Connect with us

Földrengés

BARÁTI SEGÍTSÉG: Magyar építőipari vállalatok lakókonténerekkel segítik a horvátországi földrengés károsultjait

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

kontenjer
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 2 perc

A Mészáros Csoport kezdeményezésére 23 magyar építőipari vállalat fogott össze, hogy egymillió euró (360 millió forint) értékben 120 teljesen felszerelt és bútorozott lakókonténerrel segítsék a tavalyi horvátországi földrengés károsultjait, a kedden átadott lakókonténerek több mint 200 ember lakhatását oldják meg. Az adománnyal olyan károsultaknak segítenek, akiknek a háza életveszélyessé vált, vagy súlyosan rongálódott.

Nem , hanem barát

A lakókonténerek a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet közvetítésével érkeztek a térségbe, és jutnak el Petrinja, Glina és Sziszek (Sisak) városába, annak érdekében, hogy a károsultak megfelelő körülmények között tudják átvészelni az újjáépítés időszakát.

Lehel László, a szervezet vezérigazgatója az MTI-nek nyilatkozva elmondta, hogy a konténerek közül 108-at fűtéssel, két ággyal, asztallal, illetve székekkel és szekrénnyel szereltek fel, 12 közülük szaniterkonténer.

– Hatvan lakókonténert a horvát polgári védelem részére adtak át. Ezeket különböző, a fölrengés által érintett településeken állítják fel, Petrinja, valamint Glina városban és azok térségében. Hatvan konténer Sziszek városába kerül, ahol egy „konténerváros” épül, ennek előkészítő munkálatai hamarosan befejeződnek

– tette hozzá.

Mészáros Lőrinc üzletember az átadást követő sajtótájékoztatón elmondta: ő Horvátországba nem turistaként szokott járni, hanem barátként. BARÁTI SEGÍTSÉG: Magyar építőipari vállalatok lakókonténerekkel segítik a horvátországi földrengés károsultjait

– Amikor a katasztrófa megtörtént, azonnal azon kezdtünk gondolkozni, hogyan tudnának segíteni

– mondta el, hozzátéve, hogy ez már a második adományuk, korábban egy nagyobb élelmiszer-szállítmányt is küldtek.

Kétezer konténer

Tomo Medved horvát miniszterelnök-helyettes, a romok eltakarítására és a kárelhárítási folyamatok koordinálására létrehozott válságstáb vezetője megköszönte a magyar vállalkozóknak és embereknek az adományokat, és hangsúlyozta a magyar kormány támogatását egy iskola és egy templom felújításában.

Kiemelte: eddig 2000 lakókonténert állítottak fel a földrengés sújtotta területeken, és 15 úgynevezett konténertelepülést hoztak létre, valamint további kettő megépítését tervezik. Medved emlékeztetett arra, hogy a mostani 120 lakókonténer mellett Magyarország korábban már adományozott 56 lakókonténert a földrengés károsultjainak.

– Biztos vagyok benne, hogy minden lakos – ezen a területen – megtalálja majd a legjobb módját annak, hogy kifejezze háláját és tiszteletét azokért az adományokért, amelyeket a legnehezebb időkben önöktől kaptak

– fogalmazott Medved.

Az adományozók listája

Az adományozók listáján a következő cégek szerepelnek: A- Híd Zrt., Belfry PE Kft., Duna Aszfalt Zrt., EB HUNGARY INVEST Kft., Épkar Zrt., EuroAszfalt Kft., Fejér- B.Á.L. Zrt., FK- Raszter Építő Zrt., Horváth Építőmester Zrt., HUNÉP Építőipari Zrt., Laterex Építő Zrt., Magyar Építő Zrt., Market Építő Zrt., Pharos95 Kft., Mészáros és Mészáros Kft., Possibuild Építőipari és Szolgáltató Kft., R- Kord Építőipari Kft., Soltút Kft., Swietelsky Magyarország Kft., Szabadics Zrt., V- Híd Építőipari Zrt., West Hungária Bau Kft., ZÁÉV Zrt.

December 28-án és 29-én két erősebb – 5,2-es, illetve 6,3-es erősségű – földrengés rázta meg Közép- Horvátországot, amelyet számos utórengés követett. A Petrinja és Sziszek közelében történt földmozgásoknak hét halálos áldozatuk és 28 sérültjük volt. A térségben több mint 39 ezer épület sérült meg, a károkat 5,5 milliárd euróra becsülte fel a kormány, amely január 4-én katasztrófa sújtotta területté nyilvánította Sziszek- Monoszló megyét, valamint Zágráb és Károlyváros (Karlovac) megye egyes részeit.

Földrengés

BIZONYTALAN TALAJ: Nagy európai földrengési térkép

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

foldrenges ket terkep
A Svájcban bemutatott földrengési térképek Európára vonatkoztatva (Forrás: Seismo)
play iconIde kattintva meghallgathatod a cikket (kettő az egyben)
Olvasási idő: 2 perc

Horvátországban – érthető okok miatt – nagy érdeklődést váltott ki a legfrissebb európai földrengési térkép, amelyet nemrég mutattak be Svájcban az „Európai földrengésveszély- és kockázati modellek” elnevezéssel megtartott konferencián. A modelleket ábrázoló két térkép az olaszországi Eucentre, valamint az Európa-szerte folyó kutatások négy éves eredményeit foglalja össze. Horvát részről az EU-alapokból finanszírozott kutatásban a Zágrábi Egyetem Építőmérnöki Kara vett részt.

Földrengési stratégia

Az aktualizált modell megerősíti, hogy a Balkán (és szomszédsága) nemcsak lőporoshordó, hanem földrengéses terület is. Törökország, Görögország, Albánia, Olaszország és Románia a leginkább veszélyeztetett országok Európában, amelyeket más balkáni államok követnek. Az olyan városokat, mint Zágráb, Tirana, Szófia, Lisszabon, Brüsszel és Bázel átlagon felüli földrengéskockázat fenyegeti a talajmozgásnak kevésbé kitett városokhoz képest.

Horvátországban a leginkább földrengéses területnek Zágráb, , Csáktornya, Zára (Zadar), Split, Dubrovnik, Ston valamint Imotski és környéke számít.

Földrengési térkép az utóbbi egy évben a 3 fokosnál nagyobb földrengésekről Horvátország  térségében

Földrengési térkép az utóbbi egy évben a 3 fokosnál nagyobb földrengésekről Horvátország térségében (Forrás: Volcano Discovery)

A földrengéseket nem lehet megakadályozni vagy pontosan megjósolni, de a földrengések kockázati modelljein alapuló hatékony mérséklési intézkedések jelentősen csökkenthetik a hatásukat.

A 2020-as európai földrengésveszély- és kockázati modellek összehasonlítható információkat nyújtanak a földrengések miatt várható talajmozgási szintek térbeli eloszlásáról, gyakoriságáról, valamint az épített környezetre és az emberi jólétre gyakorolt hatásáról.

Ez a megközelítés elengedhetetlen olyan hatékony transznacionális katasztrófaelhárítási stratégiák kialakításához, amelyek támogatják a biztosítási kötvények vagy az aktualizált építési szabályzatok európai szintű meghatározását, például Eurocode 8 esetében, de nemzeti szinten is.

A 20. században az európai földrengések több mint 200 000 áldozatot követeltek, és több mint 250 milliárd eurós veszteséget okoztak. A földrengések veszélyeinek és kockázatainak átfogó értékelése elengedhetetlen a katasztrofális földrengések hatásainak csökkentéséhez.

Az újonnan közzétett földrengésveszély-modell és az első európai földrengéskockázati modell képezi az alapját a mérséklési intézkedések bevezetésének, és hozzájárul a közösségek ellenálló képességének növeléséhez. Ráadásul jelentősen javítja annak megértését, hogy hol a legvalószínűbb egy erős földrengés, és milyen következményekkel járhatnak az újabb európai földrengések.

A földrengésveszély előrejelzése a múltbeli földrengések, valamint a geológia, tektonika és helyi talajviszonyok ismeretében készült, és ezek alapján a talaj jövőbeli lehetséges mozgását írja le Európa bármely pontján.

Az új modell

Az európai földrengésveszéllyel kapcsolatos új modell (ESHM20) felváltja a korábbi, 2013-as modellt. A modell új verziójába ágyazott adatkészletek átfogóbb értékeléshez vezettek. Következésképpen kiigazították a talajmozgásra vonatkozó becsléseket, ami alacsonyabb veszélyességi fokot eredményezett Európa legtöbb részén, kivéve néhány nyugat-törökországi, görögországi, albániai, romániai, dél-spanyolországi és dél-portugáliai régiót, ahol a talajmozgással kapcsolatban erősebb folyamatokat figyeltek meg.

Földrengési térkép: Rejtélyes lyukak keletkeztek a legutóbbi horvátországi földrengést követően

Rejtélyes lyukak keletkeztek a legutóbbi horvátországi földrengést követően (Forrás: Twitter)

Az aktualizált modell azt is megerősíti, hogy Törökország, Görögország, Albánia, Olaszország és Románia a legveszélyeztetettebb országok Európában, őket követik a balkáni országok. De még azokban a régiókban is, ahol alacsony vagy mérsékelt becslések vannak a talajmozgásról, bármikor előfordulhatnak pusztító földrengések.

Az Európai Földrengéskockázati Modell 2020 (ESRM20) szerint az 1980-as évek előtti épületek, a városi területek és a földrengésveszélyes zónák a leginkább veszélyeztetett övezetek.

Bár a legtöbb európai országban újabb szabályozásokat és szabványokat alkalmaznak a megfelelő földrengésvédelem biztosítása érdekében, még mindig sok a régebbi vagy az alulerősített épület, ami nagy kockázatot jelent a lakók számára.

A földrengések leginkább néhány nagyváros számára jelentenek veszélyt, mint például Isztambul és Izmir Törökországban, Catania és Nápoly Olaszországban, Bukarest Romániában és Athén Görögországban, amelyek a múltban számos földrengés történt. A földrengések miatt évente átlagosan 7 milliárd eurós gazdasági veszteség keletkezik, ennek 80%-a a szóban forgó négy országra esik.

Az olvasás folytatása



Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


Utazás

A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

in english

Líra-könyvek

Letöltések


Google-hirdetés

Tíz nap legjava