Szerbia
A szerbiai belügyminiszter szerint a koszovói helyzet veszélyezteti leginkább a stabilitást
A szerbiai belügyminiszter szívesen látná a gyerekeit és unkáit a szerbiai hadsereg egyenruhájában, ezért teljes mértékben egyetért a sorkatonai szolgálat visszaállításával
A Szerbiára leselkedő veszélyekről beszélt az ország belügyminisztere, aki szerint hazájában stabil a biztonsági helyzet, miután a legfrissebb adatok tükrében az országban jelentősen csökkent a bűnözés. Bratislav Gašić a szerbiai állami televíziónak (Radio Televizija Srbije, RTS) nyilatkozva azt mondta, hogy a szerbiai bűnözési ráta csökkentéséről szóló, előző évre vonatkozó legfrissebb adatok áttekintésére ma kerül sor a legfelsőbb szinten összeülő állami kollégiumon. A belügyminiszter kijelentette, hogy Koszovóval kapcsolatosan folyamatos a Szerbiára nehezedő nyomás, és a kihívások továbbra is jelen vannak, de Szerbiának sikerül megbirkóznia velük, mindenek előtt Aleksandar Vučić bölcs politikájának köszönhetően. A szerb elnök neve egyébként többször is elhangzott az interjúban, természetesen pozitív szövegkörnyezetben. Figyelemre méltó az is, hogy Gašić hangsúlyozottan Szerbia déli tartományának nevezte Koszovót, nyilván ennek a narratívának a fenntartása és minél erősebb tudatosítása érdekében.
Az albánok jelentik a legnagyobb veszélyt
A szerbiai belügyminiszter a legnagyobb veszélyforrásnak Koszovót tekinti, amivel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a jelek szerint az utóbbi időben egyre több fegyvert találnak az albánoknál.
Gašić felhívta a figyelmet arra, hogy az ünnepek alatt a letartóztatásokra specializálódott bűnügyi igazgatóság (Uprave krimilističke policije, UKP) tagjai három nagy akciót hajtottak végre a határrendészettel együttműködve, amely során hatalmas mennyiségű fegyvert találtak olyan járművekben, amelyeket az elkövetők vagy Szerbiába, vagy Szerbián keresztül valahova Nyugat-Európába akartak szállítani.
Kapcsolódó cikk
Két koszovói albán férfi fegyvereket akart becsempészni Szerbiába külföldi utasításra(?)
Az utóbbi napokban minden bizonnyal a szerbiai közvélemény ráhangolását szolgálta a témára annak a hírnek a közzététele, hogy a szerb vámosok a Szerbiában adminisztratív vonalként emlegetett koszovói-szerbiai határon negyvenöt pisztolyra, hangtompítókra és jelentős mennyiségű lőszerre bukkantak egy Koszovó felől érkező autóban.
Gašić hozzátette, hogy a következő időszakban további nyomásra számít, mert Pristina nagyon ellenséges magatartást tanúsít, és nem kíván végrehajtani semmit abból, ami az elmúlt tíz vagy több évben aláírásra került, mert Albin Kurti koszovói miniszterelnök olyan ember, aki nem akarja módosítani a szerbekkel kapcsolatos hozzáállását.
A sorkatonai szolgálat visszaállítására vonatkozó kérdés ugyan az interjú végén hangzott el, de bizonyára nem tejesen független a biztonsági helyzettől, azért itt említjük meg.
Ezzel kapcsolatban a szerb belügyminiszter megjegyezte, hogy mint négy fiúgyermek apja, és négy unoka nagyapja, szívesen látná a leszármazottakat a szerb hadsereg egyenruhájában, és ezért tenni is kívánnak a következő időszakban.
A szerb elnök szűkebb köréhez tartozó politikus volt védelmi miniszterként is üdvözölte a kezdeményezést, amellyel abszolút egyetértését fejezte ki.
Megismételte azt a szándékot, amely szerint Szerbia nem azért fegyverkezik, hogy bárkit is fenyegessen, hanem azért, hogy abszolút biztonságban legyen, és elriassza mindazokat, akiknek bármiféle igényük merülne fel a hazájával szemben.
Ezzel természetesen ismételten egy “klasszikust” idézett, név szerint is megemlítve Vučić elnököt.
A mosolygó rendőrök ideje
Az elég gyors tempójú stúdióbeszélgetés következő témája a bűnözés és a korrupció volt, amivel kapcsolatban Gašić annak a reményének adott hangot, hogy az emberek érzékelik, hogy ez a harc állandó, és hogy egyre kevesebb a nagy szervezett bűnözői csoport az utcákon.
Gašić itt felhívta a figyelmet arra, hogy jelentős akciókat hajtottak végre az uniós partnerekkel, az Europollal és az Eurojusttal közösen, amelyek során rengeteg szerb állampolgár ellen indítottak eljárást, akik az embereikkel együtt a nemzetközi szervezett bűnözői csoportokban tevékenykedtek Szerbia területén.
Itt azt a véleményét fejtegette, amely szerint Szerbia és a szerb belügyminisztérium bizonyítékát adta annak, hogy megbízható és kiszámítható partner a szervezett bűnözés elleni harcban, és a jó eredmények méltatása nem marad el az európai partnerek részéről sem.
A szerb belügyminiszter arról biztosította a nézőket, hogy Szerbia biztosan nem lesz a bűnözők biztonságos búvóhelye egyetlen szervezett bűnözői csoport számára sem, foglalkozzanak azok bármivel is.
Gašić változást jelentett be a határrendészetben, elsősorban a belgrádi repülőtéren, ahol kilátásba helyezte az e-gate-nek nevezett gyors kapuk bevezetését, amelyeken keresztül az utasok az igazolványuk scannelésével, rendőri ellenőrzés nélkül haladhatnak át mindkét irányba.
Egyúttal azt is fontosnak tartotta elmondani, hogy változások várhatók a határrendőrség imidzsében és egyenruhájában, fontosnak tartotta ugyanis, hogy minden belépőt mosolygó rendőr fogadja, a jól vasaltságot ezzel összefüggésben nem említette.
A szerb belügyminiszter beszélt arról is, hogy fokozni kívánják a közúti közlekedés biztonságát, hogy ne fordulhasson elő, ami hétfőn történt, miszerint három különböző közlekedési balesetben három személy vesztette életét.
A szerbiai belügyminisztérium a fent említettekkel és minden mással kapcsolatban jelentést készített, amelyben Gašić kérésére párhuzamot vont a 2000-től 2012-ig, illetve 2012-től 2023-ig terjedő időszak között, ami természetesen az előző kormányzat gyengeségeire, és a jelenlegi vezetés erényeire kívánt rámutatni.
A párhuzamnak köszönhetően a főbelügyér arra a következtetésre jutott, hogy az utóbbi időben a bűnözés jelentős visszaesése tapasztalható minden téren, ami a belügyminisztérium tagjainak odaadó és professzionális munkájának köszönhető. Példaként itt azt említette, hogy egy olyan világvárosban, mint Belgrád, 2001-ben hetvenötezer autólopás történt, ma viszont ez a szám csak ezer alatt van.
Gašić szerint az ellenzék alibit keres
A szerbiai belügyminiszter egy kérdésre válaszolva megjegyezte, hogy a szerbiai ellenzék alibit keres arra, hogy december 17-én miért veszítette el a választásokat, amikor a belügyminisztériumot teszi felelőssé a választási listákkal történt (állítólagos) visszaélésekkel kapcsolatban.
Egyúttal bírálta az ellenzéket, amelynek az egyetlen programpontja Vučić elnök elleni gyűlölködés volt, ami olyannyira folyamatos mantra a kormányzati táborban, hogy belső bírálatként már az ellenzéket támogatóktól is el-elhangzik, nem minden alap nélkül.
A belügyminiszter arról is beszélt, hogy két alkalommal is tárgyaltak az ellenzékkel és egyszer a CRTA megfigyelőcsoporttal, bár az nem derült ki egyértelműen, hogy a választások előtt vagy után. Gašić szavaiból arra lehet következtetni, hogy ez a választásokat követően történt, de erre ne vegyünk mérget.
Kapcsolódó cikk
Vučić továbbra sem nevezte meg azt a külföldi országot, amely beavatkozott a választásokba
Gašić felhívta a figyelmet arra, hogy a választási névjegyzék évek óta nyilvános, és össze van kötve a lakossági nyilvántartással, így ezekben a modern időkben egyetlen változtatás sem történhet úgy, hogy annak ne maradna nyoma.
Ezzel kapcsolatban elismételte azt a kormányzati, illetve szerb elnöki álláspontot, amely szerint ezek voltak a legtisztább választások, és soha ilyen kevés észrevétel, vagyis panasz nem volt, mint most.
Mindennek pedig a slusszpoénja, végső konklúziója Gašić részéről az volt, hogy Szerbia Aleksandar Vučić elnök miniszterelnöki és elnöki ténykedése alatt megmutatta “széles demokratikus kapacitását”, amivel párhuzamosan a belügyminisztérium nagyfokú türelmet tanúsított minden támadással szemben, mert mindenkinek vannak testvérei, gyerekei és asszonyai.
Mini közvélemény-kutatás
Az alábbi közvélemény-kutatás csak a BALK olvasóinak véleményét tükrözi, és semmiképpen sem tekinthető átfogó, reprezentatív felmérésnek. A mini közvélemény-kutatás eredményére történő esetleges hivatkozás alkalmával ezt mindenképpen figyelembe kell venni. Ez a véleménynyilvánítás névtelen, eredménye semmilyen más célt nem szolgál, mint a tájékoztatást, elegendő szavazat esetén a BALK cikkeiben alkalomadtán hivatkozni fogunk rá. Egy látogató csak egyetlen szavazatot adhat le.
Szerbia
Lehet, hogy Szerbiát nem Vučić, hanem Vulin képviseli a kazanyi BRICS-csúcson?
Vulin szerint “senki sem gyűlölte Szerbiát, aki Oroszországot szerette, viszont mindenki, aki utálta Oroszországot, utálta Szerbiát is, ezért Szerbia jövőjét az Oroszországgal, Kínával és a más, Szerbiát zsarolás és feltételek nélkül elfogadó szabad országokkal fenntartott kapcsolatok jelentik
Aleksandar Vulin szerb miniszterelnök-helyettes lassan többet tartózkodik Oroszországban, mint Szerbiában, most éppen Szentpéterváron bukkant fel, ahol a RIA Novosztyi újságírójának nyilatkozott. Vulin ez alkalommal röviden, két-három szóban megerősítette, hogy Szerbia részt vesz az BRICS idei csúcstalálkozóján, amelyet Kazanyban rendeznek meg. Vulin az orosz hírügynökségnek röviden úgy nyilatkozott „el fogok menni”, amit úgy is lehet értelmezni, hogy Szerbiát ő, és nem Vučić képviseli a BRICS-csúcson. Az információt több orosz és szerb portál is átvette.
A medve zsibbasztása 2.0
Vulin jelenleg Szentpéterváron tartózkodik, ahol részt vesz a BRICS Plusz formátum keretében szervezett biztonsági csúcstalálkozón. Ez az esemény magas szintű diplomáciai találkozók sorozatát foglalja magába, amelyen a BRICS tagországai, valamint partnereik vesznek részt. A találkozó fókuszában a globális és regionális biztonsági kérdések állnak.
Vulin korábban, a vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórumon találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A találkozó során Putyin kifejezte azon elvárását, hogy Aleksandar Vučić, szerb elnök vegyen részt a kazanyi BRIKS-csúcstalálkozón, és jelezte, hogy a meghívást már elküldték számára – mint később kiderült, 10-12 nappal korábban, viszont szerb részről nem érkezett rá válasz.
Vučić ezt követően megerősítette, hogy megkapta a meghívót, ám egyelőre nem közölte egyértelműen, hogy el tud-e utazni Kazanyba, ezt lehetne “diplomáciai lebegtetésnek” nevezni.
Egyes szerb médiajelentések szerint ez a kijelentés összhangban van Vučić korábbi nyilatkozataival, miszerint “a nemzetközi események és diplomáciai találkozók fontossága mellett az ország belső ügyeit is prioritásként kezeli”.
Kapcsolódó cikk
Akkor a BALK-on azt írtuk, hogy a szerb elnök egy olyan kísérletbe kezdett, amit a “medve zsibbasztásának” lehetne nevezni, cáfolta ugyanis, hogy visszautasította Putyin nyilvánosan elhangzott meghívását a kazanyi BRICS-csúcsra, és annak kísérő rendezvényeire, viszont konkrét választ nem adott.
Nos, az összevissza kommunikáció és a verbális lebegtetés által a “medve zsibasztása” folytatódik, és vélhetően egészen október 10-éig tart, merthogy Vučić akkora ígért választ.
Ugyanakkor úgy tűnik, hogy az oroszok mintha sürgősen be akarnák terelni az egész nyugatellenes világot a BRICS-be, erre utalhat Szerbia és feltételezhetően Törökország meghívása is, Szerbia viszont maga sem tudja, hogy hova tartozik, ugyanakkor Milorad Dodik boszniai szerb vezető még reménykedhet, hogy ő is kap helyet egy pótszék pótszékén, az ő hovatartozásához ugyanis nem fér kétség.
Vulin szívesen megy Kazanyba
Éppen két éve van annak, hogy Aleksandar Vulin – akkor belügyminiszterként – kijelentette, hogy Szerbiának nem az Európai Unióban van a helye, és annál jobban jár az ország, már mint Szerbia, ha ezt minél előbb felismeri.
A kormánypárti – de szocialista beállítottságú – Novostinak adott terjedelmes interjúban a “szerb világ” propagálójának számító Vulin úgy fogalmazott, hogy az Európai Uniónak nevezett szövetség a múlté, a politikai függetlenség elvesztésével ugyanis az EU-tagországok “államok helyett területekké váltak”, és kezdik elveszíteni gazdasági potenciáljukat is, ami eddig az EU vonzerejének számított.
Vulin akkor megjegyezte, hogy “senki sem gyűlölte Szerbiát, aki Oroszországot szerette, viszont mindenki, aki utálta Oroszországot, utálta Szerbiát is. Szerbia jövőjét ezért az Oroszországgal, Kínával és a más, Szerbiát zsarolás és feltételek nélkül elfogadó szabad országokkal fenntartott kapcsolatok jelentik.
A szerb miniszterelnök-helyettes, aki nemrég virágot helyezett Sztálin sírjára, azt ismételgeti, hogy a BRICS olyan eszköz, amellyel megszüntethető az amerikai és a nyugati dominancia, és több pólusúvá tehető a világ. Pártjának két parlamenti képviselője az előző ciklusban, egészen pontosan tavaly augusztus 28-án indítványt nyújtott be a szerbiai parlamenthez, és kezdeményezte, hogy Szerbia csatlakozzon a BRICS-hez.
De nem csak a belgrádi vezetés gondolkodik így, hanem a “szerb világ” más tájain is ez a vélemény, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy Milorad Dodik a Vlagyimir Putyinnal folytatott legutóbbi találkozó alkalmával felvetette, hogy miután idén Oroszország tölti be a BRICS elnöki tisztségét, az orosz elnök vizsgálja meg a boszniai Szerb Köztársaság részvételét a szervezet munkájában, természetesen a bosnyákok, vagyis Bosznia-Hercegovina, mint olyan, kihagyásával.
A helyzet a jelen pillanatban az, hogy akit hívnak, az Vučić, de neki most éppen nem akaródzik menni, viszont akit egyelőre nemigen hívnak, vagyis Dodik, ugyanakkor szívesen ott lenne. Vulin pedig a Jolly Joker, aki örömmel helyettesítené Vučićot, mert akkor legalább addig államfőnek érezhetné magát, de attól mindenkit mentsen meg az Isten! Az sem elképzelhetetlen, hogy Vulin meghívásával az oroszok Vučić végtelen hiúságára játszanak.
Vulin jelenlétéből ugyanakkor Dodik is hasznot húzhat, mert nem is olyan régen a boszniai Szerb Köztársaság szenátorának nevezte ki a szerbiai politikust, aki rossz esetben cirka másfél országot képviselhetne Kazanyban, de lehet, hogy csak másod vagy harmadhegedűs lesz, ha mindkét szerb vezető elmegy a csúcsra.
Szerbia csatlakozása a BRICS-hez jelentős stratégiai fordulatot hozhatna az ország külpolitikájában és gazdasági együttműködésében, ami most nem valószínű a Franciaországhoz és Németországhoz történő dörgölődzés miatt, de mit lehessen tudni, mikor jön még jól, addig meg csak hadd folytatódjon a “medve zsibbasztása”.
Moszkvában is járt
Aleksandar Vulin szerb miniszterelnök-helyettes és tárca nélküli miniszter mostani szentpétervári jelenése előtt hétfőn Moszkvában járt, ahol találkozott Szergej Sojguval, az Orosz Föderáció Biztonsági Tanácsának titkárával.
Vulin megköszönte Sojgunak a meghívást a kazanyi BRICS-találkozóra és a partnerországok magas biztonsági képviselőinek szentpétervári találkozójára, amelyet az Orosz Föderáció Biztonsági Tanácsa szervezett.
Vulin kabinetjének sajtóközleménye szerint a Jolly Joker tájékoztatta Sojgut a jelenlegi “koszovói és metohiai” helyzetről, és hozzátette, hogy szerinte a térség a konfliktus szélén áll. Egyúttal rámutatott, hogy a pristinai hatóságok célja a „dél-szerbiai tartomány etnikai megtisztítása a szerbektől”.
A közlemény szerint Vulin háláját fejezte ki az Orosz Föderációnak, amiért következetesen tiszteletben tartja Szerbia szuverenitását és területi integritását, ami a szokásos mantrák egyike, ezekre viszont nem pocsékoljuk tovább senkinek sem az idejét!
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból