Szerbia
A nyíltan meleg, volt kormányfő nem igen segített az LMBT-közösség tagjain
Hét év telt el azóta, hogy Ana Brnabićot, Szerbia első nyíltan homoszexuális politikusát kormányfővé választotta a szerb parlament. Ezzel Szerbia csatlakozott azon ritka országokhoz, ahol a magas pozícióban lévő politikusok nyíltan vállalják, hogy melegek. Az Ana Brnabić miniszterelnökké választását követő hét évben azonban alig történt valami, azon kívül, hogy a közösség tagjai minden évben utcára vonultak a belgrádi büszkeségnapi felvonulás keretében

Hét év telt el azóta, hogy Ana Brnabićot, Szerbia első nyíltan homoszexuális politikusát kormányfővé választotta a szerb parlament. Ezzel Szerbia csatlakozott azon ritka országokhoz, ahol a magas pozícióban lévő politikusok nyíltan vállalják, hogy melegek (Izland, Írország, Luxemburg). Hét év telt el, hogy a szerbiai LMBT közösség körében felcsillant a remény: Szerbiában változhat valami, esetleg törvényekkel biztosítják majd a jogaikat a normális élethez. A kérdés azért vetődött fel (most ismét), hogy Belgrádban a hétvégén tizedik alkalommal tartották meg a meleg büszkeség napját, mindössze két évvel az igencsak botrányos EuroPride-ot követően, amely ellen igen szokatlan módon a pópák az utcán demonstráltak, már nem először a történelem során.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
Hét év szinte semmi
Az Ana Brnabić miniszterelnökké választását követő hét évben azonban alig történt valami, azon kívül, hogy minden évben utcára vonultak a közösség tagjai a belgrádi büszkeségnapi felvonulás keretében, hogy felhívják a figyelmet arra, továbbra sincs előrelépés a jogaikat illetően. Több mint tíz éve ugyanazok a követeléseik.
Egy dolog azonban mégis megváltozott: Szerbiának új kormányfője lett. Miloš Vučević egyértelműen kijelentette, hogy ő a „hagyományos értékeket” képviseli. Szerinte a házasság nő és férfi közötti szövetség, a programja is konzervatív, és a parlamenti többség ennek szavazott bizalmat.
Az első belgrádi Pride előtt, 1994-ben az akkori Jugoszláviában még büntették azokat, akik nyíltan melegek voltak vagy másmilyen nemi identitással áldotta meg a sors őket. Ehhez képest ma, 2024-ben talán mégsem mondhatjuk azt, hogy semmilyen előrelépés nem történt, de a változás kétségkívül nagyon lassú.

A melegek elvonultak a szerbiai (volt jugoszláv) parlament épülete előtt (Forrás: X platform)
Želimir Žilnik 1994-ben filmet forgatott a belgrádi „transzközösségről”. A film kapcsán azt nyilatkozta, el sem tudta képzelni, hogy lehetséges, hogy egy férfi női ruhában sétáljon végig az utcán anélkül, hogy ne vernék meg.
2001-ben megszervezték az első büszkeségnapi felvonulást Belgrádban, ám az a szélsőjobboldali szurkolók és a szerb ortodox egyház képviselőinek támadása miatt félbeszakadt, 2004-ben pedig végül lemondták a felvonulást.
Fontos mérföldkő volt az elmúlt húsz évben, hogy 2009-ben Szerbia elfogadta a diszkrimináció tilalmáról szóló törvényt, amely tiltja az LMBT-személyekkel szembeni megkülönböztetést. 2010-ben ismét megszervezték a felvonulást, de több mint 150 ember megsérült a zavargások miatt. Egy évvel később be is tiltották a rendezvényt.
2014-ben végül sikeresen megszervezték az első Pride-ot, és azóta a legtöbb rendezvény csak apró provokációkkal zajlik.
Ana Brnabić, az álreformátor
Mindeközben, 2017-ben Szerbia nyíltan homoszexuális kormányfőt kapott. A világsajtó is szenzációként számolt be a megválasztásról, minden címben azt hangsúlyozták, hogy Ana Brnabić nyíltan homoszexuális. Az LMBT közösség joggal és okkal várta, hogy az első pillanattól kezdve nyíltan meleg kormányfő majd előrelépést hoz a jogaik érvényesítése terén.
Az elmúlt hét év azonban bebizonyította, hogy Aleksandar Vučićot ugyan valóban nem „zavarja”, és nem is „érdekli” Ana Brnabić szexuális orientációja. Két évvel kormányfővé választását követően Brnabićnak – egészen pontosan a partnerének – gyermeke született, de még ő sem szerepelhet hivatalosan a gyermek anyakönyvi kivonatában szülőként, az előírások szerint ugyanis az azonos nemű párok nem jogosultak a mesterséges megtermékenyítésre sem, ami által a kis Igor született, ezért sok pár azért házasodik meg, hogy gyermekük lehessen, miközben a házastárs női tagja leszbikus, férfi tagja pedig homoszexuális.

Hatszínű zászlót feszítettek ki a szerbiai parlament előtt, amely balra van, de nem látszik, háttérben a Szerbiai Posta épülete
Ana Brnabić viszont, azon túl, hogy tényleg azzal kezdte első mandátumát, hogy nyíltan elmondta, ő meleg, semmit sem tett a melegek jogaiért. Részt vett a 2017-es sétán, majd 2018-ban nem kívánatosnak nyilvánították, aztán 2019-ben megint sétált az LMBT közösséggel. 2022-ben az Euro Pride megszervezése idején azt mondta, őt az LMBT közösség is diszkriminálja, de arra a felhívásra, hogy vegyen részt a sétán, mégsem válaszolt pozitívan.
Azóta kiderült, Ana Brnabić elsősorban Aleksandar Vučićnak szeretne megfelelni, másodsorban teljes szívvel haladópárti politikus lett, és talán csak harmadsorban meleg.
A jelenlegi kormány álláspontja
Az Emberi és Kisebbségi Jogok Minisztériuma 2021-ben terjesztett elő javaslatot az azonos neműek szakszervezeteiről szóló törvényre, de miután Aleksandar Vučić szerb elnök kijelentette, hogy nem ír alá ilyen törvényt, többet szóba sem került a javaslat.
Most, 2024-ben miközben a fővárosban zajlott a Pride, a szerb kormány nagyobb része a bánáti Perlaszon, a Család napjai elnevezésű rendezvényen vett részt.
Az N1 meg is kérdezte az ott tartózkodó családügyi minisztert, Milica Đurđević Stamenkovskit és a kormányfőt, Miloš Vučevićet, mit gondolnak a belgrádi büszkeségnapi felvonulásról.
A szerb kormányfő szerint a családot, mint intézményt megtámadták. A kérdésre, miszerint támogatja-e az azonos neműek házasságát és családalapítását, Vučević nagyon egyértelmű választ adott:
– Ezek azok az értékek (a hagyományos értékek), amelyekben én hiszek. Nem mondhatok olyat, amiben nem hiszek. Én abban a családban hiszek, amely ma itt képviselteti magát Perlaszon
– mondta a kormányfő, aki még hozzátette, hogy a változás akkor következik majd be, amikor más vezeti az országot.
Đurđević Stamenkovski úgy véli, hogy a kormány nyitott mindenki igénye irányába, de ő maga nem nyitott mindenre.
– Az én álláspontom az, hogy a házasság intézménye férfi és nő közötti szövetség
– mondta a miniszter, aki a hagyományos családban hisz, bár azt nem tagadta, hogy mások is léteznek, de elfogadni, úgy tűnik, nem akarja őket.
Eljegyzés a 2024-es séta végén
Az LMBT közösség követelései 10 éve nem változtak: kérik az azonos neműek szakszervezeteiről szóló törvény elfogadását, a nemi identitásról és az interszexuális személyek jogairól szóló törvény elfogadását, az állami hatóságok gyors és megfelelő reakcióját, valamint a kormány képviselőinek nyilvános elítélését az LMBT közösséggel szembeni gyűlöletkeltéssel és gyűlölet által motivált bűncselekményekkel kapcsolatban.

2024 09 09 141311
Kapcsolódó cikk
2022: HOL VOLT VUČIĆ? A szerb elnök első nagy veresége és Ana Brnabić színeváltozása
A szombati büszkeségnapi felvonulás ezúttal nagyobb incidens nélkül zajlott le a szerb fővárosban. A rendezvényt nagyszámú rendőr biztosította. Tucatnyian próbáltak skandálni a rendezvény ellen, de nem engedték őket a sétálók közelébe. A Zöld-Baloldal ellenzéki párt pedig a kormányépület második emeletéről szivárványszínű zászlót engedett le, így jelezte, támogatja a törekvéseiket és jogaik érvényesítését.
Egy templom mellett elhaladva valaki tömjénnel próbálta volna „gyógyítani a beteg tömeget”, de őt csak kifütyülték, a séta békésen zajlott tovább. A rendezvény végén a Manjež parkban két fiatalember eljegyezte egymást, és a tömeg ovációkkal fogadta az eseményt.
A szerb kormány a demokrácia megvalósulása címszó alatt mostanság megtűri a büszkeségnapi sétát évente egyszer, a rendezvény végén nagyot sóhajt, és megállapítja, hogy most egy évig nyugodt lehet. A mindennapokban viszont még mindig aktivistákat támadnak meg a másságuk miatt, Ana Brnabić pedig már nem miniszterelnök, hogy „védelmezze őket”!

- Szerbia6 nap telt el azóta
Egy magyar a szerb elnök „ellenforradalmi” kormányában
- Bosznia7 nap telt el azóta
Orosz önkéntesek napja Višegradban, a történelem terhe
- Szerbia5 nap telt el azóta
Kizárták a „blokádoló” hallgatókat a főiskoláról
- Szerbia6 nap telt el azóta
Feszült a helyzet a köztelevízió körül Belgrádban