Európai Unió
MERKEL: A cél a Nyugat-Balkán európai integrációja, de még hosszú út áll a térség előtt
Németország azt szeretné, ha a Nyugat- Balkán is az Európai Unió része lenne, de a térségbeli országok előtt még hosszú út áll a teljes jogú tagság elnyerése előtt – hangsúlyozta Angela Merkel német kancellár hétfőn Belgrádban, ahol a szerb elnökkel tárgyalt. Aleksandar Vučić 2014-ben lett Szerbia miniszterelnöke, 2017-ben pedig az ország köztársasági elnöke. 2014 óta Angela Merkel és Aleksandar Vučić 16 alkalommal tárgyalt egymással.
Merkel és a bővítés
A német kancellár véleménye szerint mind a hat nyugat-balkáni ország – Szerbia, Koszovó, Észak- Macedónia, Montenegró, Bosznia- Hercegovina és Albánia – helye az Európai Unióban van.
Merkel a mostani belgrádi találkozót követően tartott sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy az európai uniós országok geopolitikai érdekeit is az szolgálná a legjobban, ha a térség az EU részévé válna.
Angela Merkel Belgrádból az albán fővárosba, Tiranába utazik, ahol kedden a nyugat-balkáni térség vezetőivel tárgyal a régiós együttműködésekről, fejlesztésekről és a térség európai uniós integrációjáról az úgynevezett berlini folyamat keretében, amelyet 2014-ben indítottak el.
Merkel szerint a berlini folyamatnak nagy szerepe volt az országok európai integrációs előre lépésében. Hozzátette: tudatában van annak, hogy az uniós integráció nagyon lassú folyamat, amit az is bizonyít, hogy kancellársága alatt csak egyetlen új államot, Horvátországot vették fel.
Angela Merkel Szerbiával kapcsolatban kiemelte, hogy fontos előrelépésre van még szüksége az országnak az igazságügy reformja terén, de ígéretet kapott a szerb elnöktől, hogy ez is hamarosan megtörténik.
Vučić a csatlakozásról
A szerb elnök szerint Angela Merkel mindig nyitott volt arra, hogy a nyugat-balkáni országok vezetőivel a térség gondjairól, illetve a megoldási lehetőségekről beszéljen.
Aleksandar Vučić köszönetet mondott a kancellárnak mindazért, amit a Nyugat- Balkánért és Szerbiáért tett az utóbbi években.
A szerb államfő azt mondta: egyetért a német kancellárral abban, hogy rendezni kell a viszonyt Koszovóval, és Szerbia elhivatott a párbeszéd mellett. Véleménye szerint egy “befagyasztott konfliktus” senki számára nem lehet jó megoldás, ezért kompromisszumra kell jutnia a két félnek.
Koszovó 2008-ban egyoldalúan kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, Belgrád azonban ezt azóta sem hajlandó elismerni.
Az uniós álláspont szerint mindkét ország európai integrációjának a kulcsa a viszony rendezése, viszont a szerb vezetők többször is kijelentették, nincs esély arra, hogy elismerjék a főként albánok lakta egykori déli tartomány függetlenségét, a koszovói vezetők pedig ennél kevesebbel nem elégednek meg.
Bosznia
Nincs boszniai költségvetés, nincs EU-s pénz, avagy Dodik újabb bosszúja
Elemzői vélemények szerint valószínűsíthető, hogy Milorad Dodik újfent destruktív politikájával akar nyomást gyakorolni a koalíciós partnerekre, illetve a nemzetközi közösségre, most a költségvetés elfogadásával kapcsolatban húzta be a kéziféket
Az EU továbbra sem folyósítja az idei évre tervezett egymilliárd konvertibilis márka összegű támogatást Bosznia-Hercegovinának, mert a boszniai parlament még mindig nem fogadta el a tárgyévi költségvetést. A Milorad Dodik pártjának soraiba tartozó Srđan Amidžić pénzügyminiszter vélhetően Dodik utasítására nem hajlandó felterjeszteni a büdzsé tervezetét a boszniai kormány szerepét betöltő Miniszterek Tanácsának, így az ország július 1-ig érvényben lévő időszakos költségvetéssel működik.
Nincs költségvetés, EU nem fizet
Bosznia-Hercegovina központi bankja a közelmúltban tájékoztatta a nagyérdeműt, hogy az idei évre tervezett egymilliárd konvertibilis márka (195 milliárd forint) összegű uniós támogatás továbbra sem érkezett meg Brüsszelből.
A közel sem pozitív hír hallatán tisztázásra került, hogy az EU Bizottság késlekedésének hátterében az idei boszniai költségvetés, helyesebben annak hiánya áll. Tudni illik, még 2022-ben Ursula von der Leyen a tagjelölti státusz megadását ahhoz kötötte, hogy a boszniai kormány szerepét betöltő Miniszterek Tanácsa (Vijeće Ministara, VM) a jövőben betartja a hatályos boszniai törvényeket az ország költségvetésének megalkotása terén is.
A jelenlegi szabályozás szerint a tárgyévi költségvetés tervezetét a pénzügyminisztériumnak az előző naptári év októberének első napjáig kell kidolgoznia, majd felterjesztenie a Ministerek Tanácsának. A VM jóváhagyását követően a boszniai parlament alsó házának január 1-éig van ideje elfogadni a következő évi büdzsét.
Ezzel szemben az évtizedes múltra visszatekintő boszniai kormányzati gyakorlat alapján a koalíciós partnerek valamelyike rendre elszabotálja a költségvetés elfogadását valamilyen politikai érdeksérelem okán.
Emlékezetes, hogy 2022. december 15-én a nyugat-balkáni Csodaország egyebek mellett azzal a feltétellel nyerte el az EU tagjelölti státuszt, hogy szakít a korábbi évek tartós gyakorlatával, és betartja az említett határidőket a költségvetés elfogadására.
2023-ban mutatkozott némi előrelépés, tekintettel arra, hogy a 2022-ben elkészíteni elmulasztott 2023-as költségvetést a tárgyév első negyedévében megalkotta a Miniszterek Tanácsa, majd azt a parlament el is fogadta.
2023 őszén azonban újra feszült lett a hangulat a VM-ben szereplő koalíciós partnerek között, ami különösen a Milorad Dodik ellen indított büntetőeljárás után vált érzékelhetővé.
Dodik berántotta a kéziféket
A boszniai Szerb Köztársaság vezetése a 2021-ben tanúsított általános politikai blokád helyett most kisebb mértékben emelte a tétet a költségvetés késleltetésével. Ez azonban elég volt ahhoz, hogy az uniós pénzek kifizetése elmaradjon.
A 2022-es országos választásokat követően a Milorad Dodik vezette Független Szerb Demokrata Párt (SNSD) addig lobbizott a koalíciós partnerei irányába, amíg egyebek mellett megszerezte a pénzügyminiszteri tisztséget, amit Srđan Amidžićre testáltak.
Amidžić rendes pártkatonaként pedig végrehajtja a pártdirektívákat is a miniszteri teendői mellett, így lassan kilenc hónapja az ő miniszteri kabinetjében várakozik a tárgyévi költségvetés tervezete arra, hogy továbbítsák a kormány szerepét betöltő Miniszterek Tanácsának.
Az áldatlan állapot áthidalására a boszniai pénzügyminiszter, vagyis Amidžić jogosult negyedéves átmeneti költségvetéseket felterjeszteni, annak érdekében, hogy az állami szervek működése biztosított legyen.
Jelenleg egy ilyen időleges költségvetés alapján működik Bosznia-Hercegovina, ami július 1-ig érvényes. Azt követően pedig új időleges büdzsének kellene hatályba lépni, amit azonban a cikkünk megírásáig Amidžić még nem terjesztett a kormány elé.
Elemzői vélemények alapján valószínűsíthető, hogy Dodik újfent a destruktív politikájával akar nyomást gyakorolni a koalíciós partnereire, illetve a nemzetközi közösségre, aminek a hátterében az ellene folyó büntetőeljárás mellett a május 23-án az ENSZ Közgyűlésben a srebrenicai népirtással kapcsolatban elfogadott határozat állhat.
Amidžić másokat hibáztat
A saját felelősségének minimalizálása érdekében Amidžić igyekezett a nyilatkozataiban mások felelősségét is felvetni. Így kifejtette, hogy az általa vezetett pénzügyminisztérium rendre késve kapta meg a többi tárcától a költségvetés kidolgozásához szükséges javaslatokat.
Továbbá jelezte, hogy idén tavasszal egyes minisztériumok a megnövekedett kiadásaikra hivatkozva módosításokat igényeltek. Példaként említette, hogy a dróngyártásba beleszerető Zukan Helez védelmi miniszter mintegy 1,7 milliárd konvertibilis márka (661 milliárd forint) összeggel akarta növelni a rá eső előirányzatot.
Utóbbi kapcsán a boszniai pénzügyek legfőbb embere jelezte, hogy erre nincs fedezet a jelenlegi költségvetési helyzetben.
Az egyes tárcák megnövekedett pénzügyi igényeivel összefüggésben Amidžić kifejtette, hogy nem támogatja az államadósság szintjének növelését, és azt sem, hogy az országot alkotó két entitás költségvetésének csökkentésével kíséreljék meg növelni az országos minisztériumok előirányzatainak összegét.
Mindezt annak ellenére közölte, hogy korábban a boszniai költségvetési tanács amellett foglalt állást, hogy a büdzsé Amidžić íróasztalának fiókjában rejtőző változatát ki lehet szélesíteni bizonyos jegybanki manőverekkel.
A tartós késlekedéssel Amidžić elvégezhette a Dodik által rá testált feladatot, mivel nem hagyta, hogy a szerb entitás érdekeinek sérelmével valósuljon meg a központi kormányzat anyagi lehetőségeinek kiszélesítése.
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország5 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia1 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból