Szerbiában szinte mindennapossá váltak a bombariadók. Kezdetben az Air Serbia légitársaság kapott e-mailes fenyegetéseket, majd iskolák, üzletközpontok és közintézmények kerültek fel a listára. Mindez összefüggésbe hozható az ukrajnai háborúval, illetve Szerbia azzal kapcsolatos magatartásával, de az is lehet, hogy valaki csak szórakozik.
Speciális háború
A pohár ma reggel telt be, amikor legalább száz belgrádi iskolát kellett kiüríteni a fenyegetések miatt, de bombariadó volt a niši Nagy Konstantin repülőtéren és a belgrádi monumentális Beograđanka irodaházban is.
A bejelentő(k) kilétét egyelőre nem sikerült feltárni, pedig a rendőrségen kívül foglalkozott az üggyel a titkosszolgálat is, most pedig beszállt a vizsgálódásba a szervezett bűnözés elleni ügyészség is.
Miután az első fenyegető levelek az ukrajnai háború kitörését követően érkeztek a címzettekhez, szinte biztosra vehető, hogy az elkövetők e-mailek segítségével akarják megtorolni, hogy Szerbia nem elkötelezett híve az Ukrajna melletti világpolitikának.
A belgrádi Blic hírportál szerint a szerb hatóságok nincsenek irigylésre méltó helyzetben, amikor az e-maileket küldő személy(ek) beazonosításáról van szó, ráadásul több szempontból sem könnyű a dolguk.
Ami az e-maileket illeti, a szolgáltató nem Szerbiából származik. Ezért az elkövető beazonosítására vonatkozó kérést el kell küldeni a Google-nak vagy a svájciaknak
– mondta a Blicnek egy meg nem nevezett informátor, akiről csak annyit tudni, hogy közel áll a nyomozáshoz.
Mindebből arra lehet következtetni, hogy a fenyegető levelek küldői a Gmail, Svájc esetében pedig feltehetően a szupertitkosnak tartott ProtonMail szolgáltatást használják.
A forrás szerint a szerb belügyminisztérium minden ilyen esetben megkeresi a szolgáltatót, nemritkán fordul elő azonban, hogy válaszra sem méltatják.
A szolgáltatókon múlik, hogy válaszolnak-e. Gyakran előfordul, hogy nem válaszolnak, ha naponta érkezik megkeresés. Joguk van megvédeni a felhasználóik személyazonosságát
– tette hozzá a Blic informátora, aki szerint az e-mailek küldői általában nem álnevek mögé bújnak, hanem karakterek, betűk és számok kombinációját használják, így ebből sem lehet túl sok információhoz jutni a levelező támadó(k) személyét, esetleg nemzetiségét illetően.
A levelek szerbül íródtak, és a cirill ábécé betűit használták a feladók, amikor tudatták “kiszemelt áldozataikkal”, hogy “hatalmas mennyiségű robbanószer van elhelyezve az iskola területén”.

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…
