Koszovó
Erdoğan szoros kapcsolatban Kurtival, Koszovó török védelmi rendszereket szerez be(?)
Törökország felturbózza a Koszovói Védelmi Erőket, vagyis a kvázi hadsereget, amelyet OMTAS típusú közepes hatótávolságú páncéltörő, vagyis tankelhárító rakétarendszerekkel szerel fel, amivel megtépázhatják Szerbia “tankhatalmi státuszát”
Recep Tayyip Erdoğan török elnök pénteken Ankarában fogadta Albin Kurti koszovói miniszterelnököt, akivel zárt ajtók mögött tárgyalt, és sajtótájékoztatót sem tartottak a megbeszélés után. Koszovó és Törökország szoros kapcsolatokat tart fenn: a koszovói parlament május elején jóváhagyta a Törökország és Koszovó között január 29-én aláírt “katonai keretmegállapodást”. Ezt megelőzően Koszovó öt Bayraktar TB2-es drónt kapott Törökországtól. Az egyezményt hét hónappal ezelőtt írták alá, és a drónok nemrégiben érkeztek meg az országba. Szerbia is szerette volna megszerezni az említett török drónokat, de nem kapott belőlük, pedig Aleksandar Vučić erőteljesen próbálkozott a beszerzésükkel.
Török-koszovói függőségi viszony
Koszovóban ma is élnek törökök, akik szoros kapcsolatokat ápolnak Ankarával, amely az elsők között ismerte el Koszovó függetlenségét 2008-ban, és azóta is folyamatosan támogatja az ország nemzetközi elismerésének ügyét, ami nyilvánvalóan nem tetszik Belgrádnak. A Törökország és Koszovó közötti politikai kapcsolatok erősek, és rendszeres magas szintű találkozókra kerül sor.
Ez azonban csak az érem egyik oldala, Törökország ugyanis erőteljes nyomást gyakorol Koszovóra, hogy adja ki a Gülen mozgalomhoz köthető személyeket. 2018-ban a koszovói hatóságok letartóztattak és Törökországba toloncoltak hat gülenistát, ami jelentős nemzetközi felháborodást váltott ki. Ezt az eseményt széles körben kritizálták a nemzetközi jogvédő szervezetek és a helyi politikai szereplők is, mivel az intézkedés sértette a jogállamiságot és az emberi jogokat.
Kapcsolódó cikk
IDENTITÁSPOLITIKA: Törökország baráti ölelése lehet-e az Európai Unió alternatívája Koszovó számára?
2018-ban, amikor a gülenisták kiadatása történt, Ramush Haradinaj volt Koszovó miniszterelnöke, aki elrendelte a kiadatás körülményeinek kivizsgálását, miután azt állította, hogy az akciót az ő engedélye nélkül hajtották végre.
A török kormány Koszovótól elvárja, hogy támogassa a gülenista hálózatok felszámolására irányuló erőfeszítéseket, cserébe a kétoldalú kapcsolatok és támogatások fenntartásáért. A Koszovóval fennálló szoros gazdasági és katonai együttműködése által, valamint az országban való beruházásai révén Ankara jelentős nyomásgyakorlási eszközökkel rendelkezik Koszovóval szemben.
Albin Kurtit 2021-ben választották meg másodszor miniszterelnöknek, azóta folyamatosan erősítette Koszovó kapcsolatait Törökországgal. A két ország közötti együttműködés jegyében a koszovói iskolákban és egyetemeken török nyelvoktatás is folyik.
A mostani találkozóval kapcsolatban Kurti azt írta az X platformon, hogy ankarai megbeszélései megnyitják a gazdasági és védelmi együttműködés új lehetőségeit.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy hétfőn megrendezésre kerül az első gazdasági fórum a vállalkozások számára, ami szerinte lehetőséget teremt a kapcsolatok elmélyítésére és a beruházások fellendítésére.
Török védelmi rendszerek
Minden eddig elmondottnál fontosabb azonban, hogy Törökország, amely az elsők között ismerte el Koszovó függetlenségét 2008-ban – nem csak az egyik fő befektető Koszovóban, hanem a két ország közötti katonai együttműködésben is jeleskedik.
Törökország a NATO által vezetett koszovói erők, a KFOR egyik legerősebb tagja, jelenleg nyolcszáz török katona teljesít szolgálatot a korábban Szerbiához tartozott területen.
Tavaly Törökország tartalékos zászlóaljat telepített az országba az albán többség és az északi szerb kisebbség közötti feszültségek csillapítására. Jelenleg a törökök vezetik a rotációs KFOR-parancsnokságot.
A koszovói parlament május elején jóváhagyta a Törökország és Koszovó között január 29-én aláírt katonai keretmegállapodást a kormánypárti és ellenzéki padsorok szinte egyöntetű támogatásával: a 120 fős parlamentben 85 képviselő támogatta a kormánypárti és ellenzéki frakciókból egyaránt.
A katonai keretmegállapodást Yaşar Güler és Ejup Maqedonci írta alá Ankarában január 29-én. A dokumentum számos területen alapoz meg közös tevékenységeket, beleértve a békefenntartást, a terrorizmus elleni harcot és a humanitárius műveleteket.
A Törökország és Koszovó közötti “katonai keretmegállapodás” tartalmaz közös fegyvergyártásra vonatkozó együttműködést is. Az egyezmény számos területre kiterjed, beleértve a katonai kiképzést, a védelmi ipart, a katonai hírszerzési értesülések megosztását, a katonai orvostudományt, a terrorizmus elleni harcot és a humanitárius műveleteket.
A koszovói delegációból származó egyes információk szerint az ankarai találkozón az egyik megvitatott téma az volt, hogy Koszovó török védelmi rendszereket kíván beszerezni.
A koszovói média Recep Tayyip Erdoğan török elnök és Albin Kurti pristinai miniszterelnök találkozójának jelentőségét hangsúlyozva külön kiemelte, hogy a két ország közötti diplomáciai és gazdasági kapcsolatok erősítése mellett a felek a régió biztonsági helyzetének javításával is foglalkoztak.
A beszámolók szerint Erdoğan hangsúlyozta, hogy Törökország kész hozzájárulni a párbeszédhez és a feszültségek enyhítéséhez, különösen az északi, szerb többségű területeken.
Az éremnek ezúttal is van egy másik oldala is, Törökország ugyanis mindeközben felturbózza a Koszovói Védelmi Erőket, vagyis a kvázi hadsereget, amelyet OMTAS típusú közepes hatótávolságú páncéltörő, vagyis tankelhárító rakétarendszerekkel szerel fel, amivel megtépázhatják Szerbia “tankhatalmi státuszát”.
A Koszovói Védelmi Erők továbbá PMT-76-57A géppuskákat is kapnak, amelyeket valószínűleg távirányítású fegyverrendszerekben használnak majd, nyilván abban az esetben, ha csődöt mond a diplomácia.
Nyilatkozat: Ez a cikk a Koszovó és Törökország közötti legutóbbi diplomáciai és katonai együttműködést tárgyalja különböző jelentések alapján, és nem tükrözi a szerző vagy a BALK álláspontját.
Koszovó
Koszovó felszámolja a szerb intézményeket, miközben “Egyesítő Sándor” Boszniában portyázik
Szerbiai médiajelentések szerint a “pristinai rendőrség” immár négy napja tartja blokád alatt a koszovói szerb intézmények épületeit Koszovó és Metóhia északi részén, miközben az Ibar folyó feletti “mitrovicai főhídon” a KFOR két páncélozott és két terepjáró járművel van jelen, hogy megakadályozza annak koszovói részről tervezett megnyitását. A szerbiai állami televízió szerint “nyugodt a helyzet, de feszült” – viszont ki tudja, hogy meddig marad így
Albin Kurti koszovói miniszterelnök számos lépést tett a koszovói szerb területeken lévő szerb és szerbiai intézményrendszer felszámolására, és az északi szerb területek leválasztására Szerbiáról. A múlt pénteken a koszovói hatóságok bezárták, és blokád alá vették az északi szerb intézményeket, ennek megfelelően azok dolgozói ma nem tudtak bemenni a munkahelyükre. A koszovói rendőrség péntek délután vette blokád alá a Koszovó és Metóhiai Nyugdíjbiztosítási Alap, a Kosovska Mitrovica-i Közigazgatási Körzet, a Szociális Központ és a Koszovó és Metóhiai Iroda épületeit, miközben a KFOR a Mitrovica albán és szerb része közötti hídon megerősítette az ellenőrzést, amit hivatalosan gyakorlatozásnak neveztek. Mindeközben egy szerbiai “alternatív delegáció” járt Pristinában, amely azt állította, hogy Aleksandar Vučić a Szandzsákba akarja áttelepíteni a koszovói szerbeket, amire “Egyesítő Sándor” Boszniából válaszolt.
A szerb intézmények felszámolása
A belgrádi média azt kommunikálja, hogy már négy napja tart a koszovói szerb intézmények zárlata, amely péntek délután kezdődött, és ma délelőtt folytatódott, tehát gyakorlatilag ez az első igazi munkanap, amikor az intézmények nem működnek. A helyzet mindenesetre egyre feszültebb, és ennek megfelelően számos tendenciózus hír jelenik meg mindkét oldalon, bár a belgrádi szerb vezetés mintha nem venné eléggé komolyan a helyzetet.
Mindeközben kiderült, hogy albán részről nem kívánják visszaadni a koszovói szerbeknek a pénteken zárlat alá vett intézményeket, erre utal az is, hogy Mitrovica északi részén, azokon az épületeken, amelyekben eddig a Kosovska Mitrovica-i Körzet központja, a Nyugdíjbiztosítási Alap és a Koszovó és Metóhiai Iroda székelt, tegnap este három improvizált papírtábla jelent meg, amelyeken tulajdonosként a “koszovói ideiglenes intézmények” neve szerepel. Ma reggel egy hasonló tábla került a Kosovska Mitrovica-i “ideiglenes” önkormányzat épületére is.
A Koszovóval kapcsolatos szerb szóhasználat lépten-nyomon azt igyekszik kifejezni, hogy Koszovó legalább verbális szinten továbbra is Szerbiához tartozik, ezért a szerbek a “Koszovó és Metóhia” vagy a “Kosovska Mitrovica” elnevezést használják (Vajdaságban létezik Sremska Mitrovica, magyarul Szávaszentdemeter), és a koszovói kormányt ideiglenes pristinai hatóságoknak, a koszovói rendőrséget pedig pristinai rendőrségnek nevezik.
A szerbiai közéletben, főleg a belgrádi kormányzathoz közel álló médiában gyakori az is, hogy Koszovóval kapcsolatban azt az eufemizmust használják, hogy “naša južna pokrajina”, vagyis “a mi déli tartományunk”, hogy ezzel is elősegítsék Koszovó általuk elképzelt státuszának beivódását a köztudatba.
Az antagonizmus tehát hatalmas, amit tovább növel, hogy Vjosa Osmani koszovói államfő augusztus közepén 2025. február 9-ére írta ki a parlamenti választásokat, ezt követően a jelenleg kormányzó Albin Kurti még többet tesz azért, hogy az északi szerb területekkel kapcsolatban eredményeket mutasson fel a koszovói albán szavazóknak, és a központi kormányzat felügyelete alá vonja a szerbek által lakott északi területeket, miközben ellenzi a szerb önkormányzatiság megerősítését, vagyis a Szerb Községek Közösségének megalakítását.
A koszovói miniszterelnök számos ilyen lépést hajtott végre, a koszovói szerb rendőrök kiebrudalásától kezdve – ehhez hathatós segítséget kapott Vučić elnöktől – a szerbiai pénzintézetek és a szerbiai posta kitiltásáig. A néhány héttel ezelőtt kiűzött szerb posta egyik irodájában például a napokban élelmiszerbolt nyílt, echte koszovói termékekkel, szerbiai áruk nélkül.
A szerbeknek, beleértve a belgrádi kormányzatot is, nincs igazi válaszuk a pristinai intézkedésekre – miközben többször is “lábon lőtték magukat”, például a koszovói szerb rendőrök említett leszerelésekor. Egyetlen válasz szerb szemszögből nézve az erőszak lenne – vannak, akik vágynak is rá erősen -, ez azonban az amerikai katonai jelenlét miatt nemigen kivitelezhető.
Nehezen hihető, hogy a szerbek képesek lennének a terület pacifikálására, ha netalán valami csoda folytán ismételten az ellenőrzésük alá kerülne. Ezt az esélyt eljátszották a múlt század nyolcvanas, de még inkább kilencvenes éveiben, amiről a belgrádi politikai elit és a szerbiai udvari média mélyen hallgat, mint sok minden másról is.
Nyugodt a helyzet, de feszült
Szerb médiajelentések szerint a “pristinai rendőrség” immár négy napja tartja blokád alatt a szerb intézmények épületeit Koszovó és Metóhia északi részében, miközben az Ibar folyó feletti “mitrovicai főhídon” a KFOR két páncélozott és két terepjáró járművel van jelen, hogy megakadályozza annak koszovói részről tervezett megnyitását. A szerbiai állami televízió szerint “nyugodt a helyzet, de feszült”, viszont ki tudja, hogy meddig marad így.
A szerb intézmények épülete előtt Mitrovicában egy rendőrségi dzsip és néhány rendőr tartózkodott, míg a szerbek szerint az “úgynevezett koszovói rendőrségként” emlegetett erők az épülethez vezető összes utat és útkereszteződést ellenőrzésük alatt tartják.
Mitrovicán kívül hasonló a helyzet Leposavićban is, azokon az épületeken ugyanis, amelyekben péntekig a leposavići ideiglenes önkormányzat, a Szerb Kulturális Intézet, a közlekedési iskola és számos szerb szervezet irodája működött, ma szintén papírtáblák jelentek meg a “pristinai ideiglenes intézmények” nevével.
Szintén szerb jelentések szerint “Koszovó és Metóhia” négy településén a szerb intézmények épületei ugancsak blokád alatt vannak, előttük az “úgynevezett koszovói rendőrség” állomásozik.
Belgrádban megjegyzik, hogy az “északi tartományban” végrehajtott rendőrségi akciók hatással vannak a biztonságra, a stabilitásra és a békére – amit állítólag az UNMIK-misszió (az Egyesült Nemzetek ideiglenes koszovói igazgatási missziója) közölt, miután a belgrádi kézivezérlés alatt álló Szerb Lista koszovói szerb párt képviselői tárgyaltak Caroline Ziadeh misszióvezetővel.
Kapcsolódó cikk
A Szerb Lista sürgős fellépést követelt a nemzetközi képviselőktől, miközben a szerb államvezetés úgy értékeli, hogy mindez egy újabb provokációra tett kísérlet Albin Kurti részéről. Viszont a jelek szerint a szerb állam első embere most éppen nem veszi túlzottan komolyan a koszovói helyzetet, mert ma éppen Boszniában ünnepelteti magát.
Az őt vendégül látó Milorad Dodik boszniai szerb vezető – aki úgy látszik, hogy kezd magához térni a CIA igazgatójának Boszniában tett látogatása miatt őt ért sokkból – azzal a megállapítással hízelgett Vučićnak, hogy a szerb elnököt “Egyesítő Sándornak” is nevezhetnék, mert sajátos módon egyesítette a szerbeket.
Vučić egyelőre annyit mondott a Koszovóval kapcsolatos helyzetről – ne féljünk, mond majd többet is -, hogy kiskorában látta a Medrano cirkuszt és a moszkvai cirkuszt, amely akkortájt a legjobb volt a világon, viszont még soha nem találkozott akkora cirkusszal, mint amekkorát Albin Kurti és az alfele körül döngő szerb legyek, mint például Nenad Čanak és Sonja Biserko tud produkálni.
Nenad Čanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga sok évtizedes vezetője, és Sonja Biserko, a szerbiai Helsinki Emberi Jogi Bizottság alapítója és kivénhedt vezetője, bocsánat a megfogalmazásért, Pristinában járt, ahol fogadta őket a koszovói miniszterelnök is.
A koszovói kormány közleménye szerint – amely a Koha című koszovói albán portálon is megjelent – Kurti arról értesült a szerb vendégektől, hogy Belgrád a koszovói szerbek áttelepítését tervezi Szandzsákba, ahol házakat és lakásokat építenek számukra. A közleményben az olvasható, hogy Čanak és Biserko felkérte Kurtit, hogy próbálja ezt megakadályozni.
“Egyesítő Sándor” ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy ilyesmi eszébe sem jutna, a koszovó és metóhiai szerbek Kurti, Sonja Biserko és Čanak kívánsága ellenére ott maradnak, ahol vannak.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból