Milliárdnyi ígéretes dollárok repkednek a tárgyalóasztalok felett azóta, hogy a szerb kormány egyeztetéseket folytat az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Pénzügyi Társaság (DFC) küldöttségével. Mint ismeretes, Donald Trump különítménye hétfőn landolt a szerb fővárosban, majd kedden jelképesen megnyitották a nyugat-balkáni irodát, ahonnan a jövőben irányítani kívánják a washingtoni gazdasági megállapodás által felvázolt befektetéseket. A szerb közvélemény érdeklődéssel figyeli a fejleményeket, az eddigiekben ugyanis csak találgatni lehetett, hogy mi is kerül a szerb konyhára az amerikai kamrából.
Az első kézelfogható eredmény
A történet egy hónapja kezdődött, amikor a szerb sajtó kormánypárti része szeptember 4-ig visszafelé számolta a napokat.
Akkor került sor ugyanis a „történelmi eseményként” beharangozott találkozóra Szerbia és Koszovó képviselői között, amerikai közvetítéssel.
A mára már többszörösen Nobel-békedíjra jelölt Donald Trump amerikai elnök ugyanis gazdasági megállapodással kívánta a maga karámjába terelni az évtizedek óta viszálykodó szerbeket és albánokat.
A kölcsönös elismerésre vonatkozó érveket és ellenérveket leszámítva mindkét fél eredményesnek vélte a Fehér Házban lezajlott eseményeket, ám részleteket senki sem árult el a megkötött egyezségről.
Aleksandar Vučić szerb elnök a találkozót követően csak annyit mondott, hogy élete egyik legnehezebb tárgyalásán van túl, amelynek sikerességét senki sem vonhatja kétségbe.
Hozzátette azonban: konkrétumokat csak akkor árulhat el, amikor Belgrádban tárgyalnak a DFC-képviselőivel.
Tehát szeptember 4-én az egyetlen kézelfogható eredmény az a golyóstoll volt, amelyet Vučić a történelmi pillanatban kapott ajándékba Trumptól.
Épülhet a Béke, kölcsönből
Nem sokkal később ismét visszhangzott egyet a szerb média világa a hírtől, hogy Zorana Mihajlović szerb közlekedési, építésügyi és infrastrukturális miniszter „befektetési bummnak” értékelte az amerikai támogatással megvalósuló Béke autópályát.
Ekkor hangzott el először az azóta is emlegetett 4 milliárd dollár érkezése, az viszont nem derült ki, hogy az emeletes tortából melyik emelet jut Belgrádba, és melyik Pristinába.
Ami viszont konkrétan terítékre került, az a Ništ és Pristinát összekötő Béke autópálya megépítése: kiderült ugyanis, hogy a 2016-ban beharangozott projekt a washingtoni egyezmény alapján a hab a tortán.
A 920 milliós tervezett értékű befektetést egyébként az Európai Unió is támogatja, a Ništől Pločnikig vezető 33 kilométeres szakasz megépítésére ugyanis 40 millió eurót különítettek el, az Európai Befektetési Bank kölcsönein keresztül pedig további 100 milliós költségkeretet biztosítottak a Béke autópálya első szakaszának megvalósítására
– részletezte Mihajlović.
Ugyanakkor kiemelte, hogy a Washingtonban megkötött gazdasági megállapodás tartalmazza a Ništ és Pristinát összekötő vasútvonal megépítését, valamint a Pristina-Merdare vasútvonal lefektetését is.
A bejelentést követő napon az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Pénzügyi Társaság (DFC) és az Amerikai Export-Import Bank (EXIM) ügyvezetői aláírtak egy szándéknyilatkozatot a szerbekkel és az albánokkal, aminek értelémében támogatni kívánják a Béke autópálya kiépítését Niš és Pristina között.
Csakhogy!
Az amerikaiak közleményükben kiemelték, hogy az aláírt dokumentumnak nincs kötelező jellege, a támogatásról szóló hivatalos szerződés megkötéséig ugyanis még számos teendő maradt hátra.
A grizzlymedve bőre
A nagy beharangozások köteleztek a folytatásra, ám tények hiányában nehéz volt fenntartani a közvélemény érdeklődését.
Szerb szakértők fejtették ki véleményüket a médiában az amerikai terjeszkedés hatásáról a korábban egyeztetett kínai befektetésekre, elemezték a DFC 60 milliárd dolláros alapjának lehetőségeit, de a befektetési összegek továbbra is a titkok kamrájában maradtak, amely ezúttal nem az első emeleti lányvécéből nyílik.
És aztán eljött a várva várt nap.
Hangzatos kijelentésekből az iroda virtuális megnyitóján sem volt hiány, kezdve a 140 éves kereskedelmi barátságtól egészen addig, hogy “az igazi jövő ott van, ahova az amerikaiak beteszik a lábukat”.
De ennél egy kicsit több is történt.
Aleksandar Vučić államfő bejelentette: Richard Grenell, az amerikai elnök különmegbízottja megígérte neki, hogy az 1999-ben szétbombázott védelmi minisztérium és vezérkar épületének felújítását is támogatja a DFC.
Tehát volt ok az ünneplésre.
A DFC belgrádi irodájának megnyitását követően a szerbek és az amerikaiak közösen énekelték, hogy Alabama és West Virginia, meg hogy “country roads”.
Serbs and Americans in Belgrade singing about Alabama and West Virginia is an amazing night. pic.twitter.com/PBsojnKUA8
— Richard Grenell (@RichardGrenell) September 23, 2020
Egyelőre azonban csak ígéretek vannak, és lehet, hogy az érintettek egy kicsit előre ittak a grizzlymedve bőrére.
Fotó: Instagram
Lektor nélkül dolgozunk. Ha helyesírási hibát találsz, akkor jelöld ki a szót az egérrel, majd egyszerre nyomd le a következő két billentyűt: Ctrl+Enter. Köszönjük, hogy segítesz jobbá tenni a BALK-ot!

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…
