Horvátország
KI HARAPTA MEG A KUTYÁT? Rulettkirály – Postabank 1:0, avagy a horvát Robin Hood

Ahogy az újságírói szakma örök bölcsessége állítja: nem az a hír, ha az embert megharapja a kutya, ha nem az a hír, ha az ember megharapja a kutyát. Ezzel összhangban az sem hír, ha egy bank kiforgatja az embert mindenéből, az viszont mindenképpen hír, hogy valaki megvágja a bankot egy rakat pénzzel, természetesen nem álarcban, legfeljebb maszkban. Egy ilyen eseten álmélkodnak a horvát fővárosban, ahol a minap a zágrábi Községi Polgári Bíróság elrendelt egy harminc millió kunás (cca. 4 millió euro) követelés behajtását a Horvát Postabankon.
A bank nem szívesen fizet
A sztori arról szól, hogy annakidején Jušte Puharić – akit a nagyközönség „horvát rulettkirályként” ismer, hivatásos szerencsejátékosként ugyanis egy vagyont rulettozott össze az európai kaszinókban – beperelte a Horvát Postabankot, mert az késlekedett bizonyos, Puharić tulajdonában lévő részvények eladásával, ezek pedig emiatt jóval alacsonyabb áron keltek el, mint ha időben értékesítették volna őket.
Május 21-én a varasdi Megyei Bíróság másodfokon is megerősítette a zágrábi Községi Polgári Bíróság tavalyi ítéletét, hogy a bank köteles kártérítést fizetni Puharićnak, ám a banknak valahogy nem akaródzott fizetni, amiért Puharić ügyvédei végrehajtást követeltek.
A zágrábi bíróság ismét a javukra döntött, és így elmondhatjuk, hogy Puharićnak megint bejött a rizikó, mert a végrehajtás ellen nincsen appeláta, a kérdéses négy millió eurót egyszerűen leemelik a bank számlájáról.

Jušte Puharić Lenin, Sztálin és Putyin társaságában
Miután mások kárán legjobb örülni, így a labdarúgó válogatott Szlovénia elleni győzelme után ez a hír a legkommentáltabb esemény volt a zágrábi csapszékekben, (zágrábi tudósítónk a Facebookkal nem mérgezi magát, helyette a kocsmának nevezett káros szenvedélynek hódol), mert a bankok közkedveltsége Horvátországban sincs az első helyen. Viszont az eset ismételten a bankszektor nem túl korrekt viselkedésére hívja fel a figyelmet.
Ha valaki utánanéz Puharić úr életművének, akkor kiderítheti, hogy a horvát „rulettkirály” kártyázik is, és állítólag nagyértékű autókat is nyert Reza Pahlavi sah istállójából, hasonlóan Gorcsev Ivánhoz, aki így szerzett Nobel-díjat.
A törvényesség keretei között
Zágrábi tudósítónk véleménye szerint a fránya horvát bankok – tisztelet a kivételnek – ugyanis azt csinálják, hogy körömszakadtáig perelnek, hátha a vontatott bírósági eljárás miatt az ügyfél fejbe lövi magát, a Szávának megy, azt is megbánja, hogy megszületett, vagyis röviden szólva: feladja a további küzdelmet. (Horvátország nem a bíráskodás gyorsaságáról híres, erről már többször is írtunk.)
Mint erre a horvát kollégák több ízben is rámutattak, a horvát bankok viselkedése nyilván megmarad a törvényesség keretei között, tevékenységük ugyanakkor sokban visszaveti a bizalmat a bankrendszerben és áltatlában mindenféle rendszerben
Az Index.hr hírportál szerint ezt erkölcstelenségnek szokás nevezni, kollokviálisan viszont átverésnek. Amikor a portál azt kérdezte a banktól, hogy miért nem fizet, a bank vezetősége, valahonnan a mennyekből azt válaszolta, hogy „a bank nem ért egyet az ítélettel, amelyet a maga szempontjai alapján nem tart megfelelőnek, ezért folyamodott a jogi védelem mechanizmusában felsőbb instanciákhoz”.
Az ottani Postabank azt ígérte, amint ezeket kimerítette, a végkimenetelnek megfelelően, haladéktalanul eleget fog tenni kötelezettségének. A Balkánon azonban van egy mondás, amely így hangzik „obećanje ludom radovanje”, vagyis az ígéretnek csak a hülye örül.
Mint később kiderült, a bank elkülönítette a keresett összeget – ez eredetileg 12 millió 677 ezer kuna volt, erre jöttek azonban a büntetőkapatok, mígnem az összegből 30 millió lett – a bank vezetése ugyanis folyamatosan abban reménykedett, hogy végül mégsem kell fizetni.
Puharićban azonban emberükre akadtak. A rulettkirálynak már nem ez az első bírósági ügye – mert nem csak rulettezett és pókerezett Európa-szerte, hanem pereskedett is – így a kisemberektől eltérően pénzzel is, ideggel is bírta a jogi huzavonát, és végül felülkerekedett, és ő lett a horvát Robid Hood.
A fáma egyelőre arról nem szól, hogy szétosztja-e a pénzt, amelyet a gazdagoktól visszaszerzett.

Horvátország
VÁLASZTÁSOK: A horvát kormány ismertette az új választókerületekről szóló törvényt

Úgy tetszik, hogy a horvát kormány/kormánypárt csütörtökön elvégezte a végső simításokat a jövő évi választásokkal kapcsolatos előkészületeken, bemutatva az új választókerületekről szóló törvényt. Ezzel teljesen felkészülten várja a hivatalos választási kampány kezdetét. A horvátországi választásokkal 1997 óta foglalkozó, GONG nevet viselő civil szervezet úgy véli, hogy a horvát kormány elmulasztotta a választási kerületek ésszerűsítését.
Az alkotmánybíróság is elvárta
Bár a játékszabályok szerint a mindenkori kormánypárt az, amely a választókerületek újraszabásával kísérelheti meg választási sikerének megkönnyítését, a Plenković kormány ezúttal abban a kellemes helyzetben volt, hogy még nem is kellett magyarázkodnia, mert körülbelül két hónappal ezelőtt a legfelsőbb bíróság utasította erre a kormányt.
A helyzet ugyanis az volt, hogy a demográfiai erózió, illetve a migrációs folyamatok következtében egyes választói kerületekben kevesebb ember választott azonos számú képviselőt, mint a nagyobb lélekszámú kerületekben, így szavazatuk aránytalanul felértékelődött.
A legfelsőbb bíróság ezt a helyzetet tarthatatlannak ítélte meg, és a polgárok egyenjogúsága érdekében döntött a fent említett módon.
A 10/14 szabály tovább él
A választások lebonyolítása felett őrködő horvát civil szervezet, a GONG (Građani organizirano nadgledaju glasanje – A Polgárok Szervezetten Ellenőrzik a Szavazást) véleménye szerint az új választókerületekről szóló törvénnyel a kormány tovább élteti a 10/14-es szabályt (10 választókerületben 14 képviselőt választanak), és ez véleményük szerint eléggé sajnálatos dolog, mert ezzel a kabinet nem csak hogy elmulasztotta a választókerületek meghatározásának ésszerűsítését, hanem gyakorlatilag a választókerületek vég nélküli átszabását tette lehetővé a népesség számának változásával összhangban.
A GONG hat választókerületet tart ideálisnak, a jelenlegi tíz helyett.

A jelenlegi választási körzetek, és a GONG által ideálisnak tartott hat körzet. (Forrás: GONG)
A GONG rossz megoldásnak tartja a kormány és a kormánypárt által elfogadott Pokos-féle modellt (Nenad Pokos demográfus, a javaslatot kidolgozó munkacsoport vezetője után), mert tovább rontja az ún. Frankenstein-választókerületek területileg logikátlan megjelenését azzal, hogy a szlavóniai Novszkát és Vir szigetét vagy Eszéket és Kaproncát egy egységbe egyesíti, illetve fenntartja Zágráb több választási egységre való felosztását.
– Továbbra is nagyon logikátlan a területi megosztás, ráadásul a Pokos-modell egyes részeiben a meglévő modell regressziója. A miniszterelnök azt mondta, hogy a választókerületek rendezése technikai kérdés, de a HDZ mindent megtesz azért, hogy ez ne csak technikai kérdés legyen. Ezzel a megközelítéssel a választási törvényhozás problémájának megoldására a HDZ minden jövőbeli kormányra bízza az egységek újrarajzolását demográfiai változások esetén
– magyarázta Goran Čular, a GONG kutatásának szerzője és a zágrábi Politikatudományi Kar professzora.
Az ellenzék kisebb-nagyobb variációkkal ezt a véleményt ismétli, és abban reménykedik, hogy a választók majd átlátnak a szitán, és az ellenzékre szavaznak az álnok kormánypárt ellen.
Ez persze majd akkor következik be, amikor a malacok szárnyra kapnak, ahogy ezt az amerókusok szokták volt mondani.
Plenković szerint minden rendben van
Plenx szerint minden rendben van, és lényegében kisebb „technikai jellegű” változtatásokról van szó, mert a választópolgárok túlnyomó többsége, 78 százaléka továbbra is azokban a választókerületekben marad, ahol eddig parlamenti képviselőt választott.
A miniszterelnök sajtótájékoztatóján azt állította, hogy ez „a meglévő választókerületi térkép kisebb módosítása”, mivel Horvátország megtartja az eddigi 10 választókerületet, amelyekben továbbra is 14 képviselőt választanak.
– Zágráb városán kívül, amelynek egy ilyen választási rendszerben a mérete miatt több választási egységben kell lennie, és most 4 helyett 3 választókerületben van, egyetlen más város vagy önkormányzat sem oszlik meg területileg különböző választókerületekre
– mondta Plenković miniszterelnök.
A kormányfő egyúttal nem felejtette el hangsúlyozni, hogy ez a javaslat az igazságügyi minisztérium egyik munkacsoportjában elvégzett munka eredménye, és azok a történetek, hogy ezt a kormánypárt készítette, ellenzéki fantazmagória.
A főnök szavait visszhangozó Ivan Malenica közigazgatási és igazságügyi miniszter a horvát közszolgálati televízió (HTV) esti híradójában kijelentette, hogy ezzel a kormány teljesítette az alkotmánybíróság elvárásait.
Véleménye szerint az új rendszer több választási cikluson keresztül is fenntartható.
Miután az alkotmánybíróság változtatásokat kért a választókerületek választói létszámában mutatkozó túlzott eltérések miatt, a kormány benyújtotta a javaslatát, amely szerint az eltérés a 10 választókerület egyikében sem haladja meg a 2,2 százalékot.
– Az új modell szerint a legtöbb változás Zágráb városát érinti, amely négy helyett most három választókerületre oszlik
– mondta Malenica.
Az ellenzék hat választókerületre vonatkozó javaslatára és az átláthatóság hiánya miatti kritikákra reagálva, Malenica képmutatással vádolta meg a szociáldemokratákat, mondván, hogy 2015-ben a GONG és néhány képviselő megtette a hat választókerületre vonatkozó javaslatát, de ezt az SDP akkor kormánypártként elutasította.
-
Szerbia5 nap telt el azóta
Magyarország 11 szerbiai vízerőműbe társulna be, Szerbiában nagy a felzúdulás
-
English6 nap telt el azóta
The Wagner Group at the Opposition Protest in Serbia
-
Szerbia6 nap telt el azóta
A Wagner Csoport a szerbiai ellenzéki tüntetésen +18
-
English3 nap telt el azóta
Hungary to participate in 11 Serbian hydroelectric power plants, causing a significant uproar in Serbia