montenegrót. (Ehhez kétség nem fér!?)
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Bosznia4 nap telt el azóta
Villámár, áradás, özönvíz, Boszniában több helyütt is apokaliptikus helyzet alakult ki
- Szerbia3 nap telt el azóta
A vajdasági magyar fiatalok elhagynák Szerbiát a sorkatonai szolgálat miatt?
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Kelta Odüsszeia meg Mi magunk + pia a köcsögben (útirajz fecni)