Szerbia
VÁRHATÓ VOLT: A szerb elnök lemondta a szeptemberre tervezett belgrádi EuroPride-ot
A szerb elnök a nemzethez intézett szombati beszédében nem csak a miniszterelnök személyét nevezte meg, hanem közölte azt is, hogy Szerbia lemondja az EuroPride elnevezésű rendezvényt, amelyet szeptember 8-a ás 12-e között tartottak volna meg Belgrádban, és először Délkelet- Európában.
Várható volt
Aleksandar Vučić a nyilvánossághoz intézett beszédében kifejtette, hogy nem örül ennek a fejleménynek, ami egy kisebbség jogait veszélyezteti, de a szerb állam számos problémával küzd, és ezért hozta meg az EuroPride lemondására vonatkozó döntést.
– Súlyos válság előtt állunk Koszovó esetében, amely október 31-én nem ér véget, tehát egy nagyobb válság felé tartunk, és sok problémánk van
– fogalmazott a szerb elnök, aki megjegyezte, hogy sok hazugság elhangzott az Europride-dal kapcsolatban, amely állítólag veszélyezteti az egyházi “magas erkölcsöt”, miközben az ezzel kapcsolatos liturgiákat kitagadott szerzetesek vezetik, és olyan személyek szervezik, akiket családon belüli erőszak miatt ítéltek el.
A szerb államfő hozzátette, hogy sokan vannak, akik őszintén hiszik, hogy nagy átokról van szó, ugyanakkor elismerte, hogy az EuroPride törlése veszélyezteti a kisebbségi jogokat.
Kapcsolódó cikk
FONTOS AZ IDŐZÍTÉS: Fegyverrel rontana a belgrádi melegfelvonulásra a bánáti szerb püspök
Az EuroPride ellen először a bánáti püspök kelt ki július végén, aki azt mondta, hogy fegyverrel rontana a belgrádi melegfelvonulásra, de mivel nincs fegyvere, így megátkozta azokat, akik részt vesznek rajta. Egyúttal támadta a másságát nyilvánosan vállaló Ana Brnabić miniszterelnököt.
A bánáti püspök megnyilvánulására szinte azonnal reagált a szerb államfő, aki elítélte a püspöki kijelentéseket, és úgy fogalmazott, hogy a maga részérről soha nem vett részt ilyen rendezvényen, amelyek nem is tetszenek neki, de “az embereknek joguk van a sétához”.
Ennek ellenére már akkor jelezte, hogy az országot sújtó problémák miatt elmaradhat az idei rendezvény, néhány nappal később pedig a kormányközeli Informer már kész tényként kezelte a melegfelvonulás lemondását/betiltását.
A bánáti püspök kirohanására nem reagált a szerb egyházi vezetés, most viszont fél napnak sem kellett eltelnie ahhoz, hogy a szerb ortodox egyház szent szinódusa üdvözölje a legfelsőbb állami vezetés döntését, amellyel lemondta a Europride rendezvényeit.
Az egyházi közlemény szerint az Europride belgrádi megtartása további feszültségeket és új megosztottságokat okozna a szerb társadalomban, de az állami vezetés Vučić elnök irányításával “megalkuvás nélkül és hajthatatlanul harcol az ősrégi szerb déli tartomány (Koszovó) megőrzéséért, és a legnagyobb egyházi szentélyek megmentéséért”.
Az EuroPride szervezői a szerb elnöki bejelentésre reagálva illegálisnak neveztek minden kísérletet a rendezvény betiltására.
– Sem az EuroPride 2022 házigazdái, a Belgrade Pride, sem mi, mint licenciaadó, nem mondjuk le az EuroPride-ot Belgrádban. A Pride megtartásához való jogot az Emberi Jogok Európai Bírósága alapvető emberi jognak nyilvánította
– jelentette ki Kristine Garina, az Európai Pride Szervezők Szövetségének elnöke, aki szerint a belgrádi EuroPride “betiltására” irányuló minden kísérlet sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét, amelyet Szerbia az Európa Tanács tagjaként ratifikált.
Szerbia
ÚJ SELYEMÚT: Vučić kínai látogatása alkalmával Putyinnal is találkozni szeretne
Aleksandar Vučić szerb elnök az Egy Övezet Egy Út októberi csúcstalálkozója alkalmával Kínában találkozni kíván Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – értesült a belgrádi Demostat hírportál meg nem nevezett diplomáciai körökre hivatkozva. Az ENSZ-közgyűlés őszi ülésszakán Vučić újságíróknak már jelezte, hogy kínai útja során külön is találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel, és szerb kérésre annak a találkozónak kiemelten fontos témája lesz Koszovó kérdése, amiről komoly tárgyalásokat kíván folytatni a vendéglátó ország vezetőjével.
Putyinnal külön találkozna
A Demostat azt írja, hogy a szerb elnökön kívül az orosz vezető is megerősítette részvételét a kínai csúcson, de a kérdés továbbra is fennáll, létrejön-e a kétoldalú találkozó Putyin és Vučić között.
Ha ez valóban megtörténne, akkor ez lenne a két elnök első személyes találkozója az ukrajnai háború kezdete óta.
Vučić és Putyin legutóbb 2021 novemberében találkozott Szocsiban, amikor a megbeszélésük fő témája az orosz gázszállítás volt.
A két elnök ezt követően tavaly májusban telefonon értekezett egymással. Vučić idén júniusban olasz újságíróknak azt mondta, hogy már több, mint egy éve nem beszélt az orosz elnökkel.
A Putyinnal történő találkozó kétségtelenül jó pontokat hozna Vučićnak a december közepén várható parlamenti választások előtti kampányban, de nem lenne jó üzenet a Nyugatnak, különösen miután még nem világos, hogy az orosz tényező milyen szerepet játszott a legutóbbi koszovói eseményekben.
A szerb elnök már augusztusban bejelentette kínai útját és találkozóját Hszi Csin-pinggel, és “nagy kérdésnek” nevezte, hogy mi fog történni, merthogy Putyin jelenléte is számít a “selyemutas” csúcson.
A szeptember 20-án a Kreml pozitívan igazolta vissza a kínai elnök meghívását, tehát az orosz elnök valóban elmegy a csúcsra.
A kép illusztráció (Forrás: Screenshot, Szputnyik)
Az orosz kártya
A Demostat megjegyezte, hogy nem ez lenne az első eset, hogy az választási kampányban Vučić kijátssza az orosz elnökkel kapcsolatos kártyát, vagyis nem először találkozna vele közvetlenül a választások előtt.
A portál szerint Putyin továbbra is a legnépszerűbb külföldi politikus Szerbiában, és tavaly is csak egy százalékponttal maradt el Vučićétól.
A Demostat azonban megjegyzi, hogy a Putyinnal történő találkozót a Nyugat nem nézné jó szemmel az ukrajnai háború kellős közepén, és közvetlenül a legutóbbi észak-koszovói incidenst követő spekulációk fényében, miszerint a banjskai akcióban akár orosz tényezők is érintettek lehettek.
A nyugati politikai elit egy része az utóbbi időben helytelenítette a Szerbiával kapcsolatos “stratégiai türelmet”, amit követően Vučić úgy nyilatkozott, hogy a nemzetközi közösség részéről a legnagyobb nyomásra számít annak érdekében, hogy Szerbia vezessen be szankciókat Oroszországgal szemben.
Kapcsolódó cikk
Magyarországgal is példálódzott a szerb elnök a Putyin elleni elfogatóparancs kapcsán
Az utóbbi napokban az amerikai külügyminiszter, Anthony Blinken a szerb elnökkel folytatott telefonbeszélgetés során olyan intézkedéseket helyezett kilátásba, amelyeket akkor hajtanak végre, ha Szerbia “nem a megfelelő módon viselkedik”.
Erre Vučić saját szavai szerint azt válaszolta, hogy az Egyesült Államok nagy ország, egy szuperhatalom, és azt tesz, amit jónak lát, de ezt ő abszolút ellenzi, és azt gondolja, hogy ez nagyon rossz lenne.
A nyilatkozatból nem derült ki, hogy mi az amit a szerb elnök ellenez, és amit nagyon rossznak lát, viszont elmondta hogy a szerbeknek több dologhoz kell tartaniuk magukat, ezek közül első helyen az igazságot említette.
-
B A Balkanac3 nap telt el azóta
Felröhögünk a dolgok állásán (Kontrapunkt ’23)
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent
-
Szerbia3 nap telt el azóta
Vajon mire figyelmeztetett Vučić a Presevo-völggyel kapcsolatban?
-
Koszovó6 nap telt el azóta
A koszovói eseményeket követően mindenki gyászol, még Szerbia is