Connect with us

Egyesült Államok

BALKÁNI KÖZÖS PIAC: Az Egyesült Államok szerint kulcsfontosságú a térség prosperitása szempontjából

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

open balkan
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 2 perc

Az Egyesült Államok egybeterelné az úgynevezett nyugat-balkáni országokat, legalábbis gazdasági téren. A washingtoni külügyminisztérium szóvivője úgy nyilatkozott az Amerika Hangjának, hogy az USA “teljes szívvel támogatja az inkluzív regionális gazdasági integráció elmélyülését és megerősödését a Nyugat- Balkánon” az Európai Unió szabályaival összhangban. A szóvivő ezzel válaszolt arra a kérésre, hogy fogalmazza meg az Egyesült Államok álláspontját az úgynevezett “Nyitott Balkán” (Open Balkan) kezdeményezéssel kapcsolatban.

Kell vagy nem kell?

Szerbia, Albánia és Észak- Macedónia nemrégiben állapodott meg abban, hogy a “mini Schengen” elnevezést “Nyitott Balkánra” cseréli, és az új cégér alatt folytatja együttműködését, amelyhez eddig nem csatlakozott más balkáni ország.

Albin Kurti koszovói miniszterelnök nyíltan bírálta a kezdeményezést, véleménye szerint ugyanis az “az orosz érdekeket szolgál”. Más kritikusok szerint nincs szükség a Nyitott Balkán együttműködésre, mert a régióban az úgynevezett Berlini Folyamat által már létezik mechanizmus a szélesebb körű együttműködésre.

– Arra biztatjuk a regionális vezetőket, hogy találják meg a lehetőségeket a kereskedelmi akadályok csökkentésére, a gazdasági versenyképesség növelésére, valamint a regionálisan integrált és ellenálló gazdaságok kiépítésére, amelyek biztosítják a helyi lakosság igényeinek kielégítését

– mondta az amerikai külügyminisztérium szóvivője, aki szerint a közös regionális piac létrehozása – amely biztosítja az emberek, áruk és szolgáltatások szabad áramlását – kulcsfontosságú a “befektetések bevonzása és a gazdasági növekedés ösztönzése” szempontjából.

– A Nyugat- Balkán óriási potenciálokkal rendelkező, kiaknázatlan térség, amely az ott élő emberek elképzeléseiben és erőfeszítéseiben úgy ölt testet, mint az Európai Unióba teljes mértékben integrálódott sikeres és virágzó régió

– zárta az Amerika Hangjának adott nyilatkozatát a State Department szóvivője.

Mit mondanak a szerbek?

A szerb elnök máris reagált az amerikai külügyminisztérium álláspontjára. Aleksandar Vučić úgy fogalmazott, hogy az anerikaiak rátapintottak a lényegre, és hálás nekik a támogatásért.

– Az amerikaiak nem titkolják a véleményüket sem Szarajevóban, sem Pristinában, és jó lenne, ha mások is meghallanák az argumentumokat. Amikor egyesek azzal érvelnek, hogy ez Nagy- Szerbia megteremtése, akkor más irányba kell fordulni, mert azok az emberek nem értenek semmit

– tette hozzá a szerb elnök.

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása




BALK könyvek Balkán

Szerbia

Vučić a KFOR-t kéri az északi területekre, a Quinta szerint nagyon veszélyes a helyzet

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Írta

QUINTA KFOR
A szerb elnök tegnap az orosz nagykövettel, ma a Quinta-országok nagyköveteivel találkozott (Forrás: Szerb elnöki Instagram)
play icon A cikk meghallgatása
()
Olvasási idő: 2 perc

Aleksandar Vučić szerb elnök találkozott a Quinta-országok – az Amerikai Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Németország – nagyköveteivel, valamint az Európai Unió küldöttségének vezetőjével. A találkozót követően a szerb elnök alig írt valamit az Instagramon, az amerikai nagykövet a többiek nevében is nyilatkozva ugyanakkor úgy vélte, hogy nagyon veszélyes a helyzet Koszovóban.

Vučić a KFOR-t kéri

Vučić az Instagramon azt írta, hogy a Szerbia számára egyik legnehezebb pillanatban “volt egy fontos beszélgetése a Quinta képviselőivel”.

Ehhez még hozzátette, hogy megismételte Szerbia álláspontját a legutóbbi koszovói (és metóhiai) eseményekkel kapcsolatban, és kérte, hogy “Kurti rendőrsége” helyett a KFOR gondoskodjon minden biztonsági kérdésről Észak-Koszovóban.

Vučić kérdés formájában felvetette azt is, hogy a koszovói rendőrség miért utasította el, hogy az EULEX részt vegyen abban a műveletben, amelyet Koszovó északi részén hajtottak végre a koszovói albán rendőrök.

KFOR QUINTA

A szerb elnök “farkasszemet nézett” a fotósnak háttal lévő amerikai nagykövettel (Forrás: szerb elnöki Instagram)

Szerb nemzeti amnézia

Christopher Hill amerikai nagykövet a szerb elnökkel folytatott megbeszélést követően kijelentette, hogy a Quinta nagykövetei szerint nagyon veszélyes a helyzet Koszovó északi részén, és további erőfeszítésekre lesz szükség a kiváltó okok megtalálásához.

Hill tragikus eseménynek nevezte, ami történt, és hozzátette, hogy mindenkinek el kell ítélnie a koszovói rendőrség egyik tagjának meggyilkolását. Megjegyezte, hogy természetesen mindig sajnálják az emberéleteket, viszont nem szabad elfeledni, hogy folytatni kell a politikai folyamatot.

Az amerikai nagykövet úgy fogalmazott, hogy a következő napokban, hetekben erősíteni kell a diplomáciai tevékenységet. Egyúttal elmondta azt is, hogy a jelenlegi európai válságot, valamint a különleges biztonsági és politikai helyzetet illetően fontos beszélni arról, hogy Szerbia hol szeretne lenni.

Hill úgy fogalmazott, hogy Szerbiának magának kell döntenie az útjáról, de annak a véleményének adott hangot, hogy a jólét nem keletről jön, mert az az útvonal folyamatosan javítás alatt áll, és a kérdés az, hogy Oroszország mikor tudja visszaszerezni azt a szerepet, amellyel hozzájárul a civilizációhoz.

A nagykövet úgy vélte, hogy sok ember megérti, hogy Szerbiának nincs más választása, minthogy a Nyugat részévé váljon, merthogy katonai értelemben a semlegesség drága, a független országoknak maguknak kell finanszírozniuk a védelmüket, mert számukra nem létezik a kollektív segítség elve.

Az amerikai nagykövet kijelentette, hogy mindazzal, amit elmondott nem arra szeretne utalni, és nem osztja azokat a véleményeket, hogy Szerbiának el kell felejtenie a múlt keserű tapasztalatait, és nemzeti amnéziát kell tartania.

Hill hozzátette, hogy Oroszország megbízhatatlan beszállító, és nem sok eladható fegyverrel rendelkezik, pedig az ukrajnai háború előtt sokan azt hitték, hogy az orosz a második legerősebb hadsereg a világon.

Az amerikai nagykövet kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy gondolta, hogy meggyengítheti és megoszthatja a NATO-t, és hogy a NATO eltűnhet, mint a Szovjetunió, amihez hozzátette, hogy amikor Svédország is csatlakozik, akkor éppen az ellenkezője következik be, és újra kell fogalmazni a NATO-szövetség határairól szóló földrajzi adatokat.

Tetszett a cikk?

Osztályozd a csillagokkal!

Átlag: / 5. Szavazatok:

Ha tetszett ez a cikk,

kövess bennünket ezeken a csatornákon:

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

Segíts nekünk, hogy jobb cikkeket írjunk,

Ezért mondd el a kifogásod

Az olvasás folytatása

KÖVETÉS

A BALK Hírlevele


Azonnali értesítés

Meteorológia

A szerző cikkei

Könyvek kedvezménnyel

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Könyvek kedvezménnyel

Tíz nap legjava