Bulgária
FEGYVERSZÁLLÍTÁS: A bolgárok mégis szállítanak fegyvert az ukránoknak
Bulgária ismét küldhet fegyvert Ukrajnának, miután a GERB- UDF és a Demokratikus Bulgária beadványára a parlamenti képviselők döntő többsége igent mondott rá. Mintegy négy órás vita után a fegyverszállítást 175 képviselő támogatta, 49 ellenezte, egy honatya pedig tartózkodott. A parlament ezzel hatályon kívül helyezte az év eleji törvényhozási döntést, amely szerint Bulgária csak “katonai-technikai segítséget” nyújthatott Ukrajnának.
Hírügynökségi jelentések szerint a november 3-i szavazást egy nappal megelőzte a bolgár parlament védelmi és külügyi bizottságának együttes ülése, amelyen támogatták a fegyverszállítás újbóli engedélyezésére vonatkozó határozattervezetet.
Az ellenzők közé tartozó Bolgár Szocialista Párt vezetője, Kornelia Nyinova megismételte pártja korábbi álláspontját, miszerint az Ukrajnának történő fegyverszállítással Bulgária belesodródhat a fegyveres konfliktusba.
Dimitar Sztojanov ideiglenes védelmi miniszter a bolgár kormány biztonsági tanácsának szeptember 29-én tartott ülésén jelezte, hogy Ukrajna nehézfegyvereket kért a szófiai kormánytól, de ez visszautasításra került.
Sztojanov akkor akkor elég “karakteres véleményt” fogalmazott meg, azt mondta ugyanis, hogy “amíg ő a miniszter, addig nem szállítanak fegyvert az ukránoknak”.
A miniszter korábbi kemény álláspontja mára úgy módosult, hogy adnak ugyan nehézfegyvereket Ukrajnának, de csak akkor, ha a bolgár hadsereg katonai képességei ezzel nem csökkennek. Ez a nyilatkozat márt nagyobb mozgásteret biztosít, ettől kezdve ugyanis minden megítélés kérdése.
A szocialista támogatással hatalomra került Rumen Radev bolgár elnök április végén szintén kategorikusan elutasította a fegyverszállítást, és azt sem tartott szükségesnek, hogy Kijevbe látogasson.
Ezt követően utazott Kijevbe az erőteljesen nyugati orientáltságú Kirill Petkov bolgár miniszterelnök, aki találkozott Volodimir Zelenszkijjel. Az ukrán elnök kettejük közös sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy a továbbiakban Bulgáriában javítják az ukrán katonai felszereléseket.
Augusztusban viszont kiderült, hogy Bulgária mégis küldött fegyvereket Ukrajnának, ha hinni lehet a megbízott gazdasági miniszternek. Alekszander Mihajlov ugyanis azt közölte, hogy Bulgária 4200 tonna fegyvert küldött Ukrajnának.
Kapcsolódó cikk
Bulgária az egyik leginkább oroszbarát országnak számít az Európai Unióban, a kommunista hatalom idején gyakran a Szovjetunió 16. tagköztársaságaként emlegették a Moszkvával fenntartott szoros kapcsolatai miatt.
A mostani parlamenti döntés ugyanakkor azt jelenti, hogy a bolgár kormánynak 30 napon belül be kell nyújtania a parlamentnek az Ukrajnának történő fegyverszállításról szóló tervezetet.
Bulgária
JÁRULÉKOS MELLÉKHATÁS: Így veszti el a Lukoil Bulgáriát
A jövő év végén lejár az a felmentés, amit Bulgária kapott az EU-tól: ennek értelmében az unió egyedüli tagállamaként továbbra is importálhat/importálhatott orosz olajat tengeri útvonalon. Ha az engedélyt nem hosszabbítják meg, vagy Szófia előbb felmondja a megállapodást, akkor a nagy vesztes az az orosz olajipari óriás, a Lukoil lehet, amely eddig a gazdasági mellett komoly politikai befolyással is rendelkezett a balkáni országban.
Különleges körülmények
Bulgária tavaly több indokot is felhozott annak érdekében, hogy megkapja az engedélyt, azaz derogációt, amely lehetővé tette, hogy a legnagyobb orosz magánvállalat, a Lukoil továbbra is szállíthasson nyersanyagot a Fekete-tenger partján lévő Burgaszban működő Neftohim olajfinomítóba.
A tét hatalmas: a finomító havonta hárommillió hordónyi orosz olajat finomít, és ezzel, miközben megtermeli az ország GDP-jének a tizedét, az országban felhasznált dízel és benzin nyolcvan százalékát állítja elő.
E mellett az egyik legnagyobb munkaadó, legalább ötezer ember dolgozik a kikötőben és a finomítóban. Szófia egyik fő indoka az volt, hogy ha az ország nem kapja meg a derogációt, akkor gyors áremelkedés következik be a piacon, és ez veszélybe sodorja a gazdasági stabilitást.
A másik magyarázat pedig úgy szólt – és ennek nagyon nem örülnek Moszkvában – hogy a Burgaszból kikerült üzemanyag nagy részét az az Ukrajna kapja, amely másfél éve harcol az országra támadó orosz hadsereggel.
Vajon csak a benzinkutakra szállít a Lukoil, vagy a Burgaszból kikerülő üzemanyagból jut az ukrán tankokba is? (Forrás: X-platform)
Szófiai adatok szerint a Bulgáriából érkező üzemanyag az Ukrajnában felhasznált benzin és gázolaj harmadát teszi ki. A Lukoilnál természetesen cáfolják, hogy a cég – amely azért igencsak közel áll a Kremlhez – ellátná az ellenséget a háború folytatásához elengedhetetlenül szükséges üzemanyagokkal.
Az orosz polip
A Lukoil bulgáriai jelenléte annak ellenére egyre nagyobb veszélyben van, hogy a cég az utóbbi évtizedekben alaposan beépült a bolgár társadalomba.
A vállalat hatalmas lobbierővel rendelkezik, rossz nyelvek szerint miközben az utóbbi évek parlamenti választásai után csak nyögvenyelősen alakultak meg a kormánykoalíciók, amelyek azután meglehetősen rövid életűek voltak, a szavazás után azonnal létrejöttek a parlamentben az éppen aktuális „Lukoil-koalíciók”, amelyek szavatolták, hogy a törvényhozás nem fogad el olyan törvényeket, amelyek rontanának az orosz óriás bulgáriai helyzetén.
Közben a Lukoil kimondottan jó viszonyt igyekezett ápolni a bulgáriai oroszpárti médiumokkal, amelyek így egyben a Lukoil védelmezői is voltak.
Dejan Dobrev, a bolgár parlament energiaügyi bizottságának elnöke az utóbbi másfél évben közel húsz olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely valamilyen formában korlátozta volna a Lukoil helyi befolyását, ám a kezdeményezések többsége elég hamar elhalt.
A Bulgária energiafüggetlenségének megteremtésén dolgozó politikus ugyanakkor eredményeket is elért: Szófia a nyáron felmondta azt az egyezményt, amely gyakorlatilag kizárólagos jogokat adott a Lukoilnak a Burgaszban lévő Roszenyec importterminálban, s közben elkezdődött annak a programnak a végrehajtása is, amelynek célja, hogy felkészítsék a burgaszi finomítót nem orosz olajok feldolgozására.
A Lukoil helyzetének megrendülése elsősorban amiatt következett be, hogy az ukrajnai válság miatt Szófia és Moszkva ellentétes oldalra került: a bolgár kormány egyértelműen a megtámadott ország mellett áll, amit azzal is kimutatott, hogy Oroszország rosszallása ellenére fegyvereket és lőszert küldött az agresszió áldozatává vált Ukrajnának.
Az is mutatja, hogyan állnak az orosz-bolgár kapcsolatok, hogy Szófia több hullámban több tucatnyi orosz diplomatát és kémet utasított ki az országból.
Mindenki veszít, még a Lukoil is
Valószínűleg az sem tetszett a Lukoilnak, hogy januárban életbe lépett az az új szabályozás, melynek értelmében az orosz cégnek Bulgáriában is kell adót fizetnie, s a beszedett pénz az energiabiztonsági alapba került volna.
Azért csak került volna, mert a Lukoil-lobbinak sikerült megakadályoznia, hogy az új szabály valóban életbe lépjen, helyi források szerint az oroszok eddig egy fillérnyi adót sem fizettek Bulgáriában. S ha sikerül is más szállítókat találni, a nyersanyag ára mindenképpen magasabb lesz, mint amennyiért a Lukoil vitte a nyersanyagot.
Amennyiben Brüsszel nem hosszabbítja meg a kivétel érvényességét, a burgaszi finomítóra várhatóan nehéz hónapok várnak, mert ugyan folynak a tárgyalások más szállítókkal, nehéz lesz pótolni az orosz olajat.
A Lukoilnak is fáj majd a bolgár piacról való kiszorulás: becslések szerint az orosz cég a kivétel időszakában évente legalább kétmilliárd dollárnyi profitot ért el.
Az sem kizárt, hogy Szófia még a derogáció lejárta előtt felmondja a burgaszi orosz kőolajexportról szóló megállapodást. Már megkezdődött a felmondás előkészítése és a kormány azt tervezi, hogy legalábbis átmeneti időre állami tulajdonba veszi a Neftohimet.
Az orosz olajipari cégek egész Európában nehéz helyzetben vannak: Olaszországban a Lukoil kénytelen volt eladni ottani finomítóját, Németországban pedig a másik óriás, a Rosznyeft kezében lévő cégeket államosította a berlini kormány.
Az Ukrajna elleni agresszió és az orosz „energiafegyver” Európa elleni bevetése következtében a jelek szerint Oroszország végleg elvesztette meghatározó európai energiaszállítói helyzetét: múlt télen az orosz gázszállítások minimumra csökkenése ellenére sem fagyott meg az EU, s miközben egyharmadról nyolc százalék alá csökken az orosz gáz részesedése az EU-s fogyasztásban, az unióban sikerült a nyár végére kilencven százalékosra feltölteni a tározókat.
Így, ha nem lesz durva a tél, akkor ismét válság nélkül úszhatja meg Európa a hideg időszakot.
-
Koszovó15 óra telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Románia4 nap telt el azóta
KÖLCSÖNÖS ZSAROLÁS: Ausztria nyomná a gázt, Románia behúzta a féket
-
Montenegró3 nap telt el azóta
Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Még idén kiírják, de csak jövőre lesznek választások Szerbiában, vajon miért?