Balkán
BALKÁNI VONATKOZÁSOK: Az örmény népirtás-vita margójára

Sok örmény számára évszázados elégtételt hozott Joe Biden nyilatkozata, amelyben elismerte az örmény népirtást annak április 24-i évfordulóján. Ezt ráadásul pár hónappal a tavaly ősszel, a 2. karabahi háborúban elszenvedett vereség után tette, amely az örmények jó része esetében a száz évvel korábbi traumához hasonlítható. Azoknak főleg, akik elveszítették valamely rokonukat, vagy lakóhelyüket kényszerültek elhagyni.
Pedig 1915. április 24-én még viszonylag kevesen gondolhatták, amikor Isztambulban több száz vezető örmény értelmiségit letartóztattak az oszmán hatóságok, hogy a következő egy évben a kelet-anatóliai örmény népesség jelentős része eltűnik. A török birodalom válságos helyzetben volt: 1914 végén a hadsereg jelentős veszteségeket szenvedett el a Kaukázusban a cári csapatokkal szemben, amelyek ráadásul több keleti tartományt is elfoglaltak 1915 elején, s félő volt, hogy tovább nyomulnak Anatólia középső vidékei felé. Ebben a helyzetben a vezetés úgy döntött, hogy a hátországban elejét veszi a korábbi felkelések megismétlődésének. Megindult az örmények összegyűjtése nemcsak a fronthoz közeli, de attól akár több száz kilométerre lévő vidékekről is, majd az embereket a szíriai sivatagba vezényelték. Az úton a nem megfelelő ellátás miatt sokan életüket vesztették, sokakat különböző kurd és török csapatok mészároltak le, de a táborokban is sokan meghaltak. Noha a történtek tervszerűségén, szándékosságán és a számokon ma is vitatkoznak az örmények és a törökök – az előbbiek 1,5-2 millió halottról beszélnek, míg az utóbbiak pár százezerről, hozzátéve, hogy az örmény szabadcsapatok kegyetlenkedései az oroszok által megszállt területeken szintén több százezer muszlim életét követelték -, az biztos, hogy a mai Kelet- Törökország örmény népessége megsemmisült vagy elmenekült.
A száz évvel ezelőtti események pontosan illeszkedtek az Oszmán Birodalom zsugorodását és összeomlását övező etnikai tisztogatásokhoz, népirtásokhoz, amelyekre szép számmal találni példát a Balkánon és a Kaukázusban is. Méretét tekintve azonban meghaladja azokat, talán a cserkeszeké vethető össze vele. Az 1911-12-es balkáni háborúk eredményeképp az Oszmán Birodalom majdnem teljesen kiszorult Európából, s a győztes görög, szerb és bolgár csapatok több százezer muszlimot üldöztek el. A mecsetek felgyújtásáról és a lakosság lemészárlásáról szóló hírek megrázták az oszmán társadalmat, a menekültek beözönlése és a nemzeti sérelem pedig komoly legitimációt adott az egyre nacionalistább ifjútörök vezetés számára, hogy fellépjen a görög és örmény kisebbségek ellen, ami már a világháború előtt elkezdődött. A korábban a leghűségesebb nemzetként (’millet-i sadika’) aposztrofált örménység egyre inkább ellenséggé vált az oszmán vezetés szemében.

Galip Balkar, a Belgrádban meggyilkolt török nagykövet
A népirtás kérdése, annak nemzetközi és Törökország általi elismerése azóta örmény oldalon nemzeti projekt lett. Az 1980-as években az ASALA örmény terrorszervezet török diplomaták meggyilkolásával igyekezett ezt kierőszakolni, amiből a Balkán sem maradt ki. Így 1982-ben Burgaszban egy török attasét, 1983-ban a belgrádi nagykövetet gyilkolták meg. A függetlenné váló Örményország is igyekezett nemzetközi szinten bevetni befolyását, miközben az örmény diaszpóra is aktivizálta magát Nyugat- Európában és az Egyesült Államokban is.
Ezzel szemben Törökország elzárkózott ettől, noha a kezdeti tabusítástól a 2010-es évek közepéig eljutott addig, hogy kinyilatkoztassa: tragédia történt. Ezzel szemben az 1995-ös szrebrenicai népirtás emlékezetpolitikájának éppen Ankara az egyik letéteményese.
A Balkán államai ebből a vitából az örmény diaszpóra csekélysége, és Törökország (hatalmi) közelsége miatt inkább kimaradtak. A bolgár nemzeti radikális párt, az ATAKA a 2000-es évek második felétől többször is nyújtott be – a török kisebbség pártja tiltakozása ellenére – a népirtás elfogadásáról szóló törvényjavaslatot, amelyet végül a századik évfordulón, 2015-ben fogadott el a parlament. Igaz, a genocídium szó helyett végül a kiirtás került be a végső szövegbe.
A kérdésben nem a Balkán államai fognak dönteni. S azt se felejtsük el, hogy az amerikai elnök nyilatkozata valójában sokkal kevésbé az örményeknek, mint inkább Törökországnak szól. Jelzés Recep Tayyip Erdogannak, hogy az amerikai-török kapcsolatok dinamikája változik, s immár egyre kevésbé tekinti szövetségesnek a számos kérdésben renitenskedő Ankarát. Az előző elnökök idején is rendre felmerült az elismerés kérdése – legutóbb Barack Obamától várták, aki ezzel kampányolt az örmény diaszpórában –, de számára még túl fontos volt Törökország, hogy egy ilyen súlyú kérdésben elhidegítse szövetségesét. Biden számára már nem.

Balkán
SZUPERKARTELL: Világszerte 49 bűnözőt kaptak el, sokan közülük a Balkánról származnak

A belgrádi Blic úgy tudja, hogy 115 kilogramm kokain csempészésével összefüggésben tartóztattak le két szerb férfit Amsterdamban. Mindketten „ismert” szülőktől származnak, illetve maguk is ismeretségre tettek szert, egyikük válogatott focista volt, a másik pedig neves alvilági szereplő. Sok szálat próbálunk itt felgöngyölíteni, és a cikk végére az derül ki, hogy a napokban Európa-, illetve világszerte 49 bűnöző került rendőrkézre, akik állítólag Titónak dolgoztak, és az Európába érkező kokain egyharmadát mozgatták. A „Sivatagi fény” műveleti nevet viselő akcióban 30 tonna kokaint foglaltak le a rendőrök.
Hogyan működött?
Nyolc embert kaptak el a szerbiai szervezett bűnözés elleni ügyészség, a szerb titkosszolgálat, a BIA és a szerb rendőrség, valamint Belgium, Hollandia, az Europol és az Eurojust együttműködése révén, ennek során 115 kilogramm kokaint foglaltak le.
A gyanú szerint a bűnözői csoport tagjai nagy mennyiségű, dél-amerikai eredetű kokain szállítását szervezték meg Rotterdam kikötőjébe, ahonnan a belgiumi Arlon városába vitték tovább a drogot.
A bűnözők fedőtevékenységet is folytattak egy bejegyzett betonlap viszonteladó cégen keresztül, amely Luxemburgban vásárolta a lapokat. Ezeket egy arloni raktárban cseréltek le olyan lapokra, amelyekbe a kábítószert rejtették.
A belga rendőrők összesen 22 betonlapot találtak, amelyek mindegyike három, egyenként 1120 gramm súlyú kokaint tartalmazott, a hangárban összesen 103 ilyen csomag volt.
A szerbiai ügyészség közlése szerint az Arlonban talált kábítószer következő állomása a németországi Trier lett volna, majd a betonlapokat árusító cég londoni raktára, ahonnan a kábítószer piacra dobását szervezték.
A montenegrói kapcsolat
A nyolc letartóztatott személy közül kettő a belgrádi Vračarci csoport tagja, a többiek közvetlenül a kavači klánnak „dolgoztak”.
A bűnözői csoport valójában a montenegrói kavači klán nyugati nyúlványa, a nyolc őrizetbe vett személy közül kettőnek felmenői is ismertek voltak, így vagy úgy.
Az egyik Dušan Petković, aki a Kis- Jugoszlávia focicsapatában vett részt a 2006-os világbajnokságon, a csapat szövetségi kapitánya édesapja, Ilija Petković volt.
A másik őrizetbe vett személy Damjan Roganović, akinek az apja, Milan Roganović az alvilágból „emelkedett ki”, és Rogo néven tevékenykedett az Amerika nevet viselő bűnözői csoportban, amíg 1997-ben nem ölték meg Belgrádban.
Ez a gyilkosság része volt a 1997-ben dúló bandaháborúnak, a most őrizetbe vett Damjan Roganović mindössze három éves volt, amikor a két támadó több tucat golyót röpített az apjába.
Petković – aki évek óta Roganović anyjával élt együtt – korábban az OFK Beograd labdarúgó csapat vezetésével működött együtt, de már régen nincs a klubban.
Belgrád és Dubaj
Szombaton Belgrádban kapták el a szerb sajtóban Vuk V. néven emlegetett férfit, aki a fent említett nyolc személy egyike.
Vuk V. szerb állampolgár, de életvitelszerűen régóta Luxemburgban tartózkodott, Belgrádban bérelt lakása volt, amelyben elfogták. A lakásban több laptopot és telefont találtak, amelyek titkos kódokat használtak, ezek megfejtése folyamatban van.
A holland rendőrség és az Europol együttműködésének köszönhetően közben őrizetbe vettek egy boszniai számazású férfit, aki a volt jugoszláv diktátor, Tito nevét használta fedőnévként.
Az amerikai Kábítószer-ellenes Hivatal (Drug Enforcement Administration, DEA) már tavaly azt állította, hogy egy titokzatos balkáni férfi, aki a Tito nevet viselte, szervezi Közép- Európa kábítószerrel történő ellátását. Egy nagy nemzetközi akció során tavaly szeptemberben 2,6 tonna kokaint zsákmányoltak a rendőrök, és 61 embert vettek őrizetbe, állítólag ennek a kábítószernek a beszerzése is Tito nevéhez köthető.
Balkáni sajtóértesülések szerint a Tito név mögött a boszniai származású Edin Gačanin bújik meg, aki ugyan holland állampolgár, de Dubajban élt mindezidáig, és onnan szervezte a nagy szállítmányok célba juttatását, alakját a mexikói El Chapóhoz, vagyis a Köpcöshöz hasonlították.
Állítólag ő áll annak a piramisnak a csúcsán is, amely a kavači klánt és Vračarci bűnözői csoportot is magában foglalja, és „Tito és Dino”, vagy egyszerűen csak „Szuperkartell” néven vált ismertté.
-
Koszovó4 nap telt el azóta
KOSZOVÓI ELNÖK: Szerbiának nincs helye az európai nemzetek között, plusz 1 kecske
-
English6 nap telt el azóta
HYPOCRITICAL PROTEST: 52 Serbian and 41 KFOR soldiers injured in Kosovo, including Hungarians
-
Szlovákia4 nap telt el azóta
GLOBSEC 2023: Szlovák biztonságpolitikai fesztivál, amelyre az egész világ odafigyelt
-
Szerb Köztársaság1 nap telt el azóta
Dodik Moszkvába utazgat, mégis kap pénzt az Európai Uniótól