Horvátország
ODA A TELJES CSERE: A magyar MOL nem akarja eltávolítani két tagját az INA igazgatótanácsából?

Davor Filipović horvát gazdasági és fenntartható fejlesztési miniszter találkozott a MOL képviselővel, akiket tájékoztatott a zágrábi kormány szerdai döntéséről, miszerint az INA-nak a Horvátországban kitermelt összes gázt a HEP-nek, vagyis a Horvát Villanygazdaságnak kell eladnia. De nem csak a vevő kilétét határozta meg a kabinet, hanem a gáz árát is, ez 41 euró megawattóránként, miközben a világpiaci ár jóval kétszáz euró felett van.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Az illetékes horvát minisztérium közleménye szerint Filipović miniszter a találkozót követően utalt az INA körül kialakult csalási botrányára is, és ismét hangsúlyozta az általa elrendelt független vizsgálat lefolytatásának fontosságát a tények feltárása érdekében.
A közlemény megjegyzi, hogy a külső szakértők által végzett ellenőrzés mellett az INA belső ellenőrzést is végez, amelynek előzetes eredményét a felügyelőbizottság jövő heti ülésén ismertetik.
– Filipović miniszter megismételte, hogy a horvát kormány ragaszkodik az INA teljes igazgatótanácsának lecseréléséhez
Kapcsolódó cikk
– olvasható a minisztériumi közleményben, amely szerint a tanácskozás valamennyi résztvevője egyetértett abban, hogy az elkövetkező időszakban a lehető leghamarabb módosítani kell az eddigi rossz vállalatirányítási rendszert.
A 24sata horvát hírportált ugyanakkor úgy értesült, hogy a MOL nem kívánja visszavonni az igazgatótanács két magyar tagjának, Simola Józsefnek és Horvát Ferencnek a megbízatását. A sajtóértesülés szerint magyar részről elegendőnek tartják, hogy lemondott Fasimon Sándor az INA igazgatótanácsának elnöki posztjáról, amit horvát részről úgy magyaráznak, hogy a MOL azért nem akarja eltávolítani a maradék két igazgatótanácsi tagot, mert azzal elismerné, hogy a cég rosszul működött.
A hattagú igazgatótanácsnak három horvát és három magyar tagja van, szavazategyenlőség esetében az igazgatóság elnökének a szava a döntő, aki minden esetben magyar, a horvát kormánynak tehát tárgyalnia kell a MOL-lal bármilyen határozatot szeretne végrehajtani, ezért tettük fel tegnapi cikkünk címében a kérdést, hogy vajon mit szól a horvát kormány legfrissebb döntéséhez a MOL.
– Nem vonhatják ki magukat a felelősség alól, ezért a kormány ragaszkodik a teljes vezetés elbocsátásához. Miért nem ellenőrizte senki, hogy egy negyedrangú igazgató mit csinál, miért nem ellenőrizték, hogy kinek és milyen áron adják el a cég termékének számító gázt egy olyan helyzetben, amikor a gáz ára az egekbe szökött?
– jelentette ki a horvát hírportál meg nem nevezett forrása, aki szerint ha (a magyarok) továbbra is elutasítják az egész vezetés visszahívását, akkor lehetőség van az INA rendkívüli közgyűlésének összehívására, amely a teljes menedzsmentet felmenti.
A horvát kormány a maga részéről már felmentette az INA igazgatótanácsának három horvát tagját, a három magyar tagot ugyanakkor nem tudja elmozdítani, ezt csak a MOL teheti meg.
Kapcsolódó cikk
Ha a magyar elutasítás miatt összehívják a rendkívüli közgyűlést, akkor a döntés kulcsa a kisrészvényesek kezében van, beleértve ebbe a nyugdíjalapokat és a bankokat is, miután a MOL a részvények 49,08 százalékát birtokolja, a horvát kormány tulajdonában pedig 44,84 százalék van.
A bankok és a nyugdíjalapok mintegy öt százalékkal rendelkeznek, és valamivel több mint egy százalékuk van a klasszikus értelemben vett kisrészvényesek kezében, ezekután senki sem lehet teljesen biztos a közgyűlési döntés kimenetelében, bár a MOL jóval közelebb van az ötven százalékhoz, mint a horvát kormány.

- Szerbia5 nap telt el azóta
Ha nem hangágyú, akkor mi? A saját népére!?
- Szerbia6 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú
- Szerbia2 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot