Sport
A vízilabdázók bearanyozták Szerbia olimpiai szereplését, vegyes balkáni eredmények
Szerbia vízilabdában harmadszor lett zsinórban olimpiai bajnok, miután 2016-ban Rio de Janeiróban és 2021-ben Tokióban is diadalmaskodott. Ezt a bravúrt korábban csak Magyarországnak sikerült elérnie 2000 és 2008 között, valamint Nagy-Britanniának, amikor a vízilabda – és az olimpia – még gyerekcipőben járt
A szerb vízilabda-válogatott fantasztikusan játszott a horvátok ellen, és 13:11-re megnyerte az olimpiai játékok döntőjét, ezzel zsinórban a harmadik aranyérmét szerezte meg az olimpiai játékokon. Mindkét csapatnak plusz motiváció volt, hogy egymás ellen játszottak, de imitt-amott elhangzott, hogy a vízilabdázók sok világversenyen találkoztak már, és tisztelik egymást, a horvát szerb rangadóból a normálisabb média sem csinált ügyet belőle egyik oldalon sem. Ugyanakkor a szerb elnök kedvenc lapjának számító Informer azt emelte ki, hogy Szerbia a régió legsikeresebb nemzeteként tér haza a párizsi olimpiáról, az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy a tokiói kilenc éremhez képest a jelenlegi öt erős visszaesés. Ráadásul, ha a horvát pólósok nyertek volna, akkor ezt a blikkfangos címet sem vághatta volna az Informer az ország képébe.
Nem a kosárlabdázók, a pólósok hozták az aranyat
A szerb elnök számára – mint korábban beszámoltunk róla – nagy szívfájdalom volt, hogy a férfi kosárlabda-válogatott kétszer is kikapott az Egyesült Államoktól a 2024-es párizsi olimpiai játékokon.
Szerbia az első vereséget a július 28-i csoportkör során szenvedte el, amikor 110:84-es arányban kapott ki az Egyesült Államoktól.
A második vereség volt azonban a fájóbb, erre az augusztus 8-ai elődöntőben került sor, amelyben Szerbia ismét kikapott az USA-tól, ezúttal egy sokkal szorosabb mérkőzésen, 95-91-es eredménnyel.
Emiatt Aleksandar Vučić szerb elnök felvetette azt a politikai gyanút, hogy az eredmény – amellyel az USA bejutott a döntőbe – bírói csalás következménye volt, mert a szerbeknek – valamilyen homályos politikai indokból kifolyólag – nem szabad megverniük az amerikaiakat, így Szerbia végül a bronzérmet szerezte meg.
Az élet aztán rácáfolt a szerb államfőre, mert a szerb vízilabdázók éppen az Egyesült Államok legyőzésével jutottak be a döntőbe, és szerezték meg az aranyat. Szerbia ezzel történelmet írt, miután harmadszor lett zsinórban olimpiai bajnok, mert 2016-ban Rio de Janeiróban és 2021-ben Tokióban is diadalmaskodott.
Ezt a bravúrt korábban csak Magyarországnak sikerült elérnie 2000 és 2008 között, valamint Nagy-Britanniának, amikor a vízilabda és az olimpia még gyerekcipőben járt.
Szerbia és Horvátország egyaránt a negyedik helyen végzett a csoportkör végén. Szerbia legyőzte Franciaországot és Japánt, de vereséget szenvedett Magyarországtól, Spanyolországtól és Ausztráliától. Horvátország legyőzte Montenegrót, Romániát és Görögországot, de alulmaradt Olaszországgal és az USÁ-val szemben.
Szerbia a döntő felé vezető úton Görögország és az USA felett diadalmaskodott, míg Horvátország Spanyolországot és Magyarországot verte meg. Papíron Horvátország, amely az elmúlt hónapokban világbajnoki aranyérmet és Európa-bajnoki ezüstérmet nyert, favoritnak számított, ám a döntőben nem tudott bizonyítani.
Szerbia a 27. az éremtáblázaton
Szerbia három arannyal tért haza Párizsból, első helyen végzett még Zorana Ar unović és Damir Mikec sportlövő páros, valamint Novak Đoković, aki szintén történelmet írt, mert neki még az olimpiai arany hiányzott a kollekcióból. A szerbeknek van még egy ezüstjük Aleksandra Perišić, női tekvondós jóvoltából, a bronz pedig – mint már említettük a kosárlabda-válogatott birtokába került.
23. Románia (3 🥇 | 4 🥈 | 2 🥉)
26. Bulgária (3🥇 | 1 🥈 | 3 🥉)
27. Szerbia (3 🥇 | 1 🥈 | 1 🥉)
30. Horvátország (2 🥇 | 2 🥈 | 3🥉)
34. Szlovénia (2 🥇 | 1 🥈 | 0 🥉)
51. Görögország (1 🥇 | 1 🥈 | 6 🥉)
64. Törökország (0 🥇 | 3🥈 | 5 🥉)
72. Moldávia (0 🥇 | 1 🥈 | 3🥉)
73. Koszovó (0 🥇 | 1 🥈 | 1 🥉)
80. Albánia (0 🥇 | 0 🥈 | 1 🥉)
A szerb olimpiai csapat az említett öt éremmel – néggyel kevesebbel, mint Tokió esetében – a párizsi olimpiai játékokon az összesített éremtáblázaton a 27. helyen végzett, a Balkánról csak a románok és a bolgárok szerepeltek jobban náluk, de a szerbek nem velük versengenek, hanem a délszláv testvérekkel, és a nem délszláv albánokkal, akiket végképp mindenben le akarnak győzni.
A régió országai közül Szerbia mögött a 30. helyen Horvátország végzett, két arany- és két ezüstéremmel, valamint három bronzzal, a horvátoknak ez a harmadik legjobb olimpiai jelenésük. Mögöttük a balkáni országok közül Szlovénia végzett, amely két aranyat és egy ezüstöt gyűjtött be.
Kapcsolódó cikk
A szerb elnök politikai szándékosságot lát az amerikai kosárlabdázók győzelemre segítésében
A legjobbak az amerikaiak lettek 126 éremmel, az ottani sportolók 40 aranyat visznek haza, amelyek közül – mint tudjuk – egyet a szerbektől “oroztak el”, a 44 ezüst- és 42 bronz nemigen számít, mert azokat a legjobb vesztesek kapják, de ez most mégsem volt mellékes körülmény.
Az amerikaiak a kínaiakra is rávertek – de az aranyok tekintetében rezgett a léc, a kínaiak ugyanis szintén 40 aranyérmet szereztek, de csak 27 ezüstjük és 24 bronzuk van, így szorultak összesítettben a dobogó második fokára. Harmadik Japán lett, 20 arany-, 12 ezüst- és 13 bronzéremmel, negyedik Ausztrália 18-19-16 aránnyal, míg az ötödik helyen a házigazda Franciaország végzett, 16 arany-, 26 ezüst- és 22 bronzéremmel.
Ez a sorrend nyilván borult volna, ha az orosz sportolók is indulnak az olimpián, de ők Putyin háborúja miatt erről a világversenyről (is) lemaradtak, majd kárpótlásként esetleg szerveznek nekik BRICS-játékokat, vagy akármit.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország2 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Montenegró4 nap telt el azóta
Önkormányzati választások, a szerbek ismét királycsinálók lehetnek Montenegróban?