Egyesült Államok
BALKÁNI KÖZÖS PIAC: Az Egyesült Államok szerint kulcsfontosságú a térség prosperitása szempontjából
Az Egyesült Államok egybeterelné az úgynevezett nyugat-balkáni országokat, legalábbis gazdasági téren. A washingtoni külügyminisztérium szóvivője úgy nyilatkozott az Amerika Hangjának, hogy az USA “teljes szívvel támogatja az inkluzív regionális gazdasági integráció elmélyülését és megerősödését a Nyugat- Balkánon” az Európai Unió szabályaival összhangban. A szóvivő ezzel válaszolt arra a kérésre, hogy fogalmazza meg az Egyesült Államok álláspontját az úgynevezett “Nyitott Balkán” (Open Balkan) kezdeményezéssel kapcsolatban.
Kell vagy nem kell?
Szerbia, Albánia és Észak- Macedónia nemrégiben állapodott meg abban, hogy a “mini Schengen” elnevezést “Nyitott Balkánra” cseréli, és az új cégér alatt folytatja együttműködését, amelyhez eddig nem csatlakozott más balkáni ország.
Albin Kurti koszovói miniszterelnök nyíltan bírálta a kezdeményezést, véleménye szerint ugyanis az “az orosz érdekeket szolgál”. Más kritikusok szerint nincs szükség a Nyitott Balkán együttműködésre, mert a régióban az úgynevezett Berlini Folyamat által már létezik mechanizmus a szélesebb körű együttműködésre.
– Arra biztatjuk a regionális vezetőket, hogy találják meg a lehetőségeket a kereskedelmi akadályok csökkentésére, a gazdasági versenyképesség növelésére, valamint a regionálisan integrált és ellenálló gazdaságok kiépítésére, amelyek biztosítják a helyi lakosság igényeinek kielégítését
– mondta az amerikai külügyminisztérium szóvivője, aki szerint a közös regionális piac létrehozása – amely biztosítja az emberek, áruk és szolgáltatások szabad áramlását – kulcsfontosságú a “befektetések bevonzása és a gazdasági növekedés ösztönzése” szempontjából.
– A Nyugat- Balkán óriási potenciálokkal rendelkező, kiaknázatlan térség, amely az ott élő emberek elképzeléseiben és erőfeszítéseiben úgy ölt testet, mint az Európai Unióba teljes mértékben integrálódott sikeres és virágzó régió
– zárta az Amerika Hangjának adott nyilatkozatát a State Department szóvivője.
Mit mondanak a szerbek?
A szerb elnök máris reagált az amerikai külügyminisztérium álláspontjára. Aleksandar Vučić úgy fogalmazott, hogy az anerikaiak rátapintottak a lényegre, és hálás nekik a támogatásért.
– Az amerikaiak nem titkolják a véleményüket sem Szarajevóban, sem Pristinában, és jó lenne, ha mások is meghallanák az argumentumokat. Amikor egyesek azzal érvelnek, hogy ez Nagy- Szerbia megteremtése, akkor más irányba kell fordulni, mert azok az emberek nem értenek semmit
– tette hozzá a szerb elnök.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić fügét mutatott Putyinnak, Szerbia is bevezeti a kötelező katonai szolgálatot
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Horvátország4 nap telt el azóta
Beindult a szeptemberi nyüzsgés: védelmi miniszter kontra köztársasági elnök
- Horvátország2 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten