Connect with us

Törökország

Egyiptomi elnök Törökországban: új fejezet a török “normalizációs” külpolitikában

Miért olyan nagy eredmény a látogatás? A török-egyiptomi kapcsolatok az arab tavasz elején, a Muszlim Testvériség hatalomra jutása idején kezdtek igazán szorossá válni. Érthető, hogy a 2013 júliusában Sziszi vezetésével végrehajtott katonai hatalomátvétel leforrázta a török kormányzatot, amelynek azt is végig kellett néznie, ahogy a Rabia téren szétverik a Muszlim Testvériség békés tüntetőit, az államfőt, az azóta börtönben elhunyt Mohamed Morszit letartóztatják, és az addigi török külpolitikai építkezést a nemlétbe taszítják

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Később levették a szemüveget, hogy egymás szemébe nézzenek. A török elnök katonai díszsorfallal fogadta egyiptomi kollégáját
Később levették a szemüveget, hogy egymás szemébe nézzenek. A török elnök katonai díszsorfallal fogadta egyiptomi kollégáját (Forrás: X platform, Recep Tayyip Erdoğan)
Cikk meghallgatása

A héten Abdel Fattah el-Sziszi, Egyiptom államfője Törökországba látogatott, ahol Recep Tayyip Erdoğan török köztársasági elnökkel találkozott. A sajtóban „történelmi látogatásként” értékelt találkozó valóban a török diplomáciai erőfeszítéseket dicséri, hogy több év munka után sikerült rendezni, vagy legalábbis normalizálni a török-egyiptomi kapcsolatokat. S persze egyúttal azt is jelzi, hogy a török államfő mennyire képes akár 180 fokos fordulatot tenni a külpolitikában, ha érdekei úgy kívánják.

Mégis csak kell nekik Sziszi

De miért olyan nagy eredmény a látogatás? A török-egyiptomi kapcsolatok az arab tavasz elején, a Muszlim Testvériség hatalomra jutása idején kezdtek igazán szorossá válni. A szintén iszlamista hátterű török vezetés meglátta a stratégiai lehetőséget az egyiptomi hatalmi változásban, s igyekezett minden támogatást megadni a hatalmat megszerző iszlamista mozgalomnak, abban bízva, hogy egy ideológiailag közel álló egyiptomi vezetéssel mind gazdasági, mind geopolitikai előnyhöz és befolyáshoz juthat.

Érthető, hogy a 2013 júliusában Sziszi vezetésével végrehajtott katonai hatalomátvétel leforrázta a török kormányzatot, amelynek azt is végig kellett néznie, ahogy a Rabia téren szétverik a Muszlim Testvériség békés tüntetőit, az államfőt, az azóta börtönben elhunyt Mohamed Morszit letartóztatják, és az addigi török külpolitikai építkezést a nemlétbe taszítják.

Elvileg ugyan egy pragmatikus hozzáállással menedzselni lehetett volna az egyiptomi változásokat, Erdoğan azonban nagyon komoly kritikákat fogalmazott meg Sziszi ellen, ami finoman szólva is befagyasztotta a nem is oly régen szép napokat látott török-egyiptomi kapcsolatokat.

Az egyiptomi katonai hatalomátvétel elleni protestálás hamarosan a török belpolitika integráns része lett: mivel a Rabia neve négyet jelent, hamarosan Erdoğan és hívei a különböző kampányokon négy ujjukat felmutatva “tettek hitet a demokrácia mellett” és az egyiptomi vezetés ellen.

Az idő folyamán ugyan a négy ujj kapott hazai politikai értelmezést is – „egy nemzet, egy állam, egy zászló, egy haza” szlogen formájában –, de érthető módon a kétoldalú kapcsolatokban nem lehetett rendezést elvárni. Annál inkább sem, mert az Egyiptomban betiltott Muszlim Testvériség egyik, ha nem a legfontosabb menedékhelyévé vált Törökország.

A két ország közötti kapcsolatok megromlása folytatódott 2019-2020-ban, amikor Törökország beavatkozott az Egyiptommal határos Líbiában zajló polgárháborúba, méghozzá pontosan Kairó ellenfeleit támogatva.

Szerződés az, nem hal. A "nagy horgászok" halakat mutogatnak, a "nagy politikusok" szerződéseket"

Szerződés az, nem hal. A “nagy horgászok” halakat mutogatnak, a “nagy politikusok” szerződéseket” (Forrás: X platform, Recep Tayyip Erdoğan)

A török katonai segítség, drónok és szíriai segédcsapatok az új szövetségest, a Tripoliban lévő Nemzeti Egységkormányt 2020 elején az utolsó pillanatban mentették meg, s gyors ellentámadásuknak az ország keleti része felé Egyiptom parancsolt megálljt.

Mivel Tripolival egy tengeri határok delimitációjáról szóló memorandumot is sikerült Ankarának aláírni még 2019 végén, elbirtokolva a görög és ciprusi felségvizek és különleges gazdasági övezetek jó részét, Athén 2020 nyarán a készséges Kairóval kötött hasonló tengeri határokról szóló egyezményt – ezzel is felbőszítve a török kormányzatot.

Törökország izolációba kormányozta magát

Mivel ezen évek asszertív török külpolitikája felemás eredményt, beleértve az ország izolációját hozta a Kelet-Mediterráneumban, Erdoğan a belső gazdasági és külpolitikai kényszerek miatt úgy döntött, hogy 2021-től normalizálja a szomszédságával a kapcsolatokat.

Ennek eredményeképp egymást érték a korábban nem várt látogatások és egyezségek – a nem mellesleg Egyiptom pénzügyi támogatóiként is megjelenő – Egyesült Arab Emírségekben és Szaúd-Arábiában. Sőt, ahogy a balk.hu korábban megírta, 2022-ben még Izraellel is rendezte kapcsolatát, legalábbis a körülményekhez képest.

Egyiptom sokkal keményebb diónak bizonyult. A normalizációhoz elengedhetetlen volt a Muszlim Testvériség kritikájának lecsavarása és számos tag eltávolítása az országból – a mind kényelmetlenebbé váló helyzet miatt pedig egyre többen tették át székhelyüket máshova, főleg az Egyesült Királyságba.

Az erőfeszítések és háttértárgyalások kezdték meghozni a gyümölcseiket: a 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság alatt Erdoğan és Sziszi közötti kézfogás már az enyhülés jeleit mutatta. A háttértalálkozók és alkudozások eredményeképp végül Erdoğan idén februárban Egyiptomba látogatott, ahol számos szerződés aláírása mellett megpróbálta újraindítani a kapcsolatokat – nem eredmény nélkül.

Sziszi mostani látogatása pedig ezt a folyamatot igyekszik szentesíteni, különösen annak tekintetében, hogy közös kormányülést is tartottak a jeles alkalomból.

Mire számíthatnak a felek?

Nos, a gazdasági nyitáson kívül nem várható, hogy a geopolitikai ellentéteiket félre tudják tenni. Ez utóbbit jelezte a közös sajtótájékoztatón, hogy Sziszi kijelentette: azt szeretné, hogy Líbiában legyenek választások, és az országból a külföldi fegyveres erők vonuljanak ki.

Ez biztos kellemetlenül érinti a török kormányzatot, amely Líbia nyugati részén katonai bázist is létesített, s hosszú távon tervezi ottani jelenlétet. Az azonban mindkét fél számára világos, hogy egy stabil líbiai helyzet elérése érdekében a két hatalom közötti megegyezés szükséges.

Együttműködésre pedig van tér: a szíriai és szudáni polgárháborútól kezdve Szomáliáig és gázkereskedelemig, arról nem is beszélve, hogy török cégek szeretnének teret nyerni az egyiptomi piacon is.

Két tájkép, két zászló, két elnök  és kétségek

Két tájkép, két zászló, két elnök és kétségek

A jelenlegi kereskedelem volumenét meg akarják duplázni, s 15 milliárd dollárra növelni. Bár hivatalosan ezúttal nem merült fel, de Egyiptom – ahogy legfontosabb arab szövetségesei, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek már megtették – érdeklődik a török drónok iránt; pár hónappal ezelőtt egyiptomi delegáció kereste fel a legnagyobb török dróngyártókat.

Hiába hoztak azonban tető alá közel 20 szerződést a felek, és egyeztek meg abban, hogy a háborúnak véget kell vetni Gázában, nem valószínű, hogy érdemi közeledés lenne geopolitikai kérdésekben.

Ankara hiába szeretné elérni, hogy Kairó fordítson hátat Athénnak és Nicosiának a Kelet-Mediterráneumban, ez egyelőre nem várható. De legalább most már a két középhatalom vezetője beszélő viszonyban van, a török diplomácia pedig minden erejével ráfordulhat Szíriára, hogy hasonló normalizáció induljon Damaszkusz és Ankara között is.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!