Horvátország
Mikulás-lista és vallási élet, a horvát fociválogatott a pápa áldását kéri
A horvát fociválogatott június 5-én ellátogat a Vatikánba a szentatyához, áldását kérve az EB előtt. Ha valaki most tiszteletlenül somolyog, magára vessen: az olaszok 2021-ben vatikáni rózsafűzérekkel felszerelten nyerték meg az EB-t. De először fegyverkezünk, mert a harctéren az ima csak azt segíti, akinek van gépkarabélya

Bár a Plenković-kormány egyszer már nekirugaszkodott a hadügyi reformnak, Krstičević tábornok védelmi miniszterségének idején, akinek a 2020-as lemondása után a hadsereg korszerűsítése és fejlesztése lekerült a napirendről. A légierő korszerűsítése a nemrég beérkező francia Rafale-ok formájában bizonyos fokig kikényszerített lépés volt. Ha ugyanis nem lépik meg az új gépek beszerzését, Horvátország légierő nélkül maradt volna, tekintettel arra, hogy a toldozott-foltozott, szinte 40 éves MIG 21-esek elértek életképességük végső határára. Most, úgy tűnik, a szerencsétlen Mario Banožić védelmi miniszteri időszaka után, amelyet a teljes cselekvésképtelenség jellemzett, ismét az erőteljes hadügyi fejlesztés került napirendre.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Alcímek
A Večernji list és a Mikulás-lista
A zágrábi napilap vasárnapi számában egy érdekes cikket közölt Branko Ivanković tollából, amelyben részletesen foglalkozott a horvát hadsereg 2030-ig terjedő fejlesztési terveivel. A cikkel kapcsolatban csak annyit, hogy az nem nélkülöz minden valóságalapot, annak ellenére, mint ezt ő maga is férfiasan bevallja, hogy a fejlesztési dokumentumot még mindig nem szavazták meg a parlamentben, sőt még a kormány, mint beterjesztő sem foglalkozott vele.
A szerző értesülései mindenesetre érdekes forrásból származnak, Ivica Mandić sorhajókapitánytól, aki a horvát hadsereg védelmi és stratégiai tanulmányok központjának vezetőjeként vonult nyugdíjba.
Szóval, a cikkbe foglalt új fegyverrendszerek beszerzése nagyrészt Mikulás-listának tekinthető, azaz valami olyasminek, amit a katonák szeretnének, de nem biztos, hogy meg is kapják Szent Miklóstól, illetve Szent Plenkovićtól.
Mielőtt még rátérnénk az újdonságok taglalására, meg kell említeni, hogy a cikk a fejlesztések értékét mintegy 5 milliárd euróra teszi, és ez nem tűnik valószerűtlennek, mivel Horvátország már a közeljövőben eléri a GDP védelemre fordított, NATO által megkövetelt 2%-át, ami évente körülbelül 2 milliárd eurót jelent.
Nem egy, hanem két új páncélos dandár
Horvátország a NATO felé vállalt kötelezettségeinek értelmében 2026-ig köteles egy új páncélos dandárt felállítani – ehhez kellettek a Bradley harcjárművek, amelyek felújítását Szlavónbródban végzik a cseh tulajdonban lévő Đuro Đaković konszern katonai részlegén.
Ami biztosnak tűnik, hogy Horvátország további Bradley-k vásárlását fontolgatja a mintegy további 30 Patria típusú kerekes harcjármű beszerzése mellett, amelyeket az izraeli DUOS kupolával szerelnek fel (30 mm gépágyú és új, megnövelt hatótávú Spike páncéltörő rakéták).
Ezeket a Pátriákat szintén a szlavónbródiak gyártják majd le finn licenc alapján. Az újdonság ezen a téren az, hogy a horvát hadsereg 2028-ig egy harmadik páncélos dandár felállítását is tervezi, kikerekítve ezzel a szárazföldi haderő fejlesztését.
Úgy tűnik, a horvátok lemondtak a jugoszláv M-84-es harckocsik további korszerűsítéséről, és új harckocsik beszerzését tervezik. Ez egy érdekes kérdés – a cikk lehetőségként a Leopard 2-ket, a francia LeClerc-et és az amerikai Abramsot említi meg – főként azért, mert jelenleg új harckocsi nincs a piacon.
A németek ésszerű határidőn belül nem tudnak szállítani, a franciák saját szükségletükre sem gyártanak harckocsit, így maradtak az elfekvő Abramsok, amelyeket a Bradley-parkhoz hasonlóan, alaposan fel kellene újítani.
A gázai háború előtt volt egy olyan lehetőség is, hogy Izraeltől vásárolnak kiselejtezett Merkava 3-as harckocsikat, de időközben megváltozott a helyzet, az eladásra szánt tankokat ismét hadrendbe állították.
Az összes felsorolt harckocsi nem felel meg igazán a horvát hadsereg követelményeinek – kisebb könnyebb harckocsi kellene a hegyi terepre a felsorolt behemótok helyett – de, mint mondtuk, nem nagyon lehet válogatni. Minden attól függ, mennyire fogják sietősre a horvátok.
Az Abramsok mellett szól, hogy az USA-val ápolt jó kapcsolatoknak köszönhetően, ezeket viszonylag jó áron és viszonylag gyorsan meg lehet szerezni, és hogy természetes párosítása a Bradley-knek. A karbantartással sem lenne gond, mert a horvátok értenek hozzá, így elég valószínű, hogy ezek mellett döntenek. Pláne még ha valami árengedményt is kapnak…
A HIMARS rakétavetők mellett ismét feltűnt az M270 MLRS beszerzésének lehetősége. A HIMARS idősebb fivére annak idején már szerepelt a horvátok beszerzési listáján, de szerb tiltakozásra (!) az amerikaiak meggondolták magukat. Különben a gond a rakétavetők nagy hatósugarában volt – 300 kilométer – amibe sok minden, így Belgrád is belefér.

A horvátok egy ilyennel akár Belgrádot is lőhetnék (Forrás: X platform)
A meglévő 14 Pzh 2000 mellé a tüzérséget vagy a svéd Archer, vagy a francia Caesar kerekes tarackokkal számítják bővíteni, bár szinte biztos, hogy a francia rendszert választják, ennek az ára és hozzáférhetősége miatt.
Ugyancsak nagy a valószínűsége, hogy a légvédelmi rendszerek is francia gyártmányúak lesznek az ASTER SAMP/T formájában. Csapatszinten állítólag a Rheinmetall Skyranger 30-as rendszerét célozták meg, amelyeket ha igaz, Magyarországon is gyártanak majd.
Helikopterek, haditengerészet
A Večernji list értesülései szerint, már a közeljövőben befejeződik a Black Hawk szállítóhelikopterek rajának beszerzése, hogy ezt harci helikopterek beszerzése kövesse. Ivanković kolléga szerint legvalószínűbb, hogy a cseh példát követve ismét Samu bácsival kötnek üzletet, és a Bell AH 1Z Viper mellett döntenek.
A haditengerészet is úgy tűnik elmozdul a holtpontról. Ivan Anušić védelmi miniszterként még a múlt megbízatási időszak végén megoldotta a már évek óta elhúzódó járőrhajók leszállításának kérdését, ezt viszont most egy nagyobb beszerzés követi – erről kormányszinten már néhányszor szó is volt – méghozzá egy vagy több új korvett formájában.
A cikk szerint két lehetőség maradt – miután a norvégok végképp kiestek a játékból – a német-izraeli Sa´ar 6 és a francia Gowind. Ezen felül esedékes két új partra szállító hajó és néhány aknaszedő beszerzése is, amelyeket a NATO felé vállalt kötelezettségként okvetlenül teljesíteni kell.
Végül, de nem utolsósorban, a hitélet
Bár ennyi mindenféle gyilok felsorolása után természetes lenne, hogy kollektíve imádkozzunk a békéért, most ennél sokkal bohókásabb dologról van szó.
Nevezetesen a horvát fociválogatott június 5-én ellátogat a Vatikánba a szentatyához, áldását kérve az EB előtt. Ha valaki most tiszteletlenül somolyog, magára vessen: az olaszok 2021-ben vatikáni rózsafűzérekkel felszerelten nyerték meg az EB-t.

A Real Madrid és Luka Modrić is arra számít, hogy a következő szezonban is együtt folytatják, miután a játékos minden más ajánlatot elutasított. De vajon meddig marad a horvát válogatottban?
Meg ha már témánál tartunk, szintén a vasárnapi lapokban olvashattunk arról, hogy a Plenković-házaspár büszkeségtől duzzadó kebellel újságolta, hogy fiuk, Mario Plenković átesett az elsőáldozáson.
Ki itten az igazi katolikus ország, kérdem én? A lengyelek vagy az olaszok elbújhatnak Horvátország mögött.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot
- Horvátország4 nap telt el azóta
Magyar-szerb katonai szövetség? Remélem, nem
- Szerbia4 nap telt el azóta
SZERB KURIR: Szerb-magyar katonai szövetség, történelmi pillanat
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Által mennék én a Drinán (nem merek; Andrić 50)