Szabadka
A SZECESSZIÓ VÁROSA: (Egyelőre nem) rombolnak Szabadka védett városmagjában

Talán a Szabadkai Népszínház bontása előtt volt hasonló közfelháborodás Szabadkán, mint amilyen most alakult ki a város kettes számú övezetének részletes szabályozási tervével kapcsolatban. Talán annyi a különbség, hogy ezúttal a politikusok egy része és a polgárok ugyanazon az oldalon állnak, vagyis a bontási szándék ellen emeltek szót, nem úgy, mint korábban, amikor a Népszínház épületéről volt szó. Akkor politikusok egyre a bontás mellett foglaltak állást, mondván, nem menthető az épület, az annyira rossz állapotban van. A szabadkai városi képviselő testületben hat órás közvita folyt az új városrendezési tervről.
A Gombkötő utca
Most úgy tűnik, legalábbis egyelőre, hogy a 2-es övezet – amely magába foglalja többek között a Petar Drapšin, vagyis a Gombkötő utcát, a Rudics utcát és a Zsinagóga teret, s ezekkel együtt Szabadka legrégebbi épületeit, a védett városmagot – egyelőre megmarad olyannak, amilyen jelenleg. A Gombkötő utca egyébként valóban Szabadka egyik legrégebbi utcája, jelenleg is macskaköves, szépségére és egyediségére több alkalommal próbálták felhívni a figyelmet a civil aktivisták és a szakemberek is.
A Gombkötő utcában már történt rombolás, amely visszafordíthatatlan kárt okozott a város autentikus kinézetének. A legendás Heisler-fürdőt 2007-ben bontották le, a helyén pedig a mai napig nem épült semmi, csak a gaz nő. A telek tulajdonosa a kataszteri adatok szerint a „Dunav Coop“.
A részletes szabályozási terv értelmében a legnagyobb változás a Gombkötő utcát, és a rá csatlakozó Bajcsi Zsilinszky Endre utcát érintette volna, ami a Városházától mindössze pár száz méterre van.
A most elutasított terv szerint az itt található épületek kilencven százalékát lebontották volna, és a helyükre 2-3 emeletes üzletközpontok, vagy lakóházak épültek volna. Ugyanez a sors várt volna a Gubec Máté és a Rudics utca páratlan oldalára, ahol szintén tervezték néhány épület lebontását.
Szerepelt a tervben egy központi garázs kiépítése is, mintegy 100 parkolóhellyel – ezt a Bajcsi Zsilinszki Endre, a nemzetközi út és a Bledi utca közé tervezték. Mindezt pedig a jelenlegi épületek rossz, romos állapotára hivatkozva fogadtatták volna el. Egyelőre azonban ez nem sikerült.
A VMSZ és a Szentírás
Már a nyilvános közvita előtt is hangot adott egyet nem értésének a Vajdasági Magyar Szövetség.
A tervet határozottan elutasította Pásztor Bálint, a városi képviselő-testület elnöke, aki tárgyalt Szabadka jelenlegi polgármesterével is, Stevan Bakićtyal, majd jelen volt és felszólalt a közvitán is. Ahogyan édesapja Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke is.
Pásztor Bálint a közvitán határozottan arról beszélt, hogy ezt a tervet vissza kell vonni a döntéshozatali folyamatból, vissza kell küldeni a közvállalatnak, amely kidolgozta. Szavai szerint a központnak egységként védelmet kellene élveznie, és nem egyenként kell védettként tekinteni az épületekre.
A Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet is véleményezte a tervet, amely álláspontjuk szerint nincs összhangban a köztársasági törvényekkel, még alapszinten sem.
Pásztor Bálint ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy nagyon örül a Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet levelének, amelyet véleménye szerint Szentírásként kell kezelni.
? A józan észnek és a szabadkaiak példa nélküli, egységes kiállásának köszönhetően, a Tervbizottság visszaküldte a 2-es…
Közzétette: Dr. Pásztor Bálint – 2021. március 18., csütörtök
Az idősebb Pásztor a közvita során arra emlékeztetett, hogy a város korábbi három magyar polgármestere a hibásak azért, hogy Szabadka központjában történelmi és kulturális jelentőségű épületeket bontottak le.
– Mindannyian az én nemzetemhez tartoznak. Soha nem mossák ezt le magukról, és a mai napig ennek isszuk a levét
– jelentette ki Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.
Egymásra mutogatnak
Pásztor István a néhai Kasza Józsefre, Kucsera Gézára és Maglai Jenőre gondolt.
Kucsera Géza 2004 és 2008 között volt a város polgármestere, abban az időben, amikor a Szabadkai Népszínház bontásáról döntöttek. Kucsera Géza Pásztor István kijelentésével kapcsolatban a Szabad Magyar Szónak a következőket mondta:
– A rombolás valószínűleg a Népszínházra vonatkozik, mert a polgármesterségem idején csak azt bontották le, minden más csak épült. A rombolás mögött, ha annak lehet ezt nevezni, az akkori Vajdasági Magyar Szövetség állt, nem az én ötletem volt. Akkor tagja voltam a pártnak, és az én kézjegyem van azon a dokumentumon, amely alapján lebontották a színházat. Az, hogy Pásztor Istvánnak mi a magánvéleménye erről, az engem teljesen hidegen hagy. Én becsületesen végeztem a munkámat, bárcsak mindenki így tenné!
– nyilatkozta Kucsera Géza.
Maglai Jenő 2013 és 2016 között vezette a várost, ő is szintén a Vajdasági Magyar Szövetség tagjaként került a város élére.
– Pásztornak pártelnökként kellene először elszámolnia a szabadkai polgárok irányába. Említhetnénk sok mindent, de ott van a Radić fivérek utcai építkezés, vagyis a magyar óvoda épülete, emellett a Pannon RTV székház, valamint a Szabadkai Népszínház átépítése is. Mert Pásztor István vette rá a frakciótagokat, hogy szavazzák meg a bontási javaslatot, és Lovas Ildikó indította el a propaganda-hadjáratot, hogy meggyőzze a szabadkai polgárokat, hogy a Népszínház épületét megmenteni nem lehet, annyira rossz állapotban van. Sajnálom én ezt az egészet, de neki kellene ezzel szembenéznie
– mondta Maglai szintén a Szabad Magyar Szónak a sokak által a VMSZ nagyasszonyának tartott személyre utalva.
A volt polgármester szerint amíg Szabadkán nem lesz komoly stratégia arra vonatkozóan, hogyan kellene megőrizni a belvárost, és nem biztosítanak hozzá komoly pénzösszegeket, addig nem lehet reménykedni abban, hogy a városvédelem terén javul a helyzet Szabadkán, amelynek városmagjában lépten-nyomon utólérhető a szecesszió.
_______________
Fotók: Twitter

Szabadka
HELYSZÍNI TUDÓSÍTÁS: Elegük lett, ezért az utcára ment a szabadkaiak egy része a migránsok miatt

Mintegy száz szabadkai lakos, családok, fiatalok és idősek vettek részt azon a tüntetésen, amelyet immár harmadik alkalommal szerveztek a migránsok ellen a városban, első alkalommal Szabadka központjában. A tiltakozó megmozduláson megjelent a Nemzeti Járőrség (Narodna Patrola) szélsőjobboldali szervezet néhány képviselője is. A demonstráció alkalmával aláírásgyűjtés indult, amelyet kiterjesztenek Magyarkanizsa, Zombor és Horgos területére, illetve mindenhová, ahol a migránsok gondot okoznak. Nem sokkal a szabadkai demonstrációt követően újabb lövöldözés volt, ezúttal a martonosi erdőben.
Migránsok, menjetek haza!
– Stop a migránsoknak! Migránsok, menjetek haza!
Ilyen és ehhez hasonló transzparensekkel álldogáltak vagy üldögéltek néhányan a tüntetésen, amelyen petíciót is alá lehetett írni. Az aláírók azt kérik a szerb kormánytól, hogy azonnal intézkedjen, és hosszú távon rendezze a migránshelyzetet az országban: akadályozza meg, hogy a migránsok a déli határon be tudjanak menni Szerbiába. A demonstrálók azt is kérték, hogy a hatóságok ne engedjék be a migránsokat a határmenti településekre, a szabadkai befogadó központot pedig zárják be.
Željko Častvan a makkhetesi városrészen lakik, ahol a migránsok lőttek egymásra az erdőben. Erről a BALK is beszámolt akkor. Szerinte, azóta sem változott semmi, a taxisok továbbra is hordják oda a migránsokat.
– Ez mindannyiunk problémája. Ezek a migránsok dokumentumok nélkül, szabadon, de fegyverrel a kezükben sétálnak a városunkban. Majdnem megerőszakoltak egy lányt, megkötöztek egy gyógyszertárost. Mi kell még, hogy történjen?
– tették fel a kérdést a felszólók egy megafon segítségével.
Emiatt is döntöttek a szervezők úgy, hogy petíciót indítanak. Ahhoz, hogy parlamenti eljárásba kerüljenek a határok megerősítésére, valamint a migránsok Szerbiába történő belépésre vonatkozó követelések, 10.000 aláírás szükséges.
Az aláírásgyűjtő akciót kiterjesztik Magyarkanizsa, Zombor és Horgos területére, vagyis mindenhová, ahol a migránsok gondot okoznak.
A követelés
– Magyarország megerősíti a határvédelmét, a kerítést, újabb határőröket vesz fel. Ez azt jelenti, hogy még több migráns ragad majd Szerbiában, ezáltal pedig Szabadkán és környékén
Újabb lövöldözés
Fél nappal a szabadkai demonstrációt követően újabb lövöldözés volt a magyar határ mentén, ezúttal a Magyarkanizsához közeli martonosi erdőben. Lackó Róbert, a magyarkanizsai képviselőtestület elnöke a helyi médiának úgy nyilatkozott, hogy a migránsok egyre agresszívabbak, a fegyverropogás pedig szinte mindennapossá vált; ő személyesen is látott betárazott pisztolyokat. Becslések szerint Horgoson jelenleg több mint ezer migráns tartózkodik, de Martonoson és környékén is mintegy 500 illegális bevándorló bujkál az erdőben.
– mondták a tüntetők, akik ezért a déli határvédelem megerősítését követelték, hogy a migránsok ne juthassanak be az országba. Egyúttal arra is kérték az illetékeseket, hogy jelöljenek ki határzónákat, ahová a migránsok nem léphetnek be.
A tüntetők a makkhetesi erdőben történt lövöldözés kapcsán azt szeretnék, ha a hatóságok nyilvánosságra hoznák az áldozatok pontos számát, nem hivatalos források szerint ugyanis több halálos áldozata is lehetett a lövöldözésnek, a szerb kormányzat azonban erről azonban azóta sem beszél a nyilvánosság előtt.
A helyiek felteszik a kérdést, hogy az állam miért nem tesz semmit?
– Mindazok, akik azt hiszik, hogy a Makkhetesen megoldódott a migránsprobléma, jöjjenek ki, és nézzenek körül. A taxisok, autókkal és furgonokkal hordják oda őket. Amikor feltesszük nekik a kérdést, hogy miért, akkor azt mondják, hogy ők szállításra szerződtek, ez a dolguk, nem pedig az, hogy ellenőrizzék bárki személyazonosságát, és igazoltatni sincs joguk az utasokat
– mondta az egyik tiltakozó, akik szerint a migránsok busásan megfizetik a taxisokat.
A Dimitrije nevű férfi úgy nyilatkozott a sajtónak, így a BALK-nak is, hogy az lenne a megoldás, ha egyáltalán nem lenne migráns az országban, viszont tisztában van azzal, hogy ez lehetetlen. Ugyanakkor felháborítónak tartja, hogy az erdőbe, ahová kirándulni jártak, most be sem teheti a lábát, mert úgy érzi, hogy nincs biztonságban.
Nem érzik magukat biztonságban
A szabadkai tüntetésen több alkalommal is elhangzott: a legnagyobb probléma az, hogy az emberek nem érzik biztonságban magukat.
A beszédek során azzal vádolták meg a kormányzatot és a helyi illetékeseket, hogy hazudnak, és a migránsokat okolták a legutóbbi erdőtűz előidézésével is. A felszólalók elmondták, hogy továbbra is százával vannak migránsok a határmenti övezetben.
A demonstrálók követelik, hogy mindazon migránsok esetében, akiknél kideríthető és bizonyítható az állampolgárság, toloncolják vissza őket a hazájukba.
Szerbiában jelenleg mintegy 6000 migráns tartózkodik – hivatalosan -, közülük körülbelül ezren vannak az utcákon. Legtöbbjük Afganisztánból, Szíriából és Irakból érkezett. Hogy hányan vannak valójában, azt az Isten és Allah tudja, vagy még az sem.
-
Szerbia6 nap telt el azóta
VUČIĆ THE GREAT: A koszovói miniszterelnök elrontotta a szerb államfő játékát
-
English3 nap telt el azóta
HYPOCRITICAL PROTEST: 52 Serbian and 41 KFOR soldiers injured in Kosovo, including Hungarians
-
Szerbia6 nap telt el azóta
VÁLTÁS: A Kisfarkas váltja a Nagyfarkast a Szerb Haladó Párt élén
-
Bosznia4 nap telt el azóta
ERŐDEMONSTRÁCIÓ: Az USA stratégiai bombázókkal gyakorlatozik a boszniai légtérben