Egészségügy
VÖRÖS VILLÁM: A szerbek szolidárisak a lengyel tüntetőkkel, a szerb pópák ugyanakkor ugyanazt képviselik, mint a lengyel papok

Meghátrált a lengyel kormány, és elhalasztotta az abortusz további szigorításának bevezetését, miután a kérdés felkavarta az érzelmeket. Európa legkeményebb abortusztörvénye azért nem szigorodott tovább, mert a rendszerváltás óta nem látott tömegtüntetések rázták meg az országot. Stanisław Gądecki érsek, a lengyel katolikus egyház feje azonban kitart amellett, hogy az „életszentség tekintetében az egyház semmilyen kompromisszumot nem köthet”. Szerbiának viszonylag liberális abortusztörvénye van, de a szerb pópák hasonló álláspontot képviselnek, mint a lengyel papság.
Testi autonómia
Szerbiában a nők, de egyes esetekben még a férfiak is szolidaritásukat fejezték ki a közösségi médiában azokkal a lengyelekkel, akik már legalább egy hete tüntetnek az abortusz szinte teljes körű betiltása ellen.
A Facebookon sokan vörös villámot tettek ki a profilfotóikra – ami a lengyelországi tiltakozás szimbóluma -, hogy ezzel fejezzék ki szolidaritásukat, a feministák pedig tüntettek Lengyelország belgrádi nagykövetsége előtt.
– nyilatkozta a belgrádi Prva TV-nek Staša Zajović, a Nők Feketében (Žene u crnom) elnevezésű szerbiai feminista és pacifista csoport alapító tagja, aki szerint a tilalom a sötét középkort idézi.
Szerbiában a törvények nem korlátozzák az abortuszt, a vonatkozó előírások szerint a nő döntésén múlik, hogy megszakítja-e a terhességet.
Abortuszt csakis a terhes nő kérésére lehet végrehajtani, erre azonban csak az jogosult, aki elmúlt 16 éves.
Az orvos ugyanakkor köteles jelezni a nő számára az abortusz veszélyeit és következményeit, illetve megismertetni őt a nem kívánt terhesség elleni védekezés egyéb módszereivel és eszközeivel.
Mi az Isten, és mi a nő joga?
A Szerb Ortodox Egyház már korántsem ilyen megengedő, hiszen álláspontja szinte szó szerint megegyezik lengyel katolikus egyháznak, illetve általában véve a római katolikus egyháznak a véleményével.
– nyilatkozta Boško Savić szerb pap, aki szerint ugyanis aki majd megszületik, az már a terhesség ideje alatt is ember.
– tette hozzá a Prva TV-nek nyilatkozó szerb egyházfi, aki szerint más aspektusokból is szükség van az abortusz tilalmára.
Kórházi források szerint Szerbiában a művi terhességmegszakítás a beavatkozás jellegétől függően legalább 25 ezer dinárba (75 ezer forintnak megfelelő összegbe) kerül az állami és a magánkórházakban egyaránt, ezért a szegényebb közösségekben nem mindenki számára érhető el.

Egészségügy
TÖBBET ÉR, MINT EGY LŐSZERGYÁR: Felújítják a zágrábi Immunológiai Intézetet, és egy oltóanyaggyárat is létesítenek

Horvát puska, horvát vállon, horvát pénztárca, horvát zsebben – mondta volt annak idején minden idők egyik legnagyobb horvát politikusa, Stjepan Radić, akit Franjo Tuđman is szívesen idézgetett az államalapítás folyamán. A sort a Plenković-kormány folytatja: horvát karban, horvát vakcina. A horvát kormány elfogadta Vili Beroš egészségügyi miniszter javaslatát, amely szerint felújítják a nagy múltú zágrábi Immunológiai Intézetet, illetve ennek keretében egy oltóanyag-gyárat is létesítenek. Az intézet új otthona kissé jelképesen, a Rimac-telephely szomszédságában, a szentvasárnapi (Sveta Nedelja) ipari zónában lesz.
Eljött a feltámadás napja
Mint már erről a BALK-on írtunk, a zágrábi Immunológiai Intézet jellegzetes privatizációs visszaélések áldozatává vált, azaz célzottan igyekeztek tönkretenni a nagy értékű zágrábi ingatlanai miatt.
Ráadásul a horvát politika a „globalizmus” bűvöletében élt, amely szerint nem érdemes termelni, mert bármi olcsóbban beszerezhető külföldön, ezért hagyták tönkremenni a világviszonylatban is ismert intézetet.
A munkatársak vagy nyugdíjba mentek, vagy széjjel széledtek a világban, a földrengés pedig jelentősen megrongálta az Immunológiai Intézet épületét.
A 128 éves múltra visszatekintő intézetet 1893-ban hozták létre Királyi Országos Intézet néven, és a himlő elleni állati eredetű oltások előállításával foglalkozott, majd a 70-es 80-as években, a volt jugoszláv szövetségi állam idején élte fénykorát.
Világhírű vírus elleni oltóanyagokat gyártott és forgalmazott. Nem csak az el nem kötelezett országokba, hanem a messzi Mexikóba is eljutottak a termékei.
A helyi legenda szerint az Immunológiai Intézet természetes interferonját Castro, Brezsnyev és Tito gyógyításánál is használták.
Ezen kívül vérplazma alapú gyógyszereket is gyártottak, többek között kígyómarás elleni szérumot.
A hanyatlás
Az intézet hanyatlása 1997-ben kezdődött, amikor elmaradt a gyártósorok nélkülözhetetlen felújítása, és ezért elveszítette partneri státusát az Egészségügyi Világszervezettel (WHO).
A huzavona több mint húsz évig tartott, miközben az alkalmazottak nem egy alkalommal az utcára vonultak tiltakozni a politikai nomenklatúra mostoha viszonyulás ellen, de végeredményben nem történt semmi.
A Milanović-kormány 2015-ben részlegesen oldotta csak meg a helyzetet azzal, hogy létrehozott egy állami tulajdonban lévő intézetet, amely átvette a korábbi tulajdonostól – egy kereskedelmi társaságtól – az alkalmazottakat és a virustenyészeteket, viszont az ingatlanok a kereskedelmi társaság birtokában maradtak.
Ezzel átmenetileg megmentették az Intézetet a felszámolástól, de semmit sem tettek a termelés újraindítása érdekében.
A Plenković-kormány – nyilván a koronavírus-járvány tanulságain okulva – most átvágta a gordiuszi csomót, és lényegileg egy új állami intézményben egyesítette a kereskedelmi vállalat és az intézet eszközeit.
Többet ér, mint egy lőszergyár
A horvát kormány határozata, amellyel újjáéleszti az Immunológiai Intézetet és az oltóanyagok Horvátországon belüli gyártását, a nemzeti érdekek előmozdítása terén felér a pelješaci híd megépítésével, vagy más oldalról megközelítve a kérdést, stratégiai szempontból többet ér, mint egy lőszergyár.
Uz potporu @VladaRH idemo u revitalizaciju Imunološkog zavoda! Cjepiva iz nove tvornice u Svetoj Nedelji, zmijski protuotrov i proizvodi od krvne plazme otvaraju nove tržišne perspektive. Veliko je zanimanje strateških partnera, a vrijedni sojevi virusa ostaju u vlasništvu??
Indoklásában arra is felhívta a figyelmet, hogy a befektetett eszközök csak az oltóanyag eladásával nagyon gyorsan megtérülhetnek, mivel Horvátország továbbra is a kanyaró, a rubeola és a mumpsz vírustenyészetek tulajdonosa, ami magas termelési értéket jelent.
Egészségügy
2,1 MILLIÓ EURÓ: Megérkezett Budapestre a kisfiú, aki egyesítette Szerbiát, avagy legyen gyógyítható az SMA Szerbiában is

A gerincből eredő izomsorvadásban (SMA) szenvedő Gavrilo szülei a Twitteren közölték, hogy miután összegyűjtötték a kezeléshez szükséges pénzt, megérkeztek Budapestre, ahol már a meg is megkezdődött a kragujeváci kisfiú kivizsgálása a Bethesda Gyermekkórházban. A kisfiú gyógyításához szükséges mintegy 2,1 millió eurós összeget a szülők adakozásból gyűjtötték össze, amibe beszállt a világ talán két leghíresebb focistája Cristiano Ronaldo és Lionel Messi is. A hiányzó összeget végül a szerb kormány fizette be. Pál Gajódi Olivér után Gavrilo Đurđević idén már a második szerbiai kisfiú, aki génterápiás kezelésben részesül a magyar fővárosban.
Szerbia egyesült
A belgrádi Blic véleménye szerint a nyolc hónapos Gavrilónak sikerült egyesítenie Szerbiát, és mindenki örült a hírnek, hogy összegyűlt a pénz a világ legdrágább gyógyszerére, a Zolgensmára, amely több mint 700 millió forintba kerül.
Drugari, stigli smo u Budimpeštu, i počele su prve analize. Gaša se dobro drži, a mi čekamo rezultate i nadamo se da će sve biti dobro i da će Gavrilo primiti Zolgensmu početkom juna. Pratite kako se razvija situacija i budite uz Gavrila jer ste vi njegovi anđeli čuvari ❤️ pic.twitter.com/QxyOfwOGzu
Hol gyógyítsák az SMA-betegeket?
Ez a kérdés már akkor felmerült, amikor a pénz még nem gyűlt össze. A Bethesda Gyermekkórház mellett a másik opció Szlovénia volt, de a szlovénok többet kértek a génterápia végrehajtásáért.
Budapestre indulásuk előtt a nyolc hónapos kisfiú édesanyának – természetesen gyermeke gyógyulásán túl – volt még egy kívánsága. Nevena Đurđević azt szeretné, hogy az SMA betegség kezelését vezessék be Szerbiában is, és ezt kérte a szerbiai állami vezetéstől.
Egészségügy
EGY CSAPATBAN RONALDÓVAL: A portugál focista árverésre ajánlotta fel egyik mezét, pela vitoria de Gavrilo

Mintegy másfél hónappal ezelőtt 7 500 010 dinárért, vagyis majdnem 23 milliór forintért ment el Cristiano Ronaldo kapitányi szalagja, amelyet a Szerbiával játszott belgrádi meccs legvégén csapott fölhöz a portugál válogatott csapatkapitánya a Rajko Mitić stadionban. A befojt összeget egy gerincből eredő izomsorvadásban (SMA) szenvedő nyolc hónapos csecsemő meggyógyítására fordítják, ami 2,5 millió euróba kerül. Nem kizárt, hogy Gavrilo Đurđević Budapesten kapja meg a génterápiás kezelést, akárcsak a vajdasági Pál Gajódi Olivér.
A nyolc hónapos Gavrilo Đurđević gyógyításához 2,5 millió euróra lenne szükség, ennek azonban még a fele sincs meg.
A Cristiano Ronaldo árverésre bocsátott kapitányi szalagjáért adott összeg már bekerült a kragujevaci kisfiú számára létrehozott pénzalapba. Valójában nem is annyi, mint amennyiért a kapitányi szalag elkelt, a Mozzart fogadóiroda ugyanis a 7,5 millió dináros ár helyett majdnem 8 millió dinárt (25 millió forint) utalt át a kijelölt számlára.
A fogadóiroda egy ügynökségen keresztül felfelvette a kapcsolatot Cristiano Ronaldoval, aki így értesült arról, hogy a kapitányi szalagért kapott összeg humanitárius célokat szolgált.
Ronaldo örült, hogy végül valami nagyon szép dolog kerekedett ki az egész eseményből, és úgy döntött, hogy elküldi egyik mezét, amelyben a Juventusban játszott, és amelyet alá is írt:
Elakadt a gyűjtés
A Mozzart fogadóiroda, amely az előző jótékonysági licitáción megvásárolta a portugál csatár csapatkapitányi karszalagját, az „Együtt az Életért” (Zajedno Za Život) szervezeten keresztül azonnal licitre is bocsátotta Ronaldo mezét a Limundo internetes árverési oldalon.
A mezből származó bevételt ezúttal is a nyolc hónapos kisfiú gyógykezelésére fordítják, csakhogy nincs licitáló, pedig a határidő kedden dél körül lejár. Eddig ketten tettek ajánlatot, így a mez még mindig az 1 millió dináros (3 millió forint) kikiáltási ár közelében áll.
A beteg kisfiú édesanyja néhány héttel ezelőtt panaszolta el a belgrádi Blic című napilapnak, hogy korábban naponta tízezer befizetés is érkezett a telefonos támogatóktól, mostanában viszont ezer alatt van az üzenetek száma.
A segélyakcióhoz áprilisban csatlakozott Ana Ivanović egykori szerb teniszező is, aki egyik ruháját ajánlotta fel, amelynek a kiáltási ára 12 ezer dinár volt, és amely végül 18 ezer dinár körül, vagyis mintegy 55 ezer forintért kelt el. A rózsaszín ruhát Ivanović 2008-ban viselte, amikor megnyerte a Roland Garrost.
A génterápiás kezelés
Ha mégis összejön a pénz, akkor a kis Gavrilo Đurđević nagy valószínűséggel a budapesti Bethesda Gyermekkórházba kerül, a másik opció Szlovénia.
Az Index március közepi jelentése szerint a Bethesdában már tíz génterápiást SMA-kezelést végeztek.
Januárban a Szerbiában élő vajdasági magyar kisfiúnál, Pál Gajódi Olivérnél hajtották végre a Bethesda Gyermekkórház szakemberei a tizedik SMA-s génterápiás beavatkozást.
Az elmúlt másfél év alatt két magyar, négy szlovák, egy holland, egy erdélyi, egy török és immár egy Szerbiában élő magyar gyermeknél alkalmazta a kórház a génterápiás kezelést.
Ezzel a Bethesda lett az egyik legtöbb tapasztalattal rendelkező intézmény Európában, amely ezt a terápiát végzi.
-
Horvátország5 nap telt el azóta
FAJFERICA: Zöld erdőben, zöld mezőben egy fekete disznó
-
B A Balkanac6 nap telt el azóta
Változó érzelmek: Kijevnek már nem kell Ljubljana, kitöri a Fras
-
Szerbia6 nap telt el azóta
Őrizetbe vettek egy szerb férfit, mert 3 ezer euróért eladta a kiskorú lányát
-
Horvátország2 nap telt el azóta
GYÓGYSZERHIÁNY: Nincs Ozempic Horvátországban, mert mindenki slank akar lenni