Connect with us

Horvátország

Külpolitika rózsaszín szemüvegen át

A “dicsőséges afganisztáni kivonulás” példáján is okulhatnánk éppenséggel, pláne, hogy a washingtoni klubokban egyre hangosabb az a követelés, hogy hagyjuk azt az egész Európát a fenébe, inkább nézzük, mit tudunk tenni Kínával. Arról nem is beszélve, hogy előbb-utóbb kontinensünknek át kell majd gondolnia ezt az egész energetikai helyzetet, merthogy Európa még egy jó ideig függő helyzetben lesz az energiahordozók importjától

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

I'm a Barbie girl, in the Barbie world, Life in plastic, it's fantastic
I'm a Barbie girl, in the Barbie world, Life in plastic, it's fantastic (Forrás: X platform, Luminița Odobescu)
Cikk meghallgatása

Pénteken udvariassági látogatásra érkezett Zágrábba Luminița Odobescu román külügyminiszter. Az esemény egyértelműen mulatságos és mérsékelten tanulságos volt. Ha előbb a tanulságokat kívánjuk leszűrni – előbb a munka, utána a murizás – azzal kezdenénk, hogy a horvát médiák Romániáról még kevesebbet tudnak, mint Magyarországról. Míg Hungária esetén a haladók eljutottak az Unicumig, Románia esetén már összemosódnak a fogalmak. Ha valami be is ugrik, az Drakul vajda meg a Dacia automobilok. Esetleg a bukaresti Ceausescu-palota, mert azzal tele volt az internet. De ez már végképp minden. Az érdeklődési sorrendben ez a majdnem szomszédos ország valahol ott van, mint Banglades. Szóval nem csoda, hogy Fényeske látogatását azzal harangozta be a Jutarnji list, amely pedig a komolyabb horvát sajtótermékek közé tartozik, hogy „egy NATO ország diplomáciájának vezetője Zágrábban Putyin új provokációjáról beszélt“. Bár én személy szerint – szóval Rókusilag tekintve a dolgokat, ezt nem a BALK mondja – kétlem, hogy Vlagyimir Vlagyimirovics egyáltalán értesült az esetről, a putyini provokáció az volt, hogy orosz repülők támadtak egy ukrán hajót a román gazdasági övezet vizein. A román parti őrség jelentése értelmében a hajón nem volt áldozat, és Constanța felé vette az útját kárbecslés céljából.

In a Barbie world

Miután péntek van, és általában ilyenkor lazábban szoktuk kezelni a dolgokat, feltűnt, hogy Luminița Odobescu talpig rózsaszínben feszített a horvát külügyben. Innen már csak egy aprócska lépés a bugyuta nóta – „I’m a Barbie girl, in the Barbie world, life in plastic, it’s fantastic” – illetve az asszociáció.

Persze a külügyérek járhattak volna rosszabbul is, éppenséggel az orwelli újbeszél is az eszembe juthatott volna.

Szóval, Odobescu Zágrábban azt mondta, hogy ez egy újabb orosz eszkaláció és a nemzetközi jog megsértése, és rámutat Oroszország terveire a fekete-tengeri régióval és a hajózás szabadságával kapcsolatban.

A román külügyminiszter arra is figyelmeztetett, hogy az orosz drónok megsértik országa légterét, “ami súlyos helyzet”. A héten ezt megvitatta Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel is, aki megismételte neki az Egyesült Államok elkötelezettségét “a NATO minden négyzetcentiméterének” védelme mellett.

– Ukrajna a függetlenségét védi, de a Fekete-tenger és az egész európai kontinens biztonságát és stabilitását is

– mondta Odobescu, azaz a rózsaszín Fényeske Zágrábban.

Ki volt Ken szerepében a babaházban?

Gordan Grlić Radman horvát külügyminiszter sürgött-forgott, és megelégedettségét tolmácsolta afelett, hogy a Bánság román felén leledző horvát kisebbség jó körülmények között él.

Elégedettségét fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy mindkét kisebbségnek van képviselője a parlamentekben. Odobescu is elégedett volt a román kisebbség horvátországi helyzetével, majd nekiláttak felsorolni a két ország közötti együttműködés áldásos következményeit.

Így Barbie és Ken elégedettségüket fejezték ki a kétoldalú kapcsolatokkal kapcsolatban, valamint azzal, hogy a két ország közötti kereskedelem folyamatosan növekszik – tavaly meghaladta a 870 millió eurót.

(panorámaképhez<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Vidraru_Dam#/media/File:Panoram%C4%83_Barajul_%C8%99i_Lacul_Vidraru.jpg" rel="noopener" target="_blank"> <u>kattints ide!</u></a>!)

Nemcsak erőmű, hanem turisztikai látványosság is a Vidraru tónál épült gát (a panorámaképhez kattints ide!!)

A miniszterek ezen felül konkrét együttműködési projekteket vitattak meg, különös tekintettel az energia és a közlekedés területére. Megemlítették a horvát Končar vállalat szerepét a romániai Vidraru vízerőmű újjáélesztésében, valamint a vukovári kikötő jó együttműködését a romániai Constanța és Galați kikötőivel, többek között az ukrán gabonát exportáló szolidaritási folyosón.

Nyugat-Balkán és Schengen

Egyúttal megbeszélést folytattak a Nyugat-Balkánról is, és egyetértettek abban, hogy a régió stabilitása rendkívül fontos Európa biztonsága szempontjából. Ezért egyéni érdemek alapján fel kell gyorsítani az Európai Unióhoz való csatlakozási folyamatokat.

Kiemelték, hogy Bukarest és Zágráb együttműködik, és tapasztalatot cserél a két ország Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetben (OECD) való tagságához vezető úton.

Grlić Radman hangsúlyozta, hogy Horvátország támogatja Románia teljes jogú tagságát a schengeni övezetben. Az év elején Romániát részben felvették a schengeni övezetbe, de csak a légi és tengeri közlekedésben.

Amiről a külügyminiszterek mélyen hallgattak

Persze, nem kétlem, hogy magánemberként úgy Grlić Radman, mint Luminița Odobescu másként értékeli a helyzetet. Valójában ők is tudják, hogy mi, mint EU, nem létező pénzekkel segítünk egy nemlét felé közelgő országot egy olyan háborúban, amelyet nem tudunk megnyerni, egy olyan ország ellen, amelyet nem tudunk térdre kényszeríteni.

A dicsőséges afganisztáni kivonulás példáján is okulhatnánk éppenséggel, pláne, hogy a washingtoni klubokban egyre hangosabb az a követelés, hogy hagyjuk azt az egész Európát a fenébe, inkább nézzük, mit tudunk tenni Kínával.

Arról nem is beszélve, hogy előbb-utóbb kontinensünknek át kell majd gondolnia ezt az egész energetikai helyzetet, merthogy Európa még egy jó ideig függő helyzetben lesz az energiahordozók importjától.

Ennek tudatában, közös érdekünk és egyben az egyedüli ésszerű viselkedés, hogy megkeressük a legolcsóbb kínálatot, és innen szerezzük be gázt, kőolajat. Hány gyárat kell még bezárnunk, ahhoz hogy ez Barbie-világban élő politikusoknál is tudatosodjon?

Szerző

  • Kalapis Rókus

    1958-ban születtem, Újvidéken, 1988-tól Horvátországban élek. Akárcsak Balkanac kolléga, én is szeretek írni, csak nem annyira. A körmölésen túl videókat készítek, zenélek és szenvedélyesen vonzódom a gasztronómiához.

    View all posts
Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!