Connect with us

Migráció

SZERB GAZDASÁGI MIGRÁNSOK: A járvány óta fokozatosan csökken a szerb munkavállalók száma Szlovákiában

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

AEN20200320003700320 01 i P2 removebg preview 2
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 3 perc

 
Szlovákia hosszú évek óta világelső az egy főre jutó autógyártásban. Mivel a szlovák munkavállalók jelentős része nyugatra távozott, az ország az utóbbi években a megnövekedett munkaerőéhséget kénytelen volt külföldről biztosítani. A koronavírus azonban mintha megfordította volna a trendet. 2016-ban a Szlovákiában működő PSA Peugeot Citroën azt kérte az akkori miniszterelnöktől, Ficotól, hogy hozhasson be 400 szerb munkavállalót, de a KIA és a Volkswagen is járt Szerbiában titkos találkozókon hasonló céllal azidőtájt. Az autógyárakon kívül olyan cégek tucatjai is Szerbiából hoztak be munkaerőt, mint a Samsung, a Jasplastik, az FM Logistic, a SHC vagy a Fine DNS.

Többezer munkavállaló próbált szerencsét

A szlovákiai cégek azért is kerestek Szerbiában munkaerőt, mert a szlovák munkavállalókat elcsábították a nyugati bérek. 2017-ben 155 000 szlovák állampolgár dolgozott külföldön, főleg Ausztriában, Csehországban és Németországban, míg Szlovákiában 39 190 vállalt munkát. 2018-ban ez utóbbi szám 50 ezerre, 2019-ben 70 ezerre rúgott. A csúcson, 2020 januárjában 78 298 külföldi dolgozott Szlovákiában.

Szlovákia először saját, illetve EU-s állampolgárokkal próbálta feltölteni a munkahelyeket. Mivel azonban a munkavállalók a kevésbé fejlett kelet-szlovákiai régiókból nem voltak hajlandók 300-400 km-t utazni a munkalehetőségért, és az EU-s állampolgárok sem tolongtak, az EU-n kívülről kellett pótolni a hiányzó munkaerőt. 2018-ban könnyítettek is az EU-n kívüliek munkavállalásának feltételein, de 2019-ben még mindig 100 ezer pozícióba kerestek embert.

Kezdetben jellemzően szerbek érkeztek a munkaerő-közvetítőkön keresztül Szlovákiába. 2017-ben például csak Vágsellyén, a magyarok által is lakott 22 000-es kisvárosban, 400 szerb dolgozott. 2019-ben fordult elő először, hogy több ukrán vállalt munkát az országban, mint szerb.

A szerb munkavállalók száma ekkor 12 600 volt, ami aztán 2019 végéig 13 561-re nőtt.

A koronavírus megjelenése után azonban szépen lassan csökkeni kezdett a külföldi munkavállalók száma, és ez a csökkenés 2021 júniusáig tartott. Ekkor némi emelkedés után 68 ezer külföldi dolgozott az országban, de a szerbek száma, ha lassan is, de tovább csökkent és jelenleg 9 700 körül mozog.

Kövesd a pénzt!





A munkaerő áramlása mögött természetesen a pénz áll, hiszen miért is indulnának el két határon át többezren dolgozni hónapokra, vagy akár évekre hátra hagyva a családjukat.

A megszólaltatott szerb munkavállalók arról meséltek, hogy míg otthon kb. 200 eurót keresnek, addig Szlovákiában kevesebb munkával 500-600 eurót is megkapnak, amiből 200-at félre is tudnak tenni.

A helyiek hiába bíztak abban, hogy a munkaerőhiány kicsit feljebb tornázza a bérüket. Csalódniuk kellett, mert az EU-n kívüli munkaerő sokáig beérte a minimálbérrel is (2018-ban 480 euró volt, 2021-ben 623 euró), 2018 után azonban az ő bérigényük is megnőtt.

Árnyoldalak

A külföldi munkavállalók munkakörülményei korántsem voltak ideálisak, amire 2017-ben egy szerb újságíró hívta fel a figyelmet, aki titokban 3 hónapra elhelyezkedett a galántai Samsung gyárban.

Beszámolója szerint havonta ezrek jártak Szerbiából Szlovákiába dolgozni háromhónapos időszakokra turista-vízummal, még utasbiztosítást is kötöttek egy hétre. Sokszor azt sem tudták, melyik városba utaznak. 12 órán keresztül kellett dolgozniuk megállás nélkül és a munkaszerződésük sem volt rendben.

Nem sokkal a riport megjelenése után razziát tartottak a Samsungnál illegális foglalkoztatás miatt, illetve bővítették az idegenrendészeti állományt.

Két évvel később Momčilo Babić, Szerbia szlovákiai nagykövete elsősorban a nagy profitot bezsebelő munkaközvetítőket tette felelőssé a szerbek foglalkoztatása körüli gondokért, de hozzátette, hogy a szerb munkavállalók sem tájékozódnak kellőképpen.

A megnövekedett számú szerb vendégmunkásokat a helyiek sem nézték mindig jó szemmel. A már említett Vágsellyén a helyiek féltek tőlük.

A közösségi hálón közzétett panaszok szerint néhányan közülük kocsmába jártak, szétvertek dolgokat, kiabáltak, vulgárisak voltak, rendetlenséget csináltak, verekedtek, loptak. A problémák 2016-ban kezdődtek, amikor két szerb vágsellyeieket támadott meg, akik kórházba kerültek. Az egyik szerbet kiutasították az országból, a másikat rabosították.

Mennyien maradnak Szlovákiában?





Szlovákiát jellemzően ugródeszkának gondolják a szerbek, akik olyan munkákat is elvállaltak, amelyeket szlovák állampolgárok már nem. Sokszor még csak nem is a képzettségüknek megfelelő munkakörben dolgoztak.

A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM – International Organization for Migration) friss kutatása szerint a szerbek 57%-a nem is Szlovákiába készült munkát vállalni, de végül itt maradt, hiszen mégiscsak EU-s országról van szó, ahol ráadásul euróban kapják a fizetésüket.

Néhányan a munkatapasztalat megszerzése után továbbállnak Nyugat- Európába, de előfordul, hogy tartósan rendezkednek be Szlovákiában.

Egy szlovák-szerb tolmács szlovák sajtóban megjelent nyilatkozata szerint azonban nem csak a futószalagok mellett dolgoznak szerbek. Tapasztalata alapján nővérek, fodrászok, tanárok, IT-szakemberek is vállaltak munkát Szlovákiában, és olykor a vajdasági szlovákokkal ápolt kapcsolatok is segítenek a távolságok áthidalásában.

Horvátország

6-OS VILLAMOS: Gyilkosság miatt 12 év fegyházra ítéltek egy pakisztáni migránst Horvátországban +18!

Közzététel:

a megjelenés dátuma

6-os, 6-os villamos, gyilkos
GYILKOSSÁG A HATOS VILLAMOSON: Megszületett az elsőfokú ítélet annak a migránsnak az ügyében, aki Zágrábban megölt egy helyi lakost (Forrás: YouTube)
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 4 perc

Nem múlott el incidens nélkül az ítélethirdetés. A Velika Gorica-i megyei bíróság elsőfokon 12 év fegyházbüntetésre ítélt egy pakisztáni migránst, aki 2017-ben még kiskorúként érkezett Szerbia érintésével Horvátországba. Menedékkérelmét a horvát hatóságok jóváhagyták, így legálisan tartózkodott az országban, de egyébként sem tudták volna azonnali hatállyal kiutasítani, mert a vonat levágta az egyik lábát.

Gyilkosság a 6-os villamoson

A gyilkosság – amely miatt ítélkeztek felette – 2021 szeptember 18-án, a reggeli órákban történt Újzágrábban (Novi Zagreb), ahol Muhammad Shahzad vitába keveredett egy 52 éves horvát férfival az ottani 6-os villamoson.

A vita tettlegességig fajult, ami során Shahzad egy konyhakéssel hátulról nyakon szúrta Siniša V.-t, aki a helyszínen meghalt.

Ezt követően a pakisztáni migráns horvátországi hölgyismerősének segítségével repülőjegyet szerzett, és még aznap Rómába utazott, vagyis elhagyta az országot. A 40 eurós jegyet, és a 240 kunás Covid-tesztet az említett ismerőse fizette ki neki, akiről később még szó lesz, mert ő a történet szerves része.

A horvát rendőrség európai elfogatóparancsot adott ki Shahzad ellen, miután a környező térfigyelő felvételeit átnézve megállapították a gyilkos személyazonosságát, merthogy egy régi típusú villamosról van szó, amelyen nem volt kamera.

A horvát elfogatóparancs alapján az olasz hatóságok Firenze környékén tartóztatták le az elkövetőt, aki szökése óta talán ruhát sem váltott.

A tartózkodási helyét annak köszönhetően sikerült beazonosítani, hogy két hónappal a gyilkosság után bekapcsolta a telefonját.

A bíróságon Shahzad azzal védekezett, hogy a kést önvédelemből használta, ami azonban elutasításra került, mert a bizonyítékok arra engedtek következtetni, hogy nem volt szükség védekezésre, illetve a szükséges védekezés túllépésére.

A bíróság véleménye szerint a gyilkos önvédelemről szóló állításának ellentmond, hogy a sértett háttal volt neki a szúrás pillanatában, és nem volt nála semmilyen fegyver, ami egyértelműen cáfolja, hogy támadólag lépett fel.

6-os villamos, 6-os, gyilkos

AKKUMULÁLÓDOTT STRESSZ? Muhammad Shahzad bilincsben (Screenshot)

Shahzad egyetlen szúrással ölte meg áldozatát, ez a szúrás azonban olyan erős volt, hogy a kés 14 centiméterre hatolt be az áldozat testébe, amit a bíróság súlyosbító körülményként vett számításba, a szúrás ereje ugyanis nagyfokú agresszióra utal.

A szúrást követően a kés pengéje benne maradt az áldozat testében, a műanyagból készült nyele pedig a villamos lépcsőjére esett.

A bíróság azt is súlyosbító körülménynek tekintette, hogy az elkövető repülőjegyet szerzett, és még aznap távozott az országból, ami jogi értelmezés szerint azt jelzi, hogy megpróbált kibújni a felelősség alól.

Nehéz migránskora volt

Enyhítő körülménynek minősült viszont, hogy a pakisztáni férfi egy ideig a jogszabályoknak megfelelő életet élt, és hogy nehéz élete, vagyis úgymond „nehéz migránskora” volt, mielőtt Horvátországba érkezett, ahol elvesztette az egyik lábát.

Shahzad elmondta, hogy 2016-ban hagyta el Pakisztánt, útközben a halál különböző formáinak szemtanúja volt, anikor Iránon, Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül Horvátországba érkezett, ahol végül menedéket és papírokat kapott.

Ezt azonban az előzte meg, hogy három napos szerbiai és horvátországi folyamatos gyaloglás után Vinkovcenál (Vinkovci) négy társával együtt egy mozgó vonatra akart felugrani, de kapaszkodás közben megcsúszott a keze és a vonat alá esett, akárcsak az egyik társa is, akinek a fejét vágták le a kerekek, neki viszont a bal lába veszett oda, a jobb lába pedig roncsolódott.

Ezt követően négy hónapig volt kórházban, majd a zágrábi befogadó központban tartózkodott, a menedékjog megszerzését követően szociális lakást is kapott, de a végén mégis egy hajléktalanszállón kötött ki, hat hónapig egy étteremben dolgozott, de utána elbocsátották.

A bírósági elmeorvosi szakértő szerint – akivel a vádlott nem működött együtt – előfordulhat, hogy az elkövető esetében „akkumulálódott stressz” állt elő, és az válthatott ki ilyen erős reakciót.

Shazhad még kiskorú volt, amikor a gyermekvédelmi központban megismerte Sunčana P.-t, aki önkéntesként horvátul tanította a migránsokat, később pedig segített neki a szökésben, arról nem is beszélve, hogy a „gyilkos fegyver” is az ő konyhájából származott.

Sunčana P.-re nagy hatással volt Shazhad nehéz migránskora, és amikor a gyilkosság előtt három nappal megkereste őt, hogy segítsen neki lakást találni, a nő és az édesanyja is jóindulattal fogadta.

A pakisztáni migráns az első éjszakát a nő autójában töltötte, a következőt pedig már minden bizonnyal a lakásukban, amely mindössze 200 méterre volt a gyilkosság helyszínétől.

Szeptember 18-án, amikor elhagyta „vendéglátója lakását, Shazhad magával vitte a kék színű, fröccsentett műanyag nyelű konyhakést, amellyel aztán a villamoson leszúrta az áldozatát.

Letartóztatásakor a pakisztáni férfi ugyanazokat a ruhákat viselte, mint a bűncselekmény elkövetésekor, lábán is ugyanaz a teniszcipő volt, amelyről még a vérnyomokat sem távolította el, amelyek a 6-os villamoson elkövetett gyilkosság alkalmával kerültek rá.

Incidens a bíróságon

A Velika Gorica-i ítélethirdetésen részt vehettek az áldozat hozzátartozói is, ami eleve magában hordozta a konfliktusos szituáció kialakulásának veszélyét.

– Átkozott gyilkos! Az én gyerekem a sírban, te meg kijössz

– kiáltotta oda neki az 52 éves áldozat édesanyja, aki nemcsak a fia, hanem a saját sorsa miatt is el volt keseredve.

– Ez a börtönben vigasztalódik, ott kap ebédet, nekem meg a nyugdíjamból kell megvennem magamnak az ételt

– méltatlankodott az idős asszony, amikor az elsőfokon elítélt pakisztáni férfit kivezették a teremből, hogy visszavigyék a börtönbe, ahol cirka tíz évet tölt, mert a vizsgálati fogságot leszámítják a büntetésből.

A horvát médiában negatív hangvételű kommentárok is napvilágot láttak, a Večernji list egyik cikkéhez kapcsolódó bejegyzés szerzője azzal vádolta meg a Béketanulmányok Központja (Centar za mirovne studije) nevet viselő civil szervezetet, hogy őket terheli a felelősség Siniša V. haláláért, mert ők látták vendégül a gyilkost, tőlük kapta a konyhakést, a bíróságon pedig úgy tanúskodtak, hogy a pakisztáni férfi állítólagos lelki problémái miatt minél enyhébb büntetést kapjon.

Az olvasás folytatása



Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


Utazás

A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Líra-könyvek

Letöltések


Google-hirdetés

Tíz nap legjava