Connect with us

Horvátország

Hatvan éve nem volt ilyen meleg az augusztus Horvátországban, mint idén

Tizenhat horvát városban az idei augusztus volt a legmelegebb 1961 óta, miközben három hőhullám is sújtotta az országot, és ezek hatása szélesebb körben érezhető volt, mint az előző években. Az előrejelzések szerint a globális felmelegedés hatásai továbbra is jelentős hőmérséklet-emelkedéseket eredményezhetnek, ami fokozza a szélsőséges időjárási jelenségek gyakoriságát és intenzitását

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Egyre gyakrabban látunk ilyen térképeket
Egyre gyakrabban látunk ilyen térképeket (Forrás: X platform)
Cikk meghallgatása

Több mint fél évszázados hőségrekordok dőltek meg Horvátországban, ahol az idei év több hőhulláma és az augusztusi rendkívüli meleg újabb mérföldkövet jelentett a régió időjárási történetében. A horvát meteorológiai intézet (Državni hidrometeorološki zavod, DHMZ) adatai szerint tizenhat horvát városban, például Zágrábban, Eszéken, Fiúméban és Dubrovnikban az idei augusztus volt a legmelegebb 1961 óta, miközben három hőhullám is sújtotta az országot, és ezek hatása szélesebb körben érezhető volt, mint az előző években. Az előrejelzések szerint a globális felmelegedés hatásai továbbra is jelentős hőmérséklet-emelkedéseket eredményezhetnek, ami fokozza a szélsőséges időjárási jelenségek gyakoriságát és intenzitását.

Rekordok dőltek meg augusztusban

Az év első nyolc hónapjában a levegő középhőmérséklete minden meteorológiai állomáson meghaladta az 1991-2020-as referencia-időszak átlagát. Különösen figyelemre méltó Dubrovnik esete, ahol a tenger hőmérséklete is új rekordot döntött: július 16-án 30 Celsius-fok volt.

EGY AMERIKAI NAPLÓJ AZ X-EN : Nagyszerű hely egy bárhoz és egy kis sziklaugráshoz az óceánba (@ Mala Buza Plaža, Dubrovnik)

EGY AMERIKAI NAPLÓJA AZ X-EN : Nagyszerű hely egy bárhoz és egy kis sziklaugráshoz az óceánba (@ Mala Buza Plaža, Dubrovnik)

A DHMZ szerint ez az eddig mért legmagasabb tengerhőmérséklet. Bár ez az adat még nem ment át minden szükséges ellenőrzésen. A meteorológusok szerint a tavalyi 29,1 Celsius-fokos érték még mindig a hivatalosan elismert rekord, amit 2022. július 4-én mértek.

Idén három hőhullám érte el Horvátországot, és az előzetes adatok azt mutatják, hogy az idei figyelmeztetések az ország nagyobb részére terjedtek ki, mint egy évvel korábban.

A horvát szolgálat szerint szinte minden állomáson rekordmeleg volt a július is, a március a három legmelegebb közé tartozott, a február pedig az eddigi legmelegebb volt az átlaghőmérsékletet tekintve, de ugyanez volt a helyzet a levegő maximális hőmérsékleteivel is.

A DHMZ szerint ez a tendencia az egész országban tapasztalható, és a jövőben is folytatódhat, mivel a globális felmelegedés hatásai egyre inkább érezhetők.

Elvben nem kell minden nyárnak melegebbnek lennie, mint az előző volt, a jövőben azonban az elmúlt évtizedekben tapasztaltnál intenzívebb, hosszabb ideig tartó és nagyobb területet érintő hőhullámokra kell számítani.

A meteorológusok úgy vélik, hogy a globális felmelegedés miatt tovább emelkedik a hőmérséklet Horvátországban is, így a levegő minimum- és maximumhőmérsékletének további növekedésére lehet számítani.

Jön a vénasszonyok nyara

Miután az idei nyár különösen forró volt, a DHMZ előrejelzései szerint az őszi hónapok is melegebbek lehetnek az átlagosnál. Szeptember elején az ország belső területein és a tengerparton is folytatódhatnak a meleg időszakok.

Bár az első hét végén némi változékonyság és instabilitás várható a szárazföldön, a hónap közepére valószínűleg ismét melegebb lesz, és az ország legtöbb részét várhatóan az átlagosnál magasabb hőmérsékletek jellemzik majd.

Zágrábban is meleg volt

Zágrábban is meleg volt (Forrás: X platform)

Az előrejelzések szerint októberben és novemberben is az átlagosnál melegebb idő várható, ami nem zárja ki az alacsonyabb hőmérsékleteket rövidebb időszakokra.

Ez azt jelenti, hogy a “vénasszonyok nyara” ismét visszatér, azaz hosszabb meleg időszakokkal kell számolni az őszi hónapokban is.

A csapadék tekintetében a meteorológusok átlagosan csapadékos októbert és novembert jósolnak, de nem zárják ki, hogy a csapadékmennyiség meghaladja a többéves havi átlagokat, különösen novemberben.

Az elmúlt évekhez hasonlóan az ősz második felét gyakori esőzések jellemezhetik, ami különösen a mezőgazdaság és az infrastruktúra számára jelenthet kihívásokat.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a hosszú távú időjárás-előrejelzések – mint amilyeneket a DHMZ is készít – nem rendelkeznek olyan megbízhatósággal, mint a rövid távú előrejelzések.

Bár ezek az előrejelzések értékes iránymutatást nyújtanak a várható trendekről, mindig kellő óvatossággal kell kezelni őket.

A hosszú távú előrejelzések nagyobb bizonytalanságot hordoznak, mivel számos tényező, például a globális éghajlati változások és az óceánok hőmérsékletének ingadozásai is befolyásolják őket.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!